Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΩΝ. ΜΙΑ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ?


Recommended Posts

Γεια σας, θα ήθελα να έχω τη γνώμη σας για ένα συγκεκριμένο θέμα! Όπως όλες σας γνωρίζετε πηγαίνοντας σε έναν ιδιώτη γυναικολόγο γεννάς στο τέλος σε μία ιδιωτική κλινική. Έτσι και εγώ αποφάσισα να γεννήσω σε μια ιδιωτική κλινική της επιλογής μου δεδομένου ότι ο γιατρός μου μου είχε δώσει το ελεύθερο να επιλέξω βάσει της οικονομικής μου κατάστασης σε όποια κλινική εγώ θέλω. Όπως καταλαβαίνετε κάνεις τον προϋπολογισμό σου και και φροντίζεις από πριν να έχεις τα απαιτούμενα χρήματα. Να σου όμως που μου λέει ξαφνικά ότι άν τυχόν γεννήσω την Δευτέρα δηλ. σπάσουν νερά κτλ. θα πρέπει να πάω σε άλλη κλινική στην οποία έχει προγραμματίσει τοκετό! Καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να διακτινιστεί ο γιατρός και να είναι ταυτόχρονα σε δύο κλινικές αλλά γιατί να προηγηθεί κάποια 'εγκυος με προγραμματισμένο τοκετό και να μην προηγηθώ εγώ που γεννάω στο κάτω κάτω φυσιολογικά! δηλ. θα πρέπει για να γεννήσουμε στην κλινική που οικονομικά είναι στα μέτρα μας να κάνουμε υποχρεωτικά πρόκληση; Δεδομένου ότι η άλλη κλινική της άλλης εγκύου είναι πιο ακριβή και γνωρίζοντας ότι εγώ είμαι στις μέρες μου γιατί να μην της πεί ότι θα κάνεις προγραμματισμένο τοκετό στην άλλη φθηνότερη κλινική γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο να γεννήσω εγώ δηλ η άλλη εγκυος πελάτισσά του εκεί? (μιλάω πάντα για θεσσαλονίκη όπου οι αμοιβές των γιατρών δεν είναι αντίστοιχες των κλινικών στις όποιες γεννάει η επίτοκος). ¨Ολα πια θυσιάζονται στον βωμό του χρήματος ? Έχω χάσει πάσα ιδέα και όχι τίποτα άλλο απλά αισθάνομαι πολύ εξαπατημένη και ξεκρέμαστη. Βέβαια μπορεί να μην υπάρξει πρόβλημα και να μην γεννήσω τελικά δευτέρα ! Αλλά και μόνο η πρόθεση του γιατρού μου να μην με ξεγεννήσει αν δεν έρθω εκέι που τον βολέυει με κάνει να νιώθω πολύ κοροιδάκι! Σας παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας και αν έχετε και αντίστοιχες εμπειρίες! Συγγνώμη που σας κούρασα αλλά ήθελα με κάποιον να το μοιραστώ! Δίνουμε τόσα χρήματα σε ιδιώτες γιατρούς και τους παρακαλάμε κιόλας στο τέλος! Τελικά είναι όλο μια καλοστημένη βιομηχανία? Δεν υπάρχουν άνθρωποι πιά?:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


. θα πρέπει να πάω σε άλλη κλινική στην οποία έχει προγραμματίσει τοκετό! Καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να διακτινιστεί ο γιατρός και να είναι ταυτόχρονα σε δύο κλινικές αλλά γιατί να προηγηθεί κάποια 'εγκυος με προγραμματισμένο τοκετό και να μην προηγηθώ εγώ που γεννάω στο κάτω κάτω φυσιολογικά!

 

Δηλαδη εννοεις αν καποια εχει φτασει στην τελευταια ημερα και πρεπει να γεννησει με προκληση να περιμενει μηπως σπασουν τα νερα σου????

