Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια για την πανα...!!!!!


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Ειμαι νεα στο φορουμ,αν κ το παρακολουθω απο πριν μεινω εγκυος.

Εχω διδυμα κοριτσια 4 ετων.Η μια εχει κοψει την πανα στα 2,5,ενω η αλλη,ΑΡΝΕΙΤΑΙ πεισματικα.Δεν ειναι οτι βρεχεται η οτι δεν τα καταφερνουμε,απλα δε θελει να την αποχωριστει.Εχουμε δοκιμασει ολους τους πιθανους τροπους,ομως τιποτα...Το καλοκαιρι που δοκιμασαμε,απλα δεν εκανε τσισα κλαιγοντας,ωσπου στο τελος της την εβαζα..(λαθος,το ξερω,ομως δεν ηθελα κ να τα κραταει...).Οταν την παιρνουμε στο φιλοτιμο,λεει οτι η θα την κοψει σε λιγο καιρο-ψεματα,για να με αποφυγει-,η οτι ειναι ακομα μικρη...Κατα τα αλλα,ειναι ενα κανονικοτατο παιδακι,που εκτος απο αυτο,συμβαδιζει πληρως με τα συνομηλικα της παιδακια.Θελω εδω να πω,οτι δεν την εχουμε φοβισει σχετικα,οπως επισης επιμελως αποφευγουμε τη συγκριση με την αδερφη της ετσι κι αλλιως,ποσω μαλλον σ'αυτο το ζητημα.Ευχαριστω εκ των προτερων που με διαβασατε!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα έτσι δυσκολεύτηκε να την αποχωριστεί τη νύχτα κι ας μην βρεχόταν. Της είπα λοιπόν πως σταμάτησαν να έχουν πάνες για το νούμερο της (της έβαλα 2 της μικρής και δεν της έκαναν) και έτσι συμφώνησε κι εκείνη να τη σταματήσει μιας και δεν άντεχε το νουμερο 3 αντί του 5!!!!!! Εμείς την πιπίλα δεν κόβουμε. Της έχω πει το ίδιο - πως δεν μας πουλάνε πιπίλα για παιδάκια μεγαλύτερα και πως αν χαλάσει αυτή που έχει τώρα δεν θα βρούμε άλλη... Οσο δεν την είχε ανάγκη μικρή την έκανε συνήθειο μεγάλη... είναι 3,5. Σε γενικές γραμμές πάντως όπου βλέπω πως το παιδί στρεσσάρεται δεν το πιέζω. Εχω μάθει να περιμένω την κατάλληλη στιγμή που θα δεχτούν κάτι εύκολα ή από μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Σταματάς να ασχολείσαι με το θέμα πάνα και προσπαθείς με έμμεσους τρόπους να την κάνεις να νιώσει πια "μεγάλη". Χωρίς να αναφέρεσαι στην πάνα όμως.

Θυμάμαι που έλεγα στην κόρη μου "είσαι μεγάλη πια" και μου απαντούσε "είμαι μικρή" :rolleyes: Οπότε άλλαξα ρότα και σταμάτησα να της το λέω, αλλά την έκανα να το νιώθει. Θέλει διπλωματία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,αλλα δυστυχως σ'εμας δεν πιανουν αυτα!!Τι να πω,αυτο το παιδι ειναι απιστευτα ισχυρογνωμων...Οταν της ειπα δεν εχω αλλη,εκλαιγε σπαρακτικα,μεχρι που της εβαλα.Καταλαβαινω οτι ετσι γινεται πολυ χειριστικη,αλλα δεν το τραβαω παραπανω,μηπως της δημιουργηθει φοβια σχετικα με το θεμα,κ τα κανω χειροτερα...Συμφωνω κ εγω,να μην τα πιεζουμε,να δειχνουμε υπομονη,αλλα ποσο πια?4 χρονων,ολα τα καταφερνει,εκει γιατι κολλησε?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σταματάς να ασχολείσαι με το θέμα πάνα και προσπαθείς με έμμεσους τρόπους να την κάνεις να νιώσει πια "μεγάλη". Χωρίς να αναφέρεσαι στην πάνα όμως.

Θυμάμαι που έλεγα στην κόρη μου "είσαι μεγάλη πια" και μου απαντούσε "είμαι μικρή" :rolleyes: Οπότε άλλαξα ρότα και σταμάτησα να της το λέω, αλλά την έκανα να το νιώθει. Θέλει διπλωματία.

