Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιο γιαουρτι να εμπιστευτω;;


Recommended Posts

:confused: ο γιος μου ειναι 27 μηνων και ψαχνω να βρω ποιο γιαουρτι να εμπιστευτω μετα απο οτι ακουμε, τωρα του δινω δελτα advance το τρωει βεβαια αλλα...... τι τρωει; γιαουρτι απο γαλα η γιαουρτι απο σκονη και ληγμενα αποστειρωμενα γαλατα;; βοηθεια....:?
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και καλώς όρισες,

 

Από τη δική μου εμπειρία: το μωρό από όταν ξεκίνησε να τρώει γιούρτια (7 μηνών) έτρωγε μόνο κατσικίσιο ή πρόβειο. Πριν από 2 μήνες άλλαξε προτίμηση (μάλλον τα βαρέθηκε) και της δίνω αγελαδινό βιολογικό Όλυμπος.

 

Όλα τα βρεφικά - το λέει και η συσκευασία τους - δεν είναι γιαούρτια, αλλά επιδόρπια γιαουρτιού. Περιέχουν υποκατάστατα γάλακτος (?), ζάχαρης, κλπ που μόνο καλό δεν κάνουν.

 

Σου προτείνω να μην τα εμπιστεύεσαι, σε καμία περίπτωση.

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

και εμείς τα ίδια ακριβώς με την iro, η παιδίατρος μας συνέστησε να μη τρώμε αυτά τα γιαούρτια (δέλτα αντβανσε, νουνου κιντ κ.λπ) και έτσι ξεκινήσαμε και εμείς με το Όλυμπος βιολογικό αλλά 7 μήνες μετά το βαρέθηκε ο μικρούλης και είναι λογικό γιατί ούτε εγώ δεν μπορώ να το φάω με τέτοια γεύση που έχει.Έτσι παίρνω και τα Όλυμπος βιολογικά γιαουρτάκια με φρούτα (biyo) και το φτιάχνω μισό μισό με το αγελαδινό για να ισσοροπήσει λίγο η κατάσταση και να γλυκαθεί και λίγο ο μικρός.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω γνωρίζω οτι γενικά τα προιόντα Όλυμπος είναι απο τα καλύτερα.Μπες στην σελίδα της GREENPEACE και θα δείς πολλα επώνυμα προιόντα που είναι απαγορευμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για την βοηθεια σε κατι τετοιο προσανατολιζομουν και εγω για τα ολυμπος με φρουτα αλλα δεν τα βρισκω στο κοντινο μου σουπερ, του εδωσα και μια φορα κρι κρι πιο καλο απο τα δελτα κτλ αλλα επιδορπιο βεβαια, θα ψαξω να βρω ολυμποσ καπου κοντα μου και να το δοκιμασω αν και ο δικις μου τρωει τα παντα..... ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι αν το τρώει το παιδί το απλό γιαούρτι....και εγώ δεν ήθελα με τίποτα να του δωσω επιδορπιο γιαουρτιού, αλλά δεν του αρεσει καθόλου το απλό γιαουρτι , ξινίζει τη μουρίτσα του και δεν τρωει πάνω από 2 κουταλιές.και ετσι τρωμe τα advance. Tα συγκεκριμένα τουλάχιστον δεν έχουν ζάχαρη....

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

:confused:Κορίτσια ,

 

συγνώμη τι έχασα δηλ.εγώ που έχω πλουτίσει ta advance.

Τι να κάνω να τις παίρνω κανονικό γιαούρτι:evil:

 

χμ...να έχασες κάτι δε νομίζω, απλά δεν κέρδισες τίποτα από θρεπτικά συστατικά

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα καλως ηρθες εχω και εγω αυτη την ερωτηση, η φανη ετρωγε απο 1 χρονου τα παιδικα βιολογικα ΟΛΥΜΠΟΣ αλλα της τα εκοψα και της δινω το απλο βιολογικο ολυμπος με λιγη ζαχαρη μαυρη, ομως καποιες φορες το φτυνει και της κανω κρεμα ,

τι αλλο μπορω να της βαλω για να μπορεσει να το φαει?

