Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bullyng σε 6χρονα, πώς μπορείς να βοηθήσεις ?


Recommended Posts

Από πέρυσι ο Θ. είχαν ένα παιδάκι που χτυπούσε όλα τα υπόλοιπα, τα έσπρωχνε κ.τ.λ. Είχε και ο δικός μου θέμα...

Φέτος δεν ξέρω ξαφνικά τι έγινε αλλά τα περσινά "θύματα" έγιναν οι χειρότεροι΄"θύτες" απέναντι σε αυτό το παιδί.

Έτυχε και το παιδάκι ήρθε για ένα διάστημα στο ποδόσφαιρο με τον δικό μου, οπότε και το είδα από κοντά, γνώρισα καλύτερα τη μαμά, μιλήσαμε λίγο παραπάνω κ.τ.λ ( πλέον το παιδάκι σταμάτησε τη μπάλα ).

Το παιδί δημιουργεί θέματα αλλά αυτό που "δέχεται" πλέον ε'ιναι αδιανόητο..με πήρε η μαμά εχθές τηλέφωνο και κορίτσια πραγματικά μιλάω κλείνοντας το τηλέφωνο έκλαιγα.

- του κατεβάζουν το παντελόνι

- το κρατάνε τα μεγαλύτερα αδέρφια και τα μικρά το χτυπάνε

-του πετάνε το γιαουρτάκι που έχει για να φάει.

Πως μπορώ να βοηθήσω ? ( θα επανέλθω, δυστυχώς επείγον meeting:evil: )

είμαι πολύ στεναχωρεμένη...:-(:-(

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάρε τηλ. στο 116-111 για να σε κατευθύνουν, γιατί ό,τι και να πούμε εμείς μπορεί να είναι λάθος και αντί για καλό να κάνεις κακό.

Δες και εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=27914

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

1. Οι γονείς των άλλων παιδιών προφανώς χρησιμοποίησαν την πολύ προσφιλή πρακτική του 'είναι κακό παιδί, αν σε χτυπήσει, χτύπα τον κι εσύ'

2. Οι γονείς του παιδιού αυτού, τρομοκρατημένοι μήπως και το παιδί τους βγει ο αντάρτης της τάξη, του έκοψαν τον 'τσαμπουκά' με βία ή τρομοκρατία και δεν του έμαθαν να 'επικοινωνεί' με τα άλλα παιδάκια με ίσους όρους.

3. Η δασκάλα είναι για τα μπάζα!

 

ΥΓ. Δεν μπορείς να βοηθήσεις το παιδάκι. Μπορείς να βοηθήσεις το δικό σου παιδί να απέχει από αυτές τις συμπεριφορές και ίσως έτσι να διαμορφωθεί ένα πιο θετικό κλίμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιδιά συνεχίζω και μετά μπαίνω να διαβάσω τι μου γράψατε...

- το κοροιδεύουν επειδή έχει κάποια σπυράκια στο πρόσωπο...κ.τ.λ.

Ξέρω ότι φταίει και το παιδί καθώς επίσης ξέρω ότι φταίει και το οικογενειακό περιβάλλον...Από κει και πέρα μόνο που φέρνω τα συναισθήματα αυτού του παιδιού στο μυαλό μου, πιάνεται η ψυχή μου...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι φταίει και το παιδί

 

