Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος και δυσκοιλιοτητα


Lilia1

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!!

θελω να ρωτησω τιο εξης.

μετα τον τοκετο παρατηρω οτι εχω δυσκοιλιοτητα.Μπορει να ειναι ορμονικο, λογω του θηλασμου? η διατροφη μου ηταν και ειναι παντα ισορροπημενη.

Αγλαια, τι λες?

Ευχαριστω!!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα η διατροφή μου είναι πολύ ισορροπημένη και όλα άλλαξαν μετα τη γέννα τι να φταίει δεν ξέρω........

Ο γυναικολογος είπε ο θηλασμόσ :shock: δεν τον εμπιστευομαι όμως Αγλαία τα φώτα σου please

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει για τη δυσκοιλιότητα σαν σύμπτωμα του θηλασμού!

Μήπως παίρνετε ακόμη συμπληρώματα διατροφής που παίρνατε και στην εγκυμοσύνη; Μήπως δεν πίνετε αρκετά υγρά; Ο θυρεοειδής σας πώς είναι;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες!!!

δεν παιρνω κανενα συμπληρωμα αφ οτου γεννησα(εκτος απο 40 μερες σιδηρο). Επειδη ομως εχω και μια τρελλη τριχοπτωση, εκανα εξετασεις αιματος(και θυρεοειδη) και θα παρω σημερα το απογευμα τα αποτελεσματα.οποτε θα δω τι παιζει.

κανα δυο φορες πηρα τον σιδηρο που επαιρνα στην εγκυμοσυνη απο μονη μου και μου εφερε δυσκοιλιοτητα και τα σταματησα αμεσως. Μου κανει εντυπωση, γιατι στην εγκυμοσυνη το συγκεκριμενο σκευασμα δεν με πειραζε καθολου.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γυναικολογος είπε ο θηλασμόσ :shock: δεν τον εμπιστευομαι όμως Αγλαία τα φώτα σου please

 

Ο γυναικολόγος δεν ξέρει τι λέει...

 

Αλλαγές στη διατροφή σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν. Αν θέλεις γράψε μας μια-δυο συνηθισμένες μέρες να το δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι ορμονικο, λογω του θηλασμου?

λόγω θηλασμού δεν είναι... Ορμονικό μπορεί να είναι αλλά από άλλες αιτίες...

η διατροφη μου ηταν και ειναι παντα ισορροπημενη.

αν και δεν είμαι διαιτολόγος, ας δούμε και το δικο σου πρόγραμμα... το χρεώνω ξεχωριστά! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν θα σας γράψω τι τρώω όλη την εβδομάδα

2 φορές κρέας λευκό ή κόκκινο ψητό πάντα με ρύζι

3 φορές λαχανικά στον ατμό συνήθως

1 φορά ζυμαρικά

1 φορά όσπρια

1-2 φρούτα την ημέρα όχι μπανάνες όμως

νερό αρκετό, χυμούς 1 την ημέρα σίγουρα

καφέδες 2 την ημέρα

Αυτά! λοιπόν τι φταιει??

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν θα σας γράψω τι τρώω όλη την εβδομάδα

2 φορές κρέας λευκό ή κόκκινο ψητό πάντα με ρύζι

3 φορές λαχανικά στον ατμό συνήθως

1 φορά ζυμαρικά

1 φορά όσπρια

1-2 φρούτα την ημέρα όχι μπανάνες όμως

νερό αρκετό, χυμούς 1 την ημέρα σίγουρα

καφέδες 2 την ημέρα

Αυτά! λοιπόν τι φταιει??

 

Δηλαδή όλη την εβδομάδα κάνεις 7 γεύματα φαγητού και άντε 2 φρούτων και δεν τρως τίποτα άλλο; δεν τρως σαλάτες, πρωινά, βραδυνά, ούτε γαλακτοκομικά;

 

Γράψε ένα πλήρες πρόγραμμα μιας ημέρας.

 

Αν σου πω τι φταίει θα με πιστέψεις; (ως μη διαιτολόγος δεσμεύομαι λιγότερο από τις γνώσεις τους!) :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγλαια μου καλημερα!!

το δικο μου διαιτολογιο μεσα σε μια μερα ειναι

 

Πρωινο

δυο μεγαλα ποτηρια ζεστο νερο για ευνοητους λογους!!! Χε!!

