Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είμαι μήπως υπερπροστατευτική???


Recommended Posts

Καλησπέρα! Εχω κι εγώ ένα (από τα πολλά) θέμα τώρα τελευταία.... Εδώ στα εξωτερικά που ζούμε κάνω παρέα με μια κοπέλα από τη Ρωσία (για να σας προλάβω....καθωσπρέπει, με μεταπτυχιακό και τα συναφή). Είναι παντρεμένη και έχει δύο κοριτσάκια, το ένα 8 ετών (πάει σε Αγγλικό σχολείο εδώ) και το άλλο 15 μηνών. Κάνουμε πολλή παρέα και οι μικρές παίζουν μαζί...βέβαια η δικιά μου είναι και μεγαλύτερη και πιο ταλιμπάν αλλά τεσπα..πες ότι παίζουν λίγο....

 

Το θέμα είναι ότι πρώτη φορά βλέπω από κοντά ξένους λαούς πώς διαπαιδαγωγούν τα παιδιά τους και έχω πάθει πλάκα...Για να μη σας κουράζω θα σας πώ μερικά περιστατικά.....

 

1) το μωρό ξυπνάει το πρωί στις 6 βγαίνει από την κούνια της (πηδάει) και κόβει βόλτες στο σπίτι. Η μεγάλη ξυπνάει στις 7 φτιάχνει το πρωινό της και ταίζει και τη μικρή, ντύνεται και περιμένει στην πορτα να έρθει το σχολικό να την πάρει...η μαμά ξυπνάει στις 10!!!!!!!!!! Οοοοολη αυτή την ώρα κοιμάται!!!!!!!!!

Τη ρωτάω..."καλά δεν φοβάσαι μήπως η μικρή πάθει τίποτα την ώρα που κοιμάσαι?" μου λέει ....."έλα μωρέ τί μπορεί να πάθει????:shock::shock::shock::shock:

Να σημειώσω ότι μια φορά τους κρύφτηκε κάτω από το διπλό κρεβάτι και κοιμήθηκε το κακόμοιρο και την έψαχναν...το λέει σαν ανέκδοτο :shock::shock: (εμένα θα είχαν ασπρίσει τα μαλλιά μου!!!)

 

 

2) πάω σπίτι τους και επειδή ήταν 10 η ώρα πήρα μαζί και δυο μπανάνες, μια για τη δικιά μου και μια σε περίπτωση που ζηλέψει η δικιά της. Την ώρα που πίναμε κα΄φέ μου λέει θα ταίσω τη μικρή σε πειράζει? Οχι της λέω θα δώσω κι εγώ στη δικιά μου τη μπανάνα της..... Τι το θελα.....αρχίζει το μωρό της και σπαράζει ότι θέλει μπανάνα, της λέω.."θέλει να της δώσουμε τη δικιά της μπανάνα?" (θυμόσαστε ότι είχε μια επιπλεόν)...οχι μου λέει θα φάει τη σούπα της (η σούπα ήταν ΖΟΥΜΙ με ΤΡΙΑ νουντλς....). το λυπήθηκα πολύ το καημένο. Τελικά από το πολύ κλάμα έκανε εμετό και μετά φύγαμε....

 

3)βγαίνουμε για βόλτα και δεν παίρνει τίποτα μαζί για τη μικρή, Λεμε ΤΙΠΟΤΑ!!! εγώ παίρνω μια σακούλα πράγματα (χυμο, φρούτο, μπισκοτα βρώμης, ψωμί κλπ) εκείνο το καημένο τη βγάζει με νερό...Οπου και να πάμε..κούνιες, βόλτα, ψώνια...νηστικό το μωρό!

 

4) πάμε στα starbucks για καφέ, τοποθετώ τη μικρή σε μια καρέκλα δίπλα μου, τη διπλαρώνω και με την τσάντα για να μην ξεφύγει (είπαμε είναι ταλιμπάν), τη στριμώχνω και στη γωνία και μπορώ να πω ότι κάθησε ένα μισάωρο ήρεμη να πιω δυο γουλιές καφέ. Η φίλη μου, κάθεται παίρνει τον καφέ και το μωρό ελεύθερο....να αλωνίζει...η πόρτα της καφετέριας ανοιχτή και απ'εξω ο δρόμος....τρελάθηκα....ελα μου λέει τί θα πάθει?

