Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χοριακη 23,7 που τριπλασιάστηκε αλλα μετα αργή αύξηση. Βοήθεια παρακαλω!!!


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ Argini μου!! Η βοήθειά σου (κυρίως ψυχολογικά) είναι πολύτιμη. Προχτές είχαν μειωθεί τα συμπτώματα και το είχα ξεγράψει αλλά χτες επανήλθαν και σήμερα επίσης, οπότε νιώθω και πάλι καλύτερα αλλά αυτό το αβέβαιο μου έχει τσακίσει τα νεύρα - αυτή τη στιγμή όμως είμαι στα up μου πάλι :mrgreen:

 

Θα γράψω οπωσδήποτε τα νεότερα για να το δει και οποιαδήποτε επόμενη ενδιαφερόμενη και να βοηθηθεί (ελπίζω θετικά αν τελικά έχουμε αίσιο τέλος :D)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πήγα στην τουαλέτα μόλις και όταν σκουπίστηκα είχα πολλά υγρά με καφέ μαζί. Είναι εντάξει αυτό;

Σήμερα έχω τον υπέρηχο στις 17.30...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην τουαλέτα μόλις και όταν σκουπίστηκα είχα πολλά υγρά με καφέ μαζί. Είναι εντάξει αυτό;

Σήμερα έχω τον υπέρηχο στις 17.30...

 

μην ανυσυχεις μπορεί να είναι υπόλοιπα της περιόδου που δεν ήρθε ποτε!

αντε με το καλό να πας για τον υπέρηχο σήμερα και να μας πεις τα ευχαριστα!

κοπλικο θα κάνεις ε? πόσες εβδομάδες είσαι?

Link to comment
Share on other sites

κολπικός ναι, νομίζω 5εβδ και 6ημ. Απλά επειδή είχα 2 αποβολές στο παρελθόν (και έναν γιο ευτυχώς) και αν δεις πιο πάνω ξεκίνησα με μικρές διαφορές στις χοριακές και επειδή σήμερα νιώθω ξαφνικά πολύ αδυναμία και λίγο πόναγε και η κοιλιά μου το πρωι.. φοβάμαι :(

Ασε που ο φόβος μου είναι μην γίνει τίποτα την ώρα που είμαι στη δουλειά..

Αχ ας περάσει η ώρα να πάω στον γιατρό..

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να είναι όντως ακόμη και παλιό αίμα από την εμφύτευση αλλά πρεπει να πας οπωσδήποτε στην δουλεια?? Καλύτερα να ξαπλώσεις και να ενημερώσεις τον γιατρό σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι ήδη στην δουλειά και δεν μπορώ να φύγω. Το είπα στον γιατρό μου και μου είπε ότι δεν λέει κάτι αυτό και θα με δει το απόγευμα 5.30 για τον υπέρηχο.

Βασικά έκανα διαρροια τώρα και νιώθω αδυναμία (πρόβλημα με στομαχικά είχα και στην εγκυμοσύνη με τον γιο μου.) Τώρα δεν έχω τίποτα μόνο η μια φορά που σκουπίστηκα και είχε πολλά υγρά μπλεγμένα με καφέ ανοιχτό.