Αυτό αποκλείεται να το έγραψες εσύ. Ξέρω ότι εννοούσες ότι φταίει η μέχρι τώρα συμπεριφορά του παιδιού. Θα συμφωνήσω ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις πέραν του να ευαισθητοποιήσεις τους αρμόδιους είναι να διδάξεις στο δικό σου παιδί πώς να χειρίζεται την κατάσταση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πέρσι που ήταν ο μεγάλος μου πρωτάκι, όλα τ΄αγόρια της τάξης εκτός από δύο (ο ένας ήταν ο δικός μου) έδειραν ένα συμμαθητή τους. Ο διευθυντής κατά τη γνώμη μου το χειρίστηκε πολύ άσχημα, βάζοντας τιμωρία και το παιδί που τις έφαγε. Φέτος, το ίδιο παιδί το κοροϊδεύουν τ΄αγόρια άλλου τμήματος. Όμως άρχισαν να τον κάνουν παρέα και τα δύο παιδιά μου, οι επιθέσεις μειώθηκαν πολύ και μπαίνει στις παρέες της τάξης του. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει είναι ο μικρός σου, αν τον κάνει λίγο παρέα και πάρει το μέρος του θα τον βγάλει από την απομόνωση. Ξέρω ότι φυσικά δεν μπορείς να πεις στο παιδί ποιον θα κάνει φίλο, μόνο άμα το νιώσει ο ίδιος θα το κάνει.

Οι μαμάδες το χειρίστηκαν επίσης πολύ λάθος γιατί είχαν μαλώσει κι αναρωτιόμουν αν θα μπορούσαν να συμβιώσουν καλεσμένες στο ίδιο παιδικό πάρτυ, τελικά φέτος η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

ελα μωρε το παιδακι...

το καλυτερο ειναι να μιλησει η μητερα με δασκαλο ή τη διευθυντρια του σχολειου για να λυθει το θεμα.

νομιζω οτι θα συνεργαστουν αμεσα.θεωρω οτι δεν υπαρχει εκπαιδευτικος που θα γυρισει το κεφαλι σε τετοια κατασταση.

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

1. Οι γονείς των άλλων παιδιών προφανώς χρησιμοποίησαν την πολύ προσφιλή πρακτική του 'είναι κακό παιδί, αν σε χτυπήσει, χτύπα τον κι εσύ'

2. Οι γονείς του παιδιού αυτού, τρομοκρατημένοι μήπως και το παιδί τους βγει ο αντάρτης της τάξη, του έκοψαν τον 'τσαμπουκά' με βία ή τρομοκρατία και δεν του έμαθαν να 'επικοινωνεί' με τα άλλα παιδάκια με ίσους όρους.

3. Η δασκάλα είναι για τα μπάζα!

 

ΥΓ. Δεν μπορείς να βοηθήσεις το παιδάκι. Μπορείς να βοηθήσεις το δικό σου παιδί να απέχει από αυτές τις συμπεριφορές και ίσως έτσι να διαμορφωθεί ένα πιο θετικό κλίμα.

 

nancy δυστυχώς στο pc που κάθομαι αυτή τη στιγμή δεν μου ανοίγει το λινκ που έδοσες...θα προσπαθήσω από άλλο.

Κyra για το 2 & 3 συμφωνώ μαζί σου, για τα 3 όχι..Δεν μπορεί και η περσινή δασκάλα και η φετινή να είναι για τα μπάζα. σύμπτωση που επαναλαμβάνεται παύει να είναι σύμπτωση. Εκείνες προσπαθούν και το ξέρω πολύ καλά αυτό. Έχω μιλήσει και με τις 2. Επίσης η νηπιαγωγός τον είχε από τα προνήπια και έχει τρέξει για παιδοψυχολόγους κ.τ.λ.Επίσης και η νηπιαγωγός πέρυσι και η δασκάλα φέτος προσπαθούν να τον εντάξουν αλλά είναι η συμπεριφορά του παιδιού τέτοια που δεν...

Το δικό μου παιδί παρόλλο που έχει δεχτεί βία και πέρυσι αλλά και φέτος απο το συγκεκριμένο παιδί και παρόλλο που είναι "ενταγμένο" σε παρέες στο σχολείο απέχει σε όλο αυτό.Το έχω τσεκάρει και με το παιδάκι και με τη μαμά του.

Δεν ξέρω ρε παιδιά η μαμά μου λέει ότι έχει επισκεφτεί παιδοψυχολόγο και της λέει ότι το παιδί είναι ανώριμο και τίποτα παραπάνω, του κάνει εργοθεραπίες εδώ και χρόνια, η διευθύντρια της συνέστησε να το δει το παιδί παιδοψυχολόγος. Διαμαρτήθηκαν γονείς για το συγκεκριμένο παιδί.

