Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΤΗΣ!!!


Recommended Posts

Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 20 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΤΗΣ 2 ΜΕΡΕΣ... ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ... ΠΗΡΑΜΕ ΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΣΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΝΕΡΟ.. ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ... ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΛΙΣΜΑ 3 ML. ΤΗ ΛΥΠΑΜΑΙ... ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΡΑΓΙΖΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ...ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ... ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟΣΟΦΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν μου έχει τύχει αλλά ρώτα την γιατρο για τα υπόθετα γλυκερίνης και να της πείς της κόρης σου να μην ζορίζεται στην τουαλέτα... νομίζω οτι δεν κάνει καλό.

'Εχει πρόβλημα δυσκοιλιότητας η μικρή;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗ (20 ΗΜΕΡΩΝ) ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ.... χαχαχα!!! ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΚΛΙΣΜΑ ΑΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 48 ΩΡΕΣ... ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΤΗΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΤΗΣ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΗΛΑΖΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΧΤΕΣ ΟΠΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ... ΕΙΧΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟ.. ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΤΟ S-26 1, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ ΛΑΙΜΑΡΓΑ...

Link to comment
Share on other sites

Αφου ηρεμησα απο το γελιο ( :lol::lol::lol::lol: δακρυσα να στε καλα ) να σου πω οτι κατι φιλοι μας βάζουν υποθετάκια και οχι κλισμα . Νομιζω ειναι πιο επωδυνο το κλισμα :?

Δοκιμασε υποθετάκι πρωτα μήπως και κανει κακακια η μικρουλα σου .

Καλα κακάκια σας ευχομαστε :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προχτές σταμάτησες να την θηλάζεις, και δυο ημέρες μετά με ξένο πλεον γάλα το μωρό παρουσιάζει δυσκοιλιότητα... σωστ'α; μήπως είναι αυτός ο λόγος, δηλαδή της προσαρμογής;;;;

 

ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑ;

 

ίσως φωνάζοντας να μας ακούσουν.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μην φωναζεις καλεεε (αχ να σαι καλα τι γελιο αυτο σημερα !)

Εδινε σιγουρα και συμπληρωμα γιαυτο "κοπηκε" το γάλα . Ειναι συνηθισμένο φαινομενο η δυσκοιλιοτητα στα μωρα που πινουν ξενο γαλα . Δυστυχως ειναι πολυ επωδυνο για το μωρακι :(

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΧΧΧ ΛΑΜΠΡΙΝΗ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ, ΤΗ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ... ΜΠΟΡΩ 5 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΑΝ ΘΕΛΩ......ΧΑΧΑΧΑΧΑ Β Ο Η Θ Η Σ Τ Ε ΜΕ!!!! ΤΙ ΝΑΤΗΝ ΚΑΝΩ???

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή, αν θέλει νομίζω οτι μπορέι να επαναφέρει το γάλα στο στήθος.

Rachel τι λές διότι αν θέλεις να θηλάζεις, τότε φωνές θα δείς που θα βάλω για να σε συμβουλεύσουν.... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ αυτό που θυμάμαι από τη μεγάλη μου κόρη που αντιμετωπίσαμε το πρόβλημα όταν διέκοψα το θηλασμό είναι ότι για τουλάχιστον 2-3 μέρες δεν ανησηχούμε αν το βρεφάκι δεν κάνει κακά και το άλλο είναι το τσαγάκι για να μαλακώνει το μέσα της. Τουλάχιστον 2 φορές από 50ml maximum.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

zvza εμενα ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 35 ΩΡΕΣ.... ΟΥΤΕ 2 24ΩΡΑ... ΑΛΛΑ ΑΝΗΣΥΧΩ, ΓΙΑΤΙ ΚΛΑΙΕΙ... ΜΑΖΕΥΕΙ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΗΣ.. ΚΑΙ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΗΣΜΕΝΗ

Link to comment
Share on other sites

For short term relief it is OK to use a glycerine enema* or to stimulate the anus with a lubricated rectal thermometer, but the best and permanent solution is to help your baby learn to relax and release the stool.

You do this by holding her knees up towards her stomach (as if she were squatting) while she pushes. She will get the hang of it soon.

 

Για μικρό χρονικό διάστημα είναι εντάξει να χρησιμοποιείς υπόθετα γλυκερίνης (φυσικό προϊόν) ή να διεγείρεις τον πρωκτό με (πρωκτικά) θερμόμετρα (στην μύτη να έχεις βάλει γλυκερίνη), αλλά το καλύτερο να μάθεις στο μωράκι σου να ηρεμεί για να μπορέσει να κάνει τα κακάκια της...

