Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αγγλικα στο σπιτι


Recommended Posts

Γεια σας!

Θα ηθελα να ρωτησω τους γονεις απο παιδακια που ειναι να αρχισουν μαθηματα αγγλικων, αν για τις πρωτες ταξεις θα προτιμουσαν το φροντιστηριο ή τα ιδιαιτερα μαθηματα?Και αν ναι στα ιδιαιτερα,θα προσλαμβανατε για παραδειγμα φοιτητες/τριες με proficency ή μονο επαγγελματιες?

KjP2p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για τις 3 πρωτες ταξεις καλο ειναι να πηγαινουν σε φροντιστηριο για να υπαρχει ο καλος ανταγωνισμος που χρειαζετε και το παιδι να συνεχιζει την κοινωνικοποιηση του!αν ειναι οι ταξεις με λιγα παιδια και υπευθυνο φροντιστηριο δεν θα ειχα προβλημα να συνεχισουν τα παιδια μου εκει!επειδη ομως πηγα και τα δυο μου τα μεγαλα σε ενα στην γειτονια μου και εφαγα π@@@ρα μεγαλη την οποια πληρωνω ακομη,θα ελεγα μετα ιδιαιτερα και παλι ιδιαιτερα!μια χρονια ο μεγαλος πηγαινοερχοταν τζαμπα μου ελεγε το παιδι οτι δυσκολευετε και οι βαθμοι του ειχαν πεσει αλλα καταλαβα σιγα σιγα τι γινοταν.1ον ενω ξεκινησαν με λιγα παιδια στις ταξεις ξαφνικα βρεθηκαν με 15 παιδια σε ενα τμημα απαραδεκτο για φροντιστηριο!2ονενω ειχαν μια σειρα βιβλιων τους αλλαξε την γραμματικη με καποιο που την βολεψε την κυρια καλυτερα αλλα που ηταν απαραδεκτο για την ταξη του γιου μου και με καμια σχεση με αυτο που εκανε οταν το παιδι μου την ελεγε δεν καταλαβαινω κατι δεν την απασχολουσε και προχωρουσε την ταξη,και το καταλαβα πια οταν γυρισε και μου ειπε οτι χρειαζετε το παιδι μου ιδιαιτερα 2με 3 ωρες εξτρα την εβδομαδα μονος του!ιδιαιτερα στα ιδιαιτερα με επιπληρωμη φυσικα.εκει εψαξα μια καθηγητρια για το σπιτι και ευτυχως βρηκα αμεσως πανεπιστημιου την εχω δυο χρονια και απο φετος ξεκινησε και η μικρη μου.τα παιδια ειναι πολυ ευχαριστημενα χασαμε βεβαια σχεδον μια χρονια στον μεγαλο γτ επρεπε να επαναλαβει την ταξη του αλλα φετος δινει για lower και η μικρη θα κανει του χρονου δυο ταξεις μαζι και θα φτασει στο prelower.οποτε νομιζω καλυτερα τις πρωτες ταξεις να τις κανουν σε ενα φροντιστηριο και μετα οταν σοβαρευουν τα πραγματα για ποιο σωστη δουλεια στο σπιτι ιδιαιτερα.ασε που γλυτωσαμε και το πηγαινε ελα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

νομιζω οτι την αποφαση πρεπει να την παρεις κρινοντας κι απο τον χαρακτηρα του παιδιου σου!!!Ειναι μερικα παιδακια που πραγματικα ανθιζουν στα φροντηστηρια γιατι μπορουν και συναγωνιζονται τα αλλα.Αλλα συνεργαζονται πολυ καλα μονο με τον δασκαλο του ιδιαιτερου

Ο,τι κι αν αποφασισεις πρεπει να προσεξεις πααααρα πολυ αν γινεται καλη δουλεια.Ναι μεν η γνωση να ερθει μεσα απο παιχνιδι αλλα οχι μονο παιχνιδι...Δυστυχως εχω αντιμετωπισει πολλες φορες παιδια τα οποια λογω κακης αρχης δυσκολευτηκαν και στη συνεχεια

