Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιτέλους γέννησα! (φυσιολογικά μετά από καισαρική)


Nena

Recommended Posts

Συγχαρητηρια για το μωρακι σου Agtog. Σημασια πανω απολα έχει να χουμε υγιες μωρακια. Δεν πειραζει για την καισαρικη. Περιμενες αρκετα και εκανες οτι μπορουσες. Καλή αναρρωση και καλές σαράντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nena mou ti na sou po....proton sixaritiria gia to moraki sou..na sou zisi!!! kai deuteron me siginise i istoria sou....mou thimise ligo poli tin dikia mou istoria prin apo peripou 4 mines alla telika katelixe se 2h kaisariki :-(

Tin megali paraskevi imoun programatismeni gia 2h kaisariki (meta apo 40 evdomades kai 5 imeres, alla telika h mikri apofasise tin pempti vradi oti itan etoimi....distixos omos logo kaixrosmeno amniako kai bradycardia, anagastika na kano pali kaisariki.

Epidi thelo ki'alla paidia, den that to valo kato!!!! An den vro edo giatro na me voithisi na genniso....giati stin ousia auto kanoun....emeis genname ta mora mas....tha koitaxo na po sto exoteriko an vro kapion na me analavei. Episis pezi kai to endexomeno na kano genna sto spiti an vro maia pou tha me analavei. :-) otan erthei ekeini h ora tha to koitaxo. Kano tora pros to paro epipleon ereuna gia vba2c (to opoio koritsia sas pliroforo oti to risko rixis mitra paei apo 0.5% sto 1% to opoio einai pali poli xamilo se sxesi me ta riska pou iparxoun me tin kaisariki) kai vlepoume.

Pantos diavazontas tin istoria sou dakrisa oxi mono gia tin stenaxoria pou perasa ekini tin periodo alla kai apo xara pou ta kataferes!!! Bravo sou!!! Pistevo pos polles ginaikes genane me vbac apla den tis akoume autes tis istories, kai kakos....tha eprepe na ta fonazoume!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες σας για τις ευχές σας. Χάθηκα λίγο γιατί το παλεύαμε με το θηλασμό παρόλο που είναι το δεύτερο.Σε λίγο φεύγουμε Κω για ένα μήνα. Να είστε όλες καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

na sou zisi to moraki sou nena kai agtog! xarika poly poy ta kataferes na genisis fisiologika. exo genisi me kaisariki kai telo para poli na geniso fisiologika alla edo stin ellada einai periploko, afou skeutomai na pao sto exoteriko na geniso. moy edoses koyragio.

My girl is 3 years!!!!!!!:D

My boy is 10 months!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η ανάρρωση απ' τον φυσιολογικό τοκετό δεν συγκρίνεται καθόλου με την καισαρική. Παρόλο που έκανα περινεοτομή και βεντούζα(που υποτείθεται σε σκίζουν λίγο παραπάνω) δεν πονάω καθόλου. Απτην πρωτη μέρα ενοιωθα τόσο καλά λες και δεν ειχα γεννήσει λίγες ώρες πριν. Εχω δυναμεις και φροντίζω τον γιο και την κόρη μου ενώ αν είχα κάνει καισαρική τώρα θα πονούσα ακόμα πολύ για να κάνω οτιδήποτε.

 

Κατ' αρχήν, να σου ζήσει το μωράκι σου, και να χαίρεσαι όλη την οικογένεια σου!

Διαβάζοντας το μήνυμα σου, σκέφτηκα να καταγράψω εδώ, την εμπειρία μου, για τις κοπέλες που ίσως δεν τολμήσουν ή δεν μπορέσουν ΦΤ μετά από KT.

To πρώτο μου μωρό ήταν ισχιακό. Πολύ νωρίς ο γιατρός μου, μου ξεκαθάρισε ότι πάμε για ΚΤ αν δε γυρίσει. Δεν είμαι γενναία, αλλά ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά. Για μένα, το μωρό, την εμπειρία... ΟΛΑ! Χαίρομαι τις γυναίκες που το τολμούν ακόμη και στο σπίτι! