Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προκληση τοκετού χωρίς συσπάσεις, χωρίς διαστολή


Lorreta

Recommended Posts

Μπορεί ανά δεκάλεπτο και μετά να μην έρθουν για μισή ώρα! και μετά ξανά ανά 15 λεπτά...

τουαλέτα? για τσίσα???? λίγο ναι αλλά οχι πολύ έντονα...

Μέσα σε μία ώρα περίπου 5-6 φορές

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΝ σε μια ωρα νιωσεις πανω απο 4 φορες πιθανον ειναι σημαδι τοκετου.τουαλετα οχι για τσισα αλλα για το αλλο :rolleyes: νομιζεις οτι θες να ενεργηθεις!κανε ενα μπανακι καλου κακου...!!!υπαρχει περιπτωση εκκροης βλεννας.εχεις δει κατι τετοιο?σου δειχνω κειμενο απο σχετικο σαιτ

 

 

Η εκροή βλέννας από τον τράχηλο Για να προστατεύεται επαρκώς η μήτρα από τις μολύνσεις, ο τράχηλος είναι κλεισμένος από ένα στρώμα βλεννογόνου. Καθώς ο τράχηλος αρχίζει να λεπταίνει και να μαλακώνει πριν από τη γέννα, το στρώμα του βλεννογόνου αποβάλλεται. Η εκροή βλέννας από τον τράχηλο αποτελεί ένα από τα σημάδια του επικείμενου τοκετού, ο οποίος όμως μπορεί να καθυστερήσει ακόμη και δύο εβδομάδες από τη στιγμή που θα τη διαπιστώσετε.

τηλεφωνησε στο γιατρο σου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δήμητρα!

έκανα μπανάκι, βλέννα δεν είδα! Ο γιατρός μου είπε να περιμένω ακόμη!

όσο για την τουαλέτα, στον πρώτο πόνο το ένιωσα, μετά όχι!

πάω να ξαπλώσω, ίσως μας περιμένει μεγάλη νύχτα

φιλιά και ευχαριστώ μέσα απο την καρδιά μου

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

ξεκουρασου κ με το καλο το μωρουλινι σου!λες να σας την σκασει κ ναβγει σημερα?:lol::lol: να εισαι καλα κ χαλαρωσε οσο μπορεις!ετσι κ αλλιως κ πονοι γεννας να μην ειναι ..σε λιγες ωρες θα εισαι μανουλα!!!!:D:D

φιλακιααααα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις και με φυσικά "κοκτέιλ" με βάση το ρετσινόλαδο

 

Τα διάφορα κοκτέιλ και άλλες μη ιατρικές μέθοδοι πρόκλησης (πχ συνεύρεση) δεν έχουν πιστοποιημένη ασφάλεια ενιοτε είναι και επικύνδινα (πχ καστολαίλεο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας!

Επέστρεψα απο την κλινική εχθές με το μωρό μου και είπα να σας πω πως γέννησα τελικά!

Δυστυχώς δεν ήταν εύκολα! Είχα συσπάσεις πολύ καλές και τέλεια διαστολή αλλά δυστυχώς ο μικρός δεν κατέβαινε με τίποτα (δυστοκία το είπε ο γιατρός). Μετά απο αρκετές ώρες (σύνολο απο τότε που με πρωτοπιάσανε οι πόνοι, 15 ώρες) έκανα τελικά καισαρική!

Στεναχωρέθηκα πολύ, ήταν δύσκολη εμπειρία! όμως τώρα είμαι απόλυτα ευτυχισμένη με το μωρό μου!

σας φιλώ!

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια να σας ζησει κ να ειναι παντα υγειεστατος κ καλοτυχος:-D

τελικα εκανες προκληση?