Συγνωμη αλλα μου φαινεται λιγο εγωιστικο αυτο.....

Απο την αλλη ομως μπορεις να το συζητησεις με τον ιατρο σου.Νομιζω θα εχει καλυτερη απαντηση.Και σιγουρα θα υπαρχει και λυση....

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

. ¨Ολα πια θυσιάζονται στον βωμό του χρήματος ? Έχω χάσει πάσα ιδέα και όχι τίποτα άλλο απλά αισθάνομαι πολύ εξαπατημένη και ξεκρέμαστη.

 

Δυστυχως γλυκιά μου είναι μια πολύ καλοστημένη βιομηχανία στις περισσότερες περιπτώσεις. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις αλλά πρέπει να είσαι τυχερή για να τις βρεις. Σε καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι και είναι απόλυτα λογικό να νιώθεις έτσι. Εγω δεν είχα τέτοια εμπειρία αλλα νομίζω έχει συμβέι σε πολλές κατι ανάλογο αν ψάξεις στο φόρουμ. Αν σε κανει να νιώσεις καλύτερα συζήτησέ το με το γιατρό σου να δεις τι θα σου πει και απο κει και πέρα ό,τι έιναι να γίνει ας γίνει. Γνώμη μου όμως είναι μην μπαίνεις τωρα σε τέτοιο τριπάκι στην κατάσταση που βρίσκεσαι. Να γεννήσεις με το καλό και μετά αν θέλεις ψάχνεις και για άλλο γιατρό, το ψάχνεις γενικότερα περισσότερο τώρα που έισαι υποψιασμένη.

Σου έυχομαι η ώρα η καλή και σύντομα να κρατησεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν συνεχισει ο ιατρος σου να επιμενει να γεννησεις σε κλινικη που δεν θες επειδη θα ειναι αυτος εκει,τοτε πες του οτι θα χρειαστει να διακοψετε τη συνεργασια σας......

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός σου άνοιξε τα χαρτιά του και αυτό είναι κάτι που καλό είναι να εκτιμάται... Πόσες και πόσες δεν πηγαν προγραμματισμένα, χωρίς να το ξέρουν καν... "Κάτι" είδε ο γιατρός - κατά κανονα χωρίς γνωμάτευση και ποια τη ζητάει δηλαδή - και εσπευσμένα... να το το παιδί.

 

Ενώ κάτι άλλοι βγαίνουν και θεοί από πάνω, ότι έσωσαν δήθεν μωρό και μαμά και στην πραγματικότητα το μόνο που έκαναν ήταν να κοροϊδέψουν αγρίως. Και η μαμά καμαρώνει... Ο γιατρός ΜΟΥ...

 

Οπότε μην ντρέπεσαι για το γιατρό σου, το αντίθετο να κάνεις.

 

Να πω την αλήθεια, όταν άνοιγα το τόπικ, άλλα περίμενα να δω να γράφονται και όχι να σχολιάζεται η ειλικρίνεια ενός γιατρού.

 

Τι εναλλακτικό υπάρχει δηλαδή; Να πάει η προγραμματισμένη σε άλλη κλινική που δεν προτιμάει, μήπως και εσύ γεννήσεις Δευτέρα; Αφού προφανώς εκείνη διάλεξε την κλινική και όποια μέρα της εβδομάδας και να είχε διαλέξει, πάλι σε κείνη την κλινική θα γεννούσε.

