Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγεθος κοιλιας


Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλα, επειδη μου εχει καρφωθει κάτι στο μυαλο εδω και λίγες μέρες θα 'ηθελα να μου πείτε αν ξέρετε. Είμαι λίγο πριν τον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και η κοιλια μου είναι μικρή σε σχεση με αλλες κοπελες που η κοιλια τους φαινεται βρε παιδι μου για 8 μηνων.Και η ερωτηση μου είναι έχει καμια σχεση το μεγεθος της κοιλιας με την ομαλη αναπτυξη του μωρου??Εχω ραντεβου με τον γιατρο μου σε 4 ημερες αλλα δεν ξερω γιατι μου εχει κατσει αυτο το πραγμα στο μυαλο.Δεν εχει φανει τιποτα μεχρι στιγμης που να δειχνει οτι δεν παει κατι καλα,δοξα το θεο ολες οι εξετασεις ειναι τελειες αλλα αυτο το αγχος σε ολη την εγκυμοσυνη με εχει φαει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα καλη μου, εγω αυριο μπαινω στον 9ο...τα ιδια ελεγα πριν 2-3 εβδομαδες,οτι η κοιλια μ ειναι μικροτερη κτλ ομως προς το τελος θα νιωθεις πιστευω αρκετα"φουσκα",εγω ειδη νιωθω καπως ετσι,κ δν εχω βαλει πολλα κιλα, μαλλον ειναι απο το πρηξιμο κατακρατηση υγρων κτλ......παντως δν εχει καμια σχεση με το μωρακι σου αφου μ λες οτι αναπτυσετε σωστα,μν ανησυχεις.....απλα εχει σχεση με το σωμα καθε κοπελας........-)-)

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα μου στους υπερηχους που κάνεις καθε μηνα και τον τελευταίο καιρό κάθε εβδομάδα φαίνεται καθαρά η ανάπτυξη του εμβρύου και το βάρος του κατά προσέγγιση. Αν κατι δεν ήταν όπως έπρεπε θα στο έλεγε ο γιατρός σου. Σε καταλαβαίνω παντως στην εγκυμοσύνη όλες γινόμαστε αγχωτικές και όλο βρίσκουμε πράγματα για να τρωγόμαστε! Να μην ανυσυχεις και με το καλό να έρθει το μπεμπακι σου!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,η αληθεια ειναι οτι αυτα ηθελα να ακουσω.Σας ευχομαι χρονια πολλα καλα χριστουγεννα και οτι καλυτερο για εσας κ τις οικογενειες σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω είχα απο πάντα καποια παραπανω κιλακια τωρα εχω παρει 7 και απο την μια λεω πάλι καλα που δεν εχω παρει πολλα απο την αλλη λες και με βαζει ο δ....ς, σκεφτομαι μηπως επειδη δεν εχω παρει πολλα κιλα μήπως εχω κανει καμια ζημια...Βεβαια τρωω , αμα ειναι να φαω θα φαω δεν περιοριζομαι ιδιαιτερα.Αμαν αυτο το αγχος...αντε να περασουν οι μερες να παω στον γιατρο να το δω παλι και να φυγω απο το ιατρειο καθυσηχασμενη..

Link to comment
Share on other sites

Xrisa-xrisa μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο, η φυσιολογική ανάπτυξη του μωρού δεν εξαρτάται από το πόσο μεγάλη είναι η κοιλιά μας...κι εμένα είναι μικρή, τώρα που μπήκα στον 8ο μήνα φαίνεται ότι είμαι έγκυος, μέχρι τον 7ο δεν φαινόταν και να φανταστείς ότι εγώ ξεκίνησα αδύνατη την εγκυμοσύνη και τώρα έχω πάρει 15 κιλά-χωρίς να τρώω πολύ κ τροφές που παχαίνουν, μάλλον οφείλεται στην κατακράτηση κ τις ορμόνες, ο γιατρός λέει ότι είναι φυσιολογικό-τα οποία απ' ό,τι μου λένε δεν φαίνονται γιατί έχουν καταμεριστεί ομοιόμορφα σε όλο το σώμα...κι εμένα όλοι μου λένε ότι έχω μικρή κοιλιά, ξέρω βέβαια ότι θα μεγαλώσει κι άλλο μέχρι το Φεβρουάριο που θα γεννήσω. Οπότε μην αγχώνεσαι, καλύτερα που είναι μικρή από το να ήταν τεράστια από την αρχή!!;)