Οσον αφορα τα προσοντα των καθηγητων?Το Proficiency ειναι πιστοποιητικο δεν ειναι πτυχιο...οποτε καλο θα ειναι ο καθηγητης να ειναι ειτε φοιτητης ειτε αποφοιτος της Αγγλικης Φιλολογιας και να τσεκαρεις οτι ειναι καλος στη δουλεια του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα το γιο μου φέτος που πηγαίνει στη δευτέρα δημοτικού ιδιαίτερο στο σπίτι μια φορά την εβδομάδα από 1 ώρα. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Όσον αφορά την ύλη είναι στο ίδιο επίπεδο με τα παιδάκια που πάνε φροντιστήριο 3 φορές την εβδομάδα. Έχει πάρει πολύ καλή σειρά και του αρέσουν πολύ τα αγγλικά. Και το σημαντικότερο! Έχει περισσότερο ελεύθερο χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Aν και ο δικός μου είναι μικρός ακόμη πέρνοντας παράδειγμα από φίλες μου που πάνε σε φροντιστήρια αυτό που σκεφτηκα εγώ για τον μικρό είναι να τον αρχίσω στη δευτέρα δημοτικού ιδιαίτερα με ακόμη ένα μόνο παιδάκι...

δε νομίζω να επέλεγα κάποιον που απλά έχει μόνο proficency

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα κάνω στην κόρη μου ο,τι είχαν κάνει και οι γονείς μου για εμένα.Δηλαδή,όλες τις τάξεις στο φροντιστήριο και την τάξη του πρώτου διπλώματος στο σπίτι.Απο εκεί και πέρα,αν θέλει να συνεχίσει για τα επόμενα δύο διπλώματα,θα προτιμήσω τα ιδιαίτερα

eLEsp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

 

Εγώ πιστεύω και γνωρίζω οτι στα ιδιέτρα μαθαίνουν περισσότερα απο ότι σε φροντιστηρίο.

 

Εγώ κάνω μάθημα στο γίο μου στο σπίτι και θα συμφωνήσω με την λίγερι οτι ο γιός μου έχει περισσότερο ελεύθερο χρόνο απο άλλα παιδάκια.

 

:P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα το γιο μου φέτος που πηγαίνει στη δευτέρα δημοτικού ιδιαίτερο στο σπίτι μια φορά την εβδομάδα από 1 ώρα. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Όσον αφορά την ύλη είναι στο ίδιο επίπεδο με τα παιδάκια που πάνε φροντιστήριο 3 φορές την εβδομάδα. Έχει πάρει πολύ καλή σειρά και του αρέσουν πολύ τα αγγλικά. Και το σημαντικότερο! Έχει περισσότερο ελεύθερο χρόνο!

 

Επειδή μένω και γω Πειραιά και με ενδιαφέρει (όχι άμεσα γιατι ο μεγάλος μου θα πάει Α' Δημοτικού το Σεπτέβρη αλλά σε 1 - 1,5 χρόνο νομίζω ότι θα ξεκινήσουμε και εμείς) ο καθηγητής / καθηγήτρια τι πτυχίο έχει και πόσο χρονών είναι, πόσο αμείβεται την ώρα.. Ακολουθεί κάποιο χρονοδιάγραμμα?? Δηλαδή πως θα τον πάει του χρόνου ποσες ώρες υπολογίζει ότι θα χρειάζεται??

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω απολυτα με την αποψη που εχει το koufetaki! Δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα σε πολλα φροντηστηρια. Ειμαι καθηγητρια αγγλικων και εχω δουλεψει και σε φροντηστηριο, η γνωμη μου ειναι αν βρεθει καλο (βλ. υπευθυνο) φροντηστηριο με λιγα παιδια ανα τμημα ειναι οτι καλυτερο να ξεκινησει ενα μικρο παιδι τα αγγλικα εκει!

Για τα μικρα η μαθηση πρεπει να ειναι παιχνιδι και σ'αυτη την ηλικια το παιχνιδι θελει και παρεα!

Οταν σοβαρεψουν τα πραγματα τα ιδιαιτερα καλυπτουν καλυτερα τις αναγκες του καθε μαθητη. Στα ιδιαιτερα που εχω κανει σε επιπεδα εξετασεων, δεν μου εχουν τυχει ποτε 2 παιδια που να μπορω να χρησιμοποιησω την ιδια μεθοδολογια για να αποδωσουν. Το καθε παιδι θελω τον τροπο του, γιατι δεν εχουν ολα τις ιδιες δυσκολιες!

Επισης στα επιπεδα εξετασεων, θα προτιμουσα επαγγελματιες παρα φοιτητες με proficiency, μιας και οι εξετασεις εχουν γινει πολυ απαιτητικες κ δυσκολευουν ολο κ περσσοτερο!