οχι μ'επιασαν κανονικά οι πόνοι εκείνο το βράδυ που μιλούσαμε. Στις 12 πήγα στην κλινική με πόνους κάθε 5 λεπτο και γέννησα στις 8μιση το πρωί με καισαρική!:(

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

ελα βρε σιγαααα τι στεναχωρεθηκες που εκανες καισαρικη:P

για την ταλαιπωρια που τραβηξες σε καταλαβαινω:? πολλες οι ωρες αλλα δεν εγινε κατι που εκανες καισαρικη;) εχεις ολοκληρο παιδαρο τωρα:D αφου επρεπε να γινει τι να εκανες?πως αισθανεσαι ως μανουλα?:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lorreta να σου ζησει το αγορακι σου,κ εγω καισαρικη εκανα,οταν μου το ειπε ο γιατρος στεναχωρεθηκα παρα πολυ,αλλα δεν γινοταν διαφορετικα,τωρα σχεδον 3μηνες μετα επειδη ειμαι πολυ φοβιτσιαρα ειμαι υπερ της καισαρικης,ισως επειδη δεν καταλαβα καθολου πονο,να εισαι καλα κ συ κ το παιδακι σου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα,

τώρα είδα τα σχόλια σας!!!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές...

Δήμητρα αισθάνομαι υπέροχα ως μητέρα...είμαι πολύ ευτυχισμένη!

Έχω ξεπεράσει και το σοκ της καισαρικής!!!!;)

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

τα παιδια μας να ειναι γερα κ δε μας νοιαζει η καισαρικη:wink: κ γω αν επρεπε να κανω καισαρικη ,τοτε θα εκανα.ελπιζω στο τριτο να μου κανουν επισκληριδιο γιατι τις προιγουμενες φορες δεν μου εκαναν...

Link to comment
Share on other sites

loretta να σου ζησει το μωρακι. και εγω με προκληση γεννησα πριν απο 6,5 μηνες. καθολου διαστολη, πονοι απο το πρωι στις 11 μεχρι τις 7¨,30 το απογευμα που με εβαλαν για καισαρικη με ραχιαια. δεν καταλαβα τιποτα στο χειρουργειο, συνηλθα πολυ γρηγορα απο την καισαρικη. δεν εχει σημασια πως γεννας αλλα το αγγελουδι που εχεις στην αγκαλια σου!!:D

Link to comment
Share on other sites

Πρόκληση και στις δύο γέννες.Τα παιδιά μου είχαν βολευτεί για τα καλά.Παραμικρό ίχνος πόνου.Την πρώτη φορά 8 ώρες και τη δεύτερη μόλις δύο.Με το καλό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες αν και περιμένω το δευτερο έχω καποιες απορίες στο πρώτο γέννησα με πρόκληση οπότε δεν κατάλαβα ακριβώς τι να περιμένω σε επομενη γέννα. είμαι 39 εβδομάδων είχα πάει την παρασκευή στο νοσοκομείο να με δούν γιατί πόναγα χαμηλά και πέτρωνε η κοιλιά μου αλλά μου είπε ο γιατρός οτι ο τράχηλος είναι πολυ σκληρός και οι συσπάσεις δεν είναι αρμονικές (τι ήθελε να πεί;) εγώ όμως απο εκείνη την ημέρα νιώθω συνέχεια την κοιλιά μου να πετρώνει , βγάζω βλένες διαφανες προς το άσπρο ,και νομίζω οτι θα τα κάνω πάνω μου .Τι λέτε να είναι ;υπάρχει πιθανότητα να μην σπάσουν τα νερα; ρωτάω γιατι στο 1ο μου είχαν πεί ότι δεν άνοιγε ο τράχηλος λόγω διαβήτη αληθεύει; Ευχαριστώ πολύ.

CpRXp3.pngO4JWp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

καλησπερα!βρισκομαι στην 39η εβδομαδα και θα κανω προκληση τοκετου. ειχα εγκυμοσυνη με περιδεση τραχηλου και κοψαμε πριν 2 εβδομαδες το ραμμα. Διαστολη δεν πρεπει να εχω καθολου. Υπαρχει καποια κοπελα που περασε εγκυμοσυνη σαν την δικη μου? και αν ναι πως γεννησε με καισαρικη η φυσιολογικα? να σημειωσω τελος οτι το μωρο ειναι με προσωπικη προβολη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...