 

5) πάμε στις κούνιες κι εγώ κηνυγάω τη μικρή από πίσω, ανεβαίνει τις σκάλες και κάνει τσουλίθρα αλλά είμαι δίπλα της (φοβάμαι μη σαβουριαστεί και μετρήσει τα σκαλιά ένα ένα).....η φίλη μου κάθεται στο παγκάκι και αφήνει τη μικρή ελευθερη!!! 15 μηνών (το κάνει και πιο πριν) ανεβοκατεβαίνει στην τσουλίθρα (προσπαθεί δηλαδή..μπουσουλάει στα σκαλιά, χτυπαει, πεφτει με τα μούτρα κάτω στην τσουλίθρα)...αλλά το αφήνει μόνο του!!! έλα μου λεει τί θα πάθει..

 

Κορίτσια έχω παθει σοκ...μήπως είμαι υπερβολική με τη μικρή και την υπερπροστατεύω?? Δεν ξέρω έχω παθει κρίση ταυτότητας..... Η αλήθεια είναι ότι το μωρό της, κανένα πρωινό που εκεινη κοιμάται δεν έχει πάθει τίποτα, ούτε και στις κούνιες την έχω δει να παθαίνει τίποτα σοβαρο....Πέιτε καμια άποψη..πώς το βλέπεται όλο αυτό??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να ναι καλα ο Θεος που το φυλαει...

ειπαμε να τα αφηνουμε να ανοιξοουν τα φτερα τους αλλά αυτη σε λιγο θα το βγαλει και να δουλεψει...

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποιό είναι το θέμα?? Οταν βγαίνουμε έξω εγώ είμαι η μουρλή που τρέχω κι εκείνη χαλαρή και αισιόδοξη ότι το μωρό που περπατάει στην ΑΚΡΗ του πεζοδρομίου δεν πρόκειται να βγεί στο δρόμο.....Και η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έχει βγει...εγώ με το που θα αφήσω το χέρι της δικιάς μου, (εκτος του οτι θα έχει γίνει μπλε από το σφίξιμο γιατί παλεύει συνεχώς να φύγει).....θα παει κατευθείαν προς το δρόμο...και σκέφτομαι μήπως φταίω εγώ γι αυτο, που την προσέχω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε. γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να δινουμε ελευθεριες στα παιδια γιατι οι ελευθεριες οπως και τα ορια τα διαμορφωνουν σαν χαρακτηρες.

παντα ομως εφοσον δεν κινδυνευουν.

 

το οτι δεν ετυχε το παιδι της να πεταχτει στον δρομο μεχρι τωρα, δεν σημαινει οτι καποια στιγμη δεν θα το κανει. και τοτε θα ειναι αργα και θα την πληρωσει το παιδακι που δεν φταιει και κανενας ατυχος οδηγος.

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον η φιλη σου ειναι πολυ χαλαρη...εγω ζω γερμανια και εχουμε υπαλληλους Ρωσους,Ουκρανους και Πολωνους μερικοι ειναι το ιδιο κουλ και χαλαροι σε ολα και αλλοι που δεν μπορεις να φανταστεις πως διαπαιδαγωγουν τα παιδια τους,ειναι αψογες...ξερω μια απο Ρωσια η οποια εχει 3 αγορια....το μεγαλυτερο ειναι 10 χρονων και ο μικροτερος ειναι 3 χρονων....κοριτσια ειναι τοσο αγαπημενα μεταξυ τους,τοσο φιλικα προς αλλα παιδια....ειχαν ερθει μια φορα για διακοπες στην πεθερα μου ξυπνουσαν σχεδον ολα μαζι...τρωγανε οπωσδηποτε ολοι μαζι...το μεγαλο ταιζε και το μικρο....ηταν πολυ ευγενικα...και γενικα οτι καναν το κανανε ολοι μαζι σαν μια μεγαλη παρεα....ηταν τοσο ωραιο ολο αυτο να το βλεπεις και ελεγες ενα μπραβο στην μανα...προσεξτε δεν ηταν στρατιωτακια ....εμεις εχουμε συνηθησει στην ελλαδα να λεμε στρατιωτακια εκεινα που ειναι ευγενικα και πειθαρχημενα παιδιακια και προβληματικα εκεινα που ειναι λιγο ζωηρα....ειμαστε των ακρων....και τωρα στο θεμα σου ...οχι δεν εισαι υπερπροστατευτικη εισαι μια ελληνιδα μανουλα η οποια θα εχει παντα το ταπερακι μαζι της.παντα ενα περισιο μπισκοτακι για ενα αλλο παιδιακι και παντα με την ψυχη στο στομα....μια χαρα σε βρισκω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοίταξε κουνελίτσα να σου πω πώς το βλέπω εγώ...