το κάνεις αυτό κρατώντας τα ποδαράκια της προς το στομάχι (σαν να καθεται οκλαδόν) καθώς σπρωχνει.... θα καταλάβει γρήγορα αν της το κάνεις...

 

Δεν είμαι καλή στην μετάφραση... τα καταλαβαίνω τι λέει αλλά δυσκολέυομαι να τα μεταφράσω... η γλώσσα ποτέ δεν ήτανε το φόρτε μου... :cry:

Link to comment
Share on other sites

zvza εμενα ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 35 ΩΡΕΣ.... ΟΥΤΕ 2 24ΩΡΑ... ΑΛΛΑ ΑΝΗΣΥΧΩ, ΓΙΑΤΙ ΚΛΑΙΕΙ... ΜΑΖΕΥΕΙ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΗΣ.. ΚΑΙ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΗΣΜΕΝΗ

 

Βρε μην ανησυχείς!

Δώσε της λίγο τσαγάκι και θα δεις που θα τα κάνει. Ζορίζετε η μικρούλα αλλά είμαι σίγουρη πως θέμα ωρών είναι να ...ξαλαφρώσει η γλυκούλα μας.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστώ να έχετε ξεπεράσει ως τώρα το πρόβλημα, αλλά, έχε στα υπ' όψιν, τι μου είχε πει η δική μου παιδίατρος, όταν ο μικρός είχε το ίδιο πρόβλημα και λύθηκε:

Στο μπιμπερό βάζω το νερό για το γάλα. Μέσα στο νερό βάζω ένα φακελάκι χαμομήλι (από τα δικά μας, τα κανονικά). Όταν αλλάξει χρώμα απλώς (όχι να το αφήσω πολύ) το βγάζω και βάζω την κανονική ποσότητα γάλακτος. Δηλαδή του δίνω χαμομηλόγαλο.

Σε μας είχε πιάσει!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω οτι ως τωρα θα χει λυθει το προβλημα αλλα να ξερεις οτι το κλισματακι δεν ειναι κακο ειναι αμεσο και αποτελεσματικο.εγω το εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες στο παρελθον γιατι τα υποθετα τα εβγαζε.μην ανησυχεις αλλα συζητησε με τον παιδιατρο μηπως αλλαξεις γαλα γιατι πολλες φορες αυτο βοηθαει.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Rachel μου. Δεν υπαρχει λογος να σπαραζεις για την μικρουλα σου ειναι απολυτα φυσικο ολο αυτο που της συμβαινει απο την στιγμη που της αλλαξες γαλα. Να σου πω οτι ο δικος μας παιδιατρος δινει περιθωριο 72 ωρες απο την τελευταια φορα που ενεργηθηκε. Το μονο που μπορεις να κανεις στο προτο 48ωρο είναι να βαλεις λιγο λαδακι σε μια μπατονετα και την βαλεις στον ποπο της μικρης. Οχι όμως μεσα εξω εξω σαν να την χαιδευεις. Αυτο μπορει να την βοηθησει όπως επισης και πολλα χαδακια στην κοιλιτσα της για να ενεργοποιησεις το εντερο της. Μην στεναχωριεσαι παντως ολα καλα θα πανε και θα ανακουφιστει η μπουμπουκα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιμετωπισα αυτο το προβλημα τον Ιουλιο. 2 24ωρα μονο ειχε να ενεργηθει αλλα το παιδι σπαραζε στο κλαμα. Πηγαινε απο γωνιτσα σε γωνιτσα και εκλαιγε κι απ' την πολυ προσπαθεια να τα κανει ετρεμε και ιδρωνε. Το βραδυ ξυπνησε και σπαραξε στην κυριολεξια. Την κρατουσα αγκαλια στο μπαλκονι και πηγαινα περα δωθε μερχι τις 5 το πρωι μπας και την ηρεμησω. Στο τελος κοιμηθηκε αλλα το πρωι της τριτης ημερας πια, ξυπνησε παλι με κλαματα. Εκανα ολα τα γνωστα κολπακια χωρις αποτελεσμα. Τελικα κατεφυγα στο κλυσματακι. Αυτο που εβγαλε τελικα το παιδι δεν ηταν κακα. Ηταν μια πετρα!! Κοπρολιθος νομιζω λεγεται. Ηρεμησε το καημενο κι απ' την ανακουφιση κοιμηθηκε 5 ωρες σε ωρα της μερας που δεν το συνηθιζει να κοιμαται. Κλυσματακι παιδια, μια στο τοσο δεν κανει κακο. Ειναι αμαρτια να ταλαιπωρουνται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...