Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos κινητικη αναπτυψη 11μιση μηνων


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!εχω ξαναγραψει νομιζω αναλογο θεματακι πριν κανα διμηνο.απο τοτε χαλαρωσα και προσπαθησα να το βγαλω απο το μυαλο μου.να μην περναω και το αγχος μου στο παιδακι.απο τοτε η μονη βελτιωση που εχει κανει ειναι οτι κανει βηματακια αμα τον κραταω απο τις μασχαλες αλλα χωρις καμια ισορροπια,και στο τραπεζακι που στεκεται δεν κανει πλαγια βηματακια.φυσικα για μπουσουλημα,να σηκωθη απο τη θεση του αμα πιστει απο καπου η να σηκωθει απο ξαπλωτος ορθιος ουτε λογος.επισης απο ομιλια τιποτα απο λεξεις καμια.το τελευταιο που με ανησυχει ειναι οτι δειχνει μια προτιμηση στο αριστερο χερι και εχω ακουσει οτι αυτο δεν ειναι καλο σημαδι σε αυτη την ηλικια.

ξερω οτι θα με πειτε υπερβολικη αλλα....τι να κανω βρε κοριτσια??εχω καμια 20αρια γνωστες με μωρακια σε ηλικια ακριβως σα το δικο μου η ακομα και με λιγο μικροτερα και ολα ειναι πολυ πιο μπροστα απο τον δικο μου.και αναρωτιεμαι γιατι????

εχω αρχισει και ανησυχω παρα πολυ....στο παιδιατρο εχουμε να παμε κανα διμηνο,τωρα θα παμε σε καμια βδομαδα για το εμβολιο.δε ξερω πραγματικα τι θα μας πει,τρεμω.

η ειλικρινη γνωμη σας θα με βοηθουσε πραγματικα πολυ,ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οταν τον βαζεις να καθετε στηριζει μονος του το σωμα του? Δλδ εχει δυναμωσει τους κοιλιακους και ραχιαιους για να σταθει καθιστος? Αν οχι δεν θα σηκωθει. Αυτα πανε σε βηματα. Πρωτα κατακτουν το καθομαι και μετα το στεκομαι. Ενδιαφερον να σηκωθει απο ξαπλωμενος δειχνει?.....μπορει να το κανει?....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως δεν μου φαινεται περιεργο σε αυτην την ηλικια που ειναι να μην μιλαει, να μην μπουσουλαει, να μην στεκεται... ολες μας κανουμε το λαθος να συγκρινουμε τα παιδακια μας με αλλα και να αγχωνομαστε.. τι κι αν αργησει ο μπεμπουλης να μιλησει ή να περπατησει?? μιλα βεβαια και με τον παιδιατρο αλλα προσωπικα σου λεω ξερω πολλα παιδακια που σταθηκαν ορθια απο μονα τους 16 μηνων και τοτε καπου ειπαν και τις πρωτες λεξεις, μαμα, μπαμπα κλπ...

οσο για την προτιμηση στο αριστερο χερι τι ανησυχιτικο ειναι βρε????? πολυ απλα το παιδι πιθανον να ειναι αριστεροχειρας!!! δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα! απο πολυ μικρα δειχνουν αν ειναι δεξιοχειρα ή αριστεροχειρα τα παιδακια!!

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε παιδάκι έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης!Ξέρω παιδάκια που μέχρι 14 μηνών δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να κάθονται και ξαφνικά σηκώνονται και περπατάνε!!Όσο για την ομιλία,το όριο είναι 3-4 διακριτές λέξεις μέχρι 18 μηνών!Μην αγχώνεσαι!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

καθιστος καθεται απο 7 μηνων πολυ σταθερα και καλα οση ωρα και να τον αφησω.απο ξαπλωμενος δε δειχνει ενδιαφερον να σηκωθει.αλλα ουτε και απο καθιστος ορθιος.οταν τον βαζω να στεκεται στηριζομενος καπου χωρις να τον κραταω καθεται μεν κανα δυο λεπτα αλλα οχι και σταθερα ψιλοτρεμουν τα ποδαρακια και η μεση του.αυτο για το αριστερο χερι το ειπα γιατι εχω διαβασει σε καποια βιβλια οτι σε αυτους τους μηνες θα πρεπει να προβληματισει τους γονεις η προτιμηση του μωρου σε καποιο απο τα δυο χερια κυριως ο αριστερο.

