Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τρωμε πολυ αλλα δεν παιρνουμε γραμμαριο!Σας εχει τυχει?


Recommended Posts

Ο γιος μου ειναι 26 μηνων τελευταια μετρηση πριν μια βδομαδα στην παιδιατρο ηταν 92 εκ. και 12 κιλα.Εχουμε παρει σε ενα χρονο 2 κιλα σχεδον,αυτο που με ανησυχει ειναι οτι τρωει παρα πολυ και αυτο βεβαια το λεω συγκριτικα με αλλα γνωστα μας παιδακια στην ηλικια του,τα οποια μπορει να τρωνε τα μισα αλλα ειναι αρκετα πιο ανεπτυγμενα.Η γιατρος μου λεει να μην ανησυχω οτι απλα ειναι μικροσωμος.Βρε κοριτσια μηπως υπαρχει κανενα αλλο προβλημα και γω το αγνοω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ασε και γω τον ιδιο προβληματισμο εχω για την κορη μου που ειναι 8 μηνων. τρωει απιστευτες ποσοτητες απο τα φαγητα που τις φτιαχνω και μεσα σε 50 μερες εβαλε 600γρ. Παιδακια γυρω μας (ιδιας περιπου ηλικιας τρωνε τα μισα και βαζουν το διπλασιο).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Honeybunny, ο γιος μου στην ηλικία του δικού σου , ήταν 13 κιλά και 98 εκ, δηλ σε σχέση με το ύψος πιο αδύνατος από τον δικό σου.Και πάντα έτρωγε πολύ .Ποτέ δεν είχα πρόβλημα αν ήταν μοσχάρι ή κοτόπουλο ή το τάδε γάλα.....τα πάντα όλα !!!!! Τώρα είναι 3,5 χρονών και είναι 15 κιλά !!!!!!! Μια χαρά αδυνατούλης είναι ,και τι πειράζει ?

 

Madena , δεν νομίζω ότι είναι λίγα τα 600 γρ , σε αυτή την ηλικία. Κι εγώ όταν πήγαμε παιδίατρο και είχε πάρει σε ένα μήνα 300 γρ, ενώ κόντευε να φάει κι εμάς ,τρελλάθηκα....χαχαχαα. Τον ενάμισι τελευταίο χρόνο πήρε 2 κιλά. Τώρα αν άλλων παιδιά τρώνε τα μισά όπως λες και γίνονται διπλάσια, ας ανησυχήσουν οι γονείς τους........αν τρώνε συνέχεια μπισκότα,κρέμες κλπ πώς να μην φουσκώσουν ?

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

 

Madena , δεν νομίζω ότι είναι λίγα τα 600 γρ , σε αυτή την ηλικία. Κι εγώ όταν πήγαμε παιδίατρο και είχε πάρει σε ένα μήνα 300 γρ, ενώ κόντευε να φάει κι εμάς ,τρελλάθηκα....χαχαχαα. Τον ενάμισι τελευταίο χρόνο πήρε 2 κιλά. Τώρα αν άλλων παιδιά τρώνε τα μισά όπως λες και γίνονται διπλάσια, ας ανησυχήσουν οι γονείς τους........αν τρώνε συνέχεια μπισκότα,κρέμες κλπ πώς να μην φουσκώσουν ?

 

Ωραία χαίρομαι που το λες. Βασικά και γω αυτό που πιστεύω είναιότι το σημαντικό είναι να τρέφονται σωστά και υγιεινά για να παίρνουν βιταμίνες και να θωρακίζουν τον οργανισμό τους. Από κει και πέρα καλύτερα αδύνατα παρά γεματούλικα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία χαίρομαι που το λες. Βασικά και γω αυτό που πιστεύω είναιότι το σημαντικό είναι να τρέφονται σωστά και υγιεινά για να παίρνουν βιταμίνες και να θωρακίζουν τον οργανισμό τους. Από κει και πέρα καλύτερα αδύνατα παρά γεματούλικα!

 

Εννοείται ότι αυτό είναι το σημαντικό. Ας τρώνε όσο γίνεται σωστά ,να είναι γερά και ας είναι αδύνατα.....καλύτερα.:P Μέχρι τα 2 , ο γιος μου δεν είχε φάει ούτε γλυκά , ούτε πατατάκια κλπ.Μετά όμως ...όταν μας καλούσαν σε γενέθλια , γιορτές στον παιδικό,δεν τα αποφεύγεις.Το καλό είναι ότι συνεχίζει να τρώει πολλά φρούτα καθημερινά.

 

Εχω δει μωρό 10 μηνών (μιας γνωστής), να τρώει μια σακούλα φουντούνια !!!!!:shock: Επίσης να καυχιούνται που το 4 μηνών μωρό είναι 9 κιλά !!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν με πειραζει αν ειναι αδυνατο παιδι μην παρεξηγηθω!με απασχολει οτι ενω ηταν μεχρι 9 μηνων ενα παχουλουτσικο παιδι,ξαφνικα αρχισε να μην παιρνει γραμμαριο με αποτελεσμα να χουμε πεσει 2 καμπυλες!αγχωνομαι γιατι τρωει τρελες ποσοτητες φαγητου και πινει αρκετο γαλα!να πω επισης πως ουτε υψος παιρνει ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειραζει αν ειναι αδυνατο παιδι μην παρεξηγηθω!με απασχολει οτι ενω ηταν μεχρι 9 μηνων ενα παχουλουτσικο παιδι,ξαφνικα αρχισε να μην παιρνει γραμμαριο με αποτελεσμα να χουμε πεσει 2 καμπυλες!αγχωνομαι γιατι τρωει τρελες ποσοτητες φαγητου και πινει αρκετο γαλα!να πω επισης πως ουτε υψος παιρνει ευκολα

 

Καταλαβαίνω τι λες;) αλλά απ ότι εχω παρατηρήσει και στον γιο μου , μπορεί ξαφνικά να πάρουν ύψος και βάρος αρκετό και μετά να πάνε πόντο-πόντο,χωρίς να είναι ανησυχητικό. Ο δικός μου γεννήθηκε 3490 και 54 εκ. Από τον 2ο στον 3ο μήνα , ΄πήρε 4 εκ και στον 3ο-4ο, 3 εκ.και στο βάρος από ένα κιλό (εχω ανοίξει το βιβλιάριο και τα γράφω).Μετά επαιρνε 1-2 εκ. Οταν ηταν 5 μηνών + 8 ημερών ,ήταν 7560, ακριβώς ένα μήνα μετά 7855 !!!!!!! Πήρε 300 γρ μόνο και έτσι συνέχισε. Είναι μια χαρά , γερός δεν αρρωσταίνει σχεδόν ποτέ , πιο ψηλός από τα παιδάκια της ηλικίας του και κορμάρα:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

honeybunny πιστεύω οτι δε θα έπρεπε να ανησυχεις καθόλου γιατί ο πλέον ειδικός που είναι ο παιδίατρος σου είπε ότι όλα είναι μια χαρά. Οι παιδίατροι

συνήθως είναι αρκετά ψήριδες και αν κάτι παρεκλίνει έστω και λίγο αμέσως

το κοιτάνε για να φεύγει και η ευθύνη από πάνω τους. Όποτε μην αγχώνεσαι!

 

nikol* να χαίρεσαι τον κούκλο σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...