Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική με επισκληρίδιο-εμπειρίες...


Recommended Posts

Κορίτσια σε λίγες μέρες έχω προγραμματισμένο ραντεβού για καισαρική με επισκληρίδιο και θα ήθελα τις εμπειρίες σας γιατί έχω χ..τεί λίγο πάνω μου...Σας περιμένω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίτα εγώ δεν κατάλαβα τίποτα....άλλες θα σου πουν ότι τα νοιώθαν όλα στο χειρουργείο...δεν υπάρχει ένα στάνταρ το σίγουρο είναι ότι θα γλυτώσεις μεγάλη ταλαιπωρία αναμονής για να δεις το παιδάκι σου....εγώ μπήκα με πρόκληση 11,5 ώρες αναμονή μπας κ γεννήσω φυσιολογικά κ τελικά έκανα καισαρική....αυτό που μου είπε εμένα ο γιατρός μου ότι βοηθάει σε γρήγορη ανάρρωση κ ώστε να μην πονάς πολύ είναι να σηκωθείς γρήγορα από το κρεβάτι κ να περπατάς όσο μπορείς περισσότερο....δεν ξέρω αν έχω αντοχή μεγάλη στον πόνο ή με βοήθησε το ότι σηκώθηκα 12 ώρες μετά το χειρουργείο αλλά πέρα από μια δυσκολία στο να σηκωθώ λόγω τραβηγμάτων από τα ράμματα δεν ένοιωσα πόνο!;)

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα...εγω πηγαινα να μου παρουν αιμα στις εξετασεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης...και λιποθυμουσα...απο τον πονο!

 

Στη καισαρικη...τιποτα δε καταλαβα. Με επισκληριδιο φυσικα...Ειχε βαλει ο γιατρος και Μελωδια στο ραδιοφωνο, τα λεγαμε και γενικως...μια χαρα περασα....καποια στιγμη ειχα βεβαια κενα μνημης γιατι προς το τελος μου εκαναν μια ηρεμιστικη ενεση (προβλεπεται).

 

Για να καταλαβεις...πιο πολυ με πονεσε ο ορος οταν με ετοιμαζαν, παρα η καισαρικη....

 

 

Link to comment
Share on other sites

τι μου θυμηζεις τωρα.κι εγω χε@@@νη εφυγα απο το σπιτι για εκεινο το προκαθορισμενο ραντεβου.ειμουνα σε αναμενα καρβουνα.φοβομουνα παρα πολυ.τωρα ομως και τι δεν θα εδεινα νατο ξανα ζησω.απο τι στιγμη που μπηκα στο χειρουργιο δεν υπηρχε τιποτα το τρομαχτικο.ολα κυλησαν τοσο γρηγορα.αληθεια σου λεω στο μυαλο μου ηταν πολυ πιο τρομαχτικα ολα.πηγαινα σαν προβατο σε σφαγη.η επισκληρηδιο εγινε στο αψε σβησε απο την ωρα που ξεκινησε το χειρουργιο μεσα σε 5 λεπτα ειδα το μωρο.εκει επαθα μεγαλο σοκ.ξαφνικα μου τραβηξαν το παραβαν και το ειδα να βγαινει.δεν ειχε κλαψει ακομα.πρωτα εκλαψα εγω μετα αυτο.!!!!!ολη η διαδηκασια το πολυ 45 λεπτα κρατησε.για μενα η φρικη ηταν το πρωτο βραδυ με τα σωλινακια που δεν μπορουσα να θηλασω και η πεινα που ειχα!!!!!δεν ξερω γιατι επικρατει η αποψη οτι η καισαρικη ειναι τοσο κακο πραγμα.εγω εχω μια γλυκα οταν τα θυμαμαι.με το καλο.ειναι μοναδικες στιγμες στηζωη μιας γυναικας αυτες.φιλια

