Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρεμα με καστερ παουντερ - Αμυλο αραβοσίτου


rena

Recommended Posts

Αυτη την κρεμα τη φτιαχνω συχνα για μενα (μου αρεσει πολυ,ειμαι παιδι ακομη :lol: ) και αναρωτιεμαι αν μπορω να τη δινω και στο μωρο μια και πλεον τρωμε τυρι,γιουρτι,τραχανα κλπ.Δινει καμια σας?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ προσωπικά δεν την έχω δώσει, αλλά ξέρω ότι παλιότερα την δίνανε σε μωράκια (η μαμά μου ας πούμε την έδινε στον αδελφό μου - εγώ δεν έτρωγα κρέμες). Νομίζω ότι και στην συσκευασία έχει ένα μωράκι φωτογραφία - αν θυμάμαι καλά... οπότε γιατί όχι;;

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτή η κρεμα? Στο λεξικό μαγειρικής βρηκα το εξής

Κάστερ πάουντερ: Η πολύ λεπτή ζάχαρη με τους μικρότερους κρυστάλλους. Διαλύεται εύκολα και χρησιμοποιείται σε κρέμες, μους και στη μαρέγκα. Πως κανεις την κρεμα?

Link to comment
Share on other sites

και γω ξερω οτι παλια την δινανε στα μωρα.εγω δεν τηνεδωσα γιατι κανενας δεν μου πε να την δωσω.αλλωστε κυκλοφορουν τοσες κρεμες στο εμποριο :)

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι έτοιμη σκόνη συσκευασμένη και φτιάχνεται όπως όλες οι κρέμες....

Έχω όμως την υποψία ότι στην Αθήνα δεν πολυκυκλοφορεί... γιατί όταν την έψαχνα για να φτιάξω ένα γλυκό δεν την έβρισκα πουθενά και δεν την ήξερε κανείς !!!!

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια δεν πολυκυκλοφορει?? :shock:

 

Εδω τη βρισκεις στα σουπερ/μινι μαρκετ παντου (μαζι με τα αλευρια και τα κορν φλαουρ την εχουν συνηθως) και εχει διαφορες μαρκες(ΓΙΩΤΗΣ,piccolino κλπ).Εμεις την αγοραζαμε και ως φοιτητριες στη Θεσ/νικη :lol::lol:

 

Εχει οντως στη φωτο μωρακι αλλα δε λεει κατι για ηλικια (γι αυτο την τρωω ακομη :wink: ).

 

Συστατικα : Αμυλο Αραβοσιτου,Φυσικη χρωστικη,αρωμα βανιλια (εχει και γευσεις -σοκολατα,φρουτα- αλλα δεν εχω δοκιμασει)

 

Βαζεις γαλα και ζαχαρη και αυτη τησκονη(εχει μορφη σαν αλευρι),το βραζεις και πηζει γινεται κρεμουλα

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Επειδη βαζεις εσυ το γαλα και οση ζαχαρη θελεις ή και καθολου ισως μου φαινεται πιο "φυσικο προιον" απο τις ετοιμες κρεμες γι αυτο το σκεφτηκα...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο Θανασάκης είναι αρκετά μεγάλος και θα μπορούσε να την φάει (αν του αρέσει βεβαιώς)... αλλά επειδή δεν είμαι και ειδική (προσωπικά τις σιχαίνομαι τις κρέμες) γιατί δεν ρωτάς τον γιατρό σας;;;

 

Ναι... στην Αθήνα δεν μπορούσα να την βρω με τίποτα (ούτε στα μεγαλύτερα σουπερ μάρκετ)... Εκτός αν έψαχνα σε λάθος μέρη!!!!

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ego ti dinw edo kai ena xrono stin kori mou pou einai 26 minon tora kai exei ksetrela8ei.2-3 fores ti vdomada kathe apogevma tha faei ena va8i piato!!!einai poli kali kai xortastiki.trwei kai i manoula fisika!!! vrazeis 2 flitzania gala kai molis vrasei rixneis mesa miso potiri krio gala me 3 koutalies soupas skoni kai 1 zaxari(ti zaxari ti ri8mizeis oso thes) afti tin posotita kanw gia na faei i mikroula.anakateveis mexri na piksei.kai afto itan!!! einai kaster paounter giwtis se mple kouti me ena moraki ekso.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω ξετρελλαινομαι με αυτην την κρεμα.αλλα αρχισα να την δινω στον μικρο μετα τον χρονο γιατι εβαζα μελι μελι και οχι ζαχαρη..

ειναι τι ιδιο νοστιμη αλλα απαγορευεται το μελι στα μωρα.

τωρα αυτο λεει 6 κουταλια ζαχαρη το οποια ειναι υπερβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...