Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γουλιές-λόξυγγας


Recommended Posts

Ο μπέμπης μας είναι 9 ημερών. Από την δεύτερη μέρα που τον πήραμε παρόλο που τον βάζω να ρευτεί (αν και απ' οτι ξέρω με τον θηλασμό δεν χρειάζεται ρέψιμο) με το που ξαπλώνουμε βγάζει γουλιές και μετά ξεκινά ένας δεκάλεπτος λόξυγγας που προσωικά δεν τον αντέχω. Κλαίει η καρδιά μου έτσι όπως τραντάζεται ο μικρός. Κι από την άλλη έχω το άγχος της γουλιάς όταν τον βάζω για ύπνο... Καμιά συμβουλή;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να σου ζησει !συγχαρητηρια!λοιπον κ εμενα βγαζει λιγες γουλιτσες ο μπεμπης απο την λαιμαργια του ομως αφου τρωει μεχρι σκασμου!θα βαζεις παντα το μωρακι να ρευτει ασχετα αν θηλαζεις η οχι και καλο ειναι να το αφηνεις στον ωμο σου αρκετη ωρα κανενα 15' με 20' αν αντεχεις ...ωστε να μπορει να χωνεψει καπως πριν κοιμηθει.επισης καλο ειναι να το βαζεις στο πλαι να κοιμηθει για πιο σιγουρα.κ εγω καινουρια ειμαι στο κλαμπ μαμαδων οποτε αν ξερουν κ αλλα οι πιο εμπειρες να μας πουν.παντως η παιδιατρος μου ειπε οτι ολα τα μωρακια εμφανιζουν γοπ αλλα πιο εμφανη κ αλλα οχι γιατι το συστημα τους δεν ειναι τελειως ανεπτυγμενο ακομη(ο σφιγκτηρας του στομαχου δεν κλεινει επαρκως για να συγκρατησει την τροφη κ ετσι κανουν παλλινδρομηση).

Link to comment
Share on other sites

Ο λόξυγγας είναι καθημερινό φαινομενο των μωρών. Αυτόσ συμβαίνει σε καθημερινή βάση και πολλές φορές τραντάζονται τόσο πολύ που λες αμάν. Εμάς πριν τον πιάσει όταν ήταν μικρός (ημερών) έκλαιγε γοερά και δεν ξέραμε τι να κάνουμε. Μετά από λίγο ξεκινούσε ο λόξυγγας. Δεν υπήρχε γευμα που να μην τον πιάσει. Κι εκεί που έλεγες οκ ρευτηκε ξεκινούσε ο λοξυγγας και έπρεπε να τον κρατήσεις καθ όλη τη διάρκειά του. Εμας με τις στέρεες τροφές σταμάτησε. Υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Tamaraki μου μιας και δεν στα ειπα στο θεμα με τις αγορες στα λεω εδω...

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΠΑΙΔΑΡΟΣ!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

Καλωσορισες στο club των ερωτευμενων εις αει αγορομαμαδων...

Εμενα και τα 2 παιδια μου απ'οταν ηταν ημερων ειχαν ξεκινησει το λοξυγγα ειδικα η μπεμπα πριν βγουμε απο το μαιευτηριο...ειναι φυσιολογικοτατο καλη μου οπως και το να φτερνιζονται που και που χωρις να υπαρχει εμφανης λογος. Ο οργανισμος τους επειδη δεν ειναι οπως του ενηλικα αντιδρα κατ'αυτον τον τροπο μιας και δεν εχουν παρει ολα τους τα συστηματα την τελικη τους μορφη....

Οσον αφορα το αγχος της γουλιας δυστυχως δεν υπαρχει αλλη λυση απο το καλο ρεψιμο αλλα λαβε υποψη σου οτι τα μωρα θες απο ενστικτο γυρνανε το κεφαλακι τους στα πλαγια απο μονα τους οταν κοιμουνται (παρακολουθησε το) αρα και να βγαλει γουλιτσα θα πνιγει λιγο και θα το ακουσεις...αυτα τα αγχη τα ειχαμε ολες μας!!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα τα κορίτσια κ να προσθέσω ότι εγω όταν τον πιάνει λόξιγγας τον βάζω στο στήθος να πιει λίγο γάλα ακόμα . Όταν μου το είχαν πρωτοπεί μου φάνηκε πολύ παράξενο αλλα τελικά είναι λύση ,σταματάει ο λόξιγγας.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μικρή μας είχε λόξυγγα από την κοιλιά μου κάθε τρεις και λίγο... Την στιγμή που γεννήθηκε μου είπε η μαιευτήρας μου πως βγήκε με λόξυγγα... Μέχρι που έγινε περίπου 9 μηνών είχε λόξυγγα από 2-5 φορές την ανάλογα τη μέρα... Οπότε σε καταλαβαίνω!!! Εγώ είχα βρεί λύση με χαμομηλάκι όταν σταμάτησα το θηλασμό. Αλλιώς 2-3 γουλίτσες γαλατάκι συνήθως τον διώχνουν. Υπομονή... να σας ζήσει!!!