 

κ η φίλη σου θα μπορούσε να πει σε ένα άλλο φορουμ :) : αυτή η ελληνίδα (με τις σπουδές της για να σας προλάβω) που δεν αφήνει το παιδί της βήμα να κάνει μόνο του, πώς θα μεγαλωσει κ θα ανεξαρτητοποιηθεί..; και που στις κούνιες ούτε να ανέβει τα σκαλιά δεν το αφήνει μόνο του...ε πώς θα διασκεδάσει κ αυτό..; ε και αν χτυπήσει κ λίγο τι θα γίνει; παιδί είναι έτσι μαθαίνει... κλπ κλπ κλπ...

 

θέλω να σου πω με αυτό..πώς όλοι μας μεγαλώνουμε με την ιδιοσυγκρασία και τη διαφορετικότητα της οικογένειάς μας...

μπορεί εσένα να σου φαίνεται πολύ περίεργο ένα πράγμα και σε εμένα να φαίνεται πολύ φυσιολογικό επειδή έτσι έχω γαλουχηθεί... δεν σημαίνει ότι είναι καλό ή κακό..απλά είναι διαφορετικό..

 

Ισως θα μπορούσες να μάθεις πράγματα από τη δική της συμπεριφορά προς τα παιδιά της και να κρατήσεις ό,τι σου φαίνεται χρήσιμο κ να πετάξεις τα υπόλοιπα...ίσως το ίδιο να κάνει κ αυτή...

δεν σημαίνει ότι εσύ είσαι υπέρπροστατευτική κ εκείνη αδιάφορη...

σημαίνει ότι είστε διαφορετικές και πολύ καλά κάνετε και μακάρι μέσα στη διαφορετικότητά σας να βρίσκετε λόγους για να είστε φίλες..

 

αυτάααααααα

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι και "ετσι και γιουβετσι".. Και εμεις ειμαστε περιπου σαν εσενα. Πχ εγω τους κραταω σφικτα απο το χερι και τους 2 στο δρομο. Βλεπω ομως στο δρομο παιδακια στην ηλικια τους (απο 2 μεχρι 4) να περπατανε μια χαρα μονα τους διπλα στους γονεις τους. Οσο για τις κουνιες δεν το συζητω.. Ξερετε ποσες φορες εχω κοντεψει να σπασω τα α---- στην κυριολεξια σταματοντας αποτομα την κουνια γιατι μωρακι τρεχουν προς αυτην χωρις επιβλεψη???

Link to comment
Share on other sites

Έχω φρίξει!!! Με τη φίλη σου εννοώ! Αλλά δεν έχει να κάνει με την εθνικότητά της. Δυστυχώς έχω δει Ελληνίδες να κάνουν τα ίδια και χειρότερα. Είναι στον άνθρωπο. Όπως υπάρχουν διάφοροι που είναι ανεύθυνοι και λένε 'δε βαριέσαι, τι θα γίνει' κτλ και άλλοι που είναι υπεύθυνοι έτσι υπάρχουν και μαμάδες υπεύθυνες και άλλες που είναι ανεύθυνες.

 

Και καλό είναι να θυμόμαστε πως μια φορά συμβαίνει το κακό. Χτύπα ξύλο μακριά απο 'μας. Δηλαδή μπορεί επι 100 φορές το μωρό να μη χτυπήσει άσχημα που το παρατάμε στην παιδική χαρά αλλά μπορεί να υπάρξει η μια φορά που θα χτυπήσει άσχημα. Και φαντάσου να φταίει η μαμά του που δεν το πρόσεξε! Τουλάχιστον άμα έχουμε κάνει ότι καλύτερο μπορούμε, νιώθουμε και λιγότερες τύψεις όταν και άμα χτυπάει!

Link to comment
Share on other sites

Mμ, να σου πω, από αυτά που γράφεις εγώ κάνω στο περίπου το 1 (το ΣΚ βασικά), το 5 ναι, τα 3 και 4 καμιά φορά (δηλαδή ανάλογα με τη φάση, πχ αν πάμε καμιά ώρα στην παιδική χαρά, όχι δεν θα πάρω φαγητό μαζί) και το 2 δεν μου έχει τύχει.