δεν θελω ομως να της αναμηξω με επιδορπιο οπως ειπε η kiko εχετε καμια ιδεα ?

ΕΙΣΑΙimage.php?type=sigpic&userid=18571&dateline=1250847646 ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς βάζουμε μαρμερλάδα!

 

Είναι σπιτική οπότε κάθε φορά της βάζουμε και άλλη γεύση μαζί με το γιαούρτι.

 

Εάν ο παιδίατρός σας είναι σύμφωνος τότε θα ξετρελλαθούν τα ζουζούνια σας!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα ο μικρος τρωει καθημερινα ενα γιαουρτακι δελτα advance που ειναι το αγαπημενο του.πηρα μια φορα δοκιμαστικα κ ξετρελαθηκε..επειδη ειναι αδυνατουλης κ γενικα δεν τα παει καλα με πολλα πραγματα περα απ'τη φρουτοκρεμα, του δινω ενα καθε απογευμα για να παιρνει κ κανα γραμμαριο..εχω δοκιμασει τραχανα κλπ αλλα τπτ!μυριζει υπεροχα το ατιμο το επιδορπιο..!

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από μαρμελάδα μπορείς να βάλεις μέλι (αν είναι πάνω από 2 ετών) ή να κόψεις φρούτα μέσα στο γιαούρτι (μειώνοντας την ποσότητα του γιαουρτιού) ή να κάνεις συνδυασμό με μέλι και φρούτα σαν φρουτοσαλάτα. Αν αρέσει στη μικρή μπορείς να βάλεις και δημητριακά ή ότι άλλο σκεφτείς...

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

άλλο καλό είναι να χτυπάς τα φρούτα στο multi μαζί με το γιαούρτι... Ή αν θες να το αντικαταστήσεις είναι καλύτερο να φτιάξεις κρέμα αραβοσίτου με λίγη μαύρη ζάχαρη... Γενικά μπορείς να παίξεις με πολλά... Εμείς της δίνουμε και 1 φορά το μήνα κανά Advance έτσι να της φεύγει η λιγούρα... Παρεπιπτόντως και τα Κρι-Κρι είναι στα πράσινα προϊόντα της GreenPeace.

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς βάζουμε μαρμερλάδα!

 

Είναι σπιτική οπότε κάθε φορά της βάζουμε και άλλη γεύση μαζί με το γιαούρτι.

 

Εάν ο παιδίατρός σας είναι σύμφωνος τότε θα ξετρελλαθούν τα ζουζούνια σας!

 

και εμείς για ένα χρονικό διάστημα το δοκιμάσαμε και αυτό. Αλλά το σταμάτησα γιατί είναι μεγάλη η ποσότητα ζάχαρης που έδινα σε αυτή την ηλικία στο μικρό και έτσι προτίμησα τη μίξη βιολογικού επιδόρπιου και αγελαδινού βιολογικού γιαουρτιού.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καταργασμένη η ζάχαρη.

 

Μπορείς επίσης να φτιάχνεις μαρμελάδες με μίξη φρούτων ώστε να μειώσεις την ποσότητα της ζάχαρης.

 

πχ. μήλο-ακτινίδιο

 

ή στην μαρμελάδα ροδάκινου μπορείς να βάλεις την μισή ποσότητα ζάχαρης όπως και στο σύκο.

 

Και φυσικά δεν βάζεις πολύ μέσα στο γιαούρτι αλλά το πολύ μισό κουταλάκι!

 

Μια άλλη λύση το τριμμένο μπισκότο μέσα.

Υπάρχουν πολλές συνταγές που μπορείς να το φτιάξεις ώστε να αποφύγει κανείς την κατεργασμένη ζάχαρη.