(υπ'οψιν οτι πλεον δεν αρκει το proficiency για να εκδοθει αδεια διδασκαλιας Αγγκλικης γλωσσας, θελει σπουδες σε Αγγλικη φιλολογια)

 

*επισης ζητω συγνωμη για τυχων ορθογραφικα, προς υπερασπιση μου εχω μεγαλωσει στο εξωτερικο και δεν συνηθιζω να γραφω στα Ελληνικα...

eNortjKzUjI0NDEzM1SyBlwwFXMC0A,,17.png

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα που του κάνει μάθημα του έκανε και στον παιδικό σταθμό. Είναι ένα εξαίρετο κορίτσι περίπου 25 ετών και πέρα από το πτυχίο που έχει στα αγγλικά έχει σπουδάσει και παιδοψυχολογία. Έχει καταφέρει να αγαπήσει ο Νικόλας τα αγγλικά και μάλιστα να θυμάται πράγματα περισσότερο από ότι στα ελληνικά. Ακολουθεί πρόγραμμα και κάνουμε μια φορά την εβδομάδα από μια ώρα. Πληρώνω 15 ?/ώρα. Φυσικά ποτέ δεν κοιτάζει το ρολόι και ποτέ δεν κάθεται 1 ώρα ακριβώς. Πάντα περίπου ένα τέταρτο παραπάνω.

 

Ό,τι άλλο χρειαστείτε στη διάθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

εγω σαν καθηγητρια εχω δουλεψει 13 χρονια σε φροντιστηριο και παραλληλα εκανα και ιδαιτερα. Δεν εχω τελειωσει αγγλικη φιλιλογια αλλα εχω τελειωσει φιλοσοφικη . Πιστευω οτι δασκαλος γεννιεσαι και η μεταδοτικοτητα οπως και η χημεια με τον μαθητη ειναι το αλφα και το ωμεγα. Ποτε δεν κολλησαν στο τι εχω τελειωσει και υπηρξαν παιδακια που τα ειχα απο την αρχη ως το πτυχιο. Σημασια εχει να σου κανει ο ανθρωπος και επισης να ελεγχετε τη δουλεια του. Εχει τυχει να παρω μαθημα απο αλλη καθηγητρια και να φρικαρω απο το ποσο λιγη υλη ειχε καλυωει. Σιγουρα τους δουλευε. Εγω π.χ. ποτε δεν εκανα E Class. Τα πιεζα τις 4 πρωτες ταξεις και τα εστελνα για πτυχιο. Δεν μπορουσα να περνω λεφτα απο μεροκαματιαριδες αφου μπορουσαν να γλυτωνουν ενα χρονο. Και μια συμβουλη πραγματικα μεσα απο την καρδια μου: μην κανετε εντατικα στα αγγλικα.Δε μαθαινεται η υλη μιας χρονιας σε ενα μηνα ουτε μπορει να εμπεδοθει το λεξιλογιο.

Α, επισης συμφωνω οτι το φροντιστηριο αν ειναι καλο λειτουργει καλυτερα στα παιδια. Η γλωσσα ειναι επικοινωνια και χρειαζεται πολλους..

Καλη προοδο σε ολα τα παιδακια

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με την Ολγα ατο θεμα των εντατικων.δεν ειναι δυνατον σε ενα μηνα να καλυψουμε υλη ενος ετους.η αποψη μου ειναι οτι σε φροντιστηριο αν λειτουργει σωστα μπορουν να προχωρησουν τα παιδια.εγω σε αυτο που εργαζομαι εχω το ελευθερο αν πιστευω οτι ενα παιδι εχει δυνατοτητα να προχωρησει πιο γρηγορα να το ενισχυσω και να ανεβει ταξη μεσα στη χρονια(κι οταν λεω να το ενισχυσω εννοω χωρις οικονομικη επιβαρυνση).απο την αλλη στο ιδιαιτερο το μαθημα ειναι απολυτα προσαρμοσμενο στον μαθητη οποτε μπορει να καλυψει πιο γρηγορα την υλη και να γλιτωσει χρονο.

