Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υγειονομικό υλικο στο ιασω


Recommended Posts

:-Pκαλημερα κοριτσια!!!!

 

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση..Οταν πηγα το ιασω να ρωτησω για το κόστοσ τησ εγκυμοσυνησ μου εδωσαν ενα χαρτι που εγραφε το κοστοσ των δωματιων ,αλλά και για 730 Ε που περιλαμβανει (το υγειονομικό υλικο,εργαστηριακεσ εξετάσεισ και φαρμακευτική αγωγή)...

τα 730Ε τα δινεισ ετσι κι αλλιωσ?σωστα? και αν ζητησεισ μια σερβιετα στην χρεώνουν παραπανω?? η ενα σαπούνι? αυτα δεν ανικουν στο υγειονομικό υλικό?

 

ευχαριστω πολυ :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω οτι τα 730 ευρώ είναι σερβιέτες, εσώρουχα μιας χρήσης, η επισκληρήδιος, depon και τέτοια. Οτιδήποτε extra το πληρώνεις. Πάντως, αν κάνεις υπομονή μια βδομάδα θα σου δώσω σαφέστερη απάντηση, μια και σε 2 μέρες γεννάω στο Ιασώ.

Υ.Γ. Ναι, τα δίνεις έτσι κι αλλιώς, δεν τη γλιτώνεις. Μόνο αν πας στο οικονομικότερο πακέτο (το 6κλινο) που περιέχονται στη τελική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλες. λοιπον τα 730 ειναι ΜΟΝΟ για το υγειονομικο υλικο... δηλαδη σερβιετες απο χρυσαφι απο το τιφανυς πλατινα ντεπον και καποιες εξετασεις του μωρου. αυτα αν και εφοσον γινει φυσιολογικος τοκετος!!!!!! η επισκληριδιος στον φ.τ. κοστιζει 500 ευρω και ειναι ΕΞΤΡΑ απο τα 730. διαβασε απο κατω ακριβως ειναι αλλα τα κοστολογια για καισαρικη τομη. ειτε παρεις σερβιετες απο το σπιτι σου ειτε του νοσοκομειου ειτε βρακια απο το σπιτι σου η ντεπον ΘΑ ΤΑ ΧΡΕΩΘΕΙΣ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ.

 

προσωπικα για εξτρα παυσιπονα θα παρω παο το σπιτι μου. αρνουμαι να χρεωθω το ντεπον λες και πινω μοχιτο στο χολιγουντ μαζι με τον κλουνει....(πλακα πλακα πιο φθηνα θα μου ρθει.) οτι αλλο θελεις στην διαθεση σου. παρτο αποφαση παντως πως αυτα δε θα τα γλυτωσουμε. αλλα ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχη στις χρεωσεις. πριν φυγεις με το νινακι σου ζητα προτιμολογιο να διες χρεωσεις.....βαλε καποιον συγγενει που χει νευρα να τσακωθει μετα!!!!!

eHrnp2.png

 

 

xuOPp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια Σασ ευχαριστώ για την απαντηση σασ

 

μεχρι στιγμησ παω για φυσιολογικο τοκετο ...γνωριζω τισ τιμεσ αλλα μου ειπε μια γνωστη μου που γεννησε στο ιασω κ' οτι ζητησε σαπουνι για να πληνει τα χερια τησ .

που θα επρεπε να εχει το μπανιο (ειναι υποχρεωμενοι)

και τησ το χρεώσανε και φυσικα ο αντρασ τησ απο την τσαντιλα του το πηρε μετα και στο σπιτι του (και καλα εκανε)

τοσα λεφτα και το παραμικρο χρεωνεται ελεοσ!!!

zoniadim με το καλο να υποδεχτεισ το μωρακι σου .. με εναν πονο

εχω την υπομονη θα περιμενω να γεννησεισ με το καλο ,αν με θυμηθεισ απαντησε μου ....

kelly77 σε ευχαριστω κι εσενα πολυ..

Link to comment
Share on other sites

:-Pκαλημερα κοριτσια!!!!