Αχ,να ξερες...Οταν θελει κατι ν'αποφυγει,λεει το μαυρο-ασπρο...Μια της λεω εισαι μεγαλη κ φερομαι αναλογα,κ αυτη μου λεει μα ο γιατρος εβγαλε απο την κοιλια σου πρωτα την αδερφη μου,ειμαι πιο μικρη.Μετα απο τα νευρα μου,αλλαξα τροπαρι.Της λεω,ενταξει,καλυτερα μην τη βγαλεις,να μεινεις το μωρακι της μαμας εσυ.Ουτε εκει την πιανω,μου μυξοκλαιει...:confused:Τελικα ο ανθρωπος γεννιεται,κ ελαχιστα γινεται,τι να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ασχολείσαι καθόλου... Να της λες "κάνε ό,τι θέλεις", αδιάφορα όμως. Σε λίγο θα αρχίσει να την ενοχλεί έτσι κι αλλιώς, να την ζεσταίνει κτλ. Να παίρνεις στην αδερφή της ωραία εσωρουχάκια να φοράει, αλλά στην ίδια να μην λες τίποτα (πχ κοίτα η αδελφή σου που έβγαλε την πάνα ή να μην τις συγκρίνεις σε καμία περίπτωση).

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι καθόλου... Να της λες "κάνε ό,τι θέλεις", αδιάφορα όμως. Σε λίγο θα αρχίσει να την ενοχλεί έτσι κι αλλιώς, να την ζεσταίνει κτλ. Να παίρνεις στην αδερφή της ωραία εσωρουχάκια να φοράει, αλλά στην ίδια να μην λες τίποτα (πχ κοίτα η αδελφή σου που έβγαλε την πάνα ή να μην τις συγκρίνεις σε καμία περίπτωση).

Σ'ευχαριστω πολυ για το χρονο σου,καπως ετσι θα το κανω σαν εσχατη λυση.Ελπιζω να γινει κατι,γιατι του χρονου,ουτε προνηπιο δε θα τη δεχτουν...Μηπως να σκεφτω κ το ενδεχομενο ενος παιδοψυχολογου?Μου κανει φοβερη εντυπωση το πεισμα της παντως.Ειναι ευαισθητη,δοτικη,αυτο που λεμε αγαθη κ καλοψυχη,αλλα αυτο,δεν ξερω γιατι,ειναι η κοκκινη γραμμη της!!

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, τα κάνει πάνω της ή κάθεται στην τουαλέτα και απλώς θέλει να φοράει πάνα βρακάκι;

Οχι,πανω της τα κανει,κ μαλιστα δε θελει ουτε πανα βρακακι,αλλα κανονικη,με αυτοκολλητα.Τουλαχιστον ειναι αδυνατη κ βρισκουμε ακομα νουμερο!Οταν τα κανει ομως,κλεινεται στο δωματιο της,κατι που παλιοτερα δεν εκανε..Οταν παντως η αδερφη της παει τουαλετα,την παρακολουθει με ενδιαφερον,αλλα ως εκει!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρωτήσεις και έναν παιδοψυχολόγο, αλλά θα τη βγάλει όταν έρθει η ώρα της και νιώσει γενικώς ανεξάρτητη και μεγάλη. Να το νιώσει η ίδια όμως...

Η πίεση φέρνει αντίθετα αποτελέσματα πάντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ Πόσο μα πόσο σε νιώθω.Η μικρή μου είναι 3,3.Προσπάθησα απο το καλοκαίρι να της κόψω την πάνα, και καταλήξαμε να κρατάει τα τσίσα της πάνω από μισή μέρα.Αποτέλεσμα, να ουρλιάζει απο τον πόνο, να΄έχει απίστευτη νευρικότητα και το βράδυ να μην μπορεί να κοιμηθεί αφού προσπαθούσε με κάθε τρόπο να μην κατουρήσει.Προσπάθησα πάνω από δύο μήνες, αφού δοκίμασα ΟΠΟΙΟΝ τρόπο περνούσε από το ταλαίπωρο μυαλό μου (μέχρι και στον νεροχύτη του μπάνιου την έβαζα με χλιαρό νερό να τρέχει μπας και κατουρήσει).Παρόλο που έχω και μία μεγαλύτερη κόρη που την έβλεπε να κατουράει στο γιογιό ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ.Έτσι σταμάτησα, και θα κάνω μια προσπάθεια ξανά την Άνοιξη.Η παιδίατρος μας είπε να ηρεμήσουμε όλοι οικογενειακώς για να μην πάθει το παιδί κατακράτηση ούρων και τρέχουμε.ΤΏρα φοράει πάνες (με αυτοκόλλητο, γιατί οι άλλεσ ΔΕΝ της αρέσουν) και αποφεύγει οποιαδήποτε κουβέντα περί γιογιό κλπ.Πιστεύω ότι κάποια στιγμ'η στο μέλλον θα το κάνει απο μόνη της επειδή γενικά είναι τρελά ισχυρογνώμων.