το ξερω οτι το καθε παιδι εχει τους ρυθμους του και προσθεου δε μπαινω σε διαδικασια συγκρισης..αλλα δε σας κρυβω οτι ανησυχω πολυ...ισως γιατι στο φιλικο περιγυρο εχουμε μωρακια που κινητικα ηταν πιο μπροστα η κανονικα για την ηλικια τους.

να δουμε τι θα μας πει την αλλη εβδομαδα και ο παιδιατρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφόσον ανυσηχείς πρέπει να δεις άμεσα κάποιο γιατρο πιο εξειδικευμένο από παιδιατρο!

Ετσι για να σου φύγει το άγχος και να ηρεμήσεις, εμείς δεν μπορούμε να σε συμβουλέψουμε και θα ταν λάθος να το κάνουμε

Σιγουρα καθε παιδάκι ειναι διαφορετικό, ούτε αδέρφια δεν μπορούν να συγκριθούν!

 

Εντελώς φιλικά στο λέω και με απόλυτη κατανόηση!!!!

Ευχομαι να είναι ολα καλά:P:p

Link to comment
Share on other sites

Με καθυσηχαζει το οτι καθετε μονος του, αλλα οχι ιδιαιτερα οτι δεν ενδιαφερεται να σηκωθει απο ξαπλωτος καθιστος. Θα επρεπε να τον 'ενδιαφερει'. Παιδι που ξερω με το ιδιο θεμα του βρηκαν ελαφρια υποτονια. Τωρα για τα υπολοιπα οπως ομιλια δεν το συζηταω καθολου σε αυτη την ηλικια. Για την προτιμηση ξερω οτι σε αυτη την ηικια χρησιμοποιουν και τα 2 χερια το ιδιο. Τπτ απο ολα αυτα δεν με ανησυχει παντως οσο με ανησυχει οτι ΔΕΝ θελει να σηκωθει απο ξαπλα καθιστος μονος του. Δυστυχως ως ειμαι δεν μπορω να ξερω κατι παραπανω. Ελπιζω να πανε ολα καλα ομως.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι αφού έχεις άγχος καλό θα ήταν να το συζητήσεις πρώτα με τον παιδίατρο και μετά αν αυτός σου πει και με κάποιον ειδικό. Σίγουρα το κάθε παιδάκι έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης και πάντα εμείς οι γονείς πέφτουμε στην παγίδα να συγκρίνουμε το παιδί μας με τα υπόλοιπα. Βέβαια και εμένα ο μεγάλος μου όταν ήταν 3,5 χρονών δεν μίλαγε κανονικά, τα έλεγε όλα ακαταλαβίστικα και ενώ όλοι μου έλεγαν να περιμένω γιατί ήταν μικρός, ακόμα και οι δασκάλες στον παιδικό, εγώ επειδή ημουν ανήσυχη,έψαξα μόνη μου και βρήκα λογοθεραπεύτρια,τον πήγα και τελικά κάναμε λογοθεραπείες για 10 μήνες και το παιδί μου αμέσως έφτασε τα παιδάκια που ήταν στην ίδια ηλικία. Του βρήκε μια δυσκαμψία στην κίνηση του στόματος οπότε με τις κατάλληλες ασκησούλες διορθώθηκε. Όσο για την προτίμηση στο αριστερό χέρι, και τα δύο μου παιδάκια είναι αριστερόχειρες και είχαν δείξει την προτίμησή τους από βρέφη. Να σου πω κιόλας ότι ο μικρός 9 μηνών περπατούσε, 18 μηνών μίλησε και 2 χρονών μίλαγε κανονικότατα με ολοκληρωμένες προτάσεις, άρα το χέρι δεν έχει καμία σημασία..

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα λετε για να μου φυγει το αγχος θα το ψαξω λιγο.δε θα παω απο τωρα σε ειδικο απλα..θα συβουλευτω παραπανω παιδιατρους τωρα απο τον δικο μου θα παρω μια δυο παραπανω γνωμες,και θα μου πουν αν ειναι να παω σε ειδικο.