 

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση..Οταν πηγα το ιασω να ρωτησω για το κόστοσ τησ εγκυμοσυνησ μου εδωσαν ενα χαρτι που εγραφε το κοστοσ των δωματιων ,αλλά και για 730 Ε που περιλαμβανει (το υγειονομικό υλικο,εργαστηριακεσ εξετάσεισ και φαρμακευτική αγωγή)...

τα 730Ε τα δινεισ ετσι κι αλλιωσ?σωστα? και αν ζητησεισ μια σερβιετα στην χρεώνουν παραπανω?? η ενα σαπούνι? αυτα δεν ανικουν στο υγειονομικό υλικό?

 

ευχαριστω πολυ :-P

 

Τελικά τι περιλαμβάνεται σε αυτά τα 730ευρώ βρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ALEXADR θα μαθουμε σε καμια βδομαδα μεχρι να γεννησει η zoniadim και θα μασ πει ακριβωσ τι πληρωνουμε

πιστευω οτι σε αυτη την τιμη ειναι καποιεσ εξετασεισ του μωρου και δικεσ σου ,σερβιετεσ,βρακιακια, καποια παυσιπονα (μαλλον), τι να σου πω

θα μαθουμε

Link to comment
Share on other sites

όταν είχα ρωτήσει εγώ μου είχαν πεί ότι αυτά τα 730 € είναι

 

υγειονομικό υλικό ( σερβιέτες, γάζες, εσώρουχα μιας χρήσης κτλ)

εργαστηριακές και ιατρικές εξετάσεις

φαρμακευτική αγωγή

 

η επισκληρίδιος και ο αναισθησιολόγος είναι περίπου 500€

 

 

στην οικονομική θέση (6κλινο)

περιλαμβάνεται στην τιμή συγκεκριμένο υγειονομικό υλικό και φάρμακα και συγκεκριμένες εργαστηριακές και ιατρικές εξετάσεις

 

στην περίπτωση του 6κλινου νομίζω μπορούν να σε χρεώσουν έξτρα μέχρι και τον αέρα που θα αναπνέεις!!!!!!!:mad::-x μιας και είναι έντονα τονισμένο το συγκεκριμένο

άρα αν έχουν υπολογίσει μισό depon και εσύ πάρεις ολόκληρο το πληρώνεις για χρυσάφι......

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

τι να πω........ ο γιατρός μου είναι στο ιασώ και δεν μπορώ να τον αλλάξω:twisted::twisted::twisted::twisted:

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος σας δίνουν αναλυτικό τιμολόγιο. Εγώ το διάβαζα και τα είχα πάρει...

 

Ενδεικτικά: βαζελίνη (αυτή του Ιασώ της οποίας η μυρωδιά δεν μου αρέσει καθόλου: 13 ευρώ :shock::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

εγω που γεννησα Αυγουστο του 2008, ειχαν χρεωθει τα 730 παρολο που δεν ειχα χρησιμοποιησει το δικο τους υγειονομικο υλικο.

και επισης στον αναλυτικο λογαριασμο στο τελος ειχαν χρεωσει και καποια αφρολουτρα του μωρού, που μου τα εδωσαν την μερα που θα φευγαμε(και εγω η χαζη νομιζα οτι ηταν δωρο)

και επισης ειχαν χρεωσει μια κρεμα purelan που ουδεποτε χρησιμοποιησα και οταν ρωτησα, πήγαν και μου την εφεραν,να την εχω λεει γιατι θα χρειαστει(εγω ειχα αγορασει ομως ηδη, πριν γεννησω...)

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη βρε κορίτσια και γιατί δεχτήκατε αυτά τα πράγματα, προσωπικά έχω προετοιμαστεί για μεγάλο καυγά.

τι πάει να πεί κρέμα που θα την χρειαστείς. αν την χρειαστώ βρε φίλε θα πάω να την πάρω

αφρόλουτρο του μωρού!!!!!!!!!!!!!!!όχι ευχαριστώ έχω αγοράσει και με περιμένουν σπίτι!!!!