ολα αυτα βεβαια εχουν να κανουν και με τις ιδιαιτεροτητες καθε παιδιου!παντως ο δασκαλος που εχει κεφι για τη δουλεια του και την κανει με την καρδια του να ξερετε οτι τα παιδια σας θα τα προσεξει και στο φροντιστηριο και στο ιδιαιτερο.το λεω απο καρδιας,δουλευω τοσα χρονια και ποτε δεν ξεχωρισα τα ιδιαιτερα απο το φροντιστηριο.και για τις δυο περιπτωσεις ψαχνω υλικο βγαζω φωτοτυπιες ετοιμαζω projectsκαι ολα τα σχετικα.και προσπαθω οσο μπορω να κανω το φροντιστηριακο μαθημα "ιδιαιτερο",να καλυψω τις αναγκες των παιδιων μου.αρα προσεξτε τον ανθρωπο πρωτα και μετα τον τροπο του μαθηματος.

συγγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο post.

τις πιο γλυκες μου καληνυχτες!

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

κάνω ιδιαίτερα 2 φορές την εβδομάδα από 1 ώρα στον γιό μου από την 2 Δημ.(τώρα είναι τρίτη) και παέι καλά. Πληρώνω 25 ευρώ για κάθε καθαρή ώρα (όχι διδακτική). Επειδή όμως έχω ακόμη 3 παιδιά που θα αρχίσουν αγγλικά τα επόμενα χρόνια σκεφτόμουν μήπως να τα πάω φροντιστήριο.Εσείς τι λέτε? Η αλήθεια είναι ότι με φοβίζει το φροντιστήριο καθώς δεν θα έχω τον απόλυτο έλεγχο όσον αφορά την ώρα και την ύλη.

Φιλικά

:rolleyes: Christina & Co.
Link to comment
Share on other sites

Eιχα μπει και εγω σε αυτο το διλημμα, γυρνοντας απο την Αμερικη....

Εστειλα λοιπον τα παιδια σε φροντηστηριο γιατι καποιοι μου ειπαν οτι τα παιδια χρειαζονται και αλλα παιδια για να συνομιλουν.

Με την κορη μου ειμαι υπερ ευχαριστημενη. Ειναι 11 ετων και μολις εδωσε για lower. Στην ταξη της ειναι μονο 3 παιδια και ετσι το μαθημα ειναι κατι σαν ιδιαιτερο. Η δασκαλα της ικανοτατη.

Με τον γιο μου δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη και το μετανιωσα που δεν εφερνα κοπελα στο σπιτι μια φορα την εβδομαδα για αν διατηρησει τα αγγλικα που ηξερε μεσα απο το παιχνιδι.

Οταν επιστρεψαμε ηταν 5 ετων και πηγε σε νηπιακο τμημα των αγγλικων. Ξεχασε οτι ηξερα και παροτι ειμαστε στην Ελλαδα 2 χρονια, συνεχιζει να πηγαινε στο νηπιακο τμημα... το μονο θετικο ειναι οτι ακομη καταλαβαινει αγγλικα... Αν ειχα παρει δασκαλα στο σπιτι τα πραγματα θα ηταν σαφως καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΦΡΟΝΤΗΡΙΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΛΟΓΩ ΚΟΣΤΟΥΣ (ΕΧΩ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ). ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πήγα 6 χρονών σε φροντιστήριο που είχε ΔΩΡΕΑΝ την πρώτη χρονιά, για απλή γνωριμία με τη γλώσσα. Τον επόμενο χρόνο όμως διακόψαμε γιατί τα παιδιά στο φροντιστήριο έγιναν 10 και μάθημα μπάχαλο.