Link to comment
Share on other sites

Αααχχχχ εγώ την έκανα στο 2ο παιδί και μετάνιωσα που δεν έκανα και στο 1ο. Ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά αλλά δεν τα κατάφερα και για να επισπευθεί ο τοκετός μου κάνανε ολική. Χάλια. Έπαθα και κατάθλιψη μετά, άστα δε θέλω να το θυμάμαι. Στο 2ο είχα άλλη ψυχολογία εντελώς. Πήγα προγραμματισμένα στο ΕΛΕΝΑ, με την καταπληκτική Καργάκου. Φοβόμουν πολύ την επισκ. αλλά ήθελα να δω τη μικρή μου με το που σκάσει μύτη και το τόλμησα. Άλλωστε δεν ήμουν και η μόνη, είπα. Φοβερή εμπειρία και μπορώ να σου πω ότι ένιωσα τα μητρικά φίλτρα να κυλούν διάχυτα στον οργανισμό μου. Και βέβαια λιγότεροι πόνοι μετά. Δυσκολία στο θηλασμό είχαμε αλλά δεν έχει να κάνει με τη νάρκωση. Η επίδραση έφυγε μετά από 2ώρες και μέχρις στιγμής δεν είχα κπ πρόβλημα με τη μέση. Πάντως ότι κι αν αποφασίσεις, σου εύχομαι καλά γεννητούρια. Ε, και μη μας ξεχάσεις. Περιμένουμε να μας πεις εμπειρίες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετα απο 3 καισαρικες...εχω να πω τα καλυτερα....και αν εκανα και αλλο παλι καισαρικη θα επελεγα....πας στο ραντευου σου χωρις να ανχωνεσαι τι θα γινει αν σπασουν τα νερα...να εχεις καποιον διπλα σου 24 ωρες σε ετοιμοτητα με τα...κλειδια στο χερι.....να μετρας βασανιστικα τα λεπτα που θα σου ξαναερθει ο πονος....και αν ξερεις ποτε ειναι το ραντευου σου θα πας οργανομενη...με το μαλλι χτενισμενο(κομμωτηριο την προηγουμενη....νυχια τελεια.....πως θα υποδεχτεις το σπλαχνο σου?????)

Περα της πλακας ειναι και αυτη ωραια εμπειρια....σου περνει ο γιατρος το μωρακι σου χωρις να εχει ζοριστει καθολου με την διαδικασια του φ.κ το βλεπεις αμεσως και μολις τελειωσει ο γιατρος σου με εσενα παιρνεις το μωρακι σου αγκαλια...θα σηκωθεις το ιδιο βραδυ και μεσα σε 6 μερες θα εισαι σπιτι σου....βεβαια δεν θα πω πως η τομη δεν ποναει επεμβαση ειναι ...αλλά ο πονος ειναι ανεκτος....

Ελπιζω να σε βοηθησα....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω γεννησα με καισαρικη και επισκληριδιο. Μπηκα με ραντεβου για να γεννησω φυσιολογικα με τεχνητες ωδινες (λογω σακχαρωδη διαβητη κυησης) και μετα απο 6 ωρες απραξιας (η μητρα μου δεν εκανε καθολου συσπασεις), καταφυγαμε σε καισαρικη.

Η επισκληριδιος δεν με πονεσε κα-θο-λου, απλα στην αρχη ειχα λιγο τρεμουλο και ελαχιστη ζαλαδα. Μου εβαλαν λιγακι οξυγονο και τελειωσε το θεμα. Δεν την καταλαβα ουτε οταν μου την εβγαλαν μετα το χειρουργειο, στην ανανηψη. Την ωρα της καισαρικης απλα αισθανομουν καποιον να με πιανει σε διαφορα σημεια. Τιποτα παραπανω απο αγγιγμα ομως, καθολου πονος! Την ωρα που εβγαλαν τη Μαρια απο την κοιλια μου αισθανθηκα μια μεγαλη πιεση. Ολα καλα!