ελπιζω να ειναι ολα καλα και να μη χρειαστει τιποτα απο αυτα :-(

Link to comment
Share on other sites

διατυπωσα κατι λαθος πριν.οταν ειναι ξαπλωμενος τον ενδιαφερει να σηκωθει φωναζει και χτυπαει τα ποδια στο κρεβατι.ομως αν ειναι εντελως ξαπλα η αληθεια ειναιδε μπορει να σηκωθει καθιστος.απλα αμα πεφτει στο πλαι καμια φορα βαζει στα χερακια δυναμη και σηκωνεται ξανα καθιστος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα μέχρι πριν λίγο καιρο τεμπέλης!!!! Ούτε στον κώλο του δεν καθόταν καλα καλα. Και ξαφνικά, άλλο παιδί! Τώρα απο ξάπλα κάθεται και σηκώθηκε μόνος του. Απο την μια μέρα στην άλλη λέμε τώρα! Τον βοήθησε πάρα πολυ το πάρκο με τις τρύπες! Ενω ήμουν αρνητική μην πέσει κλπ, τώρα πιστεύω ότι ειναι απο τις καλύτερες αγορές.

Link to comment
Share on other sites

εγω λόγω της καταστασης που εχω περασει με τον μικρο μου θα σε συμβουλευα να μην κανεις γυρα σε παιδιατρους αλλα να παρεις μια γνωμη απο εναν καλο παιδονευρολογο. ειναι ο καταλληλος για να σου πει αν το παιδακι σου απλά ειναι τεμπελακος ή θελει ενα μικρο σπρωξιμο με καποιες ασκησουλες

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

ξερεις καποιον καλο παιδονευρολογο?ειχες κι εσυ θεμα με τον μικρο σου?ξερεις εμενα τι με ανησυχει?οτι εχω ακουσει πως υπαρχουν πολλα κεντρα φυσικοθεραπιας για μωρακια και παιδονευρολογοι που εχοντας συμφερον το χρημα σου λενε οτι υπαρχει προβλημα.αυτο το εχω ακουσει μερικες φορες...

αν εχεις καποιον εμπισστο που ξερεις σε παρακαλω αν μπορεις στειλε μου πμ το ονομα και του τηλ του.

κοριτσια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που μου απαντησατε γιατι τα εχω παιξει απο την αγωνια μου!

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε θεσ/νικη. αν εισαι απο εδω, ευχαριστως να σε καθοδηγησω. εμεις ειχαμε παει στο αναλογο τμημα του ιπποκρατειου και μας συνεστησαν φυσιοθεραπειες οι οποιες κρατησαν ενα χρονο.

 

αλλα καλυτερα να μην πας σε ιδιωτη που δεν τον ξερεις. ειτε θα βρεις καποιον σωστο ειτε θα πας σε νοσοκομειο.

 

μπορει να μην συμβαινει και τιποτα. ετσι κι αλλιως οι φυσιοθεραπειες ειναι ασκησουλες που δεν κανουν κακο στο παιδι. το αντιθετο μαλιστα.

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια!εχω ξαναγραψει νομιζω αναλογο θεματακι πριν κανα διμηνο.απο τοτε χαλαρωσα και προσπαθησα να το βγαλω απο το μυαλο μου.να μην περναω και το αγχος μου στο παιδακι.απο τοτε η μονη βελτιωση που εχει κανει ειναι οτι κανει βηματακια αμα τον κραταω απο τις μασχαλες αλλα χωρις καμια ισορροπια,και στο τραπεζακι που στεκεται δεν κανει πλαγια βηματακια.φυσικα για μπουσουλημα,να σηκωθη απο τη θεση του αμα πιστει απο καπου η να σηκωθει απο ξαπλωτος ορθιος ουτε λογος.επισης απο ομιλια τιποτα απο λεξεις καμια.το τελευταιο που με ανησυχει ειναι οτι δειχνει μια προτιμηση στο αριστερο χερι και εχω ακουσει οτι αυτο δεν ειναι καλο σημαδι σε αυτη την ηλικια.

ξερω οτι θα με πειτε υπερβολικη αλλα....τι να κανω βρε κοριτσια??εχω καμια 20αρια γνωστες με μωρακια σε ηλικια ακριβως σα το δικο μου η ακομα και με λιγο μικροτερα και ολα ειναι πολυ πιο μπροστα απο τον δικο μου.και αναρωτιεμαι γιατι????

