Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προκληση τοκετού χωρίς συσπάσεις, χωρίς διαστολή


Lorreta

Recommended Posts

Καλημέρα,

τη Δευτέρα μπαίνω για πρόκληση τοκετού (είμαι στις 41 εβδομάδες!!) και δεν έχω σχεδόν καθόλου συσπάσεις και διαστολή 0. Σας έχει τύχει; Γεννήσατε φυσιολογικά η με καισαρική τελικά? Ήταν επίπονη διαδικασία, κράτησε ώρες; Η διαστολή αυξάνεται εύκολα?

Μ'εχει πιάσει μεγάλη αγωνία. Ο γιατρός μου γενικά ΔΕ κάνει καισαρική εύκολα. Λέτε να γεννάω με τις ώρες?

 

ευχαριστω

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Lorreta, ούτε εγω είχα διαστολή και συσπάσεις πριν γεννήσω και ξαφικά ένα βράδυ έσπασαν τα νερα, πριν προλάβω να ντυθώ άρχισαν συσπάσεις και μετά από 3 ώρες γέννησα! Με το καλό

Link to comment
Share on other sites

Και στα 2 εσπασαν τα νερα χωρις καθολου συσπασεις. (στο 2ο ειχα λιγες αλλα στο 1ο επινα καφε μην σου πω -χαμπααααρι) . Και στα 2 τεχνητοι πονοι και Φυσιολογικος τοκετος.

Οσο για τις ωρες... ε... πηρα τον χρονο μου . Στον Βασιλη τα νερα εσπασαν 11:30 νυχτα και γεννησα 7:40 πρωι. Αλλα δεν μου εβαλαν τεχνητους αμεσως μολις πηγα γιατι ο γιατρος ηταν στο χωριο του. Τους τεχνητους μου τους εβαλαν κατα τις 03:00. Οποτε 4:30 ωριτσες θα ελεγα. :lol:

Με το καλο :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβως η περιπτωση μου...καθολου συσπασεις, μηδεν διαστολή. Μου εσπασαν μερικώς τα νερά πηγα στο νοσοκομειο, μου εκανε διαστολή με το χερι η γιατρος (^&%%$(%&) και μετά ορο. Πηγα στο νοσοκομειο πες 8 το πρωι με τις ετοιμασιες, καρδιογραφήματα κλτ, μετα ορος...γεννησα στις 5 το απογευμα. Ενα 5ωρακι με πονους το εφαγα (χωρις επισκληριδιο) αλλα την γλιτωσα την καισαρική. Οταν μου εσπασε κανονικα τα νερα η γιατρος μετα προχωρησε πιο γρηγορα το θεμα.

Με το καλο αν και ευχομαι να σε πιασουν άμεσα φυσιολογικοι πονοι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις και με φυσικά "κοκτέιλ" με βάση το ρετσινόλαδο. Δώσε στο google "labour cocktail" και θα βρεις αρκετές συνταγές. Στην πρώτη μου γέννα που είχαν σπάσει μερικώς τα νερά χωρίς καθόλου πόνους, η μαία μου μου έφτιαξε ένα τέτοιο κοκτέιλ και γλύτωσα την πρόκληση. Και δυο συνάδελφοί μου που είχαν ξεπεράσει κατά πολύ την ΠΗΤ το δοκίμασαν και γέννησαν την ίδια μέρα χωρίς πρόκληση.

Link to comment
Share on other sites

γεννησα στις 40+3 μερες με προκληση τοκετου ,χωρις διαστολη και καθολου πονους.τα νερα μου τα εσπασε η μαια.

μου βαλανε υποθετο στις 12,30 το βραδυ και στις 7,30 το πρωι γεννησα φυσιολογικα.μπορω να πω οτι γεννησα πολυ καλα χωρις να ξερω πως ειναι οι φυσιολογικοι πονοι.μην ανυσηχεις ολα θα πανε τελεια!!!καλη λευτερια με ενα γερο μωρακι!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

εμένα αυτά τα νερά γιατι δε σπάνε????:mad: Ας ελπίσουμε οτι μέσα στο σ/κ θα γίνει και αυτό!

βλέπω οτι δεν είμαι η μόνη με αυτά τα συμπτώματα και είναι παρηγορητικό!

Εγω θέλω να κάνω επισκληρήδιο γιατί είμαι φοβιτσιάρα!

 

αυτό το labour cocktail πρώτη φορά το ακούω. Μπήκα στο google και είδα οτι θέλει ρετσινόλαδο, χυμό βερύκοκο και κρασί. Να πω την αλήθεια τα φοβάμαι λίγο αυτά... παντως ευχαριστώ!