αλεσμενα φρουτα στο μπλεντερ(ακτινιδιο, αχλαδι, ροδακινο)+φυσικο χυμο πορτοκαλι

ταχινι με λιγο μελι +ψωμι ολικης και βουτυρο+1 ποτηρι γαλα

αργοτερα κανενα αβγο ήμια φετα γαλοπουλα με μιλνερ και κανενα κριτσινι

 

μεσημεριανο

οτι εχουμε καθε φορα μια μεριδα.τρωω 2 φορες ψαρια, 1 οσπρια, λαδερα,κρεας μοσχαρι, κοτοπουλο, σουπιτσες, τραχανα της μαμας μου!!! τελος παντων τρωω ολα τα φαγητα σε νορμαλ ποσοτητα, παντα με σαλατα πρασινη κατα προτιμηση, πιπεριες ψητες κ.τ.λ.ψωμι 1 φετα και λιγο φετα.

 

 

απογευμα

φρουτα με γιαουρτι(παρεκλινω καμια φορα και τρωω κανα γλυκακι ή κεηκ!!)

 

βραδυνο

τοστ με γαλοπουλα και τυρι και ντοματα ή δημητριακα με γιαουρτι και μελι

1 ποτηρι γαλα και κανενα ξερο δαμασκηνο, η φρουτο παλι.

 

καπως ετσι κυλαει το προγραμμα μου. (ξεχασα να βαλω και κανεναν ελληνικο καφε το πρωι!)

 

τωρα που εχω αυτη την ελαφρια δυσκοιλιτητα, δινω προτεραιοτητα σε σαλατικα , δαμασκηνα, νερο, ακτινιδια)

 

πιστευω πως ενας λογος της δυσκοιλιτητας ειναι η ελλειψη ασκησης αυτην την περιοδο της ζωης μου. Λογω του οτι ειμαι γυμναστρια, πριν γεννησω γυμναζομουν καθημερινα. Τωρα, αισθανομαι διαλυμενη επειδη ξυπναω 2 με 3 φορες την νυχτα για θηλασμο και δεν καταφερνω να γυμναστω!!

αυτα αγλαια μου!!!

φιλια πολλα και ευχαριστουμε για τις αμεσες απαντησεις σου.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Lilia1,

παρεπιπτόντως να πω (αν και θα ξέρεις καλύτερα εσύ ως γυμνάστρια) ότι η γυμναστική βοηθάει και στο ξενύχτι!

 

Όσο και αν νιώθεις κουρασμένη η γυμναστική σε ανεβάζει και ψυχολογικά και σωματικά... Μια απόφαση είναι!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω άλλο τόπικ ξέρει καμμιά να μου πει αν μετά από 22 μήνες θηλασμού μπορεί να υπάρξει πρόβλημα χαμηλού αιματοκρίτη?

Δεν έχω κάνει εξετάσεις απλά αναρωτιώμουν αν θα πρέπει να το τσεκάρω.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

αχ elenikat μου, το ξερω. μια αποφαση ειναι. το επιχειρησα καποιες φορες και γυρισα σπιτι πτωμα.Δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου. και ειχα και δουλειeς σπιτιου και σιδερωμα!!!Μπρρρρρ!!!!!που θα πει, θα το παλεψω!! θα καταφερω να γυμναστω καποια στιγμη!!! που θα μου παει.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις όπως και όποτε το νιώθεις καλύτερα!

 

Μέχρι τότε οι βολταρίες με το καρότσι είναι πολύ καλές, ιδίως αν μένεις κάπου όπου έχει άπλα.

Αλλά και όπου δεν έχει θα είναι βόλτα μετ'εμποδίων οπότε πάλι καλή γυμναστική θα είναι... Όχι για τα νεύρα σου βέβαια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μην ανοίγω άλλο τόπικ ξέρει καμμιά να μου πει αν μετά από 22 μήνες θηλασμού μπορεί να υπάρξει πρόβλημα χαμηλού αιματοκρίτη?

Δεν έχω κάνει εξετάσεις απλά αναρωτιώμουν αν θα πρέπει να το τσεκάρω.

 

Εξαιτἰας του θηλασμού όχι. Αν είχες πριν πρόβλημα, μπορεί να επανεμφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

 

Πρωινο

δυο μεγαλα ποτηρια ζεστο νερο για ευνοητους λογους!!! Χε!!

αλεσμενα φρουτα στο μπλεντερ(ακτινιδιο, αχλαδι, ροδακινο)+φυσικο χυμο πορτοκαλι

 

αυτά να τα καταναλώσεις μόνα τους χωρίς τίποτα άλλο.

 

ταχινι με λιγο μελι +ψωμι ολικης και βουτυρο+1 ποτηρι γαλα

αργοτερα κανενα αβγο ήμια φετα γαλοπουλα με μιλνερ και κανενα κριτσινι

 

αυτά προτίμησε να τα φας μετά από 2-3 ώρες.

