Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοσιο η Ιδιωτικο παιδικο σταθμο??


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους-ες!! Η κορουλα μου ειναι 2 ετων και σκεφτομαι απο του χρονου να την παω παιδικο! Τι γνωμη εχετε? ποια ειναι η καταλληλη περιοδος να την παω και ειναι καλυτερα στο δημοσιο η στον ιδιωτικο σταθμο??

Ευχαριστω πολυ.:P

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η γνωμη μου ειναι οτι καλα θα κανεις και θα την πας γιατι καπου εκει 2,5-3 χρονων το παιδι εχει αναγκη απο επαφη με αλλα παιδακια.

Τωρα για το δημοσιο ή ιδιωτικο εχουν σημασια και καποια αλλα πραγματα.

Εγω για παραδειγμα θα πηγαινα ανετα στο δημοσιο της περιοχης μου, ξερω οτι ειναι πολυ καλος και πιστευω οτι στο δημοσιο υπαρχουν καποια στανταρ που πολλες φορες δεν τηρουνται στους ιδιωτικους, δηλ ειναι ολες επαγγελματιες νηπιαγωγοι, δεν δινουν το ιδιο φαγητο δευτερη μερα για να κανουν οικονομια κλπ.

Ομως στην περιπτωση μου ο δημοσιος ηταν εκτος συζητησης γιατι κλεινουν παρα πολυ για διακοπες, 2 εβδομαδες τα χριστουγεννα, το πασχα, 2 μηνες το καλοκαιρι κλπ.

Εργαζομαι και επρεπε να την παω καπου που να ακολουθουν το προγραμμα των εργαζομενων γονιων.

Επισης με βολεψε πολυ το οτι ο ιδιωτικος εχει σχολικο. Εχω κι αλλο μωρο και αν δεν υπηρχε το σχολικο θα επρεπε καθε πρωι να την πηγαινω στο σταθμο μαζι με το μωρο στο καροτσι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εαν εχεις σκοπο να την πας το Σεπτεμβριο του 10, πρεπει απο Απριλιο να αρχισεις να ψαχνεις γιατι κλεινουν οι θεσεις και στο δημοσιο και στο ιδιωτικο.

Εαν επιλεξεις δημοσιο, πηγαινε ηδη απο εκει και ρωτα ποτε δεχονται αιτησεις.

Για ιδιωτικο, ξεκινα να κοιτας τους ιδιωτικους που σε εξυπηρετουν και σιγα σιγα κλεισε καποια ραντεβου και κανε επισκεψεις για να εχεις χρονο να σκεφτεις με ηρεμια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις σκοπο να την πας το Σεπτεμβριο του 10, πρεπει απο Απριλιο να αρχισεις να ψαχνεις γιατι κλεινουν οι θεσεις και στο δημοσιο και στο ιδιωτικο.

Εαν επιλεξεις δημοσιο, πηγαινε ηδη απο εκει και ρωτα ποτε δεχονται αιτησεις.

Για ιδιωτικο, ξεκινα να κοιτας τους ιδιωτικους που σε εξυπηρετουν και σιγα σιγα κλεισε καποια ραντεβου και κανε επισκεψεις για να εχεις χρονο να σκεφτεις με ηρεμια.

 

kassiani : Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! Λες να το ψαξω απο τοσο νωρις ε?Γνωριζεις μηπως να μου πεις αν οι δημοσιοι μενουν οντως εως τισ 12.15 οπως μου εχουν πει? Ισως ξερεις να μου πεις πως θα ξέρω σε ποιον παιδικο σταθμο της περιοχης μου ανηκει το παιδί μου?ΠΟυ πρέπει να απευθυνθώ??;)

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ειμαι παιδαγωγος και εχω εργαστει σε δημοσιους σταθμους απο επιλογη μου.Εαν ψαξεις μπορεις να βρεις δημοσιους σταθμους που ειναι καλυτεροι απο ιδιωτικους.το θεμα ειναι να ειναι καλη η παιδαγωγος που θα αναλαβει το παιδι σου και να υπαρχει ενα καλο κλιμα στο σταθμο για το παιδι.εγω στους σταθμους που εχω δουλεψει αλλα και γενικα στους δημοσιους ξερω οτι κλεινουν 15 μερες τα χριστουγεννα γυρω στις 10 μερες το πασχα και το καλοκαιρι μονο τον αυγουστο.τωρα για τις θεσεις οπως σου ειπαν παραπανω πρεπει να το ψαξεις νωριτερα απο τον μαιο γιατι τον μαιο ξεκινουν οι εγγραφες.εαν βρεις τον καταλληλο σταθμο γνωμη μου θα ηταν να το πας στο δημοσιο δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα τον ιδιωτικο.δεν σημαινει οτι επειδη ειναι ιδιωτικος και θα σκασεις αρκετα χρηματα οτι θα προσεξουν καλυτερα το παιδι!υπαρχουν ιδιωτικοι που εχουν τα παιδια ορθια και τρωνε και διαφορα αλλα.απλα ψαξε αρκετα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!ειμαι παιδαγωγος και εχω εργαστει σε δημοσιους σταθμους απο επιλογη μου.Εαν ψαξεις μπορεις να βρεις δημοσιους σταθμους που ειναι καλυτεροι απο ιδιωτικους.το θεμα ειναι να ειναι καλη η παιδαγωγος που θα αναλαβει το παιδι σου και να υπαρχει ενα καλο κλιμα στο σταθμο για το παιδι.εγω στους σταθμους που εχω δουλεψει αλλα και γενικα στους δημοσιους ξερω οτι κλεινουν 15 μερες τα χριστουγεννα γυρω στις 10 μερες το πασχα και το καλοκαιρι μονο τον αυγουστο.τωρα για τις θεσεις οπως σου ειπαν παραπανω πρεπει να το ψαξεις νωριτερα απο τον μαιο γιατι τον μαιο ξεκινουν οι εγγραφες.εαν βρεις τον καταλληλο σταθμο γνωμη μου θα ηταν να το πας στο δημοσιο δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα τον ιδιωτικο.δεν σημαινει οτι επειδη ειναι ιδιωτικος και θα σκασεις αρκετα χρηματα οτι θα προσεξουν καλυτερα το παιδι!υπαρχουν ιδιωτικοι που εχουν τα παιδια ορθια και τρωνε και διαφορα αλλα.απλα ψαξε αρκετα!