Μην αγχωνεσαι καθολου, κοιταξε να το απολαυσεις!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια καραπάνω. Εμένα έσπασαν τα νερά και η γιατρός μου έκρινε ότι έπρεπε να κάνω καισαρική (αυτό το γιατί ας μην το αναλύσουμε ...). Τελικά όμως δεν το μετάνιωσα γιατί ήταν εντελώς ανώδυνο ... τουλάχιστον τη στιγμή του τοκετού. Η επισκληρίδιος δεν πόνεσε καθόλου ... (πόνεσα παραπάνω από τον ορό στο χέρι εγώ). Μετά σε πιάνει ένα τρέμουλο από την επισκληρίδιο αλλά δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Για πότε βγήκε η μικρή ... τίποτα δεν κατάλαβα!!!! Καθόλου πόνος!!!

 

Η μικρή βγήκε αφρατούλα χωρίς ταλαιπωρία!

 

Το μόνο κακό είναι ότι μετά εγώ πονούσα για 5-6 μέρες πολύ! Κι αν έχεις να θηλάσεις είναι δράμα! Αυτό όμως είναι και θέμα οργανισμού ... εγώ πονάω εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

θα στα πω με καθε λεπτομερεια.ετοιμη?παμε:εγω θα ξεκινουσα για κανονικο τοκετο,αλλα ηξερα απο το γιατρο μου οτι υπαρχει μια μεγαλη περιπτωση για καισαρικη.ετσι λοιπον πηγα στο μαιευτηριο μπηκα μεσα στην αιθουσα εδωσα τα στοιχεια μου και ακολουθησα μια κοπελα σε ενα δωματιο.εκει σου δεινουν μια ρομπιτσα βγαζεις ολα σου τα ρουχα και τη φορας.σε ξυριζουν και σου κανουν κλυσμα(δε ποναει) και πας στη τουαλετα(σου ειπα με καθε λεπτομερεια ετσι!!).μετα πας σε ενα αλλο δωματιακι με αλλες κοπελες και περιμενεις να ερθουν να σε παρουν.αφου σε παρουν δινεις τα πραγματακια σου στον αντρα σου και πας στο δωματιο των ωδινων.εκει εμενα μου πηραν αιμα για εξετασεις και μου εβαλαν ορο και τεχνητους πονους.αφου περιμενα κανα 7ωρο με πονους που ειναι σαν της περιοδου ηρθε ο γιατρος μου να με εξετασει.ειδε οτι ο τραχυλος ειναι τελειωσ κλειστος και ετσι παμε για καισαρικη.ερχεται ο αναισθησιολογος για επισκληριδιο.γυρνας στο πλαι και φερνεις τα γονατα στο στηθος,ειναι λιγο δυσκολο με τη κοιλια αλλα θα σε βοηθησει και η μαια σου.καθεσαι λοιπον σαν εμβρυο και σου κανει την ενεση για να σου τοποθετησει ενα καθετηρα για να μπει το υγρο.η ενεση αυτη γινεται αναμεσα στους δυο σπονδυλους και οχι πανω στο κοκκαλο.δε θα καταλαβεις τιποτα γιατι εκει υπαρχει κενο.μολις σου βαλει την αναισθησια απο τον καθετηρα,που τη πρωτη μερα θα τον κρατησεις,θα νιωσεις στην αφη τη κοιλια σου περιεργη σα μουδιασμενη.η ενεση δουλευει.θα αρχισεις να εχεις ενα μικρο τρεμουλο που μετα απο 2,3 ωρες θα περασει.σε πανε στο χειρουργειο σε ξαπλωνουν και σου δενουν τα χερια εχοντας στο ενα τον ορο για τα φαρμακα και στο αλλο ενα πιεσομετρο.σε αλυφουν με μπεταντιν και αρχιζουν να σε εγχειριζουν.θα κοψουν 8 στρωματα μεχρι να φτασουν στο μωρακι σου,διαδικασια που κραταει 5-7 λεπτα.μετα η μαια και ο γιατρος θα πατησουν δθνατα τη κοιλια σου για να γλυστρισει το μικρακι.εγω εκει πονεσα λιγο γιατι δε το περιμενα και δε προλαβα να αναπνευσω και μου κοπηκε η ανασα.το μωρακι βγηκε!!!το σκουπιζουν και στο φερνουν να το δεις.το περνουν να το πλυνουν και να το πανε στο μπαμπα και για εξετασεις.απο τη μερια που ειναι ο γιατρος τα ραμματα θα σε πονανε πιο πολυ γιατι εκει θα καταληγουν ολοι οι κομποι.αφου τελειωσεις σε πανε στο δωματιο ανανυψεις οπου και μενεις για καμια ωρα πριν πας στο δωματιο.οταν θα ειναι η ωρα να ταιστουν τα μωρα θα στο φερουν να το δεις και να το παρεις αγκαλιτσα για λιγο μονο γιατι λογω του ορου δε θα μπορεις να θυλασεις και ουτε να φας,μονο τσαγακι.το βραδυ θα σου βγαλουν τον ορο και το μωρο θα τρωει κανονικα απο το πρωι.θα εχεισ αερια που θα κυκλοφορουν στο εντερο αλλα δε θα βγαινουν αυτο θα ποναει λιγο γιατι θα ειναι κατω απο την εγχειρηση.αν μπορεις να τα βγαλεις βγαλτα θα ανακουφιστεις πολυ!!!το πρωι θα σηκωθεις για περπατημα και μετα θα εισαι φυσιολογικα στο να καθεσαι και να φας.ουουουουφφφφ!!τελειωσα!!!!νομιζω καλυψα καθε απορια σου!!!απολαυσε το οσο μπορεις στο μαιευτηριο και με το καλο το μωρακι σου.ελπιζω να μη σε κουρασα!!!!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σαν κι εσενα φοβομουν παρα πολυ οχι την καισαρικη αλλα την ολη διαδικασια,τι μωρο ,ολα.Μου ειχε ανεβει η πιεση και ετρεμα κυριολεκτικα.Για να μην το σκεφτομαι δουλευα την προηγουμενη ως τις 21:00 το βραδυ αστα