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω για το αγχος σου... Κι εγω ειχα μικρη κοιλια στον 8ο σχετικα με αλλες, λίγο πριν γεννησω (41η εβ) ειχα γινει τεραστια!!!!!!!!!! Δεν εχει καμια σχεση ομως με την αναπτυξη του μωρου σου ή με το ποσα κιλα θα παρεις εσυ. Το μωρο σου οτι πρεπει να παρει θα το παρει. Αν οι εξετασεις ειναι καλες τοτε κρατα το αγχος σου για μετα τη γεννα..... εκει θα αποκτησεις μπολικο :lol::lol::lol::lol::lol:

Καλα Χριστουγεννα και με το καλο να αποκτησεις το νινακι σου!!!!!!!!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Xrisa-xrisa μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο, η φυσιολογική ανάπτυξη του μωρού δεν εξαρτάται από το πόσο μεγάλη είναι η κοιλιά μας...κι εμένα είναι μικρή, τώρα που μπήκα στον 8ο μήνα φαίνεται ότι είμαι έγκυος, μέχρι τον 7ο δεν φαινόταν και να φανταστείς ότι εγώ ξεκίνησα αδύνατη την εγκυμοσύνη και τώρα έχω πάρει 15 κιλά-χωρίς να τρώω πολύ κ τροφές που παχαίνουν, μάλλον οφείλεται στην κατακράτηση κ τις ορμόνες, ο γιατρός λέει ότι είναι φυσιολογικό-τα οποία απ' ό,τι μου λένε δεν φαίνονται γιατί έχουν καταμεριστεί ομοιόμορφα σε όλο το σώμα...κι εμένα όλοι μου λένε ότι έχω μικρή κοιλιά, ξέρω βέβαια ότι θα μεγαλώσει κι άλλο μέχρι το Φεβρουάριο που θα γεννήσω. Οπότε μην αγχώνεσαι, καλύτερα που είναι μικρή από το να ήταν τεράστια από την αρχή!!;)

 

Πήρα 20 κιλα χωρις να τρωω σαχλαμαρες κλπ. Ειχα απιστευτη κατακρατηση. Να φανταστεις όταν μπηκα σπιτι από το μαιευτηριο ειχα χασει 13,5 κιλα!!!

Με το καλο να ερθει και το δικο σου μωρακι!!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήρα 20 κιλα χωρις να τρωω σαχλαμαρες κλπ. Ειχα απιστευτη κατακρατηση. Να φανταστεις όταν μπηκα σπιτι από το μαιευτηριο ειχα χασει 13,5 κιλα!!!

Με το καλο να ερθει και το δικο σου μωρακι!!!

 

Να' σαι καλά barbita μου, εύχομαι ό,τι καλύτερο για σένα κ για το μωράκι σου! Στην αρχή είχα φρικάρει με τα παραπάνω κιλά γιατί πραγματικά τρέφομαι υγιεινά...η κάθε γυναίκα πάντως είναι διαφορετική...άλλες τρώνε πολύ κ ανθυγιεινά κ παίρνουν ελάχιστα κιλά κ άλλες με υγιεινή διατροφή παίρνουν συνεχώς κιλά...μακάρι να τα χάσω κι εγώ γρήγορα, αν και αυτό που με αγχώνει δεν είναι τόσο τα κιλά, όσο να μη χαλαρώσει το δέρμα μου με το φούσκωμα κ το ξεφούσκωμα...Είμαστε κ γειτόνισσες απ' ό,τι βλέπω, κι εγώ Ανατολική Αττική μένω!

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κι εγω ειμαι στον 7ο μηνα,στην 30η εβδομαδα κι εχω μικρη κοιλια, μοιαζει σαν να ειμαι στον 4ο. βεβαια πιστευω παιζει ρολο που δεν εχω βαλει πολλα κιλα, 6 μεχρι τωρα, κι οτι παντα γυμναζομουν εντατικα(κατι το οποιο θα συνεχισω κι αφου γεννησω με το καλο).ο μπεμπης μας αναπτυσσεται κανονικοτατα λεει ο γιατρος , οποτε δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...