Επίσης το κοροιδεύουν για το λόγο του που δεν τον έχει κατακτήσει πλήρως ακόμη....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό αποκλείεται να το έγραψες εσύ. Ξέρω ότι εννοούσες ότι φταίει η μέχρι τώρα συμπεριφορά του παιδιού.

 

συγνώμι ακριβώς αυτό εννοούσα...:(:oops:, απλά είμαι συναισθηματικά πολύ φορτισμένη από χθες που έλαβα το τηλεφώνημα από τη μαμά του παιδιού.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από πέρυσι ο Θ. είχαν ένα παιδάκι που χτυπούσε όλα τα υπόλοιπα, τα έσπρωχνε κ.τ.λ. Είχε και ο δικός μου θέμα...

Φέτος δεν ξέρω ξαφνικά τι έγινε αλλά τα περσινά "θύματα" έγιναν οι χειρότεροι΄"θύτες" απέναντι σε αυτό το παιδί.

Έτυχε και το παιδάκι ήρθε για ένα διάστημα στο ποδόσφαιρο με τον δικό μου, οπότε και το είδα από κοντά, γνώρισα καλύτερα τη μαμά, μιλήσαμε λίγο παραπάνω κ.τ.λ ( πλέον το παιδάκι σταμάτησε τη μπάλα ).

Το παιδί δημιουργεί θέματα αλλά αυτό που "δέχεται" πλέον ε'ιναι αδιανόητο..με πήρε η μαμά εχθές τηλέφωνο και κορίτσια πραγματικά μιλάω κλείνοντας το τηλέφωνο έκλαιγα.

- του κατεβάζουν το παντελόνι

- το κρατάνε τα μεγαλύτερα αδέρφια και τα μικρά το χτυπάνε

-του πετάνε το γιαουρτάκι που έχει για να φάει.

Πως μπορώ να βοηθήσω ? ( θα επανέλθω, δυστυχώς επείγον meeting:evil: )

είμαι πολύ στεναχωρεμένη...:-(:-(

Το όλο σκηνικό, όχι απλά με στεναχώρησε, μου έφερε εμετό. Πραγματικά, η κατάσταση που περιγράφεις είναι αδιανόητη.

 

Δεν έχω πολύ χρόνο τώρα να το αναλύσω αλλά η γνώμη μου είναι πως... : ΟΛΟΙ έχουν ευθύνη. Και για τους θύτες και για τα θύματα (που συχνά εναλάσσονται).

 

Συγκεκριμένα, η δασκάλα έπιασε μεμονωμένα τους γονείς για να τους ενημερώσει? Συγκάλεσε συγκέντρωση της τάξης για να μιλήσει σε όλους? Ποιά είναι η θέση του διευθυντή? Ποιά είναι η θέση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων? Σε ποιά περίπτωση καλείται ο Σύμβουλος για να επέμβει?

 

Για να μην πιάσω τους γονείς...

 

Το πρόβλημα θέλει ΑΜΕΣΗ αντιμετώπιση. Παρόμοια κατάσταση υπάρχει στη τάξη της κόρης της κολλητής μου κι όλοι οι ενήλικες αλλού τυρβάζουν ενώ τα παιδιά σκοτώνονται και στοχοποιούνται. Δεν είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ αυτό?

 

Ντάλια μου, δεν απευθύνομαι σε σένα που καταλαβαίνω απόλυτα πόσο στεναχωρήθηκες. Ερωτήματα θέτω.

Είμαι και λίγο φορτισμένη γιατί πήγα να πάρω τον γιο μου νωρίτερα από το σχολείο σήμερα και η δασκάλα που επιτηρούσε τους διαδρόμους την ώρα του διαλείμματος (και δεν με είχε δει) φώναζε στα παιδάκια που έπαιζαν κρυφτό/κυνηγητό και δεν κατέβαιναν στην αυλή : Μα τι παλιόπαιδα είστε! Γρήγορα, στα τσακίδια...