μήπως μέσα στην χαρά μας για το νεογέννητο που έχουμε θαμπωθεί δεν καταλαβενουμε τι πληρώνουμε και πάμε σπίτι βλέπουμε το τιμολόγιο και μετά τραβάμε τις κοτσίδες μας.......????

 

κάποια κοπέλα νομίζω παραπάνω έγραψε να ζητήσουμε προτιμολόγιο..

πολύ έξυπνο, τουλάχιστον πριν σε καταδικάσουν με το τιμολόγιο έχεις πάρει μια ιδέα.

 

αλήθεια πρώτα πληρώνεις και μετά σου δίνουν το παιδί???:shock::shock:

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αλήθεια είναι ότι συμφωνω με όλα όσα γραφεις και ειπα του αντρα μου να παει να τους τα πει...αλλα δυστυχως δεν ειναι ο χαρακτηρας του τετοιος να παέι να κανει σκηνες και ετσι δεν πήγε.εγω θα πήγαινα σίγουρα, αλλά ήμουν τοσο κουρασμενη που δεν ειχα το κουραγιο να παω κατω να κανω φασαρίες...

φυσικα πρωτα πληρωνεις και μετα σου δινουν το παιδι....

ο διπλανος μας πήγε πληρωσε,και οταν ηρθε επάνω και κοιταξε την αποδειξη, του ειχαν κάνει κάτι λαθος στις πραξεις και ειχε πληρωσει παραπανω.φυσικα και δεχτηκαν το λάθος........

το αλλο παραξενο ήταν ότι καθε μία κοπελα στο δωματιο, πληρωσε διαφορετικο ποσο,παρολο που ολες ειχαμε γεννησει φυσιολογικα με επισκληριδιο..

ότι θελουν σου χρεωνουν!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

αλήθεια πρώτα πληρώνεις και μετά σου δίνουν το παιδί???:shock::shock:

 

εννοείται γλυκιά μου!!!!!! τι με εμπόρους έχεις να κάνεις όχι με ανθρώπους!!!

 

Επίσης χρεώναν την κρεμάστρα, θήκη, σακούλα που σου έβαζαν τα ρούχα όταν πήγαινες!!! Μετά που τα κατήργησαν σου χρεώναν μόνο τις 2 σακούλες :lol: :lol:

 

Λογικά μέσα στο υγειονομικό υλικό θα είναι και το ξυραφάκι και το κλίσμα!!!!!

 

Μια κοπέλα είχε ζητήσει εξτρά φαγητό, γιατί οι μερίδες ήταν πολύ μικρές και της το χρεώσαν!!:evil:!!

 

Πάντως το 2005 που γέννησα ήταν σκάλες ανώτερη η συμπεριφορά τους, η περιποίηση, το φαγητό, τα πάντα γενικώς από το 2008 που ξαναγέννησα!!!

 

Το 2005 δεν μου είχαν χρεώσει την διαφορά από το 6κλινο στο 3κλινο!!! Ούτε την κρέμα της frezyderm για το στήθος!!!!!!!!

Το φαγητό ήταν καταπληκτικό και τεράστια ποσότητα, ενώ το 2008 ήταν χειρότερο και από το χειρότερο δημόσιο νοσοκομείο!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τέτοια να μου λέτε και η καινούρια μου γυναικολόγος είναι στο Ιασώ... Πολύ χαίρομαι... Δηλαδή χειρότερα από το Μητέρα απ΄ότι καταλαβαίνω...:-(

 

κι εγώ πάλι στο Ιασώ θα γεννήσω, εκτός αν γίνει το θαύμα και ανοίξει το Ρεα (που δεν το κόβω) ή μου την καρφώσει και πάω στο εφημερεύον νοσοκομείο!!!!!!!!

 

Από ότι μου είπε η δικιά μου γυναικολόγος έχουν διορθωθεί τα πράγματα σε σχέση με το 2008!!!!!