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ βρε κορίτσια. Η αλήθεια είναι οτι δεν αντέχω να τον βλέπω να τραντάζεται και να με κοιτά με ένα βλέμμα απόγνωσης. ΤΟυλάχιστον έτσι νομίζω...

Χθες βράδυ και το πρωί μου έκανε κι εμετό. Έβγαλε όλο το γάλα...

Τρόμαξα τόσο πολύ. Η παιδίατρος μου είπε να την ξαναπάρω αν το ξαναβγάλει αλλά δόξα τω Θεώ δεν μας έκανε ξανά εμετό...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτο με τις δυο τρεις γουλιτσες μου το ειπε και μενα η παιδιατρος αλλα το θεμα ειναι πως τα μωρα εχουν ηδη συμπληρωσει και δεν κατεβαζουν σταγονα επιπλεον.Ασε πο μια φορα εκανα το λαθοςΟποτε τα φορτωνω και γω στους ωμους και κοβω βολτες μεσα στο σπιτι για κανα 20λεπτο...κραταει πολυ το ατιμο...Αλλη λυση υπαρχει?Μια συναδελφος μου ειπε οτι δεν το σηκωνε καν το παιδι ,το εβαζε στο πλαι και περνουσε καποια στιγμη..............διακοπη λογω κλαμματος ...ταισματος...και ενος ακομα 20 λεπτου λοξυγγα...............ελεος!

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο λόξυγγας είναι όντως συνηθισμένο φαινόμενο στα μωρά, δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Η λύση είναι να περιμένεις να περάσει ή να δοκιμάσεις να δώσεις στο μωράκι λίγο γάλα, είτε από το στήθος αν θηλάζεις, είτε με το μπιμπερό. Όπως οι μεγάλοι πίνουν νερό για να περάσει ο λόξυγγας, τα μωράκια πίνουν γαλατάκι.

 

Για το ρέψιμο, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να του χτυπάς την πλατούλα ενώ είσαι όρθια ή/περπατάς. Επίσης προσπάθησε να βάζεις το μωρό πάνω σου με τρόπο που να εφάπτεται η κοιλίτσα του στο σώμα σου - μπορεί να χρειαστεί να του τρίψεις τα ποδαράκια πίσω από το γόνατο για να τα ισιώσει, αντί να τα κρατάει μαζεμένα. Δοκίμασε και άλλο τρόπο να το κάνεις να ρευτεί, π.χ. αν το κρατάς στην πλάτη, βάλτο και καθιστό. Συχνά η εναλλαγή αυτή το βοηθάει να ρευτεί.

 

Πάντως με τον καιρό θα πάρεις το κολάι που λένε... εγώ με τον μικρό δεν είχα ιδέα πώς να τον χειριστώ στο φαγητό, ήταν και πρόωρος και είχε τα προβληματάκια του με άπνοιες και ΓΟΠ, πάντως με τον καιρό μαθαίνεις τα χούγια του. Τώρα πλέον ξέρω αν έχει ρευτεί αρκετά ή όχι, από τον θόρυβο που κάνει και μόνο. Άσε που αν δεν έχει ρευτεί κάνει ιιιιιιιιι κι έτσι καταλαβαίνω ότι θέλει κι άλλο χτύπημα στην πλάτη!

 

Για τις γουλίτσες μην ανησυχείς τόσο πολύ, σκέψου ότι διεθνώς βάζουν τα μωράκια να κοιμούνται ανάσκελα, όχι στο πλάι, και δεν πνίγονται. Όταν είναι να βγάλουν γουλίτσα, απλά γυρνάνε το κεφάλι :-)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειχα ψιλοσωθεί οταν σκεφτηκα απο μονη μου να ττης δινω λιγο γαλα και οντως μετα σταματαγε συνεχιζω και το κανω αν και ο λοξυγγας τωρα εμφανιζεται πολυ πολυ αραια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...