Συνεχίσαμε για 3 χρόνια ιδιαίτερα μαζί μ'ένα ακόμα παιδάκι, γλυτώναμε πολύ χρόνο από το "πήγαινε-έλα", και τώρα που είναι γυμνάσιο, αρχίσαμε σ'ένα φροντιστήριο με αγγλίδα δασκάλα και παιδάκια μέχρι 6 στην τάξη. Βέβαια το δικό της τμήμα έτυχε να είναι μόνο 2 παιδάκια. Τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Και εγώ με την σειρά μου βρίσκομαι σε αυτό το δίλημμα.Το κοριτσάκι μου τώρα θα πάει Β΄Δημοτικού και σκέφτομαι να της αρχίσω Αγγλικά.Στην αρχή ήμουν κατηγορηματική ότι το παιδί πρέπει να βρούμε μια δασκάλα για να της κάνει ιδιαίτερα στο σπίτι γιατί το παιδί πηγαίνει ολοήμερο σχολείο και σχολάει 4:15 κάθε μέρα, πως είναι δυνατόν ένα παιδάκι να σχολάει αυτή την ώρα 'έχοντας ξυπνήσει από τις 7:30 το πρωί, να πηγαίνει σπίτι και να αλλάζει τσάντες για να πάει στο φροντιστήριο που ξεκινάει στις 17:00.Ύστερα από διάφορες συζητήσεις και γνώμες που άκουσα θεωρώ ότι έχω μπερδευτεί ακόμα περισσότερο και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι για την κορη μου να κανουμε ιδιαιτερα μαθηματα τα πρωτα 2-3 χρονια και μετα να την γραψω σε φροντιστηριο. νομιζω οτι θα γλιτωνουμε χρονο και θα μπορω να της καλυψω με λιγοτερη ωρα μαθημα τα ιδια πραγματα που θα μαθαινε στο φροντιστηριο. εξαλλου ηδη εχουμε ξεκινησει απλα πραγματα και τα παει πολυ καλα. αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι θα τη βοηθουσε να εχει επικοινωνια με συνομιλικα παιδια τηυν οποια δεν θα εχει αφου θα κανουμε μαζι μαθημα αλλα παλι θεωρω οτι μπορει να την αποκτησει γρηγορα οταν την γραψω φροντιστηριο.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα είναι αρκετά σύνθετα.....

φροντιστήριο(ολιγομελή τμήματα)

1. πιο φθηνό αλλά σε περισσότερο χρονικό διάστημα

2.καλύτερη κοινωνικοποίηση των παιδιών και εξάσκηση στα προφορικά

3.περισσότερες ώρες διδασκαλίας που είτε ωφελούν ή κουράζουν (ανάλογα τον μαθητή...)

 

ιδιαίτερο (με έμπειρο δοκιμασμένο καθηγητή)

1. πιο ακριβό αλλά λιγότερο χρονικό διάστημα ανάλογα βέβαια και τον μαθητή

2.καλύτερη κατανόηση γραμματικής και μείωση κενών

3.λιγότερες ώρες διδασκαλίας αν το παιδί είναι ήδη φορτωμένο

4.δεν δίνουν αποδείξεις.......

 

το πιο σημαντικό είναι οι εναλλακτικές που έχουμε π.χ. ξέρουμε καλά φροντιστήρια ή καθηγητές για να κάνουμε σύγκριση και να βρεθούμε στο....δίλημα;;;;

πρέπει να έχουμε τα μάτια και τα αφτιά μας ανοιχτά για το τι φήμες κυκλοφορούν και για ποιον......

επιπλέον δεν επαναπαυόμαστε γιατί οι καθηγητές αλλάζουν.....και τα παιδιά διανύουν εφηβείες κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κι εγω καθηγητρια ξενων γλωσσων που εχει περασει και απο φροντιστηρια και απο πολλα ιδιαιτερα, αυτο που εχω να πω ειναι οτι τα ιδιαιτερα ειναι σαφως καλυτερα απο την αποψη οτι ειναι κομμενα και ραμμενα στις αναγκες του συγκεκριμενου μαθητη που σε ενα συνολο 15 παιδιων ισως και να μην ειχε τις ιδιες ευκαιριες...

Ωστοσο πιστευω οτι στα παιδακια σημασια εχει το παιχνιδι και το να αγαπησουν τη γλωσσα, γι αυτο και οπως στο αντιστοιχο ελληνικο νηπιαγωγειο ξεκιναμε με τα pre juniors οπου κυριως ζωγραφιζουν, παιζουν και μαθαινουν καποια πρωτα πραγματα....οπως προειπε μια συναδελφος πιο πανω το παιχνιδι θελει παρεα.....

Τωρα αν με ρωτατε ομως, με την κατασταση ως εχει, θα προσπαθησω να μαθω στα παιδια μου οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα εγω η ιδια, γιατι μην ξεχναμε και το κοστος του να τελειωσει ενα παιδι μια ξενη γλωσσα, οσο τα πραγματα δυσκολευουν, καποιος με 2 η με 3 παιδια θα εχει σιγουρα προβλημα να ανταπεξελθει!!!

Φιλικα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έχω τελειώσει Αγγλική Φιλολογία, είμαι όμως εκπαιδευτικός με μεταπτυχιακά (2) σε Αγγλικό πανεπιστήμιο και κάποια χρόνια χρόνια διαμονής στη χώρα, άρα γνωρίζω και τη γλώσσα πολύ καλά και παιδαγωγική, απαραίτητη για να διδάξεις.