Ένα θα σου πω μετά το διωρο στην ανάνηψη ήμουν 2 1/2 ώρες στον διάδρομο γιατί δεν υπήρχε τραυματιοφορέας να με ανεβάσει επάνω (όχι μόνο εμένα δηλ.) και ΔΕΝ ειδοποίησαν τον άντρα μου. Αφού περίμενα κανά μισάωρο στο δωμάτιο να ενεργοποιηθεί η γραμμή, πήρα τηλ. τη μαμά μου, που τον πήρε στο κινητό και ανέβηκε, χώρια που η νοσοκόμα ήρθε δυο ώρες αργότερα στο δωμάτιο με τις σερβιέτες και για να με βοηθήσει να ντυθώ!!!!!!!

 

Το 2005 σε όλους τους τομείς ήταν άψογοι, το 2008 σε όλους τους τομείς ήταν αηδιαστικά αισχροί!!!!!!!

Και δεν δέχομαι σαν δικαιολογία τον "Αύγουστο", Αύγουστο τα γέννησα και τα δυο!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μετά τη γέννα με είχαν και περίμενα πάνω από 1ώρα σε έναν χώρο χωρίς κλιματισμό, σχεδόν σκοτεινό... Ένιωθα να χάνομαι και να σβήνω από τη ζέστη, κι αυτοί στον κόσμο τους... Καλά που έψαξε να με βρει η μαία για να μου βάλει το μωρό στο στήθος, αλλιώς ακόμα εκεί θα ήμουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ πάλι στο Ιασώ θα γεννήσω, εκτός αν γίνει το θαύμα και ανοίξει το Ρεα (που δεν το κόβω) ή μου την καρφώσει και πάω στο εφημερεύον νοσοκομείο!!!!!!!!

 

Από ότι μου είπε η δικιά μου γυναικολόγος έχουν διορθωθεί τα πράγματα σε σχέση με το 2008!!!!!

Ένα θα σου πω μετά το διωρο στην ανάνηψη ήμουν 2 1/2 ώρες στον διάδρομο γιατί δεν υπήρχε τραυματιοφορέας να με ανεβάσει επάνω (όχι μόνο εμένα δηλ.) και ΔΕΝ ειδοποίησαν τον άντρα μου. Αφού περίμενα κανά μισάωρο στο δωμάτιο να ενεργοποιηθεί η γραμμή, πήρα τηλ. τη μαμά μου, που τον πήρε στο κινητό και ανέβηκε, χώρια που η νοσοκόμα ήρθε δυο ώρες αργότερα στο δωμάτιο με τις σερβιέτες και για να με βοηθήσει να ντυθώ!!!!!!!

 

Το 2005 σε όλους τους τομείς ήταν άψογοι, το 2008 σε όλους τους τομείς ήταν αηδιαστικά αισχροί!!!!!!!

Και δεν δέχομαι σαν δικαιολογία τον "Αύγουστο", Αύγουστο τα γέννησα και τα δυο!!!!!!!!

 

Κι εγώ Αύγουστο γέννησα, στις 25 του 2007, τη μέρα που καιγόταν όλη η Ελλάδα από τις φωτιές...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή κοριτσια κατάλαβα !!!!!

θα πρεπει να έχουμε κι ενα μπλοκακι μαζι για να γραφουμε τι μασ δίνουνε

ΚΛΕΦΤΕΣ!!!!!

ασ γεννησω με το καλο και αν δω τα στραβα σιγα μην ξαναπαω

τωρα αναγκαστικα θα γεννήσω στο ιασω γιατι ειναι ο γιατροσ εκει .

Επισησ τι 6κλινο τι 4κλινο τα ιδια λεφτα δινεισ....αυτοι ξερουν πωσ να στα παρουν

πιστευω οτι ρόλο παιζει κ ο γιατροσ , αν ο γιατροσ δινει σωστεσ οδηγιεσ στο προσωπικο και σε εχει το νου του ,ολα θα πανε καλα αλλιωσ :confused:!!!!!θα βρισκουν δικαιολογιεσ για να σε χρεωνουν...