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δίνω στα παιδιά τα βιολογικά ιtαλικά teddy της fattoria scaldasole http://www.teddi.it/ αρέσουν πολύ κ τα εμπιστεύομαι

 

 

απο ποια ηλικια??μπορω να δωσω στο μικρο που τρωει δελτα advance?μενω επαρχια κ δεν υπαρχει μεγαλη ποικιλια στο sm δυστυχως ομως αυτη τη μαρκα την εχω δει..επισης,γιατι τα εμπιστευεσαι?σορυ που ρωταω αλλα εχω γινει απιστευτα επιφυλακτικη με ολα αυτα που ακουμε τελευταια..

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

απο ποια ηλικια??μπορω να δωσω στο μικρο που τρωει δελτα advance?μενω επαρχια κ δεν υπαρχει μεγαλη ποικιλια στο sm δυστυχως ομως αυτη τη μαρκα την εχω δει..επισης,γιατι τα εμπιστευεσαι?σορυ που ρωταω αλλα εχω γινει απιστευτα επιφυλακτικη με ολα αυτα που ακουμε τελευταια..

 

Απο 7 μηνων αφου ομως ηδη δινεις advance δεν θα΄χεις προβλημα. Τα εμπιστευομαι επειδη η εταιρια που τα παραγει θεωρω οτι ειναι απ΄τις καλυτερες την Ιταλία(ιταλιδα μαμά :) ), ειναι βιολογικο γιαουρτι κ οχι επιδορπιο γιαουρτιου.

Link to comment
Share on other sites

απο ποια ηλικια??μπορω να δωσω στο μικρο που τρωει δελτα advance?.

 

 

εμενα το advance δεν μπορει να το φαει, της πεφτει απιστευτα βαρυ, το βιολογικο εχει πιο αραιη υφη κ το χωνευει αμεσως

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε γινει μετοχοι στα advance.. μονο αυτα με τα δημητριακα

 

ειναι το μονο πραγμα που τρωει ευκολα..

 

με απασχολει το θεμα, αλλα επειδη ειναι τοσο κακοφαγη προς το παρον το συνεχιζω..

 

τι να πω, ελπιζω μεσα στην αγωνια μου να την ταισω, να μην της κανω και κακο μ αυτα τα γιαουρτια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δίνω στα παιδιά τα βιολογικά ιtαλικά teddy της fattoria scaldasole http://www.teddi.it/ αρέσουν πολύ κ τα εμπιστεύομαι

 

και εμεις αυτα παιρνουμε !!

1.86 τα δυο απο τον βιολογικο κυκλο

τα εχει και ο σκλαβενιτης , αλλα μονο σε γευση φραουλα κ μπανανα

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δίνω στα παιδιά τα βιολογικά ιtαλικά teddy της fattoria scaldasole http://www.teddi.it/ αρέσουν πολύ κ τα εμπιστεύομαι

 

Είναι πολύ νόστιμο γιαουρτάκι αλλά δεν τα βρίσκεις εύκολα σε σ/μ.Δυστυχώς εμείς καταφεύγουμε πολλές φορές σε επιδόρπια γιαουρτιού και μερικές φορές και σε κρεμίτσες τύπου milky way μόνο και μόνο για να φάει κάτι.Κάθε μήνα αλλάζει και προτιμήσεις.Περνάμε που και που και από την φάση του απλού γιαουρτιού και τότε της δίνω ΟΛΥΜΠΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Απο 7 μηνων αφου ομως ηδη δινεις advance δεν θα΄χεις προβλημα. Τα εμπιστευομαι επειδη η εταιρια που τα παραγει θεωρω οτι ειναι απ΄τις καλυτερες την Ιταλία(ιταλιδα μαμά :) ), ειναι βιολογικο γιαουρτι κ οχι επιδορπιο γιαουρτιου.

 

σημερα διαβασα οτι ειναι και αυτα επιδορπια γιαουρτιου και φρικαρα λιγο !!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...