 

μεσημεριανο

οτι εχουμε καθε φορα μια μεριδα.τρωω 2 φορες ψαρια, 1 οσπρια, λαδερα,κρεας μοσχαρι, κοτοπουλο, σουπιτσες, τραχανα της μαμας μου!!! τελος παντων τρωω ολα τα φαγητα σε νορμαλ ποσοτητα, παντα με σαλατα πρασινη κατα προτιμηση, πιπεριες ψητες κ.τ.λ.ψωμι 1 φετα και λιγο φετα.

 

ελπίζω με τα κρέατα να μην καταναλώνεις και φέτα, γιατί το ασβέστειο εμποδίζει το σίδηρο να απορροφηθεί.

 

Γενικά τρως πάρα πολλά ζωικά. Αυτά δημιουργούν έντονο πρόβλημα. Δεν ξέρω αν μπορείς να τα ελατώσεις.

 

 

απογευμα

φρουτα με γιαουρτι(παρεκλινω καμια φορα και τρωω κανα γλυκακι ή κεηκ!!)

Ο συνδυασμός δεν είναι καλός γιατί δεν αφομοιώνεται το ασβέστιο αν υπάρχουν στο ίδιο γεύμα φρούτα. Καλύτερα τρώγε ένα απόγευμα φρούτα, ένα απόγευμα γιαούρτι.

 

βραδυνο

τοστ με γαλοπουλα και τυρι και ντοματα ή δημητριακα με γιαουρτι και μελι

1 ποτηρι γαλα και κανενα ξερο δαμασκηνο, η φρουτο παλι.

όταν σε όλα τα γεύματα έχεις ζωικές τροφές, είναι αναμενόμενο να αντιδράσει κάποια στιγμή ο οργανισμός σου. Σου χτυπάει καμπανάκια... μάλλον πρέπει να τον ακούσεις λίγο πιο προσεκτικά.

 

Επίσης ανακατεύεις πάντα τα φρούτα με άλλες τροφές, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μένουν στο στομάχι πολύ περισσότερη ώρα από όση χρειάζονται για να χωνευθούν...

 

πιστευω πως ενας λογος της δυσκοιλιτητας ειναι η ελλειψη ασκησης αυτην την περιοδο της ζωης μου.

Ισχύει και αυτό αλλά γενικά οι μωρομάνες, στα ζώα και στον άνθρωπο δεν γυμνάζονται και πολυ!

 

Δυστυχώς οι διαιτολόγοι διαχειρίζονται κάπως μηχανιστικά την τροφή. Αγχώνονται με τα αμερικάνικα στάνταρ για πρωτεΐνες και ασβέστειο... Ουσιαστικά στηρίζουν μια κτηνοτροφική οικονομία που πρέπει να πουλήσει το κρέας και το γάλα...

 

Παρόλο που η τροφή έχει χρησιμοποιηθεί ως φάρμακο για να θεραπεύσει πλήθος ασθενειών, οι διαιτολόγοι δεν διδάσκονται τίποτα από αυτό το κομμάτι...

 

Γενετικά είναι αδύνατο να έχουμε προδιαγραφές για τόσα ζωικά τρόφιμα. Από το μήκος του εντέρου μέχρι τα δόντια μας, όλα δείχνουν πως βασικά είμαστε για να τρώμε καρπούς (φρούτα, ξηροκάρπια). Τα υπόλοιπα συμμετέχουν ευκαιριακά στην τροφή μας. Έχουμε μόνο 4 δόντια από τα 32 για να τρώμε κρέας, τους κυνόδοντες.

 

Το μαγείρεμα είναι μια επεξεργασία που μας βοηθά να επεξεργαστούμε μερικά είδη τροφής που αλλιώς δεν μπορούμε να τα καταναλώσουμε, αυτό ως διαδικασία μας βοηθά να επιβιώσουμε ως είδος και σε πιο αντίξοα περιβάλλοντα από την υποτροπική ζώνη όπου επιβιώσαμε στην αρχή της εμφάνισης του είδους. Όλο αυτό όμως έχει σοβαρό κόστος για την υγεία μας!

 

Για να το πω πολύ συνοπτικά: η γιατρός μου θα πάθαινε κάτι με αυτό το διαιτολόγιο... :roll:

 

Αν προσέξεις το διαιτολόγιό σου θα δεις ότι σε κάθε γεύμα έχεις και μαγειρεμένα-επεξεργασμένα τρόφιμα. Αν μπορείς να περιορίσεις μόνο σε δύο γεύματα και στα άλλα να έχεις μόνο ωμά, σίγουρα θα αλλάξουν πολλά!

 

Τονίζω ότι όλα αυτά είναι άσχετα με την ειδικότητά μου ως συμβούλου θηλασμού (για να μη δημιουργηθούν παρεξηγησεις...) και τα γράφω μόνο από προσωπική εμπειρία και κυρίως από τις οδηγίες δύο εναλλακτικών γιατρών που ακολούθησα άλλες φορές περισσότερο και άλλες λιγότερο πιστά.

