Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΙΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!!

ειμαι στην 23η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου και εχω διδυμα!!

ενω ξεκινησα με αιματοκριτη 39 τωρα εχει πεσει στο 29 :(και καθε 3 βδομαδες που κανω εξετασεις αιματος ολο και πεφτει!!!!

που θα φτασει μεχρι να γεννησω?:confused:

ο γιατρος με εχει πλακωσει στο σιδηρο και παιρνω 4 legofer την ημερα!!!

τρωω και κρεας-μοσχαρι καθε μερα και παρολα αυτα ο αιματοκριτης μου ολο πεφτει!!!

εχει καμια σας παρομοια εμπειρια?

τι αλλο θα μπορουσα να κανω για να βελτιωσω την κατασταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κοριτσάκι. Νωρίς σου έπεσε τόσο χαμηλά. Ίσως επειδή έχει δίδυμα δεν ξέρω. Να ξέρεις όμως ότι γύρω στην 32η εβδομάδα αρχίζει και ανεβαίνει μέχρι τότε όμως τι κάνεις; Εγώ ξεκινούσα με 41 αιματοκρίτη και έπεφτε μέχρι το 32 αλλά από 32η εβδομάδα ανέβαινε και γεννούσα με γύρω στο 35. Μία φίλη μου πάντως ξεκινούσε με 40 και τρώγοντας καθε ημέρα σαλάτα σπανακι (ωμό και καλά πλυμμένο) δεν της έπεσε καθόλου. Μπορείς να το δοκιμάσεις και αυτό μαζί με το μοσχάρι που τρως. Δεν ξέρω αλλά μήπως ο οργανισμός δεν αφομοιώνει καλά το LEGOFER (το ίδιο έπαιρνα) και θέλει κάτι άλλο; Ο γιατρός σου τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

γεια σου andogo!!!:P

σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου!!

ο γιατρος μου επειμενει στο legofer...

τωρα ξερω γω....:confused:

τι να πω?

ειδωμεν....

η αληθεια ειναι παντως οτι το ωμο σπανακι δυσκολευομαι να το φαω...

εγω με το ζορι τρωω το σπανακοριζο...:(

Link to comment
Share on other sites

αν δε κανω λαθος, ο δεικτης που ενδιαφερει πιο πολυ τους γιατρους δεν ειναι ο αιματοκριτης, αλλα η φεριτινη (? νομιζω!) ....

 

Αυτο που ενδιαφέρει τους γιατρούς είναι η αιμοσφαιρίνη που πρέπει να είναι πάνω από 8. Αν η αναιμία οφείλεται σε ελλειψη σιδήρου τοτε αν παίρνετε συμπληρωμα (ροζεφερον επαιρνα εγω που λενε οτι απορροφαται πιο καλα απο ολα..) θα ανέβει σταδιακά. Και εκει γυρω στον 6ο ο αιματοκριτης σταθεροποιειται, μπορει και να ανεβει λιγο. Ε, δύο μωράκια χρειάζονται παντα περισσότερο σίδηρο. Πάντως δεν υπάρχει προβλημα να λείψει στα μωρά αφου η φύση εχει προνοήσει.

Εχω κάνει και εγω δίδυμα και είχα πολύ χαμηλό αιματοκρίτη (γιατί έχω στίγμα) με αποτέλεσμα να χρειαστεί μετάγγιση. Ισως βεβαια να ήταν και υπερβολική τότε αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με την camouflage. Αν πέσει πολύ η αιμοσφαιρίνη (κατά συνεπεια κ ο αιματοκρίτης κάτω από 26) τότε λένε χρειάζεται μετάγγιση γιατι δεν μεταφέρεται σωστά το οξυγόνο στο μωρό κ δεν αναπτύσεται σωστα.

Πάντως εγώ είμαι στην ίδια ( ίσως και χειρότερη ) κατασταση με εσένα alejandra καθώς ξεκίνησα με αιματοκρίτη 33 και την 17 εβδομάδα πήγε 28.5.Εκεί τρομαξα λίγο κα αρχισα να τρώω σχεδόν καθε μέρα κρεας αλλά κ 1 αυγό. Τώρα είμαι στην 21 εβδομάδα κ έχει πάει 29.4. Θα συνεχίσω την ίδια διατροφή ελπίζοντας να τον σταθεροποιήσω, ίσως κ να τον ανεβάσω λίγο.. μεχρι να πάω στον 8 μήνα που έχω ακούσει ότι μετά δεν πέφτει άλλο.Ο γιατροσ μου εδωσε 2 φιλικά τη μέρα κ 4 σιδηρα (ρεσοφερον) αλλά επειδή φοβάμαι ότι είναι πολλά κ κάποιεσ μερεσ μου προκάλεσαν εμετο όταν τα επινα 2 μαζί τελικά παίρνω 3 τη μέρα..