 

Κι ας το λήξω εδώ γιατί πραγματικά θα παραφερθώ.

Link to comment
Share on other sites

H δασκάλα στην αρχή προσπάθησε να το αντιμετωπίσει με τα παιδιά..έχει καλέσει τους γονείς,, είδε ότι δεν έγινε κάτι, απευθύνθηκε στην διευθύντρια όπους τους παρέπεμψε σε παιδοψυχολόγο...

Στο σύλλογο δεν νομίζω να απευθύνθηκε κάποιος, αλλά ο συγκεκριμένος σύλλογος δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε να βοηθήσει...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

- του κατεβάζουν το παντελόνι

- το κρατάνε τα μεγαλύτερα αδέρφια και τα μικρά το χτυπάνε

-του πετάνε το γιαουρτάκι που έχει για να φάει.

Πως μπορώ να βοηθήσω ? ( θα επανέλθω, δυστυχώς επείγον meeting:evil: )

είμαι πολύ στεναχωρεμένη...:-(:-(

 

Που γινονται αυτα?? Δεν υπαρχει καποιος να επιτηρει το χωρο? Και αφου γνωριζουν οι δασκαλοι οτι υπαρχει θεμα με το συγκεκριμενο παιδι δεν μπορουν να το εχουν διακριτικα απο κοντα ετσι ωστε να προλαβαινουν επιθεσεις ειτε των αλλων παιδιων ειτε αυτου του παιδιου?

Δεν ξερω, αδιανοητα μου ακουγονται κι εμενα αυτα! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ο κάθε γονιός έχει ευθύνη να μάθει στο παιδί του τι είναι απαραδέκτο ως συμπεριφορά αλλά και να σέβεται τα άλλα παιδιά και τα συναισθμήματα τους.

Αλλά αυτά που αναφέρεις, η βία η παρενόχληση γίνονται στο σχολείο και το σχολείο (αυτός που επιβλέπει στο δ/μα) έχει ευθύνη και για να την σταματήσει αμεσα και για να έχει συνεπειες στα παιδιά που παραβιαζουν τους κανόνες του σχολείου.

Μιλάμε για 6χρονα, που έγινα αυτά και γιατί δεν τα είδε κάποιος? Τι συνέπειες είχαν τα παιδιά που συμπεριφέρθηκαν έτσι, κρατιέται αρχείο για την συμπεριφορά αυτή? (γιατι οι συνέπειες πρέπει να είναι κλιμακωτές).

Η πειθαρχία στο σχολείο την ώρα του σχολείου είναι υπόθεση των δασκάλων και της δ/νσης. Φυσικά πρέπει να συνεργαστούν με τους γονείς και να παραπέμψουν σε ψυχολόγο αν χρειάζεται αλλά παραμένει ευθύνη τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω παιδιά το πόσο μεγάλη ευθύνη είναι των δασκάλων.Είναι 300 παιδιά πολλοί χώροι και μεγάλος προάυλιος χώρος, τι να πρωτοπρολάβουν...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά το πόσο μεγάλη ευθύνη είναι των δασκάλων.Είναι 300 παιδιά πολλοί χώροι και μεγάλος προάυλιος χώρος, τι να πρωτοπρολάβουν...

 

Όταν ξέρεις ότι υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα στο σχολείο, το αντιμετωπίζεις με διάφορους τρόπους. Ένας από αυτούς είναι να βάλεις ακόμα έναν δάσκαλο εφημερία στο διάλειμμα που θα έχει το νου του στο συγκεκριμένο παιδί. Διακριτικά πάντα (δεν θα είναι δίπλα του, ούτε θα τρέχει από πίσω του) θα ελέγχει τόσο τη δική του συμπεριφορά όσο και των υπολοίπων.