πολυτιμα οσα μου λες μιας και τα εχεις ζησει...

Μηπως ξερεις που πρεπει να απευθυνθω ωστε να με ενημερωσουν σε ποιο παιδικο ανηκουμε?Επισης μηπως ξερεις τι πληρωνουν συνηθως οι γονεις σε δημοσιο σταθμο???

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

το ποσο πουπληρωνεις αλλαζει απο δημο σε δημο.παντως στου κερατσινιου που ξερω ειναι μεχρι 50 ευρω αναλογα με το εισοδημα.σε αυτα περιλαμβανονται πρωινο ,δεκατιανο,μεσημεριανο και απογευματινο εαν κοιμαται.οσο για υλικα που χρησιμοποιουν στον σταθμο δεν πληρωνεις τιποτα.εαν πας στον δημο στο δημοτολογιο ισως να σου πουν γιατι δεν το ηερω αυτο.

Link to comment
Share on other sites

το ποσο πουπληρωνεις αλλαζει απο δημο σε δημο.παντως στου κερατσινιου που ξερω ειναι μεχρι 50 ευρω αναλογα με το εισοδημα.σε αυτα περιλαμβανονται πρωινο ,δεκατιανο,μεσημεριανο και απογευματινο εαν κοιμαται.οσο για υλικα που χρησιμοποιουν στον σταθμο δεν πληρωνεις τιποτα.εαν πας στον δημο στο δημοτολογιο ισως να σου πουν γιατι δεν το ηερω αυτο.

Ευχαριστω πολυ να σαι καλα!!

Εχεις γινει μανουλα η εισαι πολυ μικρη ακομα????

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 27 ετων και ειμαι εγκυος στον 5ο μηνα!σε λιγους μηνες θα γινω κι εγω μανουλα!!

Μπράβο σου!!!! Συγχαρητήρια και με το καλο!!!!!!!!!!

¨Ολα θα ειναι τέλεια στη ζωη σου απο τη γέννηση του μωρου και μετα!!!!!!!

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω πολυ!το περιμενουμε πως και πως!βεβαια εχω λιγο αγχος να πανε ολα καλα μεχρι το τελος!εσυ ενα παιδακι εχεις?απο ποια περιοχη εισαι?

Εχω μια κορακλα 28 μηνών.μένω καλαμακι.Εσυ?το ειδες το φυλο του παιδιού?

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα οταν πας στο δημο ζητα τις διευθυνσεις ολων των παιδικων σταθμων.δεν ανηκεις σε καποιον οπως στα δημοτικα σχολεια κλπ ...κανεις αιτησεις και οπου σε παρουν...παρε για παραδειγμα μανουλες που εχουν γραψει τα παιδια τους σε περιοχες που δουλευουν και οχι που μενουν ....οποτε δες ολους τους παιδικους στη περιοχη σου και διαλεξε....

 

τωρα οδο για το διλλημα ιδιωτικος-δημοσιος δε ξερω ...πχ στη περιοχη μου ολοι οι ιδιωτικοι δ εμου γεμισαν το ματι οταν πηγα να δω ....για καποιους απο τους δημοσιους εχω ακουσει τα καλυτερα....και υπαρχουν και δημοσιοι που εχουν σχολικο να το ξερεις...εχουμε εδω στη περιοχη μου....να ξερεις επισης οτι οταν κανεις την αιτηση το παιδι θα πρεπει να ειναι δυομιση χρονων και να εχει κοψει τις πανες...αλλιως δε τα δεχονται....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

yasemi ευχαριστώ πολυ! Δέν έχω ιδέα βλεπεις!!!! που θα πάει?θα μάθω!Δηλαδη απο μαιο πρέπει να αρχίσω μα επισκέπτομαι τους παιδικους της περιοχης με ραντεβου? Πως πρέπει να κινηθώ?

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις επισης οτι οταν κανεις την αιτηση το παιδι θα πρεπει να ειναι δυομιση χρονων και να εχει κοψει τις πανες...αλλιως δε τα δεχονται....

 

ναι θα είναι 32 μηνων για την ακρίβεια !!!!!

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

Απ' ο,τι ξερω δεχονται και χωρις να εχουν κοπει οι πανες. Δεν ξερω αν ισχυει σε ολους τους δημοσιους, αλλα πχ στη γειτονια μου δεν ειναι υποχρεωτικο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...