Τρωγε κ εσυ κρεας κ αυγά κ επίσης μαζι με το σίδηρο κ το φιλικό να πινεισ κατι με βιταμίνη c κ να μην τρως ασβέστιο εκείνη την ώρα για να γίνεται καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου ..

Ευχομαι πάντως να τον ανεβάσουμε γιατι εγω δεν θελω με τίποτα να κάνω μεταγγιση

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω Χριστινα παντως πως η λυση με το κρεας που προτεινεις δεν φαινεται να ειναι η σωστη. Μεσα σε ενα μηνα που το εφαρμοσες ο αιματοκριτης σου ανεβηκε μολις 1 μοναδα και αυτο μπορει καν να μην εχει να κανει με το κρεας. Απ την αλλη να ξερεις πως οι τοξινες και οι ορμονες που επιβαρυνεις το σωμα σου αλλα και το μωρο με την καθημερινη καταναλωση κρεατος, μαλλον ζημια κανουν παρα οφελος. Ο σιδηρος περιεχεται σε πολλες αλλες τροφες φυτικης προελευσης αλλα οπως ηδη ειπωθηκε για να αφομοιωθει επαρκως, χρειαζεται παραλληλη ληψη βιταμινης C.

Στην διαρκεια της εγκυμοσυνης ειναι αναμενομενο να πεσει ο αιματοκριτης αναλογως τον οργανισμου της καθε γυναικας. Δεν μπορουμε να το αποφυγουμε. Και τα συμπληρωματα βοηθουν αναλογα στην καθε περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως καμια φυτικη τροφη δεν δινει περοσσοτερο σιδηρο απο το κοκκινο κρεας ακτος αν φας πολυ μεγαλες ποσοτητες(το εχω ψαξει το θεμα).και εγω δεν θελω να τρωω καθε μερα κρεας ,αναγκαστικα το κανω!!

μου ειχε πεσει και στην 1η εγκυμοσυνη ο αιματοκριτης αλλα οχι κατω απο 31!!

τωρα ειναι στο 29 αλλα ειναι 2 τα μωρα οποτε λογικο το βρισκω...

ειναι και η αιμοσφαιρινη μου χαμηλα(δεν θυμαμαι ποσο αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι χαμηλη).

αυτο με τη βιταμινη c το κανω οπως επισης και οτι παιρνω το σιδηρο 2 ωρες πριν το φαγητο και για 2 ωρες μετα δεν τρωω τιποτα!!!(οχι μονο γαλακτοκομικα-τιποτα απολυτως).μου το ειπε η αιματολογος που με παρακολουθει.παιρνω και 2 filicine(φιλικο οξυ)

τι να πω κοριτσια ?νομιζω οτι δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο πλεον...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δεν ξέρω τι μου ανέβασε τον αιματοκρίτη αλλα εγω αυτό που άλλαξα στη διατροφή είναι οτι έτρωγα 5 φορες την εβδομάδα κρεας κ σχεδον καθε μερα ένα αυγο.Δεν λέω ότι το κρέας είναι η καλύτερη κ πιο υγιεινή τροφή αλλά με τα λαχανικά δεν ανεβαινει ο αιματοκρίτης πολυ,το κρέας κάνει περισσότερη δουλειά.κ δεν είμαι ανθρωποσ του κρεατοσ μπορώ να ζήσω κ μόνο με φρουτα αλλά τωρα δεν έχω άλλη επιλογή απο το να τρώω κ κρεας κ αυγά κάθε μέρα σχεδόν αλλά μην φανταστεισ τρελέσ ποσότητες .