Τώρα, ανέκαθεν ήμουν ψιλοχαλαρή αλλά νομίζω στο δεύτερο παιδί χαλάρωσα ακόμη πιο πολύ :). Όσον αφορά το πεζοδρόμιο, μερικές φορές αφήνω τη μεγάλη να περπατήσει μόνη της (εννοειται πάνω στο πεζοδρόμιο) αλλά όταν έρχεται αυτοκίνητο την παίρνω από το χέρι δια παν ενδεχόμενο. Τη μικρή πάντα από το χέρι.

 

 

Τεσπα, συμφωνώ επί λέξει με τη maan. Το ότι είμαι χαλαρή δεν σημαίνει ότι είμαι ανεύθυνη (γιατί έχω ζυγίσει την κατάσταση, τα όρια του παιδιού και τα δικά μου), ούτε όμως ότι είσαι εσύ υπερπροστατευτική. Τώρα είναι αργά και δεν μου έρχεται παράδειγμα υπερπροστατευτισμού, αλλά δεν μου έρχεται στο νου η συμπεριφορά σου (όπως την περιγράφεις :-D).

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει και η άλλη πλευρά του νομίσματος. κι εκεινη θα με θεωρει υπερβολική και ότι μπουκώνω το παιδί. Αλλά δεν μπορώ να χαλαρώσω έτσι βρε παιδιά...δε γίνεται!

 

Καλή μου peony που αντιδράς σχεδόν όσο η φίλη μου, μπορώ να πω σε ζηλεύω!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαστε σοβαροί?????

Θα ξυπνάνε τα παιδάκια μου από τις 6-7 κι εγώ στις 10????

Και θα αλωνίζουν-ντύνονται-τρώνε ΜΟΝΑ τους???

Και θα πηγαίνω πάρκο και θα τα έχω αμολημένα και νηστικά????

Και στο δρόμο θα τα έχω χύμα????

Sorry , αλλά χίλιες φορές να με πούνε υστερική και υπερπροστατευτική , αλλά αυτό το πράγμα δεν στέκει...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

1) το μωρό ξυπνάει το πρωί στις 6 βγαίνει από την κούνια της (πηδάει) και κόβει βόλτες στο σπίτι. Η μεγάλη ξυπνάει στις 7 φτιάχνει το πρωινό της και ταίζει και τη μικρή, ντύνεται και περιμένει στην πορτα να έρθει το σχολικό να την πάρει...η μαμά ξυπνάει στις 10!!!!!!!!!! Οοοοολη αυτή την ώρα κοιμάται!!!!!!!!!

?

 

αυτό ναι με χαλάει πολύ....

 

Τεσπα, συμφωνώ επί λέξει με τη maan. Το ότι είμαι χαλαρή δεν σημαίνει ότι είμαι ανεύθυνη (γιατί έχω ζυγίσει την κατάσταση, τα όρια του παιδιού και τα δικά μου)

 

για όλα τα υπόλοιπα είμαι της παραπάνω άποψης;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κουνελίτσα, νομίζω ότι είσαι η τυπική ελληνίδα μάνα και αυτό είναι καλό, εφόσον θες το παιδί σου να μεγαλώσει σε μια τυπική ελληνική οικογένεια.

Κατά τη δική μου γνώμη αυτό είναι καλό, αν δεν γίνονται υπερβολές. Γι'αυτό θα συμφωνήσω με τη maan ότι ίσως θα μπορούσες να κρατήσεις κάποια χρήσιμα στοιχεία από τη δική της συμπεριφορά.

Από την άλλη πλευρά είναι σίγουρα υπερβολή να τα αφήνεις να ξυπνάνε και να τρώνε και να πηγαίνουν μόνα τους στο σχολείο και εσύ να κοιμάσαι, ή να τα αφήνεις νηστικά και χωρίς νερό για ώρες...., εκτός και αν έχεις 5-6 παιδιά οπότε αφήνεις και κάτι στο Θεό..

Από περιέργεια να ρωτήσω: Εχεις πάει σπίτι τους?? Πως είναι τα παιδιά εκεί και πως τους φέρεται η μάνα τους μέσα στο σπίτι??