Link to comment
Share on other sites

Aγλαία, ευχαριστώ για την απάντηση.Παλιά ο αιματοκρίτης μου ήταν γύρω στο 37.΄Στην εγκυμοσύνη κατέβηκε 32-33 ενώ έπερνα σίδηρο.Τώρα δεν έχω κάνει εξετάσεις γι΄αυτό αναρωτιώμουνα,επειδή θηλάζω πολύ καιρό και δεν προσέχω και την διατροφή μου.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία τρώω για πρωινό συνήθως μια φέτα ψωμιού με γαλοπουλα και κασέρι και 1 ποτήρι χυμό ή ενα κουλούρι και ένα χυμό και ΣΙΓΟΥΡΑ έναν καφέ γιατι αλλιώς θα κοιμάμαι ώρες :wink: Μεσολαβούν σίγουρα 5 ώρες μέχρι το μεσημεριανό και μέχρι τότε δεν τρώω τίποτα.Το μεσημέρι έγραψα πιο πρίν τι τρώω και με τισ πρωτείνεσ έχω πάντα σαλάτα ωμή φέτα έχω με τα λαχανικα που είναι συνήθωσ φασολάκια ή διάφορα λαχανικά.Μέχρι το βράδι δεν τρώω τίποτα αν δεν περάσουν 5 ώρες(για τις 5 ώρες ξέρω οτι σίγουρα θα φρικάρεις) :oops: ΤΟ θέμα είναι Αγλαία οτι έχω αποκλείσει τελείως το γάλα και το γιαύρτι , τρώω μόνο λίγη φέτα και βάζω λίγο εβαπορέ στον καφε.Ο λόγοσ?κάθε φορά που έπινα γάλα παρατήρησα οτι η μικρή μου είχε πολλά αέρια και ήταν πολύ ανήσυχη δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλα έχω φοβηθεί πολύ.Α το βράδυ τρώω μια μεγάλη σαλάτα και φρούτα ή τοστ και φρούτα αυτα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αγλαια!

παρατητρω τωρα που τολες οτι εχω πολλες ζωικες στη διατροφη μου,αλλα πιστεψε με, νιωθω πως τις εχω αναγκη πολυ. Ηθελα να αντικαταστησω καποιες απο αυτες με ωμους ξηρους καρπους αλλα φοβαμαι για αλλεργιες μεσω του γαλακτος στο μωρο. ισχυει λες αυτο?

οπως και να χει θα περιορισω λιγο τα ζωικα να δω πως θα παει, καθως επισης και τα φρουτα με το γιαουρτι.

μονο κατι δεν καταλαβα. αυτο με την ασκηση. εννοεις οτι οι μωρομανες δεν μπορουν να γυμναζονται?(δεν θα συμφωνουσα σ αυτο)

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου!

φιλια πολλα!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

παρατητρω τωρα που τολες οτι εχω πολλες ζωικες στη διατροφη μου,αλλα πιστεψε με, νιωθω πως τις εχω αναγκη πολυ.

 

σε πιστεύω ότι νιώθεις έτσι αλλά δεν είναι επειδή τις έχεις ανάγκη αλλά επειδή προκαλούν εθισμό. Όταν τις καταναλώνεις σε τέτοια ποσότητα και τόσο συχνά, αν δεν τις φας, νιώθεις ότι κάτι σου λείπει, ότι πεινάς... Είναι που έχεις μπει σε ένα φαύλο κύκλο.

 

Ηθελα να αντικαταστησω καποιες απο αυτες με ωμους ξηρους καρπους αλλα φοβαμαι για αλλεργιες μεσω του γαλακτος στο μωρο. ισχυει λες αυτο?

όταν οι ξηροί καρποί μουσκευόνται γίνονται φύτρα, έχουν πολύ περισσότερες πρωτεΐνες και λιγότερα λιπαρά, είναι πιο εύγευστοι και δεν θεωρούνται πια ξηροί καρποί.

 

Δεν έχουν ενοχοποιηθεί για αλλεργίες στα μωρά όταν τους τρώει η μαμά που θηλάζει.

 

μονο κατι δεν καταλαβα. αυτο με την ασκηση. εννοεις οτι οι μωρομανες δεν μπορουν να γυμναζονται?(δεν θα συμφωνουσα σ αυτο)

δεν έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο! και πρωταθλητισμό μπορούν να κάνουν! :wink:

Απλα δεν είναι φυσιολογικό να έχουν δυσκοιλιότητα από έλλειψη άσκησης. Έγραψα ότι συνήθως δεν γυμνάζονται και το αναμενόμενο είναι να λειτουργεί το έντερο φυσιολογικά ακόμη και αν λείπει ή άσκηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...