Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS!!!ΤΑΞΥ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ


Recommended Posts

Καλημερα ειμαι καινουρια στην παρεα!

Αν γνωριζει καποια ας μπου πει τι διακαιούμε απο το ικα ως επιδομα κυοφοριας.

Είμαι στον πεμπτο μηνα.εχω ασφαλιση ταξυ.

Ξερω οτι οι παροχες δινονται απο το ικα.

πως υπολογιζονται ομως?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


Καλημερα!!! :cool:

 

Δουλευω σαν ιδιωτικος υπαλληλος σε ξενοδοχειο. Η λογιστρια μας εδω ειναι για τα μπαζα (δεν γνωριζε για το αν η ισοχρονη αδεια ειναι νομιμη!!!) οποτε δεν μπορει να με κατατοπισει. Μου μενουν οι δημοσιες υπηρεσιες λοιπον για να μαθω, σας διαβεβαιω οτι τηλεφωνησα στο ταμειο μου το ΤΑΞΥ και μου ειπαν οτι δικαιουμαι 53 ημερες πριν το τοκετο και 53 ημερες μετα, πραγμα που ειναι λαθος. Ετσι λοιπον φανταστηκα οτι εδω ολο και καποια θα ξερει!!!!!!

Αναρωτιεμαι λοιπον:

 

Εχω ΠΗΤ 12/10

 

1. Αν καταθεσω τα δικαιολογητικα μου στο ΤΑΞΥ μπορω να διεκδικησω την 6μηνη ανευ αποδοχων αδεια απο το ΟΑΕΔ? Αν οχι επειδη ειναι μονο για τις ασφαλισμενες στο ΙΚΑ, μπορω να καταθεσω τα χαρτια μου στο ΙΚΑ? Αφου εχει γινει η συγχωνευση των 2 ταμειων σωστα?

 

2. Δεν εχω παρει ουτε μια μερα ασθενειας απο τη δουλεια μου..... δικαιουμε απο τον εργοδοτη μου να με πληρωσει 25 ημερες? και αν ναι αυτες οι 25 ημερες ειναι ο πρωτος μηνας απο τους 4 που συνολοκα κα8ομαι?

 

3. Το ΙΚΑ η ΤΑΞΥ πληρωνει τιποτα για το ιδιωτικο μαιευτηριο?

 

4. Απο 01/09 ειμαι στην 4 μηνη αδεια μου, και δεν εχω παρει ακομα αδεια. Το επιδομα θα μου το δωσει στο τελος αυτου του μηνα και τον μηνα αδειας που δικαιουμαι 8α μου τον δωσει εξτρα απο το 4μηνο. Αρα δεν δικαιουμε να μου πληρωσει ενα μηνα επιπλεον (τον μηνα που θεωρητικα 8α ειμαι σε αδεια)? Μπορω να τα ζητησω αυτα τα χρηματα τωρα στο τελος αυτου του μηνα?

 

5. Ποτε ειναι η πρωτη πληρωμη απο ικα η ταξυ?

 

6. Και τελος παντων τι χρηματα περνουμε????? :oops:

 

Συγνωμη αν εγινα κουραστηκη αλλα για μενα ολα αυτα ειναι ενα χαος .....

+ η κριση που περναμε..... ειμαι σιγουρη οτι για καποιον που ξερει θα του παρει 5 λεπτα να απαντησει.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα κοριτσια!Ηθελα να ρωτησω οταν εισαι σε αδεια τοκετου κ λοχειας και δεν εχεις παρει καθολου ναρωτικη απο το ταμειου σου δικαιουσε δωρο πασχα και αν ναι απο που?Ειμαι ασφαλισμενη στο ΤΑΧΥ που εχει ενσωματωθει στο ΙΚΑ.Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...