Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονος στο νεφρο λογω μωρου


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα.

Εδω και 2 μερες με εχει πεθανει το νεφρο μου. Ειμαι εγκυος σε διδυμα και λογω θεσης του ενος μωρου, πιεζεται το ταλαιπωρο νεφρακι μου. Εκανα υπερηχο νεφρου και μου ειπαν οτι εχει δημιουργηθει μετρια διαταση στο νεφρο. Ευτυχως δεν υπαρχει καμια ουρολοιμωξη.

Εχει συμβει σε καμια κοπελα και πως το αντιμετωπισε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΝΑΙ!

ΣΕ ΝΙΩΘΩ...

ειχα πονο οχι αστεια στην εγκυμοσυνη. ηταν βεβαια λογο της ευαισθησιας μου στα νεφρα (χωρις να χω καποιο ιδιαιτερο προβλημα) και λογο της θεσης του μωρου. προς το τελος ειχε το δεξι του ποδαρακι σφινωμενο καπου στα πλευρα μου κ πιεζομουν περισσοτερο. για να καταλαβεις τις τελευταιες ημερες ενιωθα ακομη και τα νυχακια του οσο περιεργο κ αν ακουγεται. τελικα ομως πιεζοταν κ ο μικρος γιατι γεννηθηκε με μια ελαφρα ρεβουποποδια (γυρνουσε λιγο η πατουσιτσα του προς τα μεσα) η οποια ομως υποχωρησε μεχρι να περπατησει.ειχα παρει κατι απ οτι θυμαμαι που μου ειχε δωσει ο γυναικολογος αλλα δεν θυμαμαι τι. περισσοτερο για τον πονο. υπομονη μονο να χεις και θα περασει

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

τι μου θυμησες?ηταν ισχυακο καιειχα συνεχεις σουβλιες και ενα πραγμα να τιναζομαι.ουτε να κατσω μπορουσα ουτε να περπατησω.συνεχεια απο τον πονο νομιζα οτι γενναω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.

Εδω και 2 μερες με εχει πεθανει το νεφρο μου. Ειμαι εγκυος σε διδυμα και λογω θεσης του ενος μωρου, πιεζεται το ταλαιπωρο νεφρακι μου. Εκανα υπερηχο νεφρου και μου ειπαν οτι εχει δημιουργηθει μετρια διαταση στο νεφρο. Ευτυχως δεν υπαρχει καμια ουρολοιμωξη.

Εχει συμβει σε καμια κοπελα και πως το αντιμετωπισε?

 

εγω να δεις πως σε καταλαβαινω και δεν ειχα κ διδυμα. ειχα το ιδιο που δε περνουσε επι 1 εβδομαδα. το επαθα στον 7ο λιγς μερες μετα που σταματησα απο τη δουλεια... απλα μετα εφυγε μια μερα μονο του, ισως το μωρο αλλαξε θεση... ηταν τοσο στριμωγμενα ολα μεσα και το στομαχι κ οτι ετρωγα μετα απο 5 λεπτα το βγαζα και ενιωθα λιγο καλυτερα. δε μπορουσα να αντιμετωπισω τοσο πονο. η γυναικολογος μου χε πει ντεπον εξτρα και μπουσκοπαν που δε μου κρατουσαν πανω απο 2 ωρες ωρα και καταπινα τα επομενα χωρις βεβαια να κανει τοσο συντομα αλλα νομιζα πως πεθαινω.... και τελικα ανα 2 βραδια πηγαινα για βολταρεν ενεσεις στο νοσοκομειο μεσα στη μαυρη νυχτα ( το χα πει στη γιατρο πως παω νοσοκομειο και τι επιτρεπεται να κανω, και μου ειχε πει αυτη πως επιτρεπεται . δεν μπορουσα ν κανω τιποτα αλλο, ηθελα να πεσω απο το μπαλκονι απο τον πονο παρακαλουσα τον αντρα μου να με παει στο νοσοκομειο κι αυτος μου λεγε "να αντεξω λιγο ακομα, κατακαλοκαιρο με καυσωνα στις 3 την νυχτα.

Πραγματικα ελπιζω να μην ειναι το δικο σου θεμα τοσο χαλια... και περαστικα. πολυ λυπαμαι που το περνας γιατι ξερω πως ειναι:cry::cry::cry: υπομονη...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

τα ίδια και εγώ. στον έκτο μήνα μεγάλωσε απότομα η μήτρα και πίεσε το δεξί μου νεφρό. μιλάμε για πόνο. μπήκα ιασω, μου έκαναν υπέρηχο και έδειξε διαταση νεφρού. έφυγα με μία ένεση, μπουσκοπάν plus για πέντε ημέρες, αντιβίωση και με οδηγίες για πολύ νερό..ευτυχώς μετά τις πέντε ημέρες δεν ξαναεμφανίστηκε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφηστε κοριτσια... τοσες μερες και δεν λεει να υποχωρησει ο πονος.

Διαταση νεφρου δειχνει και εμενα. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δωσανε αντιβιωση στην chrisanda. Ειχες καμια λοιμωξη?

Ο μονος τροπος για να υποχωρησει αυτο ειναι να φυγει το μωρο απο την θεση αυτη? Εγω δεν εχω και πολλες επιλογες καθως τα διδυμακια μου δεν εχουν και πολυ χωρο για τετοιες ευαισθησιες.

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε κοριτσια... τοσες μερες και δεν λεει να υποχωρησει ο πονος.

Διαταση νεφρου δειχνει και εμενα. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δωσανε αντιβιωση στην chrisanda. Ειχες καμια λοιμωξη?

Ο μονος τροπος για να υποχωρησει αυτο ειναι να φυγει το μωρο απο την θεση αυτη? Εγω δεν εχω και πολλες επιλογες καθως τα διδυμακια μου δεν εχουν και πολυ χωρο για τετοιες ευαισθησιες.

μπήκα στο ιασω παρασκ. απόγευμα. κάνανε εξετάσεις ούρων και καλλιέργεια γιατί φοβόντουσαν για λοίμωξη.οι εξετάσεις βγήκαν δευτέρα. και εγώ θορυβήθηκα για την αντιβίωση, αλλά όλα έγιναν σε συνεννόηση με το γυναικολόγο μου, οπότε δεν έφερα αντιρρήσεις..μου είπαν ότι μέχρι την 28 βδομάδα πιθανόν να είχα πόνους. από εκεί και πέρα θα έβρισκαν όλα τη θέση τους, μήτρα νεφρά κλπ. εγώ ευτυχώς πέραν των 5 ημερών, κατά τη διάρκεια των οποίων έπαιρνα τα μπουσκοπάν δεν ξαναπόνεσα. εκείνες τις ημέρες όμως, στο τελείωμα του 8ώρου, πριν δηλαδή πάρω το νέο μπουσκοπάν, πονούσα.υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

εκείνες τις ημέρες όμως, στο τελείωμα του 8ώρου, πριν δηλαδή πάρω το νέο μπουσκοπάν, πονούσα.υπομονή..

εισαι πολυ τυχερη που ηταν 8ωρο. εμενα ηταν 2ωρο και το μπουσκοπαν με ντεπον συνδυασμο μου κανε δουλεια για μαξιμουμ 2μισι ωρες. με το που περνουσαν οι 3ωρες ημουν για να πεθανω και επαιρνα ξανα, δε μπορουσα να κανω διαφορετικα.... πολυ υπομονη πρεπει να χεις. εννοειται πως στις 2 γεννες ο πονος δε συγκρινεται με αυτο το πραγμα. πολυ πολυ χειροτερος κοντευα να λιποθυμησω!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...