παντως τρώω κ φρουτα κ λαχανικά .Θα δείξει τι να πω ,αλλά εύχομαι να μην αρχισει να πέφτει πάλι γιατι η μετάγγιση με τρομάζει πάρα πολύ...θέλω να την αποφύγω οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να μην παραστει τετοια αναγκη Χριστινα και ελπιζω να μην με παρεξηγησες που μιλησα λιγο αποτομα. Απλα το λεω γιατι το κρεας εχει δυστυχως πολλα κακα και εγω προσωπικα το αποφευγω οσο μπορω. Αλεξανδρα λογικο μου ακουγεται με τα διδυμακια!! Παντως κοριτσακια το σημαντικοτερο ειναι να ειναι καλα τα μωρακια μας, οποτε να ευχηθω σε ολες με το καλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ κοριτσια!

και εγω τρωω αυγο καθε μερα εκτος απο κρεας και φρουτα και λαχανικα

κανω οτι μπορω να αποφυγω τη μεταγγιση γιατι και εγω φοβαμαι...

ευχομαι ολα καλα να πανε σε ολες μας κοριτσια και με το καλο τα μωρακια μασ!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μετάγγιση κοριτσια (ευχομαι καμια να μη χρειαστει να κανει) να σας πω να κανετε δυο φορες εξεταση αιματος (απο δυο διαφορετικα εργαστηρια τουλαχιστο) για να δειτε την τιμη γιατι απο εργαστηριο σε εργαστηριο διαφερει. Ετσι πηγα και εγω και εκανα ενω ισως μπορουσα να την αποφυγω. Παντως αν δε πεσει κατω απο 24 ο αιματοκριτης και κατω απο 8 η αιμοσφαιρινη δε κανεις μεταγγιση (στο λεω για να μη φοβασαι). Εγω εχω αναιμια ετσι και αλλιως (και οχι σιδηροπενικη,ο σιδηρος μου δεν εχει πεσει ποτε) αλλα κληρονομικη και ειχα ξεκινησει απο 29 αιματοκριτη. Ε, με τα διδυμα πηγε στον πατο. Και καθε μερα κρεας βεβαια ετρωγα και φιλισιν διπλα και σιδηρο δυο φορες τη μερα μαζι με βιταμινη C και νηστικη (μιση ωρα πριν το φαγητο). Γενικά για τα μωράκια έκανα τα πάντα οτι μπορουσα. Μεχρι και το μαγνήσιο το επαιρνα 4 η ωρα το βραδυ γιατι και αυτο δε πρεπει να το παιρνεις μαζι με κατι αλλο (σιδηρο-ασβεστιο).

Ευχομαι καλη εγκυμοσύνη Αλεξανδρα και με το καλο τα διδυμάκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Οχι Ηλιοδώρα γιατι να σε παρεξηγήσω.Απόψεις ανταλλάσουμε έτσι κ αλλίως δεν έχουμε να μοιράσουμε κάτι..

Ευχομαι το καλύτερο για όλες μας κ με το καλό να πάνε όλα καλά μεχρι να γεννήσουμε στην ώρα μας.Πάντως η αλήθεια είναι ότι το βαρέθηκα το κρεας ,μου φαίνεται όταν γεννήσω θα τρώω μονο σαλάτες κ φρούτα.Το αυγό βοηθάει πολυ αλλά αυτα του σουπερ μάρκετ δεν νομίζω να βοηθάνε πολύ.Εγω ειχα αυγά για ένα μήνα από χωριο , τώρα παίρνω πάλι απο σούπερ μάρκετ κ δεν μου φαίνονται κ πολύ σόι αλλά τι να κάνω.

νόμιζα ότι μετάγγιση σου κάνουν με αιματοκρίτη 26 κ όχι 24..Ευχομαι να μην χρειαστεί με τίποτα.Πάντως κ εγω λογω στίγματοσ ο αιματοκρίτης είναι παντα στο 29-33.Οπότε λογικό είναι να πέφτει.Εδω άλλεσ ξεκινάνε με 40 κ παει 30 εμεις τι να κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κ γω ξεκινησα με αιματοκριτη 40 κ τωρα εχει πεσει στο 31 κ ο γιατρος μου ειπε να πλακωθω στο σκουρο κρεας !

Παιρνω 2 φορες την ημερα σιδηρο κ φυλλικο κ παλι εχει τον κατηφορο !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

εγω επειδη είχα χαμηλο αιματοκρίτη ξεκινησα κρεας σχεδόν καθημερινα και γενικα καλυτερη διατροφη,και αλλαξα το σίδηρο απο legofer που μου είχε δώσει, μου το αλλαξε σε gyno-tardyferon ΄και είδα φοβερη αλλαγη (πιστευω ότι ο οργανισμος μου απορροφουσε καλύτερα το gyno)

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...