Ελπίζω να μην είναι κάτι :(

Link to comment
Share on other sites

Aφου δεν εχεις συνεχως καφετια μαλλον ηταν το αιμα της εμφύτευσης...καλά αποτελέσματα στον υπερηχο αλλα σε κάθε περιπτωση φροντισε να μην κουράζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν εχω καλα νέα. Δεν είδαμε σάκο. Είδε κατι πολυ μικρό που θα μπορούσε να ειναι αρχη σακου αλλα αυτό ειναι το καλο και μαλλον όχι πιθανό σενάριο. Ο γιατρός μου είπε με αυτή την χοριακη θα περίμενε μα δει περισσότερα. Φοβάται για εξωμητριο. Θα κανω χοριακη αυριο για να δούμε αν εχει μειωθεί. Μου είπε ότι αν δεν έχουμε αλλη εξέλιξη θα πρεπει μέσα της άλλης εβδομάδας να κάνουμε λαμπαροσκοπηση με γενική αναισθησία :( μου είπε ότι στην περίπτωση εξωμητριου συνήθως καταστρέφεται η σάλπιγγα και χρειαζεται μα αφαιρεθεί αλλα ότι αυτό δέν μειώνει ιδιαίτερα τις πιθανότητες να μείνω πάλι εγκυος εφόσον η άλλη σάλπιγγα δεν έχει πρόβλημα (και που το ξέρουμε ότι ειναι καλή και δεν μειώνονται οι πιθανότητες λέω εγώ).. Ισχύει αυτό; Και επίσης ειναι τόσο μεγάλη η πιθανότητα να εχει καταστραφεί η σαλπιγγα όπως μου το παρουσίασε;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν εχω καλα νέα. Δεν είδαμε σάκο. Είδε κατι πολυ μικρό που θα μπορούσε να ειναι αρχη σακου αλλα αυτό ειναι το καλο και μαλλον όχι πιθανό σενάριο. Ο γιατρός μου είπε με αυτή την χοριακη θα περίμενε μα δει περισσότερα. Φοβάται για εξωμητριο. Θα κανω χοριακη αυριο για να δούμε αν εχει μειωθεί. Μου είπε ότι αν δεν έχουμε αλλη εξέλιξη θα πρεπει μέσα της άλλης εβδομάδας να κάνουμε λαμπαροσκοπηση με γενική αναισθησία :( μου είπε ότι στην περίπτωση εξωμητριου συνήθως καταστρέφεται η σάλπιγγα και χρειαζεται μα αφαιρεθεί αλλα ότι αυτό δέν μειώνει ιδιαίτερα τις πιθανότητες να μείνω πάλι εγκυος. Ισχύει αυτό; Και επίσης ειναι τόσο μεγάλη η πιθανότητα να εχει καταστραφεί η σαλπιγγα όπως μου το παρουσίασε;
Είμαι στεναχωρημένη και όσο κι αν αυτό φανεί χαζό κ το λιγότερο δεν θέλω με τίποτα να αποβάλλω στη δουλειά όπου δεν το ξέρει κανείς και να το δουν όλοι (αν πλημμύρισω εννοώ). Απο την άλλη μακάρι να αποβάλλω το ΣΚ σπίτι για να μην χρειαστεί λαπαροσκόπηση. :)
Link to comment
Share on other sites

Και στην χειρότερη περίπτωση της Αφαιρεσης σάλπιγγας λόγω εξωμητριου ποιος μου λέει ότι η άλλη μου σάλπιγγα ειναι καλή και δεν μειώνονται πράγματι οι πιθανότητες σύλληψης;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και την προηγούμενη φορά που είχα αποβάλλει ΕΙ χε γίνει ακριβώς το ίδιο. Περίπου έκτη εβδομάδα δεν είδαμε σάκο και φοβόμασταν για εξωμητριο και τελικά απέβαλλα φυσικά. Γιατί συμβαίνει κΘε φορά το ίδιο; Τι φτΑιει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μην απογοητεύεσαι από τώρα. Από όσο ξέρω μετά τις 1500 μονάδες ο γιατρος μπορεί να δει σάκο. Αν είχες και μεγαλο κύκλο 30 ημερών και πάνω μπορει να μην είσαι καν 5 εβδομάδων. Ψυχραιμία όσο μπορείς και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια χοριακή σήμερα 864,2. Ο γιατρός μου είπε θα ξανακάνω μια χοριακή την Δευτέρα και υπέρηχο να δούμε αν βλέπουμε κάτι παραπάνω και αν δεν βλέπουμε θα πρέπει να προχωρήσουμε σε λαμπαροσκόπηση.. :(

Δεν αποκλείουμε το θετικό σενάριο αλλά είναι το λιγότερο πιθανό αυτή τη στιγμή, αυτό μου είπε.

Αν κάποιος γνωρίζει αυτά που ρωτούσα παραπάνω για το εξωμήτριο παρακαλώ απαντήστε μου. Κυρίως αν η αφαίρεση σάλπιγγας είναι το σύνηθες ή απλά μια από τις περιπτώσεις που μπορεί να τύχει αλλά μπορεί και να μην τύχει. Βασικά στον γιατρό αυτόν σχετικά πρόσφατα πρωτοπήγα επειδή μου τον είχαν συστήσει και είναι υπερ του VBAC αλλά φοβάμαι μήπως το να αφαιρεθεί η σάλπιγγα είναι ο πιο εύκολος τρόπος. Βέβαια μπορεί απλά να προσπαθεί να με προετοιμάσει για το χειρότερο.. Κατά τα άλλα είναι γλυκύτατος άνθρωπος και ο γιατρός που θα ήθελα να έχω. Απλά θέλω να σιγουρευτώ ότι είναι καλός, η πηγή από όπου μου συστήθηκε είναι καλή.

Ας απαντήσει κάποια που έχει ζήσει την περίπτωση του εξωμητρίου ή που γνωρίζει σχετικά.

