Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε παταμε ποδαρακια?


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες αλλα και στις μη...παρα μια βδομαδα κλεινουμε τον 7ο μηνα!!!!!Ω ναι μεγαλωσε το αντρακι μου!!!!!!Καθημερινα ανακαλυπτουμε και κατι καινουργιο και εχουμε τρελαθει οικογενειακως...το μονο που ηθελα να ρωτησω ειναι για τα ποδαρακια σε ποια ηλικια ξεκινανε να τα πατανε καλα?επισης οταν τον βαζω να καθεται,πραγμα που δεν του αρεσει και πολυ,δεν στηριζει το σωμα του πολυ καλα....εσεις μανουλες που εχετε μεγαλυτερα πααιδακια???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 χρόνο μετά...

Ο δικός μου θα γίνει 8 μηνών σε λίγες μέρες, από τον 7ο όμως άρχισε να στέκεται όρθιος και τώρα είναι στη φάση που προσπαθεί να κρατηθεί απ' ότι βλέπει γύρω του για να σηκωθεί. Μπουσουλάει λίγο και ... πηδηχτά :P και αν τον κρατήσω και από τα 2 χεράκια κάνει λίγα βηματάκια μαζί μου στις μύτες των ποδιών του. Δεν κάθεται ακόμα στο κωλαράκι του μόνος του ... το προσπαθεί.

 

... πάντως και εγώ από τον 7ο άρχισα κάθε μέρα να τον βλέπω να κάνει και κάτι καινούργιο :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

 

Έχω μια απορία..Η μικρή μου 4μ 12η θέλει συνέχεια να κάθεται καθιστή (με υποστήριξη εννοείται γτ δεν μπορεί μόνη της).Της δίνω χεράκια κ τραβάει το σώμα της κ σηκώνεται (καμία φορα μπορεί να τη βοηθήσω άμα ζορίζεται).Το θέμα είναι ότι κάνα 3αρι μέρες τώρα βάζει κόντρα τα πόδια της κ σηκώνεται.Θέλει συνέχεια να είναι όρθια κ κάθεται (με το ζόρι τη βάζω δλδ) Όταν κουραστεί.Είναι φυσιολογικό σε αυτήν την ηλικία;;;Επίσης όταν είναι όρθια (τις περισσότερες φορές) δεν την κρατάω κ απλά μου πιάνει τα χέρια για να στέκεται και όταν της κρατάμε τα χεράκια κάνει βηματάκια.Την αφήνω;;Τι κάνω;;Με την παιδίατρο δεν έχω μιλήσει ακόμα αλλά πιο μικρή που ήταν μου είπε όταν κάνει κάτι απο μόνη της την αφήνω αλλά δεν την παροτρύνω κιόλας.Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

H πίεση αυτή που ασκεί με τα ποδαράκια είναι αντανακλαστική κίνηση, όπως σου είπε και η παιδίατρος δεν τη βάζεις να εξασκείται σε καμία περίπτωση, τη στηρίζεις και την αφήνεις όμως να σπρώχνει χωρίς άγχος. Θα σταθεί μόνη της όταν είναι έτοιμη πιανόμενη από έπιπλα.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , Josephine είπε:

H πίεση αυτή που ασκεί με τα ποδαράκια είναι αντανακλαστική κίνηση, όπως σου είπε και η παιδίατρος δεν τη βάζεις να εξασκείται σε καμία περίπτωση, τη στηρίζεις και την αφήνεις όμως να σπρώχνει χωρίς άγχος. Θα σταθεί μόνη της όταν είναι έτοιμη πιανόμενη από έπιπλα.