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο γέννησα με πρόκληση στην 37η εβδομάδα, είχα διαστολή δύο από την 36η. Τέσσερεις ώρες ο τοκετός, δύο ώρες οι πόνοι.

 

Στο δεύτερο με πρόκληση στην 36η χωρίς διαστολή. 7 ώρες δεν με έπιανε ο ορός, μόλις τον σταματούσαν πόνοι τίποτα, έκοβα βόλτες. Ο γιατρός μου πρότεινε να πάω σπίτι αλλά επέμεινα να γεννήσω. Άλλες τρεις ώρες, ξεκίνησαν οι πόνοι και η διαστολή, δύο ώρες ακόμη ήταν το ζόρι μέχρι να γεννήσω, σύνολο 12 ώρες αλλά μόνο τις 5 ώρες πονούσα.

 

Και οι δύο χωρίς επισκληρίδιο, φυσιολογικό τοκετό, ισχιακή προβολή, τα μωρά γεννήθηκαν 3000. Τα νερά μου τα σπάσανε στο μαιευτήριο.

 

Λορέτα θυμάμαι την αίσθηση πριν πάω στο μαιευτήριο, αλλά πόσο να κρατήσει ο τοκετός, το πολύ 24 ώρες; Σκέψου πόσες το περάσαμε και πάρε κουράγιο. Και είμαι από αυτές που λιποθυμάνε μόλις δουν βελόνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι Χριστίνα να γεννήσω σαν και σένα! Μπράβο! Τα νερά πως τα σπάνε; Με το χέρι; μπρρρρρ!

 

morchelina έχεις δίκιο, μια μέρα είναι, θα περάσει! Όπως πέρασε για όλες! Απλά κάποιες φορές με πιάνει φόβος.

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι Χριστίνα να γεννήσω σαν και σένα! Μπράβο! Τα νερά πως τα σπάνε; Με το χέρι; μπρρρρρ!

 

morchelina έχεις δίκιο, μια μέρα είναι, θα περάσει! Όπως πέρασε για όλες! Απλά κάποιες φορές με πιάνει φόβος.

 

 

μπορει σαν ιδεα να σε τρομαζει αλλα στην πραξη δεν θα καταλαβεις τιποτα!!!

ουτε καν το κοψιμο...τιποτα σου λεω!!!

θα δεις ...καλυτερα κι απο μενα θα γεννησεις!!!μην φοβασαι καθολου!

παρε βαθιες ανασες και πηγαινε προετοιμασμενη να υποδεχτεις το μωρακι σου!!

 

ενα εχω να σου πω!!θα ειναι η καλυτερη εμπειρια της ζωης σου και οι πονοι αυτοι οι πιο γλυκοι!!!!!

το μονο που θα σκεφτεσαι ειναι το μωρακι σου και να εισαι συγκεντρωμενη σε οτι σου λενε οι γιατροι!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα μου μακάρι να γίνουν όπως τα λες...

Θα μπω μετά τη γέννα και θα σας πω την εμπειρία!!!

 

Yogini το ρετσινόλαδο δεν είναι και πολύ ευγευστο!:wink: άσε που έχει και παρενέργειες... θα ήσουν όλη μέρα τουαλέτα!

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις και με φυσικά "κοκτέιλ" με βάση το ρετσινόλαδο. Δώσε στο google "labour cocktail" και θα βρεις αρκετές συνταγές. Στην πρώτη μου γέννα που είχαν σπάσει μερικώς τα νερά χωρίς καθόλου πόνους, η μαία μου μου έφτιαξε ένα τέτοιο κοκτέιλ και γλύτωσα την πρόκληση. Και δυο συνάδελφοί μου που είχαν ξεπεράσει κατά πολύ την ΠΗΤ το δοκίμασαν και γέννησαν την ίδια μέρα χωρίς πρόκληση.

 

μου το ειχε πει ο γιατρος μου οταν ημουν εγκυος κ συζητουσαμε τι θα γινει σε περιπτωση που περασει η ΠΗΤ.μου ειπε οτι αν το πιεις σε 2-5 ωρες αρχιζει ο τοκετος κ δε χρειαζεται ουτε προκληση ουτε χερι .τελικα γεννησα 5 μερες πριν την ΠΗΤ αλλα το καλοκαιρι που γεννησε μια γνωστη μου της το εδωσαν κ σε 3 ωρες αρχισαν οι πονοι.γεννησε σε 3.5 ωρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα φαρμακεια εχουν??ιδεα δεν εχω...εδω στη γερμανια εχουν παντως.της φιλης μου της το εκαναν οι μαιες στο νοσοκομειο...θα ψαξω μηπως βρω απαντηση στο ιντερνετ αν πωλειται στα φαρμακεια η αν μπορει καποιος φαρμακοπειος να το παρασκευασει

Link to comment
Share on other sites

τωρα διαβασα πως εχει κ αλλη ονομασια ως καστορελαιο.μολις βρω τουλαχιστον πως γινεται θα σου πω.λογικα στα φαρμακεια δε πουλανε καστορελαιο?

