Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπαλκονι & Γλαστρες


Recommended Posts

εχω αγανακτησει με αυτες τις γλαστρες το μπαλκονι...

οσον κ αν μ'αρεσουν τα λουλουδια αυτες οι γλαστρες με νευριαζουν..

εχω στο μπαλκονι μου αρκετες πηλινες γλαστρες πανω σε σιδερενιες βασεις αλλα κ καποιες πλαστικες τυπου πηλινες πανω σε ιδια πιατακια..

το προβλημα μου ειναι οτι οι σιδερενιες αφηνουν σκουρια στα πλακακια,, κοτνα τις τραβαω για να σκουπισω το μπαλκονι καλα γιατι δεν μπορω να τις σηκωσω λογω βαρους τα ποδαρακια απο τις βασεις γρατσουναν τα πλακακια....

τωρα στις πλαστικες το νερο απο βροχη η το επιπλεον ποτισα που μαζευεται κατς απο τα πλαστικα πιατακια τους αφηνει στιγματα...

 

υπαρχει τροπος να καθαρησουν απο τα πλακακια:

οι σκουριες κ

οι γρατσουνιες απο τις σιδερενιες βασεις

κ τα στιγματα απο τις πλαστικες ??????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω εχω γλαστρες στο μπαλκονι και μπορω να πω οτι δεν με ταλαιπωρουν καθολου.εχω επιλεξει πλαστικες που ειναι ολες το ιδιο χρωμα πανω σε πιατακια που εχουν ροδακια.δεν αφηνουν σημαδια και μετακινουνται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει αυτόματο πότισμα και δεν έχω τέτοια θέματα αφού ελέγχω το νερό και ποτέ δεν ξεχειλίζουν. Έτσι δεν με απασχολούν καθόλου. Βέβαια, καθώς παρθενάκι και υστερική με την καθαριότητα, κάθε φορά που καθαρίζω το μπαλκόνι πλένω και τα πιατάκια απο τις γλάστρες καθώς επίσης και τις γλάστρες με βετεξάκι. Ταλαιπωρία έτσι;;;;

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει αυτόματο πότισμα και δεν έχω τέτοια θέματα αφού ελέγχω το νερό και ποτέ δεν ξεχειλίζουν. Έτσι δεν με απασχολούν καθόλου. Βέβαια, καθώς παρθενάκι και υστερική με την καθαριότητα, κάθε φορά που καθαρίζω το μπαλκόνι πλένω και τα πιατάκια απο τις γλάστρες καθώς επίσης και τις γλάστρες με βετεξάκι. Ταλαιπωρία έτσι;;;;

 

εγω ποτιζω με ποτηστηρι για να ελεγχω απολυτα την ποσοτητα και να μην ξεχειλιζουν τα πιατακια.ξερω πια ποσο νερο χρειαζεται καθε γλαστρα...:-P:-P

και εγω το κανω αυτο με το βετεξακι οταν κανω το μπαλκονι....:-P:-P:-P

μηπως πρεπει να το κοιταξουμε φιλεναδα...:?;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον!!!! Είναι δουλειά τώρα αυτή, με δυο παιδιά;;;;; Δεν φτάνει που έχω ψοφήσει απο τα ξενύχτια.......Το βετεξάκι με μάρανε.....χαχαχα!!!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

το σπιτι δεν ειναι δικο μου κ γι αυτο δεν θα καω αδραβροχποιηση με τοξικα για ξενο σπιτι..αρα παει αυτο...

 

δεν προκειτε να καθομαι αν καθαριζω καμια 30ρια γλαστρες μα βετεξ κ τα σχετικα...αν το κανω ζητω που καηκαμε...απλως τις τραβω κ σκουπιζω νερα , φυλλα , χωμα...αλλα οι σταμπες μενουν απο τις πλαστικες

 

οι σιδερενιες βασεις επισης αφηνουν σκουρια κ γρατσουνιες οταν τις τραβαω...ειναι κ βαριες παναθεματες δε σηκωνοντε...

 

σιγουρα κατι υπαρχει για τη σκουρια..καπου το ειχα διαβασει αλλα δεθυμαι που κ τοτε δεν ειχα δωσει σημασια..

Link to comment
Share on other sites

Η Viacal και το Cilit Bang βγαζουν προιοντα για σκουρια και επιμονους τετοιου τυπους λεκεδες.Ψαξτο στο σουπερ μαρκετ και προσεξε να μην ειναι διαβρωτικο για τα πλακακια.

Link to comment
Share on other sites

Το cilit Bang είναι πολύ καλό με την σκουριά αλλά το έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε μάρμαρο το οποίο δεν είχα γυαλίσει. Μετά έκανα και το γυάλισμα και είναι τέλειο. Σε πλακάκι δεν ξέρω......κοίταξέ το.