Link to comment
Share on other sites

δεν το καταλαβαινω αυτο.σε μια ασχετη συζητηση με τη γιατρο μου μου ειχε πει οτι δεν αναλαμβανει δευτερη γυναικα που να γενναει τον ιδιο μηνα με πελατησα που εχει απο πριν.ειναι λεει αντιεπαγγελματικο να κρεμασει τη μια απο τις δυο αν τυχει να γεννανε μαζι.και μου φαινετε πολυ λογικο.δεν ηταν αναγκη ο γιατρος σου να σε αγχωσει.το θεμα χρονου και τοπου επρεπε να απασχολει τον ιδιο οχι εσενα αυτος πρεπει να βρει λυση.αφου θα γινει αυτο που θελει αυτος τι σε εβαλε να διαλεξεις αφου στο τελος σου αλλαξε το προγραμμα.κακως δεν πατησες ποδι.βρισκουν και τα κανουν.πρεπει να αντιδρουμε στα κουλα.το πρωτο και κυριο προσον του γιατρου ειναι να μην δημιουργει αγχος?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εχω ΠΗΤ την ημέρα των Χριστουγέννων... όπως καταλαβαίνετε είναι η πλέον άβολη ημερομηνία για όλους τους γιατρούς!!! Και ειλικρινά προσεύχομαι να κάνει την έξοδο του πιο νωρίς ο μπέμπης από μόνος του γιατί φοβάμαι πως θα βρεθεί κάποια δικαιολογία τύπου "γέρασε πρόωρα ο πλακούντας" για να πάμε με πρόκληση (και πιθανότατα να καταλήξουμε σε καισαρική)

Έχω και μυωπία που ήταν εύκολη δικαιολογία, αλλά εξετάστηκα από οφθαλμίατρο και μου έδωσε το ΟΚ... οπότε τους τη χάλασα...

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτα διαβαζω και χαιρομαι που διαλεξα να γεννησω με γυναικολογο στο δημοσιο(ειναι και πολυ καλος)δεν ειναι και αλλου απο οτι ξερω και καθε μερα ειναι στο νοσοκομειο!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχώνεσαι προκαταβολικά. Αν ο γιατρός σου είπε ότι στις μέρες που είναι η ΠΗΤ σου έχει προγραμματισμένο τοκετό σημαίνει ότι η άλλη έγκυος γεννάει με προγραμματισμένη καισαρική που κρατάει μία ώρα + 1 ώρα για να φτάσει στη Βιοκλινική. Μέχρι να φτάσεις εσύ στην κλινική, να σε ετοιμάσουν οι μαίες έχει προλάβει να φτάσει ανετότατα. Στις πρωτότοκες ο τοκετός δεν εξελίσσεται πάρα πολύ γρήγορα. Οι μαιευτήρες δεν ξέρω πώς τα καταφέρνουν, αλλά τα προλαβαίνουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν γέννησα, σχεδόν ίδια ΠΗΤ με εμένα (με διαφορά 1 εβδομάδας μεταξύ τους και 20 μέρες με μένα. Κοινώς εκείνες ήταν στις αρχές του μήνα κι εγώ στο τέλος) είχαν άλλες 2 κοπέλες στο γιατρό μου. Λοιπόν, η μία γέννησε το πρωί της Δευτέρας και η άλλη ξημερώματα Τρίτης... Σε διαφορετικές κλινικές και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Εγώ 7 μέρες αργότερα με προγραμματισμένη καισαρική (για άσχετους λόγους). Για μένα κακώς σε αναστάτωσε ο γιατρός σου. Είναι πασίγνωστο ότι είναι σπάνιο να γεννήσει μια έγκυος ακριβώς στην ΠΗΤ της, οπότε μην αγχώνεσαι. Επιπλέον είναι και αυτό που λέει η ilonka. Ακόμα κι αν συμπέσετε είναι δύσκολο να μην προλάβει ο γιατρός σου. Παρόλαυτα, επειδή κι εμένα θα μου την έσπαγε αν μου έλεγε τέτοια κοτσάνα τελευταία στιγμή, θα το σκεφτόμουν αν θα ήταν ο γιατρός μου την επόμενη φορά. Να πω την αλήθεια, μου ακούγετε λίγο σαν να θέλει να σε προτρέψει να αλλάξεις κλινική... μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια...