Δεν είναι οτι σπρώχνει Μόνο,σηκώνεται κιόλας..Έχει καταλάβει οτι αν βάλει κόντρα τα πόδια της κ τα σπρώξει λίγο σηκώνεται και το έχει κάνει σύστημα.Κάθε φορά που θα τη βάλουμε καθιστή (γιατί ξάπλα κλαίει κ δε θελει) τσουπ στυλώνει τα πόδια σπρώχνει κ σηκώνεται.Γι'αυτό προβληματίζομαι..Να την αφήνω αφού θέλει να σηκώνεται κ να στέκεται ή να την καθίσω με το ζόρι. (απλά γτ το κάνει απο μόνη της,εμείς δε τη σηκώνουμε εσκεμμένα)

Link to comment
Share on other sites

Να την αφήνεις!! Το κάθε παιδί έχει τους δικούς του χρόνους για το πότε θα σηκωθεί, θα περπατήσει κλπ Δεν πρέπει να τη ζορίζεις ούτε να κάνει κάτι ούτε να μην κάνει κάτι. Όσο περνάει ο καιρός φρόντισε μόνο να έχει αρκετό χώρο να κινηθεί και να εξερευνήσει. Εμάς μας βόλεψε πολύ ένα πάρκο που πήραμε περίπου 3 μηνών το οποίο όμως ήταν τετράγωνο και αρκετά μεγάλο, είχε και χερούλια και αργότερα πιανόταν να σηκωθεί και έβαζα και παιχνίδια μέσα να απασχολείται. Μπορείς επίσης να την βάζεις σε ένα ριλάξ για να μην είναι τελείως ξάπλα, αφού είναι περίεργη και θέλει να βλέπει γύρω της!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elfer είπε:

Δεν είναι οτι σπρώχνει Μόνο,σηκώνεται κιόλας..Έχει καταλάβει οτι αν βάλει κόντρα τα πόδια της κ τα σπρώξει λίγο σηκώνεται και το έχει κάνει σύστημα.Κάθε φορά που θα τη βάλουμε καθιστή (γιατί ξάπλα κλαίει κ δε θελει) τσουπ στυλώνει τα πόδια σπρώχνει κ σηκώνεται.Γι'αυτό προβληματίζομαι..Να την αφήνω αφού θέλει να σηκώνεται κ να στέκεται ή να την καθίσω με το ζόρι. (απλά γτ το κάνει απο μόνη της,εμείς δε τη σηκώνουμε εσκεμμένα)

 

Τα μωρά χρειάζονται πολύ χρόνο στο πάτωμα, κρεβάτι, να μάθουν να ρολάρουν και μετά εξάσκηση να μάθουν να κάθονται, με μαξιλάρια κλπ. Ούτε τα καθίζουμε κρατώντας τα, ούτε τα στηρίζουμε ούτε τα περπατάμε. Σε ένα μωρό αυτής της ηλικίας, δουλέουμε το γύρισμα. Τα υπόλοιπα, μέχρι να μάθει να κάθεται σταθερά μόνο του, δεν εχουν θέση. Το σπρώξιμο με τα πόδια που περιγράφεις, δεν είναι τίποτε άλλο παρά σπρώξιμο και το μωρό σε καμία περίπτωση δεν είναι σε θέση να στηρίζει το βάρος του. Δεν του κάνει καλό όλο αυτό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα μανουλες, δεν ήξερα πού να θέσω το ερώτημα, ελπίζω να μην είμαι πολύ εκτός! Έχω ένα προβληματισμό με τον μπέμπη μου που ξεκίνησε απ' την παιδίατρο μου πριν 2 μήνες. Να σημειώσω ότι σε λίγο θα κλείσει τους 9 μήνες. 2 φορές σε διάστημα δύο μηνών που τον πιάνει απ' τις μασχάλες η παιδίατρος για να δει τι θα κάνει με τα ποδαράκια δεν τα πατάει καλά κάτω αλλά ή θα είναι στις μύτες ή θα πατάει με την άκρη της πατουσας (δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή). Όσες φορές δοκίμασα κ εγώ μπορεί για λίγο να πατήσει ολόκληρη την πατούσα αλλά μετά την γυρνάει. Ειναι φυσιολογικό? Το έκαναν κ τα δικά σας η όχι? Η πρώτη μου κόρη κανονικα νομίζω πατούσε την πατούσα της.. θα χρειαστεί λέτε φυσικοθεραπείες η θα γίνει από μόνο του σε λίγο καιρό που θα μεγαλώσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 said:

Καλησπέρα μανουλες, δεν ήξερα πού να θέσω το ερώτημα, ελπίζω να μην είμαι πολύ εκτός! Έχω ένα προβληματισμό με τον μπέμπη μου που ξεκίνησε απ' την παιδίατρο μου πριν 2 μήνες. Να σημειώσω ότι σε λίγο θα κλείσει τους 9 μήνες. 2 φορές σε διάστημα δύο μηνών που τον πιάνει απ' τις μασχάλες η παιδίατρος για να δει τι θα κάνει με τα ποδαράκια δεν τα πατάει καλά κάτω αλλά ή θα είναι στις μύτες ή θα πατάει με την άκρη της πατουσας (δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή). Όσες φορές δοκίμασα κ εγώ μπορεί για λίγο να πατήσει ολόκληρη την πατούσα αλλά μετά την γυρνάει. Ειναι φυσιολογικό? Το έκαναν κ τα δικά σας η όχι? Η πρώτη μου κόρη κανονικα νομίζω πατούσε την πατούσα της.. θα χρειαστεί λέτε φυσικοθεραπείες η θα γίνει από μόνο του σε λίγο καιρό που θα μεγαλώσει?

Εμένα ο γιος μου το έκανε αυτό,  απλά εμένα άργησε να περπατήσει (14-15 μηνών), γιατί δεν ρωτάς την παιδίατρο καλύτερα?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εμένα ο γιος μου το έκανε αυτό,  απλά εμένα άργησε να περπατήσει (14-15 μηνών), γιατί δεν ρωτάς την παιδίατρο καλύτερα?

 

Εντάξει το να αργήσει να περπατήσει δεν πειράζει, δεν περπατάνε όλα στο χρόνο απλά δεν θέλω να περπατάει έτσι. Το δικό σου παιδάκι μπουσουλησε πιο πριν? Ποια ήταν η κινητική του ανάπτυξη. Στην παιδίατρο θα πάω τέλη του μήνα, θα την πω απλά σκέφτομαι να μην πει για φυσικοθεραπείες. Στην πρώτη μου 9 μηνών μου πρότεινε να την πάω. Βέβαια δεν στηριζε πλατουλα

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Καλησπέρα μανουλες, δεν ήξερα πού να θέσω το ερώτημα, ελπίζω να μην είμαι πολύ εκτός! Έχω ένα προβληματισμό με τον μπέμπη μου που ξεκίνησε απ' την παιδίατρο μου πριν 2 μήνες. Να σημειώσω ότι σε λίγο θα κλείσει τους 9 μήνες. 2 φορές σε διάστημα δύο μηνών που τον πιάνει απ' τις μασχάλες η παιδίατρος για να δει τι θα κάνει με τα ποδαράκια δεν τα πατάει καλά κάτω αλλά ή θα είναι στις μύτες ή θα πατάει με την άκρη της πατουσας (δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή). Όσες φορές δοκίμασα κ εγώ μπορεί για λίγο να πατήσει ολόκληρη την πατούσα αλλά μετά την γυρνάει. Ειναι φυσιολογικό? Το έκαναν κ τα δικά σας η όχι? Η πρώτη μου κόρη κανονικα νομίζω πατούσε την πατούσα της.. θα χρειαστεί λέτε φυσικοθεραπείες η θα γίνει από μόνο του σε λίγο καιρό που θα μεγαλώσει?