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι εθνικότητος και να είναι, πιστεύω πολύ απλά πως είναι μια πάρα πολύ ανεύθυνη μάνα...Τα νοσοκομεία είναι γεμάτα από παιδάκια που η μαμά τους ή ο μπαμπάς τους δεν πρόσεξε...Όλοι μας έχουμε χτυπήσει βέβαια και φυσικά ενώ οι γονείς μας προσέχανε πάρα πολύ, το κακό θέλει μια στιγμή απροσεξίας μόνο για να γίνει...Αλλά όταν πας γυρεύοντας, μου τη δίνει πάρα πολύ!Τότε να πηγαίνουμε στο δρόμο με 150 χλμ γιατί δεν βαριέσαι τι θα γίνει, να σταματήσουμε να βάζουμε κάγκελα στα μπαλκόνια, έλα μωρέ, ζώνες και αερόσακους τα ξεχνάμε, και τώρα να ψωμολυσσάξουνε και λίγο τα παιδάκια, δεν τρέχει μία....Μα είμαστε σοβαροί;;;

 

Εμένα μου φαίνεται πολύ φυσιολογική η συμπεριφορά σου, τουλάχιστον όπως είπε και μια ζουζούνα πιο πάνω, ό,τι και να γίνει εσύ κάνεις ό,τι μπορείς!!!Μου φαίνεσαι δε και πολύ καλή μάνα, κι αν η μικρή είναι ταλιμπάν είναι ο χαρακτήρας της έτσι, πίστεψε με...Η δίδυμη αδερφή μου μια ζωή πεταγόταν και περνούσε το δρόμο όποτε της κάπνιζε προκαλώντας αλεπάλληλα εγκεφαλικά στους οδηγούς (φυσικά μιλάω για όταν κυκλοφορούσαμε μόνες μας) και μέχρι και σήμερα την προσέχω όταν είναι να περάσουμε το δρόμο!!!!

 

Η γειτόνισσα μιας γνωστής μου άφησε το μωρό πάνω στο κρεβάτι χωρίς τίποτα να το συγκρατεί, με το σκεπτικό έλα μωρέ τι θα πάθει και το μωρό αυτή τη στιγμή είναι σε κώμα στο νοσοκομείο επειδή έπεσε από το κρεβάτι....

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια να ρωτήσω: Εχεις πάει σπίτι τους?? Πως είναι τα παιδιά εκεί και πως τους φέρεται η μάνα τους μέσα στο σπίτι??

 

Σχεδόν κάθε μέρα είμαι στο σπίτι τους....μερικά παραδείγματα για να καταλάβεις...

- ψήνει κεικ στο φούρνο και το μωρό αλωνίζει στην κουζίνα,

- δίνει στο μωρό την κόλλα (στικ) να παίζει και εκείνη παει τουαλέτα (το κάνει και χωρις να είμαι εγώ εκει),

- το σπίτι ευτυχως είναι πάντα καθαρό γιατί παίρνει κοπέλα,

- γενικώς φέρετε στο μωρό σα να είναι μεγάλο παιδί ή τελικά είναι όντως μεγάλο παιδί και εγώ το βλέπω σαν μωρό (παίζει κι αυτό!!!)

 

 

Εμένα μου φαίνεται πολύ φυσιολογική η συμπεριφορά σου, τουλάχιστον όπως είπε και μια ζουζούνα πιο πάνω, ό,τι και να γίνει εσύ κάνεις ό,τι μπορείς!!!Μου φαίνεσαι δε και πολύ καλή μάνα, κι αν η μικρή είναι ταλιμπάν είναι ο χαρακτήρας της έτσι, πίστεψε με...

 

Εννοείται ότι είμαι πολύ καλή μάνα! The best ever!!! Τί να λέμε τώρα....:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sorry βρε κοπελιά,

αλλά σαν κακή πεθερά ακούγεσαι.. τι ώρα ξύπνησε η γυναίκα, τι θα ταίσει το παιδί της, πως τα προσέχει, πως τα φροντίζει, αν τα φροντίζει, αν θα τα κυνηγήσει κλπ κλπ... και λες ότι είναι και φίλη σου??

και εγώ μες το άγχος είμαι με τον μικρό και από τις πλέον υπερπροστατευτικές αλλά sorry το θεωρώ πολύ άκομψο να κάθεσαι να γράφεις όλα αυτά τα πράγματα για την κοπέλα, που στην τελική δική της επιλογή πως θα μεγαλώσει τα παιδιά της...

Link to comment
Share on other sites

Sorry βρε κοπελιά,

αλλά σαν κακή πεθερά ακούγεσαι.. τι ώρα ξύπνησε η γυναίκα, τι θα ταίσει το παιδί της, πως τα προσέχει, πως τα φροντίζει, αν τα φροντίζει, αν θα τα κυνηγήσει κλπ κλπ... και λες ότι είναι και φίλη σου??