 

Όπως και να έχει σου εύχομαι με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακριβως ετσι,αν την ωρα της προγραμματισμενης κτ η κοπελα εχει φτασει σε φαση τοκετου τι θα γινει?στο 1ο μου παιδι 28αυγουστου με πιασαν οι πονοι παρασκευη θα μπορουσε ανετα να με κανει εισαγωγη ο γιατρος αφου δεν ηξερα και πολλα πραγματα,να τελιωνε για να παει σαβ/ριακο να κανει τα μπανακια του,ομως με αφησε και τελικα εκανα εισαγωγη κυριακη ξημερωματα ο γιατρος ηρθε απο χαλκιδικη μονο για μενα και γεννησα μεσσημερι τελικα.πανω απο ολα ειναι η ασφαλεια που νιωθεις οτι εχεις σε αυτο-αυτον που στηριζεσε(αλλο το θεμα των εφημεριων σε νοσοκομεια).το ποιο επαγκελματικο που θα κανει ο γιατρος ειναι να σου συστησει καποιον συνεργατη του τον οποιο θα επισκεφτεις και θα εχεις σαν μπακ απ!οποτε και εσυ θα νιωθεις ηρεμη και ασφαλης και ετσι θα υπαρχει και καλυτερος ελενχος.μια γεννα οσο ευκολη μπορει να ειναι τοσο ευκολα και μια επιπλοκη μπορει να εμφανισει.οποτε ή τον ιδιωτη γιατρο στα ποδια σου ή την ασφαλεια ενος νοσοκομειου.κατα την γνωμη μου παντα!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και μενα ο γιατρος μου ειναι απλα υπεροχος , και παρα πολυ καλος ανθρωπος . Εδω με την παλλινδρομη δεν μου πηρε 2 φορες χρηματα και οταν το διεγνωσε και μετα που πηγα για εξεταση επειδη ειχα αιμα . Τι να πω , πραγματικα κακως τα ανεχεστε , υπαρχουνε πολυ καλυτεροι γιατροι που δεν εχουνε στο μυαλλο τους το πως θα βγαλουνε χρηματα . Ο δικος μου γιατρος χειρουργει σε 2-3 κλινικες στη Θεσσαλονικη , αλλα μονο με μια συνεργαζεται παρα πολυ , εμεις στην πρωτη μου γεννα θελαμε να γεννησουμε στην αλλη και ενω ο ανθρωπος ουσιαστικα διακτινιστικε για να γεννησω εγω σε αυτη την κλινικη και να επιστρεψει στην αλλη να 3εγεννησει και τις αλλες επιτοκους οπου υποθετω ειχε , ποτε δεν εφερε αντιρηση , ποτε δεν πηγε να μας μεταπεισει ποτε δεν ειπε το παραμικρο , και εμεινε μαζι μου ολη τη νυχτα και ενω ο μικρος ητανε σφινωμενος με το χερακι και δεν κατεβαινε ευκολα δεν μιλησε ποτε για καισαρικη και εκανε τα παντα και γεννησα με φυσιολογικο τοκετο . Και φυσικα μας πηρε λιγα χρηματα .

Ε στην 2η γεννα πηγαμε στην αλλη κλινικη οπου ειναι αποκλειστικα γυναικολογικο ιδιωτικο νοσοκομειο και ομολογω οτι ητανε πολυ καλυτερα απο την πρωτη οπου ειναι ολοκληρο ιδιωτικο νοσοκομειο .

