Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνος στο στηθος. Μηπως επαθα μαστιτιδα???


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες σας.

Περναω κατευθειαν στο προβλημα μου. Απο χθες στο βραδυ μεσα στη νυχτα εχω πονο στο δεξι μου στηθος.

 

Συγκεκριμενα εξωτερικα προς τη μερια της μασχαλης προς τα κατω ομως. Δεν νοιωθω το στηθος ολο πετρωμενο, μονο εκεινο το σημειο που σας ειπα, σαν να ειναι μια μαζα οσο ενα βερυκοκο και με ενοχλει το "βαρος" του, οταν π.χ. βγαζω το σουτιεν. Στην θηλη δεν νοιωθω κανενα πονο, απο το πρωι βαζω θερμομετρο και δεν εχω πυρετο και δεν βλεπω καμια κοκκινιλα.

 

Βαζω το μωρο στο στηθος συχνα να ρουφαει, αλλα εχω την εντυπωση οτι ή απο εκει δεν εχω γαλα ή δεν εχει καλη ροη, γιατι ο μικρος τσατιζεται! Επισης εβαλα 2 φορες ζεστη κομπρεσα και μετα θηλασα και πηρα ενα ντεπον το μεσημερι γιατι ενοιωθα καπως, σαν κουρασμενη.

 

Δεν ξερω τα συμπτωματα της μαστιτιδας. Υπαρχει πιθανοτητα για κατι τετοιο, ετσι ξαφνικα? Θηλαζω αποκλειστικα (ξεκινησα πριν απο 20 μερες κρεμα απογευματινη) και μεχρι τωρα δεν ειχα ξανα τετοια ενοχληση.

 

Τι αλλο να κανω για να ανακουφιστω? Μηπως πρεπει να παω σε γιατρο και σε ποιον?

 

Edit Admin 2022

Πρωτόκολλο αντιμετώπισης μαστίτιδας

https://www.bfmed.org/assets/ABM Protocol %2336.pdf

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!εχω παθει δυο φορεςκ οπονος ξεκινουσεαπο μασχαλη προς θηλη κ πονουσε ακομα κ στο αγγιγμα. την επομενη μερα σκληρυνε το μεσημερι κοκκινησε κ σε μιση ωραεκανα πυρετο. απο το στηθος εκεινο τον εβαζα περισσοτερο αλλα ειχε φραξει ενας αδενας κ δεν εβγαζε πολυ κ εσκουζε. να μην στα πολυλογω δεν την γλιτωσα.. αντιβιωση κ θηλαστρο χαλια.. ο γυναικολογος μου κ ο παιδιτρος μου ειπαν τι να κανω οποτε με καποιον απο τους δυο επικοινωνησε να δεις τι θα σου πουν. ευχομαι να μην την παθεις!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εχω παθει δυο φορεςκ οπονος ξεκινουσεαπο μασχαλη προς θηλη κ πονουσε ακομα κ στο αγγιγμα. την επομενη μερα σκληρυνε το μεσημερι κοκκινησε κ σε μιση ωραεκανα πυρετο. απο το στηθος εκεινο τον εβαζα περισσοτερο αλλα ειχε φραξει ενας αδενας κ δεν εβγαζε πολυ κ εσκουζε. να μην στα πολυλογω δεν την γλιτωσα.. αντιβιωση κ θηλαστρο χαλια.. ο γυναικολογος μου κ ο παιδιτρος μου ειπαν τι να κανω οποτε με καποιον απο τους δυο επικοινωνησε να δεις τι θα σου πουν. ευχομαι να μην την παθεις!

 

 

Σε ποσο καιρο εκδηλωνεται? Αν υποθεσουμε οτι ξεκινησε η ενοχληση μεσα στη νυχτα ως ποτε περιμενω επιδεινωση? Απο το πρωι ειμαι καλυτερα,αλλα δεν ειμαι οπως πριν, μαλακο δηλαδη....

Link to comment
Share on other sites

την πρωτη φορα ενιωσα πονο απογευμα κ πετρωσε κ εκανα πυρετο τηνναλλη μερα το μεσημερι, περιπου δηλ .24 ωρες. την δευτερη απο τα ξημερωματα εωσ το μεσημερι ειχα κανει πυρετο. παρε να σου πει ο γιατρος αν κ θα ηταν καλυτερα να σε δει κιολας νατο ψηλαφισει. εγω μαλλον αυριο θα παω στον γυναικολογο νατο δει.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Οποτε να περιμενω με το καλο να ξημερωσει και ελπιζω να ειμαι καλυτερα και να εχει υποχωρησει ο πονος.

 

Σ' ευχαριστω γλυκουλα μου. Να χαιρεσαι το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την πρωτη φορα ενιωσα πονο απογευμα κ πετρωσε κ εκανα πυρετο τηνναλλη μερα το μεσημερι, περιπου δηλ .24 ωρες. την δευτερη απο τα ξημερωματα εωσ το μεσημερι ειχα κανει πυρετο. παρε να σου πει ο γιατρος αν κ θα ηταν καλυτερα να σε δει κιολας νατο ψηλαφισει. εγω μαλλον αυριο θα παω στον γυναικολογο νατο δει.