Μολις βγηκε η ζουου ομβς ολα περασαν και το κυρυφαιο ηταν οτι τα ζουσα ολα τα εβλεπα ολα.την ακουγα χωρις να ειμαι ταλαιπωρημενη απο πονους κλπ

Και να ειχα να διαλεξω παλι το ιδιο θα εκανα

Τοση ηταν η χαρα μου φαντασου που ουτε πονο δεν καταλαβα μετα

Σε 2 ωρες σηκωθηκα και πηγα στην καφετερια βολτα και το βραδυ μου ειχαν πει να μην φαω και εφαγα κρυφα τα γλυκα που μου ειχαν φερει

Καλα εγω ειμαι και σαικο μην κανεις τα ιδια

Γραψε μας νεα σου και καλως να δεχτεις το μωρακι σου

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Λοιπόν και εγώ μία από τα ίδια. Δεν είναι και τόσο τραγικά: Στο 1ο ξεκινήσαμε φυσιολογικά είχα κάνει και επισκληρίδιο αλλά μετά από 10 ώρες η διαστολή να παραμένει στάσιμη και ζητήσαμε από το γιατρό να πάμε για καισαρική. ΑΠό τη στιγμή που φύγαμε από το δωμάτιο ωδινών μέχρι να τελειώσει η καισαρική είχαν περάσει 40 λεπτά. Επειδή είχα κάνει ήδη επισκληρίδιο (δεν ήταν τίποτα) ήμουν και χαλαρή στο χειρουργείο, είδα και το μωράκι αμέσως (μου το έβαλαν αγκαλιά) όλα καλά. Περιμένα στην ανάνηψη 2 ώρες και μετά στο δωμάτιο. Μετά από 1 ώρα έφεραν και το γιο μου και τον έβαλαν κατευθείαν στο στήθος. Πονούσα λίγο αλλά με παυσίπονα περνούσε. Το μόνο που είχα ήταν τρελή φαγούρα παντού από την επισκληρίδιο. Γέννησα απόγευμα και το βράδυ ο γιατρός με σήκωσε μεν με άφησε νηστική δε. Την άλλο πρωι έβγαλα καθετήρες και ορούς και έκοβα βόλτες. Μέχρι να βγω από την κλινική δεν πονούσα καθόλου (μόνο όταν φτερνιζόμουν).

