Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντισυλληπτικά κι εγκυμοσύνη?


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα σας πω τι μου συμβαίνει...

Γέννησα πριν 10 μήνες και όταν σταμάτησα το θηλασμό,ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια,μετά από από 5 μήνες περίπου.

Τον Αύγουστο η περίοδος μου ήρθε στις 9/8 μέχρι 13/8,τα χάπια τα ξεκίνησα 13/8,όμως επειδή πήγαμε σε άλλο μέρος μετά,στις 16-17-18/8 ξέχασα να τα πάρω και το ανακάλυψα το βράδυ 18/8,οπότε και πήρα 2 μαζί (των 17 κ 18/8).Ήρθα σε επαφή με τον άντρα μου στις 29/8,χωρίς προφύλαξη εννοείται,μιας κ παίρνω χάπια.

Παρατήρησα ότι κάποια μέρα στους 2 τελευταίους κύκλους έχω λίγα καφέ υγρά,όπως κ σήμερα,18η μέρα του κύκλου.

Στο γιατρό μου δεν έχω πάει ακόμα,μου είπε να πάω στο χρόνο μετά τη γέννα.

Πιστεύετε ότι μπορεί να έμεινα έγκυος έτσι???Το θεωρώ απίθανο αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται...

Για πείτε τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απο οτι έχω διαβάσει άν δέν πάρεις ένα χάπι στην ώρα του μπορείς να είσαι ασφαλής εφόσον το θυμηθείς μέσα σε 12 ώρες απο την προβλεπόμενη ώρα που θα έπρεπε να το είχες πάρει. ωστόσο πιστεύω οτι δεν θα έπρεπε να είχες καθόλου περίοδο αν είχες συλλάβει έστω κι άν συνεχίζεις τα χάπια!!! δεν είμαι όμως σίγουρη για αυτό!! το πιο πιθανό είναι λόγω αφηρημάδας να διαταρράχθηκε η σείρα που είχες με τα χάπια σου και έχεις λίγο αίμα εκ διαφυγής κατι που το αναφέρει στις πιθανές παρενέργειες αν ξεχάσεις κάποιο χάπι!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες!!!!!!!!!!!ειναι ηπρωτη φορα που μπαινω γιατι τωρα αποφασισα να κανω προσπαθειες για ενα μωρακι. Θελω να ρωτησω ποσο καιρο πρεπει να εχεις κοψει τα χαπια για να μεινεις εγκυος χωρις να υπαρχει προβλημα για την κυηση?

Link to comment
Share on other sites

Λυδία κι εγώ πιστεύω πως κάτι τέτοιο συμβαίνει,μιας και ποτέ δεν μπορώ να πάρω το χάπι μου την ίδια ώρα κάθε μέρα,παρόλο που τα έχω σε σημείο που τα βλέπω συνέχεια!!!

 

roberta όταν το είχα συζητήσει με το γιατρό μου,μού είπε πως ένας μήνας αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα σας πω τι μου συμβαίνει...

Γέννησα πριν 10 μήνες και όταν σταμάτησα το θηλασμό,ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια,μετά από από 5 μήνες περίπου.

Τον Αύγουστο η περίοδος μου ήρθε στις 9/8 μέχρι 13/8,τα χάπια τα ξεκίνησα 13/8,όμως επειδή πήγαμε σε άλλο μέρος μετά,στις 16-17-18/8 ξέχασα να τα πάρω και το ανακάλυψα το βράδυ 18/8,οπότε και πήρα 2 μαζί (των 17 κ 18/8).Ήρθα σε επαφή με τον άντρα μου στις 29/8,χωρίς προφύλαξη εννοείται,μιας κ παίρνω χάπια.

Παρατήρησα ότι κάποια μέρα στους 2 τελευταίους κύκλους έχω λίγα καφέ υγρά,όπως κ σήμερα,18η μέρα του κύκλου.

Στο γιατρό μου δεν έχω πάει ακόμα,μου είπε να πάω στο χρόνο μετά τη γέννα.

Πιστεύετε ότι μπορεί να έμεινα έγκυος έτσι???Το θεωρώ απίθανο αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται...

Για πείτε τη γνώμη σας.

Αγαπητό doraki έχω να σου πω ότι αν παίρνουμε αντισυλληπτικά ως μέθοδο αντισήλληψης και όχι ως θεραπεία για να έχουν δράση αντισύλληψης πρέπει να τα παίρνουμε την πρώτη μέρα της περιόδους μας. Καλύτερα όμως μίλα με τον γιατρό σου.

Δυστυχώς την είχα πατήσει έτσι από τον ενδοκρινολόγο ο οποίος δεν με ενημέρωσε σωστά. Ευτυχώς για τότε δεν είχα μείνει έγκυος.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ballou εχεις δικιο αλλα αυτο που λες ισχυει για την πρωτη φορα που παιρνουμε τα χαπια,για τους επομενους κυκλους τα παίρνουμε την 8η μερα απο το τελευταιο χαπι του προηγουμενο κυκλου

Link to comment
Share on other sites

ballou εχεις δικιο αλλα αυτο που λες ισχυει για την πρωτη φορα που παιρνουμε τα χαπια,για τους επομενους κυκλους τα παίρνουμε την 8η μερα απο το τελευταιο χαπι του προηγουμενο κυκλου

A! ok δεν το κατάλαβα στο αρχικό σου μήνυμα. Νόμιζα πως τα ξεκίνησες τον Αύγουστο.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ...ΠΕΡΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ...ΤΟΝ 1ο ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ...ΤΩΡΑ ΤΟΝ 2ο ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΗ...ΕΧΩ 18 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΙΣΕΙ...ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΚΑΝΟΝΚΑ.. ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΡΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 12ΩΡΟ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΙΜΑΤΟΣ 'Η ΟΥΡΩΝ??

Η χοριακη εξεταση σε μικροβιολογικο εργαστηριο ειναι εξεταση αιματος. Τα τεστ φαρμακειου ανιχνευουν την ορμονη χοριακη γοναδοτροπινη στα ουρα αλλα μονο η εξεταση αιματος ειναι 100% εγκυρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...