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια κ εμεις...Δε θελει πανα βρακακι,μην τυχον κ γινει καμια μεταβαση κ δεν το παρει χαμπαρι!!!:DΤο καλοκαιρι στο χωριο με το λαστιχο ημασταν στην αυλη,δηθεν για παιχνιδι,μολις ερχοταν η επιμαχη ωρα,κρατημα κ κλαμα...Ακομα κ στη θαλασσα,με το μαγιο,που λατρευεινα μαστε στην παραλια,υστερικο κλαμα...Αλλα ρε παιδι μου λεω,δυο παιδια,γεννημενα κ μεγαλωμενα ταυτοχρονα,ποσο,μα ποσο διαφορετικα...Αφου για ν'αποφυγει διαφορα,λεει οτι η αδερφη της τα καταφερνει καλυτερα...Το τι επιβραβευση πεφτει στο οτιδηποτε κανει,δε λεγεται(κ οχι αναιτια),αλλα αυτη εκει!!;)

Link to comment
Share on other sites

Αχ! Σας καταλαβαίνω και εμείς έχουμε το ίδιο θέμα. Ξεκινήσαμε να κόβουμε την πάνα πριν 3μήνες (3ετών) και τα είχαμε καταφέρει μια χαρά. πήραμε κάθισμα λεκάνης και σκαλάκι και ανέβαινε μόνη της και είχε ενθουσιαστεί. Αγοράσαμε και όμορφα βρακάκια και όλα καλά αλλά στο σπίτι. Στο σχολείο δεν ήθελε με τίποτα να φορέσει βρακάκι. Όσο περνούσαν οι μέρες μου ζητούσε και στο σπίτι και τώρα φτάσαμε στην αρχή πάλι. Φοράμε όλη μέρα πάνα! Απογοητεύτηκα. Αν τη ρωτήσεις λέει και η δικιά μου θα την κόψω αύριο, το Σάββατο, του χρόνου ότι της έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Αχ! Σας καταλαβαίνω και εμείς έχουμε το ίδιο θέμα. Ξεκινήσαμε να κόβουμε την πάνα πριν 3μήνες (3ετών) και τα είχαμε καταφέρει μια χαρά. πήραμε κάθισμα λεκάνης και σκαλάκι και ανέβαινε μόνη της και είχε ενθουσιαστεί. Αγοράσαμε και όμορφα βρακάκια και όλα καλά αλλά στο σπίτι. Στο σχολείο δεν ήθελε με τίποτα να φορέσει βρακάκι. Όσο περνούσαν οι μέρες μου ζητούσε και στο σπίτι και τώρα φτάσαμε στην αρχή πάλι. Φοράμε όλη μέρα πάνα! Απογοητεύτηκα. Αν τη ρωτήσεις λέει και η δικιά μου θα την κόψω αύριο, το Σάββατο, του χρόνου ότι της έρθει.

Ναι,κ για να κοψει την κουβεντα,λεει μονη της ενα χρονικο οροσημο,π.χ.οταν παμε στη γιαγια,τα χριστουγεννα,κ.λ.π.,κ φυσικα οταν φτανει το πληρωμα του χρονου κ της το υπενθυμιζω,με βγαζει τρελη...(που κοντευω να γινω!!!):D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και ναι λοιπον,εδω και περιπου μια βδομαδα,ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εδειξα αποφασιστικοτητα,πηρε το μηνυμα οτι τελος οι αναβολες,κρατησα σταθερη γραμμη

και βγαλαμε την πανα της μερας,χωρις κανενα ατυχημα!Σας ευχαριστω πολυ ολες,που με

ακουσατε και με συμβουλεψατε!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα κοριτσια ο μικρος ειναι 3 χρονων και εχει κοψει τα τσισα στην πανα εδω και 3 μηνες, ειναι κατι που το ζητησε απο μονος του. Οσες προσπαθειες κι αν ειχα κανει το καλοκαιρι δεν τα ειχαμε καταφερει και ξαφνικα εκοψε τα τσισα στην πανα. Τωρα ομως αρνειται να κανει προσπαθεια να κοψει τα κακα. Αυτα τα κανει μονο στην πανα. Πως θα το την κοψω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κορίτσια,

κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με την τρίχρονη κόρη μου.Επ ουδενί να βγάλουμε την πάνα!

Στον παιδικό βλέπει πολλά παιδάκια να κάνουν και τσίσα και κακά στο γιογιό και την τουαλέτα.Εκείνη όμως μόνο βλέπει.Κάποια βράδια ζητά να κάνει τσίσα,αλλά μόνο πριν το μπάνιο και εν απουσία μου (με διώχνει).

Έχουμε πίσω μας μία αποτυχημένη προσπάθεια να βγάλουμε τις πάνες............ήδη φορά 6 νούμερο,έλεος πια.Τώρα με το καλοκαίρι και τις διακοπές λέω να ξαναπροσπαθήσω.Καμιά δοκιμασμένη συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...