Στο 2ο μπήκα με ραντεβού για καισαρική πρωί στις 6 και στις 8:40 κρατούσα αγκαλιά την μπεμπούλα μας. Η διαφορά είναι αυτή τη φορά ήμουν πιο χ....η από την πρώτη. Ίσως γιατί ήξερα ότι πήγαινα κατευθείαν για χειρουργείο, ίσως γιατί είχα πια και το γιο μου να σκεφτόμαι, δεν ξέρω. Αποτέλεσμα να τρέμω πριν κάνω την επισκληρίδιο. Μετά την ένεση όλα καλά. Παρόλο που γέννησα πρωί πάλι βράδυ σηκώθηκα αφού άργησε να περάσει η επισκληρίδιος (είχα ανησυχήσει αλλά μου έλεγαν ότι κουνάω τα πόδια απλώς δεν τα ένιωθα. το θετικό ήταν ότι όσο δεν τα ένιωθα δεν ένιωθα και τους πρώτους πόνους της τομής). Το βράδυ που σηκώθηκα ήμουν πολύ καλά. Στη 2η καισαρική μπορώ να πώ ότι πόνεσα λιγότερο από την πρώτη και η αναρρωση ήταν πιο γρήγορα. Να σημειώσω ότι κανένας δεν έμεινα μαζί μου βράδυ σε καμμία από τις 2 γέννες μου. Να μην ανησυχείς. Όλα καλά θα πάνε. Με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

