Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Με το καλο να ερθει το μωράκι σου!!! Μπορεις να τα βαψεις με φυτικη βαφη, διαφορετικα κάνε ανταυγιες... εγω φαντασου εκανα ανταυγιες ντεκαπαζ μετα το 4ο μηνα!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

κανονικη βαφη δεν νομιζω να κανει τωρα.εγω λεω να κανω υπομονη για να τα βαψω λιγο μετα τη γεννα αλλα κανει και τοτε ή επηρεαζει και το θηλασμο?μαζι θα γεννησουμε panoula?

Link to comment
Share on other sites

Η κανονικη βαφη απαγορευεται αν και δεν εχουν διαπιστωθει επιστημονικα παρενεργειες στα μωρα για λογους ερεθισμων παντως οι γιατροι τις απαγορευουν. Εξαλλου δεν λεει επανω το κουτι πριν εφαρμοσετε την βαφη να τη δοκιμασετε σε ενα μικρο σημειο του δερματος? το μωρακι πως θα την δοκιμασει?

Εγω τα εβαψα στον εβδομο με φυτικη βαφη στο κομμωτηριο, με την αδεια της γιατρου μου φυσικα. Επισης και κατα την διαρκεια του θηλασμου με φυτικη βαφη. Δεν επηρεαζει ξερω.

Ε να δεχτεις το μωρακι σου περιποιημενη πια!! Θα βοηθησει και στην ψυχολογια

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω αρκετά λευκά και δεν σταμάτησα να βάφω τα μαλλιά μου, όμως μονο με φυτική βαφή την οποία ήδη χρησιμοποιούσα πριν μείνω έγκυος...μην είμαστε υπερβολικοί...αν ήταν έτσι, ακόμα και με τον αέρα που αναπνέουμε που είναι τόσο βρώμικος θα επηρεαζόντουσαν τα μωρά μας...

Καλή λευτεριά σε όλες μας...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι στον 6ο μήνα και έκανα χρωμογαλάκτωμα μόνο... φυσικό... χωρίς αμμωνία κλπ...

 

Για βαφή μαλλιών και θηλασμό που ρώτησε η nanana... ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!!!

Ήθελα και εγώ πέρισι για τη βάφτιση του μεγάλου και η παιδίατρος ήταν κατηγορηματική... ή θηλασμός ή βαφή... τελικά έκανα 5 ανταύγειες όλες και όλες απλά για να φωτίσω λίγο το χρώμα και συνέχισα να θηλάζω...

 

Το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα που να υποστηρίξουν τη βαφή μαλλιώς αλλά ούτε και να την καταδικάζουν... καλό είναι όμως εφόσον υπάρχουν εναλλακτικές να τις ακολουθούμε...

Link to comment
Share on other sites

koritsia oti tha ta vapseis mia fora sthn egymosynh den epireazei to mwro! to kako einai to syxno bapsimo h na doulebeis se kommwthrio giati anagazesai k esi k to mwro na eispneete bafes olh mera! antavgies mporeis na kaneis aneta,aplws les oti eisai egyos (an den fenetai) gia na mhn tis kanoun ws th riza :) an einai etsi tha eprepe na kleidwthoume sto spiti 9 mhnes gia na mhn epireastei to mwro apo kafsaeria,kapnous apo tsigara,fwnes ktl ktl. egw eimai ston evdomo mhna k ta evapsa proxthes alla ekatsa eksw gia na mhn eimai se ena mikro kleisto mpanio k eispnefsw oles tis ousies :) ola afta ta exoume mathei sth sxolh (eimai kommwtria) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

:)Κοριτσια καλημερα κ απο μενα.Περιμενω το πρωτο μου παιδακι,ειμαι στον 7ο μηνα και γραφω πρωτη φορα παρολο που σας παρακολουθω καθ ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου. Μαλλον θα σας λυσω την απορια της βαφης μαλλιων καθως ειμαι κομμωτρια :wink:

Ολοι οι γιατροι (μιας κ ειναι ανθρωοι κ αυτοι) εχουν ο καθενας διαφορετικη αποψη γι αυτο οπως και για τα κατοικιδια επισεις.

Σας επισυναπτω ενα link που αναφερετε σ αυτο το θεμα και καταληγουμε παλι ο καθενας στην δικη του αποψη μιας κ δεν εχει αποδειχθει τιποτα.

http://www.femme.gr/bafes.htm

Γενικοτερα παν μετρον αριστον δηλαδη...καλη η χρηση αλλα οχι η καταχρηση.

Εγω προσωπικα βαφω τα μαλλια μου καθε 2 μηνες περιπου με κανονικες βαφες και φωραω μασκουλες οσο δουλευω για να αποφευγω την μυρωδια.

Κ εχω απειρα παραδειγματα συναδελφων των οποιων σπασανε τα νερα τους την ωρα που δουλευαν:lol:

Ευχομαι σε ολες σας καλες εγκυμωσυνες

κ με το καλο να χαρειτε τα μωρακια σας

 

dev027pbs__.png

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν τα βάψεις...(ότι καταλαβαίνεις εσύ..εγώ δεν τα έβαψα..ούτε με φυτική..κουρεύτηκα μόνο και έκανα ένα ωραίο ίσιωμα να με δει όμορφη η μπουμπού μου!!βέβαια αν είχα άσπρες τρίχες..τότε μάλλον θα τα έβαφα με κάποια αυστηρώς φυτική)..βάψτα σήμερα αύριο το πολύ για να προλάβεις να λουστείς 2-3 φορές εως τη γέννα!!με το καλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...