εχω αρχισει και ανησυχω παρα πολυ....στο παιδιατρο εχουμε να παμε κανα διμηνο,τωρα θα παμε σε καμια βδομαδα για το εμβολιο.δε ξερω πραγματικα τι θα μας πει,τρεμω.

η ειλικρινη γνωμη σας θα με βοηθουσε πραγματικα πολυ,ευχαριστω προκαταβολικα.

 

η δικιά μου 12 μηνών σηκώθηκε μόνη της, 12,5 μπουσουλησε...φυσικα μέχρι τότε είχαμε τρελο άγχος..... τωρα κοντευει 15μηνων κ δε περπαταει.....μπουσουλαει σα τρελο, σηκωνεται στεκεται απο καρεκλες τραπεζια καναπεδες κτλ....μεχρι εκει.......εαν συνεχίσει έτσι μέχρι 18 μηνων τοτε θα ανησυχησω......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Το κάθε παιδάκι έχει το ρυθμό του. Ο γιος μου καθησαι 9 μηνών και όχι πολύ σταθερα. Ειχα τρελαθεί. Διάβαζα για νοητική καθυστέρηση κλπ. Τελικά 10 μηνών σηκώθηκε και στο χρόνο περπάτησε. Τώρα που είναι 13 μηνών τρέχει (με τισ ανάλογες τούμπες φυσικά) Απο ότι ξέρω το βασικότερο είναι το κάθησμα. Οσον αφορά το χεράκι πρέπει να μεταφέρει παιχνίδια απο το ένα στο άλλο. Το ότι δείχνει προτίμηση στο αριστερό μπορεί να είναι τυχαίο ή να γίνει αριστερόχειρασ.

Link to comment
Share on other sites

η "εμπειρια μου" μεσα απο αυτα που περασα με τον μικρο και η κουβεντα μου με πολλους γιατρους με οδηγησαν σε ενα συμπερασμα: ναι, το καθε παιδακι εχει τον χρονο του αλλά δεν μπορεις να αφηνεις το παιδακι σου αβοηθητο αν ειναι φανερο οτι υπαρχει καποια δυσκολια. οταν κατι σου φαινεται οτι δεν παει καλα, πηγαινεις στον καταλληλο γιατρο και βλεπεις τι γινεται. ειναι κριμα να αφησεις τον χρονο να παει χαμενος.

 

και σας το λεω εγω που τα ελεγα στην παιδιατρο μας, αυτη μου ελεγε το κλισε "το καθε παιδακι θελει τον χρονο του" και δυο παιδονευρολογοι, ενας παιδοχειρουργος και ενας αναπτυξιολογος μας διεγνωσαν γενικευμενη υποτονια οταν ημασταν ενος ετους. αν εμενα στην πρωτη παιδιατρο, ακομα θα περιμενα να βρει το παιδι μου τον χρονο του.....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,ολες!

προχθες εριχνα μια ματια στο βιβιλιο το αναμνηστικο που μου εγραφε η μαμα μου οταν ημουν κι εγω μωρακι.εκει ειδα οτι μπουσουλησα 15 μηνων και περπατησα 15-16.οποτε αυτο με καθησυχασε λιγο!

taz θα συμφωνησω μαζι σου.....τα ακρα γενικως δεν ειναι καλα..ουτε να αφησουμε ενα παιδακι στη τυχη του ενω μπορει να χρειαζεται καποια μικρη βοηθεια για να παρει μπρος..ουτε και να τρελενομαστε και να τα τρεχουμε συνεχεια στους γιατρους και να του δημιουργησουμε αγχος.

θα δω τι θα μου πει ο παιδιατρος οταν θα παμε.πιστευω θα μου πει να περιμενουμε ακομα,μακαρι δηλαδη!

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΣΕΣ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

η "εμπειρια μου" μεσα απο αυτα που περασα με τον μικρο και η κουβεντα μου με πολλους γιατρους με οδηγησαν σε ενα συμπερασμα: ναι, το καθε παιδακι εχει τον χρονο του αλλά δεν μπορεις να αφηνεις το παιδακι σου αβοηθητο αν ειναι φανερο οτι υπαρχει καποια δυσκολια. οταν κατι σου φαινεται οτι δεν παει καλα, πηγαινεις στον καταλληλο γιατρο και βλεπεις τι γινεται. ειναι κριμα να αφησεις τον χρονο να παει χαμενος.