θα στα πω με καθε λεπτομερεια.ετοιμη?παμε:εγω θα ξεκινουσα για κανονικο τοκετο,αλλα ηξερα απο το γιατρο μου οτι υπαρχει μια μεγαλη περιπτωση για καισαρικη.ετσι λοιπον πηγα στο μαιευτηριο μπηκα μεσα στην αιθουσα εδωσα τα στοιχεια μου και ακολουθησα μια κοπελα σε ενα δωματιο.εκει σου δεινουν μια ρομπιτσα βγαζεις ολα σου τα ρουχα και τη φορας.σε ξυριζουν και σου κανουν κλυσμα(δε ποναει) και πας στη τουαλετα(σου ειπα με καθε λεπτομερεια ετσι!!).μετα πας σε ενα αλλο δωματιακι με αλλες κοπελες και περιμενεις να ερθουν να σε παρουν.αφου σε παρουν δινεις τα πραγματακια σου στον αντρα σου και πας στο δωματιο των ωδινων.εκει εμενα μου πηραν αιμα για εξετασεις και μου εβαλαν ορο και τεχνητους πονους.αφου περιμενα κανα 7ωρο με πονους που ειναι σαν της περιοδου ηρθε ο γιατρος μου να με εξετασει.ειδε οτι ο τραχυλος ειναι τελειωσ κλειστος και ετσι παμε για καισαρικη.ερχεται ο αναισθησιολογος για επισκληριδιο.γυρνας στο πλαι και φερνεις τα γονατα στο στηθος,ειναι λιγο δυσκολο με τη κοιλια αλλα θα σε βοηθησει και η μαια σου.καθεσαι λοιπον σαν εμβρυο και σου κανει την ενεση για να σου τοποθετησει ενα καθετηρα για να μπει το υγρο.η ενεση αυτη γινεται αναμεσα στους δυο σπονδυλους και οχι πανω στο κοκκαλο.δε θα καταλαβεις τιποτα γιατι εκει υπαρχει κενο.μολις σου βαλει την αναισθησια απο τον καθετηρα,που τη πρωτη μερα θα τον κρατησεις,θα νιωσεις στην αφη τη κοιλια σου περιεργη σα μουδιασμενη.η ενεση δουλευει.θα αρχισεις να εχεις ενα μικρο τρεμουλο που μετα απο 2,3 ωρες θα περασει.σε πανε στο χειρουργειο σε ξαπλωνουν και σου δενουν τα χερια εχοντας στο ενα τον ορο για τα φαρμακα και στο αλλο ενα πιεσομετρο.σε αλυφουν με μπεταντιν και αρχιζουν να σε εγχειριζουν.θα κοψουν 8 στρωματα μεχρι να φτασουν στο μωρακι σου,διαδικασια που κραταει 5-7 λεπτα.μετα η μαια και ο γιατρος θα πατησουν δθνατα τη κοιλια σου για να γλυστρισει το μικρακι.εγω εκει πονεσα λιγο γιατι δε το περιμενα και δε προλαβα να αναπνευσω και μου κοπηκε η ανασα.το μωρακι βγηκε!!!το σκουπιζουν και στο φερνουν να το δεις.το περνουν να το πλυνουν και να το πανε στο μπαμπα και για εξετασεις.απο τη μερια που ειναι ο γιατρος τα ραμματα θα σε πονανε πιο πολυ γιατι εκει θα καταληγουν ολοι οι κομποι.αφου τελειωσεις σε πανε στο δωματιο ανανυψεις οπου και μενεις για καμια ωρα πριν πας στο δωματιο.οταν θα ειναι η ωρα να ταιστουν τα μωρα θα στο φερουν να το δεις και να το παρεις αγκαλιτσα για λιγο μονο γιατι λογω του ορου δε θα μπορεις να θυλασεις και ουτε να φας,μονο τσαγακι.το βραδυ θα σου βγαλουν τον ορο και το μωρο θα τρωει κανονικα απο το πρωι.θα εχεισ αερια που θα κυκλοφορουν στο εντερο αλλα δε θα βγαινουν αυτο θα ποναει λιγο γιατι θα ειναι κατω απο την εγχειρηση.αν μπορεις να τα βγαλεις βγαλτα θα ανακουφιστεις πολυ!!!το πρωι θα σηκωθεις για περπατημα και μετα θα εισαι φυσιολογικα στο να καθεσαι και να φας.ουουουουφφφφ!!τελειωσα!!!!νομιζω καλυψα καθε απορια σου!!!απολαυσε το οσο μπορεις στο μαιευτηριο και με το καλο το μωρακι σου.ελπιζω να μη σε κουρασα!!!!!

 

Καλά Μαρία, πολύ κατατοπιστικό το post σου!!!!

Μου έλυσες όοοοοολες τις απορίς για το τί γίνεται από τη στιγμή που μαίνουμε στο νοσοκομείο!!! Thanks!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το πιο σημαντικό....σαν τον πόνο όταν σου βάζουν χέρι για τον τράχηλο δεν υπάρχει...κ μόνο αυτό που θα γλυτώσεις τα υπόλοιπα είναι περίπατος!!! :lol::lol::lol:

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά Μαρία, πολύ κατατοπιστικό το post σου!!!!

Μου έλυσες όοοοοολες τις απορίς για το τί γίνεται από τη στιγμή που μαίνουμε στο νοσοκομείο!!! Thanks!!!!

να σαι καλα κουκλα μου και οτι αλλο μπορω να βοηθησω ειμαι διαθεσιμη να το κανω.εμενα δε μου τα ειχε πει κανεις οτι ηξερα ηταν απο βιβλια και απο το forum,οποτε αν καποια εχει αποριες και μπορω να βοηθησω θα το κανω με χαρα!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω μια ενσταση!!!Γιατι δεν μπορεις να θηλασεις?Θηλασα κανονικα απο το πρωτο μισαωρο!Μου το εφεραν 2 φορες στην αιθουσα ανανηψης να το θηλασω!Και το ειχα το μωρο κοντα μου απο την στιγμη που μπηκα στο δωματιο!Ορο ειχα τρεις μερες και θηλαζα ολη μερα παρολο τον ορο και τα φαρμακα!Κατα τα αλλα μαρια Κ. με εκανες να θυμηθω ολη την διαδικασια και εχω ανατριχιασει απο συγκινηση!