Δεν θα με πείραζε και καμία περίπτωση παρόμοια με την δική μου που εξελλίχθηκε θετικά (αν και αυτό μου φαίνεται λίγο μακρινό) - Έχω και λίγο αίμα σήμερα όταν σκουπίζομαι..

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Delfini, λυπάμαι πολύ γιʼ αυτό που περνάς.

Πρόσφατα είχα μία παλίνδρομη και θυμάμαι πολύ καλά την αγωνία της χοριακής, την αγωνία του υπέρηχου.. Εύχομαι σε εσένα τα καλύτερα.

Και, όχι δεν φαίνεται χαζό, τις ίδιες σκέψεις είχα κι εγώ που φοβόμουν να μην αποβάλλω στη δουλειά. Τελικά εγώ, αν και δεν το ήθελα καθόλου, μοιράστηκα με την διευθύντριά μου τα όσα συνέβαιναν, προκειμένου να έχω το περιθώριο να ζητήσω βοήθεια ή να φύγω αν το θελήσω. Αυτό με ξε-άγχωσε κάπως τότε.

 

Γιατρός δεν είμαι, αλλά από τα λίγα που ξέρω καταλαβαίνω ότι στο εξωμήτριο είναι ο κανόνας να χάνει κανείς την μία σάλπιγγα. Όταν φύγει η μία, τότε υπάρχουν 50% λιγότερες πιθανότητες ωορρηξίας σε κάθε κύκλο, συνεπώς και 50% λιγότερες πιθανότητες σύλληψης. Όμως από όσα λες, στην δική σου περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα σύλληψης. Δεν είναι αυτό που θα εύχονταν καμία γυναίκα, όμως για την δική σας περίπτωση δεν μοιάζει αυτό να αποτελεί πραγματικό εμπόδιο για το μέλλον.

 

Να φροντίζεις τον εαυτό σου όσο μπορείς. Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για το μωράκι σου.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελευταια χοριακή σήμερα 864,2. Ο γιατρός μου είπε θα ξανακάνω μια χοριακή την Δευτέρα και υπέρηχο να δούμε αν βλέπουμε κάτι παραπάνω και αν δεν βλέπουμε θα πρέπει να προχωρήσουμε σε λαμπαροσκόπηση.. :(

Δεν αποκλείουμε το θετικό σενάριο αλλά είναι το λιγότερο πιθανό αυτή τη στιγμή, αυτό μου είπε.

Αν κάποιος γνωρίζει αυτά που ρωτούσα παραπάνω για το εξωμήτριο παρακαλώ απαντήστε μου. Κυρίως αν η αφαίρεση σάλπιγγας είναι το σύνηθες ή απλά μια από τις περιπτώσεις που μπορεί να τύχει αλλά μπορεί και να μην τύχει. Βασικά στον γιατρό αυτόν σχετικά πρόσφατα πρωτοπήγα επειδή μου τον είχαν συστήσει και είναι υπερ του VBAC αλλά φοβάμαι μήπως το να αφαιρεθεί η σάλπιγγα είναι ο πιο εύκολος τρόπος. Βέβαια μπορεί απλά να προσπαθεί να με προετοιμάσει για το χειρότερο.. Κατά τα άλλα είναι γλυκύτατος άνθρωπος και ο γιατρός που θα ήθελα να έχω. Απλά θέλω να σιγουρευτώ ότι είναι καλός, η πηγή από όπου μου συστήθηκε είναι καλή.

Ας απαντήσει κάποια που έχει ζήσει την περίπτωση του εξωμητρίου ή που γνωρίζει σχετικά.

Δεν θα με πείραζε και καμία περίπτωση παρόμοια με την δική μου που εξελλίχθηκε θετικά (αν και αυτό μου φαίνεται λίγο μακρινό) - Έχω και λίγο αίμα σήμερα όταν σκουπίζομαι..

Ευχαριστώ.

 

Με τόσο μικρή χοριακή τι λαπαροσκόπηση θα σου κάνει;αφού,αν είναι εξωμήτριο,δεν ξέρει καν που είναι για να το αφαιρέσει!εγώ είχα χοριακή που έφτασε μέχρι 740 περίπου,στους υπερήχους δε φαινόταν ποτέ τίποτα και η λύση ήταν η μεθοτρεξάτη!ούτε χειρουργεία ούτε τίποτα!είναι ένα φάρμακο που το δίνουν σε χαμηλές χοριακές με υποψία εξωμητρίου κ έτσι δε χάνεις καμιά σάλπιγγα!

οπότε μην αγχώνεσαι!ό,τι κ αν είναι είναι μικρό κ αντιμετωπίζεται ανώδυνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...