 

Κατι ακομη... Οταν λες "πετρωσε", ολο το στηθος ή μονο ενα σημειο? Οι συχνοι θηλασμοι απο το πονεμενο στηθος βοηθανε ή επιδεινωνουν την

κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

οχι ολο το στηθος ο αδενας που εφραξε στο πλαι κ κατω απο τη θηλη, ηταν πολυ σκληρο. απο οτι μου ειπαν βοηθανε καθως πρεπει να αδειαζει κ αν δεν το θηλαζει πρεπει να βαλεις θηλαστρο. ασε ειναι ψιλοβασανο η φαση. ελπιζω να ειναι περαστικο! κ εσυ να το χαιρεσαι!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

οχι ολο το στηθος ο αδενας που εφραξε στο πλαι κ κατω απο τη θηλη, ηταν πολυ σκληρο. απο οτι μου ειπαν βοηθανε καθως πρεπει να αδειαζει κ αν δεν το θηλαζει πρεπει να βαλεις θηλαστρο. ασε ειναι ψιλοβασανο η φαση. ελπιζω να ειναι περαστικο! κ εσυ να το χαιρεσαι!

 

Δηλαδη ποναει και η θηλη? Ειναι επωδυνος ο θηλασμος?

Οταν θηλαζω δεν ποναω...

Link to comment
Share on other sites

εμενα ηταν επωδυνος γιατι ηδη πονουσαν οι θηλες μου κ επειδη το πρηξιμο εφτανε εως το κατω μερος της πονουσε αρκετα!πως ειναι σημερα?

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ηταν επωδυνος γιατι ηδη πονουσαν οι θηλες μου κ επειδη το πρηξιμο εφτανε εως το κατω μερος της πονουσε αρκετα!πως ειναι σημερα?

 

 

Καλημέρα γλυκουλα μου.

Δοξα το Θεω ειμαι πολυ καλυτερα. Με βοηθησαν πολυ οι ζεστες κομπρεσουλες σε συνδυασμο με μασαζακι αλλα κυριως οι συχνοι θηλασμοι απο το πονεμενο στηθος.

 

Σ' ευχαριστω για τη βοηθεια σου και για το ενδιαφερον σου. Σου ευχομαι καλες γιορτες με υγεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα γλυκουλα μου.

Δοξα το Θεω ειμαι πολυ καλυτερα. Με βοηθησαν πολυ οι ζεστες κομπρεσουλες σε συνδυασμο με μασαζακι αλλα κυριως οι συχνοι θηλασμοι απο το πονεμενο στηθος.

 

Σ' ευχαριστω για τη βοηθεια σου και για το ενδιαφερον σου. Σου ευχομαι καλες γιορτες με υγεια.

 

Να κανεις ζεστη κομπρεσα και μετα να βαζεις το μωρο να θηλαζει με το σαγονακι στραμμένο στο πετρωμα. Ετσι θα σου περασει σχεδον αμεσως. Το εχω παθει αρκετες φορες. Ευχομαι να περασει γρηγορα!!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα barbita.

Σ' ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Τις τηρω οσο μπορω....

 

Να σε ρωτησω....Αν καταλαβα καλα η μπουμπου σου σεν κοιμαται.... Ομοιοπαθης!

Τι προβλημα εχετε εσεις?????

Link to comment
Share on other sites

Ax πασχαλιτσα μου.... (υπαρχει και θεμα "θηλασμος και υπνος με διακοπες" που ειναι ολη η "σειρα" εκει.) Για να σου δωσω να καταλαβεις κοιμαται 8.30 και μεχρι τις 8 ξυπναει γυρω στις 15 φορες. Οι 12 ειναι για πιπιλα και οι 3 για φαγητο. Κάποιες φορες ξυπναει γυρω στις 4 μεσα στη τρελη χαρα και αντε να ξανακομηθει... ΠΑλιότερα ηταν χειρότερα ξυπναγε ανα μια ωρα και ετρωγε... δραμα η κατασταση..

Να συμπληρωσω ότι μεσα στην ημερα κοιμαται 3 φορές από μιση ώρα (ακριβώς) τη κάθε φορα...

Κι εσεις τα ιδια?? Το ειχατε από την αρχη ή προεκυψε τωρα??