 

Επίσης, όταν βλέπεις θυματοποίηση ενός παιδιού, ως σχολείο καλέις συνέλευση γονέων (με υποχρεωτική παρουσία όλων), αναφέρεις το πρόβλημα (όχι ονομαστικά) και προειδοποιείς για τις συνέπειες που θα έχουν οι θύτες. Παρόμοια ενημέρωση κάνεις και στα παιδιά στην πρωινή συγκέντρωση-προσευχή. Μετά από αυτά, αν πέσει στην αντίληψη σου παρόμοιο περιστατικό (αν έχεις επαρκή αριθμό εφημερευόντων δασκάλων μπορεί να γίνει) οι θύτες υφίστανται τις συνέπειες που έχεις προαναφέρει στους γονείς αλλά και στους ίδιους. Αν ξαναγίνει με ίδιους θύτες, τότε οι συνέπειες είναι μεγαλύτερες και καλούνται και οι γονείς στο σχολείο.

 

Είναι θέμα χειρισμού της διεύθυνσης του σχολείου καθαρά. Για μένα σε θέματα βίας (είτε λεκτικής είτε σωματικής) δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με τα "εμποδια", 2 βασικά ερωτήματα:

Τι προβλέπεται για την επιτήρηση στο διάλλειμα? (Δεν ξέρω δεν έχουμε φθασει εκεί ακόμα...)?

Τι προβλεπεται για την πειθαρχία - δηλ. τι συνέπειες εχει ενα παιδι που παραβιάζει τους κανόνες του σχολείου? 'Εχει κανόνες το σχολείο?

Link to comment
Share on other sites

έτσι ξεκίνησε κ το σκηνικό βullying σε εκείνο το παιδάκι τον άλεξ από την κατερίνη (δε θυμάμαι καλά από πού ήταν) με τα γνωστά τραγικά αποτελέσματα.

 

οπωσδήποτε θα το συζήταγα με τους άλλου γονείς κ με τον όποιο δ/ντή-υπεύθυνο.

πρέπει να τα ενθαρρύνετε αυτά τα παιδιά να μιλήσουν δυνατά για το πρόβλημα κ να ακουστούν!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα οταν ακουω για τετοια γεγονοτα σφιγγεται η καρδια μου..και της κουμπαρας μου ο γιος δεχτηκε τετοια ειδους επιθεση...στο σχολειο τον κοροιδευουν επειδη φοραει γυαλακια και καποιος του κατεβασε το παντελονι καποια μερα....το παιδι εννεοιται οτι πειραχτηκε...δεν ξαναγινε αλλα υπηρχε καποιος λογος...ο μεγαλυτερος αδερφος του "καθαρισε"-και φυσικα προλαβε τη μαμα τους!!!...πηγε με 2-3 αλλα παιδακια μεγαλυτερα και επιασαν αυτους που το καναν...τωρα τι ειπαν ο θεος και η ψυχη τους...σημασια εχει οτι κανεις δεν ξαναπειραξε το μικρο..

θελω να πω οτι σχολικη βια καθε μεγεθους παντα υπηρχε και παντα θα υπαρχει...το θεμα ειναι να μην ξεφευγουν τα πραγματα και να μπορουν τα παιδια να αμυνονται σε τετοιες περιπτωσεις και να αντιμετωπιζουν οποιοδηποτε ταραξια με υπομονη και αδιαφορια....φυσικα ειναι δυσκολο...μικρα παιδια ειναι....

dalia και μιας φιλης μου ο γιος μεχρι και φετος ειχε θεμα με καποιο αγορι..αλλα για καλη του τυχη αλλαξαν τμηματα και δεν ξαναδημιουργηθηκε κανενα θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με τα "εμποδια", 2 βασικά ερωτήματα:

Τι προβλέπεται για την επιτήρηση στο διάλλειμα? (Δεν ξέρω δεν έχουμε φθασει εκεί ακόμα...)?

Τι προβλεπεται για την πειθαρχία - δηλ. τι συνέπειες εχει ενα παιδι που παραβιάζει τους κανόνες του σχολείου? 'Εχει κανόνες το σχολείο?