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το viacal είναι καλό για την σκουριά από μέταλλο άλλα θέλει "ξύσιμο" με σφουγγαράκι και αν είναι μεγάλες οι επίφάνιες της σκουριάς άστα να πάνε.......

για να καθαρίσεις το μπαλκόνι από τις κιτρινίλες που αφήνουν τα νερά από τις γλάστρες υπάρχει και στο super market ειδικό καθαριστικό katrin λέγεται και κάνει αρκετά καλή δουλειά ιδίως αν το χρησιμοποιείς τακτικά.

 

Εκτός από τις σιδερένιες βάσεις με τα ροδάκια υπάρχουν και βάσεις πήλινες σαν σφηνάκια πάρα πολύ οικονομικά που σηκώνουν τις γλάστρες αρκετά ψηλά έτσι ώστε να περνάει το νερό τα φύλα και η σκούπα από κάτω άλλα είναι δύσκολο να τις τραβήξεις για να καθαρίσεις καλά.

Link to comment
Share on other sites

cilit bang & viacal ε? δεν τα εχω δοκιμασει στη σκουρια....μονο σε αλατα..

θα το κανω για να δω...

οχι οι σιδερενιες βασεις δεν εχουν πλαστικα ποδαρακια δυστηχως..

αν ομως τα καταφερω κ καθαρισωτις σκουριες θα προσπαθησω να κανω μια πατεντα για να μην ξαναγβλουν σκουρια...θα βαλω μονοτικη ταινια στα ποδαρακια...

η επιφανια της σκουριας δεν ειναι μεγαλη...ειναι μονο εκει που ακουμπαει το καθε ποδαρακι...αλλααααα εειδη μενω σε εξοχη εχοουμε πολυ σκονη..αερα..κ χωρις σκεπαστρο σε σθνδιασμο μ τη βρονη καταλαβαινεται τη γινεται στο μπαλκονι...το καθαριζεις τωρα κ σ 3 ωριτσες καλι χαλι απο χωματα, φυλλααααααααααααααα κ.τ.λ.

γι'αυτοπεπει να τραβαω τις γαστρες συχνα να σκουπιζω κ οι σιδερενιες γδερνουν το πλακακι με σκουρια...

 

κατριν για την κιτρινιλα απο τις πλαστικες ετσι ? θα το ψαξω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπον το κατριν βγαζει οντως την κιτρινιλα.....

το βιακαλ δεν κανει τιποτα στη σκουρια στο πλακακι ..(τουλαχιστον δεν κανει για τη δικη μου σκουρια ...χαχαχα)

 

στις πλαστικες μου γλαστρες αρχισα κ εγω να αλλαζω σιγα σιγα τα πλαστικα πιατακια σε αυτα με ροδακια που ειναι σουπερ τελικα ... μετακινουντε ευκολα κ δεν αφηνουν ετσι κ αλλιως κιτρινιλες...αλλα εχω πολλα να παρω ακομα...

 

στις πηλινες γλαστρες μου με τις μεταλικες βασεις που δεν εχουν πλαστικα ποδαρακια κ αφηνουν σκουρια κ γδερνουν τα πλακακια οταν τις μετακινουσα για να καθαρισω βρηκα αλλη πατεντα κ σωθηκα....:idea::idea::idea::idea::idea:

κατω απο καθε μεταλλικο ποδαρακι εβαλα απο ενα πλαστικο καπακι που φυλουσα απο τα μπουκαλια με εμφιαλωμενο νερο...κ πραγματικα σωθηκα....

1) γιατι δεν αφηνουν πια σκουριες κ γρατσουνιες κ

2) γιατι μετακινουντε πολυ πιο ευκολα αφου με ενα σπρωξιμο γλιστραει το καπακι ευκολα στο πλακακι ενω πριν μου εφευγε η μεση να τις μετακινω...

 

παρολα αυτα ομως ακομα δεν ξερω πως να βγαλω τις σκουριες κ τα παλια γδαρσιματα απο τα πλακακια...

καποια στιγμη μια γνωστη μου ειχε πει για ενα απορυπαντικο που παιρνει απο τα lidl κ εκανε για αυτη ακριβως τη δουλεια...αυτη το ειχε παρει γιατι μετακινουσε κουζινα κ πλυντηριο κ τις εκανε γρατσουνιες σαν σκουρια στα πλακακια της κ μου ειχε πει οτι εκεινο το καθαριστικο τα εκανε λαμπικο...εγω ομως δεν παω lidl κ δεν θυμαμαι πως το ειχε πει..