Link to comment
Share on other sites

δε βρηκα καμια πληροφορια σχετικα με το που το πουλανε.αλλα πιστευω πως θα εχει σε φαρμακειο η σε καταστημα με φυτικα προιοντα.αν ζητησεις 100% φυσικο ρετσινολαδο η αλλιως καστορελαιο νομιζω πως θα εχουν.εχω και τη συνταγη που μου ειχε γραψει προληπτικα ο γιατρος αν ηθελα να το εκανα σπιτι αν περνουσε η ΠΗΤ μου η οποια ελεγε 30 γρ ρετσινολαδο 30 γρ βοτκα 30 γρ χυμο πορτοκαλι.τα κουνας σε σεικερ κ το πινεις.μια ωρα μετα επαναλαμβανεις .αν μεσα σε μια ωρα μετα τη 2η φορα δεν αρχισουν οι πονοι το επαναλαμβανεις ξανα.

μετα απο την 3η φορα σιγουρα θα εχεις πονους αν δε σε πιασουν με τη δευτερη

εννοειται οτι για να πιασει πρεπει στα γραμμαρια να ειναι στανταρ

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα στα φαρμακεία δεν έχει (ο άντρας μου είναι φαρμακοποιός)...

μόνο μετά απο παραγγελία μπορούν να σου φέρουν. Αύριο όλα είναι κλειστά ε και δευτέρα το πρωί γεννάω!

Δε πειράζει! Την επόμενη φορά θα ξέρω:)

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λιγη προσοχη με το ρετσινολαδο / καστορελεο. Οτι τρωμε το τρωει και το μωρακι ετσι δεν ειναι? Δεν θελουμε να κανει τα κακακια του οσο ειναι μεσα. Η προκληση δεν ειναι τοσο κακη και απο οταν κανεις την επισκληριδιο και μετα δεν θα πονας πολυ. Ρωτηστε και τον αντρα μου ποσο του εσφιγκατο χερι στη γεννα χωρις επισκληριδιο και ποσο στη γεννα με επισκληριδιο.

 

Παντωςαπο την στιγμη που μου εσπασαν τα νερα σε 2-3 ωρες ειχα γεννησει και τις 2 φορες. Συνολικα απο το φαρμακο μεχρι τη γεννα ηταν 10 ωρες αλλα οι πρωτες χωρις καθολου πονο.

Link to comment
Share on other sites

συζητα με το γιατρο σου μηπως κ σου το δωσουν τη δευτερα .αν οχι τοτε σου ευχομαι κ παλι μια καλη κ γρηγορη γεννα κ με το καλο το μωρακι σου!:D

Link to comment
Share on other sites

για επισκληρηδιο εχω ακουσει οτι σε βοηθαει παρα πολυ!!! εμενα δε προλαβαιναν να μου κανουν γιατι η πρωτη γεννα κρατησε 2 ωρες κ η δευτερη 15 λεπτα

αλλα ακουσα απο αλλες μαμαδες οτι δεν αισθανεσαι πονο.

Link to comment
Share on other sites

για επισκληρηδιο εχω ακουσει οτι σε βοηθαει παρα πολυ!!! εμενα δε προλαβαιναν να μου κανουν γιατι η πρωτη γεννα κρατησε 2 ωρες κ η δευτερη 15 λεπτα

αλλα ακουσα απο αλλες μαμαδες οτι δεν αισθανεσαι πονο.

 

15 λεπτά????? απίστευτο!

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λορρετα με το καλό!!!!!!!!!!!

Και γω γεννησα 41 εβδομάδων αλλα τελικα εκανα καισαρική γιατι δε με πιάσανε οι πονοι με την προκληση!!!

Ουτε που το καταλαβα..υποθεση 20 λεπτών ητανε.

 

Μην ανησυχεις, οτι κ εαν γινει το θεμα ειναι να γεννηθει το μωρακι γερό κ υγιες!!!!!!!

 

Και πάλι με το καλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...