εχω ακουσει και αλλεσ ιστοριεσ (παλαβεσ)

αχ αχ!!!! τι να πώ και παμε σε ιδιωτικο μαιευτηριο για καλύτερα

για να δουμε

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή κοριτσια κατάλαβα !!!!!

θα πρεπει να έχουμε κι ενα μπλοκακι μαζι για να γραφουμε τι μασ δίνουνε

ΚΛΕΦΤΕΣ!!!!!

ασ γεννησω με το καλο και αν δω τα στραβα σιγα μην ξαναπαω

τωρα αναγκαστικα θα γεννήσω στο ιασω γιατι ειναι ο γιατροσ εκει .

Επισησ τι 6κλινο τι 4κλινο τα ιδια λεφτα δινεισ....αυτοι ξερουν πωσ να στα παρουν

πιστευω οτι ρόλο παιζει κ ο γιατροσ , αν ο γιατροσ δινει σωστεσ οδηγιεσ στο προσωπικο και σε εχει το νου του ,ολα θα πανε καλα αλλιωσ :confused:!!!!!θα βρισκουν δικαιολογιεσ για να σε χρεωνουν...

εχω ακουσει και αλλεσ ιστοριεσ (παλαβεσ)

αχ αχ!!!! τι να πώ και παμε σε ιδιωτικο μαιευτηριο για καλύτερα

για να δουμε

 

σημερα καπου διαβασα (εδω στο parents) οτι καταργηθηκαν τα εξακλινα και τα τετρακλινα... απο τρικλινα και κατω υπαρχουν....

κανανε και μειωση στις τιμες εως 40%....

να δουμε ποσο ισχυει....

τα καινουρια δεδομενα ισχυουν απο 1/6.....

δηλ, γραφει οτι τρικλινο φτ 2000 ευρω.... κτ 2150 ευρω.... νομιζω μαζι με υγειονομικο υλικο, εξετασεις και εξοδα χειρουργειου για κτ....

θα δουμε........

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ πάλι στο Ιασώ θα γεννήσω, εκτός αν γίνει το θαύμα και ανοίξει το Ρεα (που δεν το κόβω) ή μου την καρφώσει και πάω στο εφημερεύον νοσοκομείο!!!!!!!!

 

Από ότι μου είπε η δικιά μου γυναικολόγος έχουν διορθωθεί τα πράγματα σε σχέση με το 2008!!!!!

Ένα θα σου πω μετά το διωρο στην ανάνηψη ήμουν 2 1/2 ώρες στον διάδρομο γιατί δεν υπήρχε τραυματιοφορέας να με ανεβάσει επάνω (όχι μόνο εμένα δηλ.) και ΔΕΝ ειδοποίησαν τον άντρα μου. Αφού περίμενα κανά μισάωρο στο δωμάτιο να ενεργοποιηθεί η γραμμή, πήρα τηλ. τη μαμά μου, που τον πήρε στο κινητό και ανέβηκε, χώρια που η νοσοκόμα ήρθε δυο ώρες αργότερα στο δωμάτιο με τις σερβιέτες και για να με βοηθήσει να ντυθώ!!!!!!!

 

Το 2005 σε όλους τους τομείς ήταν άψογοι, το 2008 σε όλους τους τομείς ήταν αηδιαστικά αισχροί!!!!!!!

Και δεν δέχομαι σαν δικαιολογία τον "Αύγουστο", Αύγουστο τα γέννησα και τα δυο!!!!!!!!

και εγω γεννησα Αυγιουστο του 2008,και δεν εχω κανενα παραπονο.όλοι μου συμπεριφερθηκαν αψογα!

το μονο παραπονο ειναι το οικονομικο....

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

πηρα τηλεφωνο στο ιασω για να μου πουν αν ισχυουν οι μειωσεισ στισ τιμεσ και μου ειπαν οτι ισχυει..και τωρα περιμενω ενα email με τισ καινουργιεσ τιμεσ του ιασω για να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...