 

 

Υπάρχεουν οι εφημερεύοντες εκπαιδευτικοί που πηγαίνουν στο σχολέιο πιο νωρίς το πρωί και γεύγουν τελευταίοι. ΣΤα διαλείμματα υποχρεούνται να είναι έξω στο προαύλιο και να ελέγχουν το χώρο. Νομικά δεν έχουν συγκεκριμένα καθήκοντα, αλλά πρακτικά ελέγχουν ποιος μπαίνει και ποιος βγαίνει από την αυλή (δεν μπορεί να μπει όποιος θέλει χωρίς άδεια, ούτε και να την "κοπανήσουν" τα παιδιά), προσέχουν (όσο μπορούν) την ασφάλεια των παιδιών (να μην π΄πεσουν και στυπήσουν) κλπ

 

Οι συνέπειες για το παιδί.....τυπικά και νομικά δεν υπάρχει τίποτα γραμμένο! Το μόνο που αναφέρεται (και δεν θυμάμαι πού ακριβώς) είναι ότι τα προβλήματα πειθαρχίας πρέπει να αντιμετωπίζονται με παιδαγωγικό τρόπο! Γενικό και αόριστο! Οπότε, ο κάθε διευθυντής κρίνει και πράττει....

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξέρεις ότι υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα στο σχολείο, το αντιμετωπίζεις με διάφορους τρόπους. Ένας από αυτούς είναι να βάλεις ακόμα έναν δάσκαλο εφημερία στο διάλειμμα που θα έχει το νου του στο συγκεκριμένο παιδί. Διακριτικά πάντα (δεν θα είναι δίπλα του, ούτε θα τρέχει από πίσω του) θα ελέγχει τόσο τη δική του συμπεριφορά όσο και των υπολοίπων.

 

 

να ενα θεμα που πολλες φορες με τρελαινει....

παρατηρω καθε φορα που περναω απο καποιο δημοτικο οτι η επιτηρηση ειναι ανεπαρκης....εφημερια στο διαλειμμα απο οτι μου χει πει και κουμπαρα μου που ειναι δασκαλα γινεται απο πολυ λιγους δασκαλους...παει αν θυμαμαι καλα και απο το αν ειναι 4θεσιο-6θεσιο-12θεσιο κτλ....συνηθως πιανουν τις "γωνιες" ενος προαυλιου,,,στο δικο τους λεει που ειναι τετραγωνο βγαινουν 2 σε καθε γωνια και βλεπουν και τις πισω γιατι το σχολειο ειναι κολλημενο στη μια πλευρα..αν με εννοειται.....θεωρω ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ.....

 

Στο σχολειο της περιοχης μας θαπρεπε να βγαινουν ΟΛΟΙ οι δασκαλοι εξω...γιατι οπως ειπε και η νταλια ειναι πολλα τα παιδια και τεραστιος ο προαυλιος χωρος....

 

και φυσικα ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ......

για να μην πω τι βλεππουν τα ματια μου καθε φορα που περνω για να παρω το γιο μου απο τον παιδικο που ειναι παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξέρεις ότι υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα στο σχολείο, το αντιμετωπίζεις με διάφορους τρόπους. Ένας από αυτούς είναι να βάλεις ακόμα έναν δάσκαλο εφημερία στο διάλειμμα που θα έχει το νου του στο συγκεκριμένο παιδί. Διακριτικά πάντα (δεν θα είναι δίπλα του, ούτε θα τρέχει από πίσω του) θα ελέγχει τόσο τη δική του συμπεριφορά όσο και των υπολοίπων.