Μαρια g με το καλο το μωρακι σου!Μην εχεις κανενα φοβο!Ειναι συγκλονιστικη εμπειρια ο ερχομος του μωρου σου...απολαυσε τον στο μεγιστο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλε εμενα με επιασαν τα ζουμια λεμε!

 

 

και εγω μια απο τα ιδια καισαρικη αν και πηγαιναμε για φυσιολογικο αλλα χαλαλι σωθηκε το μωρο μου και τωρα ειναι 6 χρονων σχεδον!

 

ειμαι υπερ και της επισκληριδιου και θηλασα την αλλη μερα το πρωι κανονικοτατα!

θα συμφωνησω λοιπον με ολες τις προλαλησαντες μανουλες!!

 

με το καλο λοιπον!!!

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω μια ενσταση!!!Γιατι δεν μπορεις να θηλασεις?Θηλασα κανονικα απο το πρωτο μισαωρο!Μου το εφεραν 2 φορες στην αιθουσα ανανηψης να το θηλασω!Και το ειχα το μωρο κοντα μου απο την στιγμη που μπηκα στο δωματιο!Ορο ειχα τρεις μερες και θηλαζα ολη μερα παρολο τον ορο και τα φαρμακα!Κατα τα αλλα μαρια Κ. με εκανες να θυμηθω ολη την διαδικασια και εχω ανατριχιασει απο συγκινηση!

Μαρια g με το καλο το μωρακι σου!Μην εχεις κανενα φοβο!Ειναι συγκλονιστικη εμπειρια ο ερχομος του μωρου σου...απολαυσε τον στο μεγιστο!

δε ξερω γιατι δε με αφησαν τι να σου πω παντως εγω γεννησα στο μητερα και δεν τον ειχα μαζι μου μου τον εφερναν στις10-12το πρωι για φαγητο και μετα ανα τριωρο.την επομενη της γεννας τον θηλασα και γω κανονικα αφου μου ειχαν βγαλει τον ορο το βραδυ.και γω συγκινουμε οποτε το θυμαμαι!ειδικα οταν βγηκε και μου τον εφεραν στον ωμο για να τον δω αστα να πανε!δε το πηρα και αγκαλια γιατι ημουν δεμενη και θυμαμαι οτι του εδωσα ενα φιλι στη φατσα του και εκεινο ειχε κανει τα χειλια του ενα μικρο ομικρον ολοστρογγυλο και κλαψουριζε κανοντας ου ου ου.ηταν απιστευτω μονο που τον θυμαμαι ετσι να το δακρυ κορομηλο!και υπαρχουν μερικοι που σου λενε οτι εισαι μικρη(ημουν 22 οταν τον εκανα)και δεν εχουν αναπτυχθει τα φιλτρα της μανας!!πφφφ βλακειες!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

!και υπαρχουν μερικοι που σου λενε οτι εισαι μικρη(ημουν 22 οταν τον εκανα)και δεν εχουν αναπτυχθει τα φιλτρα της μανας!!πφφφ βλακειες!!

Κι εγω στα 22 την εκανα τη Μαρια μου!

Γεννησα κι εγω στο Μητερα.. Και δεν θα ξεχασω που εκλαιγε συνεχεια, κι οποτε την ακουμπουσε η μαια στον ωμο μου, σταματουσε να κλαιει και με κοιταζε μεσα στα ματια! Ποτε δεν θα ξεχασω αυτο το βλεμμα της! ΠΟΤΕ!

