Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

novalac ac και κρεμα βανιλια


pocoyo

Recommended Posts

γεια σας ο μικρος μου πινει novalac ac εδω και 3 μηνες σχεδον και βρηκαμε επιτελους ενα γαλα που του ταιριαζει μετα τον θηλασμο....

το προβλημα μου ειναι το εξης:αρχισαμε πριν 2 βδομαδες φρουτοκρεμα το πρωι με φρεσκα φρουτα που φτιαχνω και ολα σχετικα καλα το απογευμα η γιατρος μετα απο 3-4 μερες που αρχισα την φρουτοκρεμα μου ειπε να αρχισω κρεμα βανιλια- την αρνειται κατηγορηματικα και κλαιει αν του την δωσω (επισης μου κανει και διαρροιες αν καταφερω να του δωσω 2-3 κουταλακια με το ζορι)

αναρωτιεμαι αν αυτο εχει να κανει με το γαλα που βαζουνε μεσα για να γινει η κρεμα και δεν την ανεχεται,συμφωνα ομως με την γιατρο μου το ac ειναι κατα των κολικων και οχι αντιαλλεργικο και μου συστησε να αλλαξω συντομα στο novalac 2 (εχω αλλαξει διαφορες μαρκες νουνου,νουτριτσια κτλ)

εχει συμβει σε καμμια απο σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΜΕΙΣ ΠΙΝΑΜΕ ΤΟ NOVALAC IT(ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΕΚΑΔΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ).Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΚΡΕΝΑ ΒΑΝΙΛΙΑ & ΜΙΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΙΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΤΑ ΕΒΓΑΖΕ ΟΛΑ.ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ.ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ NΟVALAC ΑC ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ.ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ ΤΟ NOVALAC 1 ΓΙΝΕΤΑΙ NOVALAC 2.ΕΣΕΝΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΤΙ ΝOVALAC AC?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ανεχοταν το κανονικο,εκλαιγε συνεχεια τα εβγαζε και ειχε διαρροιες το novalac it τι ειναι;μιλησα στην γιατρο για την κρεμα και μου ειπε να του δωσω φαριν λακτε μηπως την ανεχθει καλυτερα εσυ τι εδινες αντι για κρεμα;επισης ειδα στα φαρμακεια το ρυζαλευρο novalac που μπορει να το δοκιμασω μιας και θα χρησιμοποιω το ιδιο γαλα....to novalac 2 το εχεις αρχισει και πως το δεχτηκε μετα το it; να σου πω την αληθεια φοβαμαι λιγο να το αρχισω...........τι διαφορα εχει το 2 απο το 1;

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ NOVALAC IT ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ.ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΓΑΛΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΙΘΜΟ 1 ΜΕΤΑ ΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΟ 2.ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ ΚΟΨΑΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 8 ΜΗΝΑ ΒΑΛΑΜΕ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ.ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΙ ΤΗ ΦΑΡΙΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗ ΦΑΕΙ.ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΕΓΩ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΡΕΜΕΣ ΑΥΤΟΣ ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΤΑΝ ΓΙΑ ΒΑΝΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΥ ΓΙΑ ΦΑΡΙΝΑ.ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νovalac 1 σε συνδυασμό με Novalac AC έπινε και η δικιά μου αρχικά, λόγω κολικών.

Από τον 6ο μήνα και μετά πίνουμε το Novalac 2.

Κρέμες δεν έφαγε ποτέ η δικιά μου. Ούτε φαρίν λακτέ, ούτε βανίλια,ούτε ρυζάλευρο, τίποτα.

Δεν ήθελε κ δεν θέλησε ποτέ.

Της έδινα γάλα για απογευματινό.

Τώρα πλέον τρώει φαγητο κ το απόγευμα, ζυμαρικά με τυρί ή γιαούρτι.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τελικα η γιατρος μου ειπε οπως και εσεις να αλλαξω σε φαρινα το οποιο εκανα αλλα....ειχα μερικα δειγματα στο σπιτι πριν παω να αγορασω ειπα να τα δοκιμασω, 3 μαρκες ειχα νουνου,νουτριτσια και μιλουπα. σας πληροφορω οτι μολις του εδωσα την νουνου το μωρο αρχισε να κλαιει γοερα οπως και με την κρεμα βανιλια με καθε κουταλια κλαμα και στομα σφραγιδα, αμεσως παω στην κουζινα πεταω την νουνου και πως μου ηρθε εμπνευση να του κανω την νουτριτσια -κοριτσια το στομα δεν εκλεινε την εφαγε ολη και ηθελε και αλλη....

αυτο που με απασχολει ομως ειναι οτι εχω διαβασει πολλα αρνητικα για την νουτριτσια στις καταγγελιες ιδιαιτερα και οτι η greenpeace δεν την συνιστα -μηπως βλαπτω το μωρο; αφου την τρωει ομως δεν ειναι καλο; και αν ηταν τοσο κακη κρεμα θα υπηρχε ακομη στα ραφια των σουπερμαρκετ;

παντως ειμαι τωρα σχεδον σιγουρη οτι ειναι το γαλα που βαζει μεσα η νουνου που δεν ανεχεται....πηγα και αγορασα και τις novalac κρεμες που τις φτιαχνεις με το γαλα του μωρου αλλα σβολιαζουν πολυ και δεν του αρεσε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Απλά η Nutricia και πολλές άλλες βρεφικές κρέμες περιέχουνε ζάχαρη, η οποία είναι περιττή για το μωρό και κατά την δική μου γνώμη, καλύτερα να μην έπερνε ζάχαρη το μωρό από τώρα. Φυσικά η απόφαση δική σου, δεν προσπαθώ να σου επιβάλλω τίποτα, προς Θεού. Δες αν κ η Novalac έχει ζάχαρη, αν δεν έχει, δίνε στο μωρό καλύτερα εκείνη.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα ουτε την novalac την δεχεται την κρεμα δοκιμασαμε την φαρινα της νουτριτσια και καλυτερα την γιωτης δεν εχω δοκιμασει ακομα ισως την επομενη φορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...