 

Επίσης, όταν βλέπεις θυματοποίηση ενός παιδιού, ως σχολείο καλέις συνέλευση γονέων (με υποχρεωτική παρουσία όλων), αναφέρεις το πρόβλημα (όχι ονομαστικά) και προειδοποιείς για τις συνέπειες που θα έχουν οι θύτες. Παρόμοια ενημέρωση κάνεις και στα παιδιά στην πρωινή συγκέντρωση-προσευχή. Μετά από αυτά, αν πέσει στην αντίληψη σου παρόμοιο περιστατικό (αν έχεις επαρκή αριθμό εφημερευόντων δασκάλων μπορεί να γίνει) οι θύτες υφίστανται τις συνέπειες που έχεις προαναφέρει στους γονείς αλλά και στους ίδιους. Αν ξαναγίνει με ίδιους θύτες, τότε οι συνέπειες είναι μεγαλύτερες και καλούνται και οι γονείς στο σχολείο.

 

Είναι θέμα χειρισμού της διεύθυνσης του σχολείου καθαρά. Για μένα σε θέματα βίας (είτε λεκτικής είτε σωματικής) δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.

 

αυτό που έχω τονίσει έχει γίνει με πρωτοβουλία της δασκάλας τους...

όχι emmaki μου δεν θέλω να δικαιολογήσω ΚΑΝΕΝΑΝ, δεν έχω λόγω να το κάνω.

 

οπωσδήποτε θα το συζήταγα με τους άλλου γονείς κ με τον όποιο δ/ντή-υπεύθυνο.

 

δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσω αν μιλήσω με τους άλλους γονείς.Οι περισσότεροι είναι έξαλλοι με το συγκεκριμένο παιδί και πολύ φοβάμαι ότι θα μου πουν "καλά του κάνουνε" ή " ας ενδιαφερθεί η μάνα του ":cry:

ΕΥΗ Γ. κάποια στιγμή θα σε πάρω τηλ. ίσως ξέρεις το παιδάκι.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

για καλη του τυχη αλλαξαν τμηματα και δεν ξαναδημιουργηθηκε κανενα θεμα...

 

στην τύχη δηλ. να ελπίζω αν το παιδί μου θα είναι, ή δεν θα είναι στο ίδιο τμήμα με τα bullies?

κ οι γονείς αυτών των παιδιών που είναι??? γιατί το πιο πιθανό σενάριο είναι να υπάρχουν ενδοοικογενειακά προβλήματα που προκαλεί ψυχολογικές διαταραχές στα παιδιά (θύτες). είναι πολύ σοβαρό απο μόνο του για να αγνοηθεί.

 

ντάλια κ οι μάρτυρες πρέπει να μιλάνε.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

στην τύχη δηλ. να ελπίζω αν το παιδί μου θα είναι, ή δεν θα είναι στο ίδιο τμήμα με τα bullies?

κ οι γονείς αυτών των παιδιών που είναι??? γιατί το πιο πιθανό σενάριο είναι να υπάρχουν ενδοοικογενειακά προβλήματα που προκαλεί ψυχολογικές διαταραχές στα παιδιά (θύτες). είναι πολύ σοβαρό απο μόνο του για να αγνοηθεί.

 

ντάλια κ οι μάρτυρες πρέπει να μιλάνε.

 

δυστυχως τζινι ναι..πρεπει να αισθανομαστε τυχεροι αν δεν ειμαστε θυτες....δυστυχως....προσπαθησε η μαμα του με πολλους τροπους να σταματησει το προβλημα και τελικα εγινε και η αλλαγη τμηματων....τι να πω...

οι γονεις των παιδιων αυτων πραγματικα δεν ξερω πως θα επρεπε να αντιμετωπιστουν....δε θελω να μιλαω γιατι κακα τα ψεμματα ΙΣΩΣ καποιες απο εμας να ειμαστε γονεις τετοιων παιδιων μελλοντικα....θελω πιστευω και ελπιζω οτι ο τροπος που διαπαιδαγωγω και δειχνω την αγαπη μου στα παιδια μου θα τα αποτρεψουν απο μια τετοια συμπεριφορα...αλλα πολλες φορες σκεφτομαι και αναποδα....και με πιανει αγχος και αγωνια....ειτε γινουν θυτες ειτε θυματα....πολυ δυσκολη κατασταση....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...