αν καποια κ το ξερει ας μας πει ....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τον άντρα σου να σου φτιάξει μια κατασκευή ή και δύο αν είναι πολλές οι γλάστρες. Ένα κομμάτι χοντρό ξύλο 3-4 εκατοστά με βιδωμένα ροδάκια από κάτω και εκεί πάνω να ανεβάσεις όλες τις γλάστρες. Όλα τα υλικά μπορείς να τα πάρεις από μαγαζιά τύπου πράκτικερ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τον άντρα σου να σου φτιάξει μια κατασκευή ή και δύο αν είναι πολλές οι γλάστρες. Ένα κομμάτι χοντρό ξύλο 3-4 εκατοστά με βιδωμένα ροδάκια από κάτω και εκεί πάνω να ανεβάσεις όλες τις γλάστρες. Όλα τα υλικά μπορείς να τα πάρεις από μαγαζιά τύπου πράκτικερ.

 

 

να σου πω το ειχα σκεφτει κ αυτο στην αρχη...αλλα τωρα που ειδα τι ωραια ειναι με τα ροδακια παρατησα την ιδεα γιατι λεω μετα θα πρεπει να σηκωνω κ τα καθαριζω τις γλαστρες που θα αφηνουν μακιες κ βρωμιες πανω στο ξυλο..

ασε τα πιατακια με τα ροδακια δεν συγκρινοντε με τιποτα τελικα...

 

το μονο προβλημα τωρα που εχει μεινει ειναι οι γρατσουνιες κ οι σκουριες που εχουν αφησει τα ποδια απο τις σιδερενιες βασεις...

κανω τα στραβα ματια...αλλα καποια στιγμη πρεπει να το παρω αποφαση κ να τα καθαρισω καλααα..

ακουαφορτε εχω βαλει...καθαρισε λιγο αλλα οχι ολο...

viakal αβαλα...τιποτα δεν κανει στις σκουριες...

μια αλλη σκονη (τυπου vim) εβαλα...τιποτα κ αυτο..

κατριν εβαλα ...αλλα τιποτα..μονο τις κιτρινιλες βγαζει...

 

ασε πρεπει να βρω αυτο απο τα lidl που ειχε πει καποτε μια οτι ειναι για τις γρατσουνιες κ τις σκουριες αλλα δεν θυμαμαι πως το ειπε...

το ξερει καμια που πει lidl... γιατι εγω δεν παω..δεν εχει στην περιοχη...αν ειναι κ το ξερει καμια κ που πει πως λεγεται καποιον θα στειλω να μου παρει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φέτος γέμισα και εγω γλάστρες.

 

Ξεκίνησα με 2 και τις έφτασα 28!

 

Το πρόβλημά μου είναι οτι είναι οι κλασικές πλαστικές λευκές γλάστρες, που όμως δε μου αρέσουν ρε παιδί μου...

 

Να τις αντικαταστήσω και τις 28 με καλές γλάστρες, δεν παίζει γιατί οι τιμές που μου έχουν πει είναι περίπου 30-40 ευρώ για την κάθε γλάστρα...

 

Καμμία ιδέα πώς θα μπορούσα να καλύψω το πλαστικό, με διάφορα χρώματα... δεν ξέρω... μπορεί να σκέφτομαι και βλακίες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά νομίζω το έχω δει σε φιλικό μου σπίτι, τις έχουν βάψει με πλαστικό χρώμα. Δείχνουν λες και είναι πήλινες. Επίσης μπορείς να βρεις διακοσμητικές γλάστρες και να βάλεις μέσα τις δικές σου στο ΙΚΕΑ ή στο carrefour με 4 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Φέτος γέμισα και εγω γλάστρες.

 

Ξεκίνησα με 2 και τις έφτασα 28!

 

Το πρόβλημά μου είναι οτι είναι οι κλασικές πλαστικές λευκές γλάστρες, που όμως δε μου αρέσουν ρε παιδί μου...

 

Να τις αντικαταστήσω και τις 28 με καλές γλάστρες, δεν παίζει γιατί οι τιμές που μου έχουν πει είναι περίπου 30-40 ευρώ για την κάθε γλάστρα...

 

Καμμία ιδέα πώς θα μπορούσα να καλύψω το πλαστικό, με διάφορα χρώματα... δεν ξέρω... μπορεί να σκέφτομαι και βλακίες...

 

 

καταρχην πως κ δεν τις πηρες απο την αρχη ολες σε καφε χρωμα που μοιαζουν με πηλινες?