και εγώ μες το άγχος είμαι με τον μικρό και από τις πλέον υπερπροστατευτικές αλλά sorry το θεωρώ πολύ άκομψο να κάθεσαι να γράφεις όλα αυτά τα πράγματα για την κοπέλα, που στην τελική δική της επιλογή πως θα μεγαλώσει τα παιδιά της...

 

Ναι, αλλά όταν κάνουν παρέα με τα δικά της, πώς να μην ανησυχεί; Δηλαδή μια τουαλέτα να θέλει να πάει η γυναίκα θα σκέφτεται ότι θα βγει και ποιος ξέρει τι θα έχει γίνει, γιατί αν η άλλη δεν προσέχει τα ίδια της τα παιδιά δεν θα προσέξει ούτε και το δικό της...

 

Νομίζω ο λόγος που έγραψε είναι για να δει τι λέμε κι εμείς, αν είναι υπερβολική, ακριβώς για να μην κρίνει αυστηρά τη φιλενάδα της...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

μονο το πρωινο της ξυπνημα με ενοχλει τα αλλα μπορω να τα καταλαβω.κ τελικα πρεπει να δουμε το αποτελεσμα.αν αυτα τα παιδια ειναι ωριμα κ υπευθυνα η τρελαμενα σαν τα περισσοτερα ελληνακια

Link to comment
Share on other sites

Sorry βρε κοπελιά,

αλλά σαν κακή πεθερά ακούγεσαι.. τι ώρα ξύπνησε η γυναίκα, τι θα ταίσει το παιδί της, πως τα προσέχει, πως τα φροντίζει, αν τα φροντίζει, αν θα τα κυνηγήσει κλπ κλπ... και λες ότι είναι και φίλη σου??

και εγώ μες το άγχος είμαι με τον μικρό και από τις πλέον υπερπροστατευτικές αλλά sorry το θεωρώ πολύ άκομψο να κάθεσαι να γράφεις όλα αυτά τα πράγματα για την κοπέλα, που στην τελική δική της επιλογή πως θα μεγαλώσει τα παιδιά της...

 

Sorry βρε κοπελιά αλλά διάβασε καλύτερα αυτά που έχω γράψει αν θέλεις να εκφέρεις άποψη και πες μου αν την κατηγορώ ή όχι..

 

Νομίζω ο λόγος που έγραψε είναι για να δει τι λέμε κι εμείς, αν είναι υπερβολική, ακριβώς για να μην κρίνει αυστηρά τη φιλενάδα της...

 

Ακριβώς Χριστινάκι το πιασες το νόημα!

 

κ τελικα πρεπει να δουμε το αποτελεσμα.αν αυτα τα παιδια ειναι ωριμα κ υπευθυνα η τρελαμενα σαν τα περισσοτερα ελληνακια

 

Αυτό προσπαθώ κι εγώ να καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάντα είμαι πολύ προσεκτική σε αυτά που γράφω και πάντα διαβάζω καλά πριν γράψω κάτι θα ήθελα να διευκρινίσω τα εξής. Όταν γράφεις ότι «η μαμά ξυπνάει στις 10!!!!!!!!!! Οοοοολη αυτή την ώρα κοιμάται!!!!!!!!!» μου κάνουν εντύπωση τα θαυμαστικά που βάζεις και όσο να πεις δίνουν μία εντύπωση κριτικής.

 

Όταν γράφεις «οχι μου λέει θα φάει τη σούπα της (η σούπα ήταν ΖΟΥΜΙ με ΤΡΙΑ νουντλς....). το λυπήθηκα πολύ το καημένο» συγνώμη κιόλας αλλά εσύ μπορείς να θέλεις να δίνεις στο παιδάκι σου τα φρέσκα φρούτα και μπράβο σου, δεν μπορείς όμως να λυπάσαι το καημένο το παιδάκι που θα φάει αυτό που η μαμά του έχει επιλέξει… γιατί για μία άλλη μαμά μπορεί να θέλει να δίνει πίτα με γύρο και αν δει την μπανάνα να πει αχ το καημένο έκλαιγε για να φάει σουβλάκια και τελικά έφαγε την μπανάνα το καημένο…

 

Λες πως «βγαίνουμε για βόλτα και δεν παίρνει τίποτα μαζί για τη μικρή, Λεμε ΤΙΠΟΤΑ!!! εγώ παίρνω μια σακούλα πράγματα (χυμο, φρούτο, μπισκοτα βρώμης, ψωμί κλπ) εκείνο το καημένο τη βγάζει με νερό» κλπ κλπ …

 

Sorry βρε κορίτσια αλλά αν με όλα αυτά δεν κατηγορούμε και δεν κρίνουμε τον άλλον τι πρέπει να γράψουμε δηλαδή??? Μην τρελαθώ κιόλας….