Καλησπέρα,Εμένα ο γιος μου είναι 8,5 μηνών,αν τον πιάσεις από τις μασχάλες θα πατήσει στις μύτες των ποδιών,αν πιαστεί από κάπου για να σηκωθεί μόνος του μόνο τότε πατάει ολόκληρο το πέλμα,τον γιατρό που ρώτησα για τις μύτες μου είχε πει πως είναι φυσιολογικό τα περισσότερα παιδάκια στην αρχή έτσι κάνουν.εχω αρχίσει όμως και εγώ  να αγχώνομαι για τα ποδαράκια και δυστυχώς θα αργήσουμε να πάμε πάλι παιδίατρο 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι στις αρχες το κανουν αρκετά παιδακια, δ ξερω σε ποια φάση ακριβώς είναι καλό να παρέμβεις

Θυμαμαι μιας φίλης το παιδακι περπατούσε έτσι περίπου στον χρονο κ απλα της είπε η γιατρος για παπούτσια τύπου μποτακια κ να φοράει κ μεσα στο σπιτι παντοφλακια

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

 

Εμένα γυρνάει κ τα ποδαράκια προς τα μέσα όπως όταν χτυπάνε παλαμάκια με τα πόδια τους κ πατάει έτσι. Δεν είναι μόνο ότι πατάει στις μύτες. Δεν το κάνει συνέχεια βέβαια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό και το πρέπει να κανεις πρέπει σίγουρα να ρωτήσεις τον παιδίατρο. Εγώ έχω μια φίλη της κόρης μου γύρω στα 5 που δεν περπατάει καλά, κάπως γυρνάνε τα ποδαράκια της προς τα μέσα κ κάπως σα να πάει με τις φτερνες Καμμια φορά αλλά ντρέπομαι να ρωτήσω. Λογικά θα την έχουν πάει σε κάποιον ειδικό. Καλό είναι ότι σε παραξενεύει να τον κοιτάς από νωρίς 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, mama16 said:

Εντάξει το να αργήσει να περπατήσει δεν πειράζει, δεν περπατάνε όλα στο χρόνο απλά δεν θέλω να περπατάει έτσι. Το δικό σου παιδάκι μπουσουλησε πιο πριν? Ποια ήταν η κινητική του ανάπτυξη. Στην παιδίατρο θα πάω τέλη του μήνα, θα την πω απλά σκέφτομαι να μην πει για φυσικοθεραπείες. Στην πρώτη μου 9 μηνών μου πρότεινε να την πάω. Βέβαια δεν στηριζε πλατουλα

Eμένα ο γιος μου μπουσούλισε γύρω στους 10 μήνες, (δεν θυμάμαι ακριβώς) , γενικά παρόλο που στον λόγο ήταν αρκετά γρήγορος κινητικά δεν ήταν ιδιαίτερα γρήγορος, όμως η αλήθεια είναι πως περπάτησε μεν αργά αλλά  σταθερά. Ποτέ δεν χρειάστηκε να πάω από πίσω του να τον κρατήσω,επίσης έκανε αυτό με τα πατουσάκια που περιγράφεις το οποίο το έκοψε λίγο μετά τον χρόνο. Στις μύτες σκέψου πολλές φορές πατάει ακόμα και τώρα και χρειάζεται να του επισημάνω πως πρέπει να πατήσει όλο του το πόδι κάτω. Τον είχα πάει σε ορθοπεδικό στα 3 γιατί το περπάτημα του μου φαίνονταν περίεργο, οι πατούσες του ήταν σαν να έχει πλατυποδία, και όταν έτρεχε ήταν σαν να τρέχει πλάγια. Τελικά ήταν θέμα του ισχίου (ήταν από την θέση που είχε στην μήτρα), δεν μπορώ να κάνω κάτι, απλά λόγω κατασκευής δεν θα είναι ποτέ ιδιαίτερα γρήγορος στο τρέξιμο. Αυτό που μου είπε ο ορθοπεδικός για το περπάτησε στις μύτες ήταν πως σκληραίνει τους μύες στην γάμπα και μου έδειξε διάφορες ασκησούλες να κάνουμε μόνοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...