 

και σας το λεω εγω που τα ελεγα στην παιδιατρο μας, αυτη μου ελεγε το κλισε "το καθε παιδακι θελει τον χρονο του" και δυο παιδονευρολογοι, ενας παιδοχειρουργος και ενας αναπτυξιολογος μας διεγνωσαν γενικευμενη υποτονια οταν ημασταν ενος ετους. αν εμενα στην πρωτη παιδιατρο, ακομα θα περιμενα να βρει το παιδι μου τον χρονο του.....

 

κ αφου διεγνωσαν την υποτονια τι εγινε μετα? κανατε φυσιοθεραπείες??ή διορθώθηκε μόνο του??.....δλδ 1 έτους το μωράκι σου τι ΔΕΝ έκανε κ κινηθήκατε σε παιδονευρολόγους???........προσωπικά θεωρώ οτι υπάρχει ένα όριο πχ το παιδί μέχρι 18-20 μηνών να έχει περπατήσει....πολλά μωρά 1 έτους δεν κάνουν απολυτως τπτ....τπτ όμως....δίνουμε ένα περιθώριο κ μετά κινούμαστε σε νευρολόγους κτλ.....εκτός πια εαν είναι κάτι ολοφάνερο οτι υπάρχει πρόβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο ένας απο τους 2, κλείσαμε τους 10 μηνες, δεν κανει και πολλα,ξεκινησε να μπουσουλαει πριν 2-3 εβδομαδες (σε συγκριση με τον αλλο που μπουσουλαει,σηκωνεται όρθιος,τρεχει με την στρατα) ο μικρουλης δεν εχει σηκωθει ποτε,ξεκινησε να στεκεται στην μεση του πριν 3 ημερες μεσα στο καρότσι αλλα κατω που τον ακουμπαω δεν μπορεί να καθησει κατω με τον ποπο του πέφτει,τον βαζω μεσα στην στρατα δεν την κουναει με τα ποδαρακια του καθολου.Η παιδιατρος χθες που τον ειδε είπε ότι το καθε παιδακι εχει τον χρόνο του και να μην ανησυχω...τι να πω.Μήπως να το κοιταξω? υποτονία τι είναι ακριβως?

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

zitamar αφου σου ειπε ετσι ο παιδιατρος δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχησεις.μηπως να παρεις απλα μια δευτερη γνωμη απλα για να ηρεμησεις?

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου κορη μπουσουλησε στους 9 μηνες και περπατησε εντελως μονη της στους 14 μηνες. Οσες φορες ρωτησα τον παιδιατρο, ποτε δεν με ανησυχησε.

Το καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο. Τωρα για τα υπολοιπα, θα επαιρνα μια δευτερη γνωμη για να ηρεμησω εγω βασικα και επειτα αν μου ελεγαν το ιδιο θα κινομουν αναλογως. Σιγουρα ειναι θεμα που υπαρχει λυση για αυτο, οποτε μην αγχωνεσαι! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας 10(!) πρώτα ανίψια και ένα παιδί ξέρω ότι κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του! Θυμάμαι και μια φίλη μου ανησυχούσε για την κόρη της που ήταν 15 μηνών και δεν μπουσουλούσε, δεν περπατούσε, δεν μιλούσε! Αλλά μέσα σε έναν μήνα τα έκανε όλα μαζί!

Η παιδίατρός μου που είναι αρκετά ψαγμένη στην κινητική ανάπτυξη των παιδιών από νεογέννητο ήθελε να βάζω την μικρή μπρούμητα. Από 3 μηνών είναι όλη μέρα μπρούμητα! Τότε δεν καταλάβαινα γιατί επέμενε αλλά τώρα βλέποντάς την να μην είναι ακόμα 8 μηνών και να στέκεται εχοντας μπουσουλήσει από 6,5 μηνών εγώ έχω να προτείνω το ίδιο! Μπρούμητα συνέχεια!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος μου ενος ετους δεν εδινε δυναμη να σταθει στα ποδια του. τον κρατουσαμε και λυγιζε

καθοταν μονο αν στηριζοταν καπου

σερνοταν τραβωντας την μια πλευρα του παντα για να φτασει καπου

 

καναμε φυσιοθεραπειες απο 13 μηνων. περπατησε στους 19 μηνες

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...