 

Αντε γιατι κι εμενα με πηραν τα ζουμια!:|

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω γεννησα με καισαρικη και οληκη ναρκωση δυστιχος αλλα με το που συνηλθα την ιδια μερα σηκωθηκα και θηλασα και την μπεμπα μου κανεις δεν μου ειπε τιποτα γεννησα 12 και 5 το πρωι και σηκωθηκα 13 και30 που ημουν ακομη στην αιθουσα ανανηψης!!μετα πηγα στο δωματιο μου εφεραν την μικρη και την θηλασα αμεσως!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Κανω εντιτ γιατι εκανα ποστ το ιδιο πραγμα δυο φορες!! ;)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για τις πολύτιμες περιγραφές των εμπειριών σας! Σίγουρα θα πάω πιο ενημερωμένη και κατατοπισμενη!! Θα σας πω τα νέα μου μετά την εμπειρία!! Φιλιά!!

Link to comment
Share on other sites

ειδικα οταν βγηκε και μου τον εφεραν στον ωμο για να τον δω αστα να πανε!δε το πηρα και αγκαλια γιατι ημουν δεμενη και θυμαμαι οτι του εδωσα ενα φιλι στη φατσα του και εκεινο ειχε κανει τα χειλια του ενα μικρο ομικρον ολοστρογγυλο και κλαψουριζε κανοντας ου ου ου.ηταν απιστευτω μονο που τον θυμαμαι ετσι να το δακρυ κορομηλο!και υπαρχουν μερικοι που σου λενε οτι εισαι μικρη(ημουν 22 οταν τον εκανα)και δεν εχουν αναπτυχθει τα φιλτρα της μανας!!πφφφ βλακειες!!

Πωπω ρε τι σκηνες απιστευτες!?!?!?Κι εμενα μου τον εδωσαν και μου πιπιλαγε το σαγονι:lol::lol::lol:Ο φαγανακος μου!

Οσο για τη ηλικια εγω νομιζω ειχα το φιλτρο απο τοτε που γεννηθηκα!;)Βεβαια στα 27 γεννησα αλλα νομιζω ετσι θα νιωθα και μικροτερη!Μωρακια τελεια και φοβερα!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απολυτωσ τιποτα!!!ολα γινοντε πολυ γρηγορα και σιγουρα δεν θα καταλαβεις τιποτα!! αλλα αυτο εχει να κανει και με εσενα αν εισαι πολυ ευαισθητη ή οχι. εγω που εκανα διδυμα ηταν μια χαρα! απλα εχεισ τισ ενοχλησεισ τησ τομησ για καποιεσ μερεσ και μετα ολα καλα. αλλα αυτα μην τα σκεφτεσαι καθολου να πας με πολυ θετικη σκεψη και ολα θα πανε σουπερ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω ρε τι σκηνες απιστευτες!?!?!?Κι εμενα μου τον εδωσαν και μου πιπιλαγε το σαγονι:lol::lol::lol:Ο φαγανακος μου!

Οσο για τη ηλικια εγω νομιζω ειχα το φιλτρο απο τοτε που γεννηθηκα!;)Βεβαια στα 27 γεννησα αλλα νομιζω ετσι θα νιωθα και μικροτερη!Μωρακια τελεια και φοβερα!

τι ειπες τωρα για το πιπιλισμα του σαγονιου!!!εμενα λιγο πιο μεγαλος βεβαια τον εβαζα να ρευτει μετα το θηλασμο και παντα κοιμοταν ηταν ομως καποιες φορες που του χτυπουσα τη πλατουλα κοιμησμενος τωρα αυτος,και ξυπνουσε σηκωνε το κεφαλι του με κοιταγε στα ματια και εκανε βουτια στο σαγονι και δωστου πιπιλισμα!!!!ηταν απιστευτη φαση παντα οταν το εκανε πεθαινα στα γελια!!!! :lol:

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σε λίγες μέρες έχω προγραμματισμένο ραντεβού για καισαρική με επισκληρίδιο και θα ήθελα τις εμπειρίες σας γιατί έχω χ..τεί λίγο πάνω μου...Σας περιμένω!

 

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΟΛΙΚΗ Κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΔΝΕ ΘΑ ΠΟΝΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΕΙΟ Κ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗ ΓΕΝΝΗΣΕΣ,ΡΩΤΑ Κ ΜΑΣ ΤΙ ΟΜΟΡΦΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ!!!:?:?:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...