 

Άποψή μου, αλλά εξακολουθώ να σε θεωρώ κακιά πεθερά :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω ακριβώς αυτά που κάνεις και συ. Αλλά ακριβώς όμως...όπως σχεδόν και όλες οι μαμάδες που ξέρω (φίλες μου). Ολες είμαστε λίγο υπερβολικες και ολίγον τι καταναγκαστικές με τα παιδιά μας (δηλαδη αν δεν φάει το αυγό μια μέρα το σκέφτομαι ή με προβληματίζει που δε του αρέσου τα φρούτα και κάνω ολόκληρο σκηνικό για να τα φάει, του δίνω κριτσίνια ολικής άλεσης και μπισκότα χωρίς ζάχαρη και άλλα τέτοια υπερβολικά). Αλλά και η δικιά σου πολύ χαλαρή ρε συ...

Ξυπνάει το μωρό και κάνει βόλτες μες στο σπίτι μόνο του; αυτό μου φαίνεται υπερβολή. Και η μεγάλη φεύγει μόνη της για το σχολείο; Χωρίς ένα φιλάκι απο τη μαμά;;; δε ξέρω...δε μ'αρεσει...

Νομίζω οτι είναι το άλλο ακρο. Όμως σίγουρα μπορείς να πάρεις λίγο απο τη χαλαρότητα της σε κάποια πράγματα που σε αγχώνουν... και να γίνεις και συ λίγο πιο ξέγνοιαστη μαμά. Εγώ θα το ήθελα για μένα. Ασε που νομίζω οτι καλομαθαίνουμε πολυ τα παιδιά μας. Αλλά ετσι μεγαλώσαμε και μεις. ΄

Γιατί δε κάνεις μια συζήτηση μαζί της σε φιλικό επίπεδο; Δηλαδη να της πεις οτι απο τότε που κάνουμε παρέα νοιώθω λίγο υπερβολική με τα παιδιά μου, ποια ειναι η γνώμη σου; μήπως είμαι; Μάλλον θα έχει μία διαφορετική κοσμοθεωρια. Πες της και συ τα δικά σου και μπορεί και αυτή να τα σκεφτεί...

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Sorry βρε κορίτσια αλλά αν με όλα αυτά δεν κατηγορούμε και δεν κρίνουμε τον άλλον τι πρέπει να γράψουμε δηλαδή??? Μην τρελαθώ κιόλας….

 

Άποψή μου, αλλά εξακολουθώ να σε θεωρώ κακιά πεθερά :)

 

Συγχαρητήρια! Είσαι η μοναδική από όλα τα κορίτσια που διάβασαν το μηνυμα που κατάλαβες αυτά...που κατάλαβες! Κατάφερες να αποκωδικοποιήσεις το μήνυμα και να λύσεις το γρίφο!!!

Με εκτίμηση η κακιά πεθερά!!:D

 

΄

Γιατί δε κάνεις μια συζήτηση μαζί της σε φιλικό επίπεδο; Δηλαδη να της πεις οτι απο τότε που κάνουμε παρέα νοιώθω λίγο υπερβολική με τα παιδιά μου, ποια ειναι η γνώμη σου; μήπως είμαι; Μάλλον θα έχει μία διαφορετική κοσμοθεωρια. Πες της και συ τα δικά σου και μπορεί και αυτή να τα σκεφτεί...

 

Ναι καλέ τα έχουμε συζητήσει πολλές φορες και τις τα έχω πει αυτά που γράφω στο πρώτο μήνυμα..οτι πχ αν ξυπνούσα και έψαχνα και δεν έβρισκα τη δικιά μου θα άσπριζαν τα μαλλιά μου κλπ..