 

Θα πω τη δική μου προσωπική εμπειρία. Ξεκίνησα Αγγλικά στη Γ Δημοτικού. Πήγαινα μέχρι την έκτη σε φροντιστήριο. Στην πρώτη γυμνασιου ξεκίνησα ιδιαίτερα μαθήματα με άλλα 2 παιδιά για τον πολύ απλό λόγο ότι είχα φτάσει να κάνω αγγλικά 9 ώρες την εβδομάδα! Στο τέλος της δευτέρας γυμνασίου (2 χρόνο νωρίτερα από ότι αν συνέχιζα στο φροντιστηριο) έδωσα εξετάσεις για το Lower. Συνέχισα ιδιαίτερα για Proficiency και το πήρα στην Α λυκείου.

 

Τελιέωνοντας σπουδές και μεταπτυχιακό ασχολήθηκα με τη διδασκαλία αγγλικών (έβγαλα επάρκεια και άδεια διδασκαλίας με το proficiency). Δούλευα σε φροντιστήριο και ταυτόχρονα έκανα και ιδιαίτερα (με απόδειξη).

Αυτό που έχω να πω είναι ότι για τα πιτσιρίκια το γρουπ του φροντιστηρίου είναι πολύ καλύτερο γιατί υπάρχει αλληλεπίδραση, μπορούν να γίνουν ομάδες εργασίας και τα παιδιά τελικά μαθαίνουν ακλύτερα και πιο ουσιαστικά τη γλώσσα. Όταν όμως προχωρήσουν τάξεις, τότε το φροντιστήριο δεν φτάνει. Μάθημα με 5και παραπάνω παιδιά, δεν μπορεί να είναι τόσο αποδοτικό και να καλύπτει τις ανάγκες κάθε παιδιού, όσο το ιδιαίτερο. Αλλά και πάλι ιδιαίτερο όχι με μόνο ένα παιδί, αλλά με 2 ή 3.

 

Όσο για το κόστος, εξαρτάται από το δάσκαλο. Εγώ έπαιρνα 10 ευρώ στα μικρά και 15 στα μεγαλύτερα (20 proficiency) και έκανα μάθημα 3 ώρες (60λεπτες) την εβδομάδα. Αν υπολογίσεις κόστος βιβλίων΄, ώρες, μεταφορές, νομίζω ότι η διαφορά δεν είναι μεγάλη από το φροντιστήριο

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση του φροντηστηρίου - καλού- στην περιοχή μου γιατί να είναι στην τάξη του pre-lower- 14 παιδιά , ήταν ότι μέχρι 17 τους καλύπτει ο νόμος.... Σκέψου μάθημα σ'αυτό το επίπεδο με τόσα παιδιά. Επίσης σκίζει τα ... πτυχία της ότι ΜΠΟΡΕΙΣ να βγάλεις την συγκεκριμένη τάξη, τόση ύλη σε 40 ημέρες, 5 μέρες την εβδομάδα 8.10-14.00 και 3 Σάββατα. Το παιδί πώς θα είναι μετά? Εγώ λοιπόν μετά από 6 χρόνια εκεί τον έβγαλα και του έκανα ιδιαίτερο την pre lower & lower σε μία ημερολογ.χρονιά με 35χρονη καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας 3 φορές την βδομάδα από 2ώρες (πήγαινε και 20 λεπτά μετά) με 12 ? την ώρα. (Το φροντησ. για να με κερδίσει έριξε την τιμή από 30? την ώρα !!!! σε 15!!!! Τί είπατε?)Συμφωνώ με προλαλήσασες : τις τάξεις έως και C σε φροντηστήριο για τον ανταγωνισμό, και μετά ιδιαίτερο για κάλυψη περισσότερη παντού. Το ίδιο θέλω να κάνω και στον μικρό. Βέβαια αν ήταν 8 παιδάκια ίσως το σκεφτόμουν αλλά και πάλι δεν θέλω να τους έχω διαφ. αντιμετώπιση. Ο μεγάλος για το φροντηστ. ξέρετε τι μου είπε? Στο φροντ. μπορούσα να κρυφτώ αν δεν ήμουν διαβασμένος(δεν προλάβενε να εξεταστεί) και αν δεν είχα μία έκθεση έλεγα την επόμενη φορά και φυσικά δεν την πήγαινα ποτέ. Ενώ στο ιδιαίτερο ήταν από πάνω μου και αναγκ. ήμουν διαβασμένος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...