επειδη κ εγω εχω καμια 30αρια + στο μπαλκονι μου κ δεν μου αρεσουν μονο οι πηλινες...αλλα ηταν πολλα τα λεφτα κ το βαρος για ενα μπαλκονι...οταν ξεκινησα...πηρα 6 μεγαλες πηλινες (πιθαρια) κ τις υπολοιπες τις επαιρνα σε καφε ιδιο χρωμα με τις πηλινες κ στο ματι ειναι μια χαρα...κ μενα δεν μου αρεσουν οι πλαστικες κ ιδιαιτερα οι λευκες...αλλα τι να κανουμε ειναι πολλα τα λεφτα για πηλινες...

 

επειδη ειχα 3-4 ξεκακαρφωτες σε μεγεθος κ χρωμα απο ολες τις αλλες αντι να τις αλλαξω που βαριομουν τα χωματα κ φασαρια πηγα στο πρακτικερ και πηρα κατι σαν φταχτακι χαμηλο ξυλινο..πολυ κοντα το ενα ξυλο με το αλλο...ειναι περιπου ομοια στο υψος με τις γλαστρες κ μαζεψα τις γλαστρουλες τι μια διπλα στην αλλη κ εβαλα αυτο απο εξω...ειναι φανταστικο..πιο ωραια απο τις πηλινες μη σου πω...

ειναι αυτα που χρησιμοποιουν οι κηπουροι κ οριοθετουν σε γκαζον κ κανουν σαν παρτερια..δεν μπορω να στο εξηγησω αλλιως...αν

θες να σου βαλω φωτο καμια μερα πες...

σε ολους εκει παει το ματι τους κ τους αρεσουν κ με ρωτουν αν τα εφτιαξα εγω...(επειδη κανω κατι κουλα κατα καιρους κ πιανει το χερι μου..)

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα κατι υπαρχει για τη σκουρια..καπου το ειχα διαβασει αλλα δεθυμαι που κ τοτε δεν ειχα δωσει σημασια..

 

Πήγαινε σε ένα χρωματοπωλείο και ζήτα

"καθαριστικό για αρμούς πλακιδίων"

Είναι το μοναδικό που καθαρίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ στα πλακάκια.

Το απλώνεις, το αφήνεις να δράσει μόνο του (αυτό αφρίζει κάπως) και μετα απο 10 λεπτά το σφουγγαρίζεις και φεύγουν ΟΛΑ ως δια μαγείας.

(σφουγγάρισέ το όμως με μια παλιά σφουγγαρίστρα για να την πετάξεις μετά, γιατί είναι κάπως έντονο στην μυρωδιά του)

 

Φέτος γέμισα και εγω γλάστρες................

......Καμμία ιδέα πώς θα μπορούσα να καλύψω το πλαστικό, με διάφορα χρώματα... δεν ξέρω... μπορεί να σκέφτομαι και βλακίες...

 

Υπάρχουν τα "κασπώ" για αυτό το λόγο

(είναι καλάθια που μπαίνουν μέσα οι γλάστρες)

Θα είναι πολύ ωραίο σαν αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα χρωματοπωλείο και ζήτα

"καθαριστικό για αρμούς πλακιδίων"

Είναι το μοναδικό που καθαρίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ στα πλακάκια.

Το απλώνεις, το αφήνεις να δράσει μόνο του (αυτό αφρίζει κάπως) και μετα απο 10 λεπτά το σφουγγαρίζεις και φεύγουν ΟΛΑ ως δια μαγείας.

(σφουγγάρισέ το όμως με μια παλιά σφουγγαρίστρα για να την πετάξεις μετά, γιατί είναι κάπως έντονο στην μυρωδιά του)

 

 

ooo:o:o:o:o....καθαριζει τα παντα κ σκουριες ????????????????????

ελπιζω να πιασει.......ευχαριστω.....:wink:

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα χρωματοπωλείο και ζήτα

"καθαριστικό για αρμούς πλακιδίων"

Είναι το μοναδικό που καθαρίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ στα πλακάκια.

Το απλώνεις, το αφήνεις να δράσει μόνο του (αυτό αφρίζει κάπως) και μετα απο 10 λεπτά το σφουγγαρίζεις και φεύγουν ΟΛΑ ως δια μαγείας.

(σφουγγάρισέ το όμως με μια παλιά σφουγγαρίστρα για να την πετάξεις μετά, γιατί είναι κάπως έντονο στην μυρωδιά του)

 

 

ooo:o:o:o:o....καθαριζει τα παντα κ σκουριες ????????????????????

ελπιζω να πιασει.......ευχαριστω.....:wink:

 

Εαν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι της DURO STICK....... :? :?

 

Ειναι θαυματουργό σου λέω.....

Ζήτα το εσύ έτσι όπως σου το λέω "καθαριστικό για ΑΡΜΟΥΣ πλακιδίων"

 

Κάνει για οποιοδήποτε λεκέ

σε ΟΛΟ το πλακάκι

(όχι μόνο για τους αρμούς που λέει η ονομασία του)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...