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα! εχω ηδη παθει δυο φορες μαστιτιδα κ απο τη δευτερη φορα κ μετα ο μικρος επαψε να πιανει το στηθος οποτε αντλω αποκλειστικα τα γευματα του. απο εχθες νιωθω τον γνωριμο πονο στο ιδιο στηθος λιγο πιο χαμηλα ενω με "τσιμπαει" κ η ρωγα μου. φοβαμαι οτι το παω παλι για μαστιτιδα. υπαρχει τροπος; να το αποφυγω?? δεν μπορω καθε δυο βδομαδες αντιβιωση! να σημειωσω οτι εκανα γυρω στις 5-6 αντλησεις την ημερα. το στηθος θεωρω οτι αδειαζε καθοτι αφηνα το θηλαστρο εως οτου πια δεν εβγαζε τιποτα. επισης δεν εχει πετρωσει απλα ποναει. απο χθες αντλω καθε τρεις ωρες. κατι αλλο???

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν από την άντληση μπες στο ντους και άφησε να τρέξει ζεστό νερό επάνω στο στήθος και κάνε μασάζ. Λογικά θα έχει φράξει κάποιος πόρος και θα νιώσεις κάποιο εξωγκοματάκι που θα πονάει. Σ'εκείνο το σημείο να επιμείνεις με μαλάξεις για να μαλακώσει σιγά σιγά.

 

Μπορείς επίσης να πάρεις λεκιθίνη για μερικές μέρες, αλλά αυτό καλύτερα να το επιβεβαιώσει η Αγλαΐα.

Link to comment
Share on other sites

ειχα κ φραγμενοπορο κ ειχα κανει υπερηχολογω ιστορικου καρκινου της μητεραςμου. εκτοτε με τισ αντλησεις ειχα υποχωρησει. τωρα πονα σε αλλο σημειο αλλα δεν νιωθω κατι σκληρο. οποτε μασαζ κ ζεστο νερο ε? ευχαριστω πολυ κ χρονιαπολλα!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

derbybaby είχα πάθει κι εγώ 2 φορές τον πρώτο μήνα μαστίτιδα και μετά ξεκίνησα προληπτικά λεκιθίνη για 1 μήνα (σε σκόνη)....το είχα διαβάσει εδω http://thilasmos.wordpress.com/2010/06/14/m%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1/

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

λεκιθινη ε? θα τοδοκιμασω γιατι δε θελω ναπαρω παλι αντιβιωση. παντως μολιςαντλησω υποχωρει λιγο ο πονος ανκστις τρεισ ωρες που το βαζω βγαζει καμια 60-80 μλ ενω οταν αντλουσα αραιοτερα εβγαζα 100-120. τοαλλο στηθοςβγαζει συστηματικα 120-150 εωσ και 200 τη φορα οποτε κ να αντλησω.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

επισης να προσθεσω πως η ρωγα μου εχει κατι ασπρα σημαδια σαν ξεραμενο γαλα αν κ δεν ειναι καθως υπαρχουν κ μετα το μπανιο κ δεν φευγουν, σαν να εχει ξεραθει πολυ το δερμα. σχετιζεται?

amande[b το μονο που κανω λαθος συμφωνα με την πατσουρου ειναι το νερο. η αληθεια δεν πινω τοσο πολυ διοτι δεν μου αρεσει.. πινω ομως χυμο πορτοκαλι κ γαλα δεν ξερω βεβαια στο συνολο εαν φτανουν τα 3 λιτρα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι! σημερα πηγα στον γυναικολογο μου κ ψηλαφισε το στηθος μου κ ευτυχως ειναι οκ! δεν εχω φοβο μαστιτιδας κ μου ειπε πως εχω πολυ γαλα κ θα φτασει το 6 μηνο ανετα!! παρολα αυτα πηρα λεκιθινη αλλα δε βρηκα σε σκονη αλλα σε καψουλα των 2.000 mg. να παιρνω προληπτικα 1 την ημερα? κ αν παρω υπαρχει περιπτωση να εχει επιδραση στο μωρο? προκαλει φουσκωμα η λαθος ξερω? γιατι τα εντερικα του γιοκα μου ειναι ευαισθητα...

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Derbybaby, καλησπέρα! Εχω κι εγω πονο στο στηθος οταν ξεκιναω το θηλασμο και ειχα κι εγω ασπρακια στις θηλες. Κοιτα το στομα του μωρου σου μην ειναι τιποτα μυκητιαση, γιατι εμεις αυτο εχουμε και βαζουμε και οι δυο αλοιφουλα. Αν ειναι, θα δεις ασπρακια στο στομα του ή μια λευκη επιστρωση στον ουρανισκο. Εγω κοιταζα μονο τη γλωσσα, που δεν ειχε τιποτα, και μολις κοιταξα τον ουρανισκο το καταλαβα. Ελπιζω να μη σας συμβαινει τιποτα απο ολα αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

marianthip καλησπερα! εγω πλεον δεν θηλαζω, αντλω αποκλειστικα, οποτε δεν πιστευω να παιζει κατι τετοιο. εμενα τα ασπρα σημαδια ειναι οπως ειπα σαν να εχει ξεραθει το δερμα, σαν να ξεφλουδιζει. το στοματακι του κ ο ουρανισκος ειναι καθαρα. με ειδε κ ο γυναικολογος δεν εδειξε να ανησυχει με κατι.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...