Να σημειωσω δε οτι και στην 2η γεννα οπου ητανε περιπου 20 μηνες μετα την πρωτη δεν μας πηρε παραπανω χρηματα οπως συνηθιζουνε οι περισσοτεροι , πολυ χαιρομαι που υπαρχουνε ακομα γιατροι ποθ ειναι ανθρωποι .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα να έχω τη γνώμη σας για ένα συγκεκριμένο θέμα! Όπως όλες σας γνωρίζετε πηγαίνοντας σε έναν ιδιώτη γυναικολόγο γεννάς στο τέλος σε μία ιδιωτική κλινική. Έτσι και εγώ αποφάσισα να γεννήσω σε μια ιδιωτική κλινική της επιλογής μου δεδομένου ότι ο γιατρός μου μου είχε δώσει το ελεύθερο να επιλέξω βάσει της οικονομικής μου κατάστασης σε όποια κλινική εγώ θέλω. Όπως καταλαβαίνετε κάνεις τον προϋπολογισμό σου και και φροντίζεις από πριν να έχεις τα απαιτούμενα χρήματα. Να σου όμως που μου λέει ξαφνικά ότι άν τυχόν γεννήσω την Δευτέρα δηλ. σπάσουν νερά κτλ. θα πρέπει να πάω σε άλλη κλινική στην οποία έχει προγραμματίσει τοκετό! Καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να διακτινιστεί ο γιατρός και να είναι ταυτόχρονα σε δύο κλινικές αλλά γιατί να προηγηθεί κάποια 'εγκυος με προγραμματισμένο τοκετό και να μην προηγηθώ εγώ που γεννάω στο κάτω κάτω φυσιολογικά! δηλ. θα πρέπει για να γεννήσουμε στην κλινική που οικονομικά είναι στα μέτρα μας να κάνουμε υποχρεωτικά πρόκληση; Δεδομένου ότι η άλλη κλινική της άλλης εγκύου είναι πιο ακριβή και γνωρίζοντας ότι εγώ είμαι στις μέρες μου γιατί να μην της πεί ότι θα κάνεις προγραμματισμένο τοκετό στην άλλη φθηνότερη κλινική γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο να γεννήσω εγώ δηλ η άλλη εγκυος πελάτισσά του εκεί? (μιλάω πάντα για θεσσαλονίκη όπου οι αμοιβές των γιατρών δεν είναι αντίστοιχες των κλινικών στις όποιες γεννάει η επίτοκος). ¨Ολα πια θυσιάζονται στον βωμό του χρήματος ? Έχω χάσει πάσα ιδέα και όχι τίποτα άλλο απλά αισθάνομαι πολύ εξαπατημένη και ξεκρέμαστη. Βέβαια μπορεί να μην υπάρξει πρόβλημα και να μην γεννήσω τελικά δευτέρα ! Αλλά και μόνο η πρόθεση του γιατρού μου να μην με ξεγεννήσει αν δεν έρθω εκέι που τον βολέυει με κάνει να νιώθω πολύ κοροιδάκι! Σας παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας και αν έχετε και αντίστοιχες εμπειρίες! Συγγνώμη που σας κούρασα αλλά ήθελα με κάποιον να το μοιραστώ! Δίνουμε τόσα χρήματα σε ιδιώτες γιατρούς και τους παρακαλάμε κιόλας στο τέλος! Τελικά είναι όλο μια καλοστημένη βιομηχανία? Δεν υπάρχουν άνθρωποι πιά?:confused:

 

Ειλικρινά, δεν ξέρω τι να πω...

 

Καλέ μου γιατρούλη σ' ευχαριστώ...

 

Τι να σου πω βρε κορίτσι μου...σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας ακούγεται....Έλεος πια...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιστευω ισα-ισα οτι ο γιατρος σε ενημερωσε εγκαιρως για να μην αγχωνεσαι, οτι υπαρχει και αυτο το ενδεχομενο. δεν τον χαρακτηριζει σαν πονηρο, εγω δε θα το εβλεπα ετσι.

μην αγχωνεσαι, υπαρχουν λυσεις και στην αλλη κλινικη (εννοω πιο οικονομικες).

εμενα θα με πειραζε αν μου ελεγε να ερθω τοτε να γεννησω επειδη φευγει καπου......

και δεν μπορω να βλεπω συμβολες να αλλαξει καποια γυναικολογο οταν εισαι στις μερες σου!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...