Επίσης έχουμε κάνει πολλές φορές τη συζήτηση για το πρωινό ξύπνημα γιατί προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό της...τη ρώτάω αν φοβάται μήπως πάθει τίποτα η μικρή που είναι μόνη της και μου λέει "τί να πάθει??" της απαντάω..."να ανοίξει κανένα συρτάρι, να κοπεί, να πέσει κλπ" και μου λέει...."δεν έχει παθει ποτέ τίποτα"....(και έχει και δίκιο σε αυτό, ζωή να χει δεν έχει πάθει τίποτα)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Είσαι η μοναδική από όλα τα κορίτσια που διάβασαν το μηνυμα που κατάλαβες αυτά...που κατάλαβες! Κατάφερες να αποκωδικοποιήσεις το μήνυμα και να λύσεις το γρίφο!!!

Με εκτίμηση η κακιά πεθερά!!:D

 

 

 

Ναι καλέ τα έχουμε συζητήσει πολλές φορες και τις τα έχω πει αυτά που γράφω στο πρώτο μήνυμα..οτι πχ αν ξυπνούσα και έψαχνα και δεν έβρισκα τη δικιά μου θα άσπριζαν τα μαλλιά μου κλπ..

Επίσης έχουμε κάνει πολλές φορές τη συζήτηση για το πρωινό ξύπνημα γιατί προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό της...τη ρώτάω αν φοβάται μήπως πάθει τίποτα η μικρή που είναι μόνη της και μου λέει "τί να πάθει??" της απαντάω..."να ανοίξει κανένα συρτάρι, να κοπεί, να πέσει κλπ" και μου λέει...."δεν έχει παθει ποτέ τίποτα"....(και έχει και δίκιο σε αυτό, ζωή να χει δεν έχει πάθει τίποτα)

 

Κι εγώ μέχρι να τρακάρω την πρώτη φορά, δεν είχα ξανατρακάρει...τι σημαίνει αυτό, να μην προσέχω στο δρόμο και ό,τι κάτσει;;;Δεν το μπορώ αυτό το σκεπτικό...καλό είναι τα παιδιά να ζουν σε συνθήκες απόλυτης ασφάλειας κι ας υπάρχει και λίγη υπερβολή...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Είσαι η μοναδική από όλα τα κορίτσια που διάβασαν το μηνυμα που κατάλαβες αυτά...που κατάλαβες! Κατάφερες να αποκωδικοποιήσεις το μήνυμα και να λύσεις το γρίφο!!!

Με εκτίμηση η κακιά πεθερά!!:D

 

Πεθερούλα, μ΄αρέσει που έχω διαφοροποιηθεί από όλες τις άλλες σε αυτά που κατάλαβα ... με το θέμα που άνοιξες, αν δηλ. είσαι υπερπροστατευτική σου απαντώ και εγώ όπως και οι άλλες φυσικά ότι οι πιο πολλές μαμάδες είναι στο δικό σου στυλ... είμαστε δηλαδή κλασικές Ελληνίδες μαμάδες.. να πάμε στο πάρκο με την σακούλα με τα τρόφιμα λες και θα πάμε στον πόλεμο, να τα κυνηγάμε και να είμαστε συνέχεια πίσω τους κλπ κλπ... εμένα αυτό που με χάλασε στο μήνυμά σου ήταν "το καημένο το παιδάκι" το οποίο δεν ειπώθηκε μόνο μία φορά... από εκεί και πέρα ο κάθε γονιός για το παιδί του κάνει ότι νομίζει αυτός καλύτερο... και φυσικά κρίνεται, δυστυχώς, από τους άλλους.... εδώ κολλάει το κακιά πεθερά :P

Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτό που με χάλασε στο μήνυμά σου ήταν "το καημένο το παιδάκι" το οποίο δεν ειπώθηκε μόνο μία φορά... από εκεί και πέρα ο κάθε γονιός για το παιδί του κάνει ότι νομίζει αυτός καλύτερο... και φυσικά κρίνεται, δυστυχώς, από τους άλλους.... εδώ κολλάει το κακιά πεθερά :P

 

Τώρα να σου πώ την αλήθεια..όταν έβλεπα το παιδάκι να σπαράζει για τη μπανάνα, μου ήρθε να το στουμπώσω κρυφα με τη μπανανούλα....για να μη στεναχωριέται. Οταν δε είδα το ζουμί με τα τρια νούντλς που είχε μπροστά του...με έπιασε η καρδιά μου. Ήθελα να το πετάξω το νεροζούμι και να φτιάξω κοτοπουλάκι με πατατούλες να φάει...Δε νομίζω ότι είμαι υπερβολική........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...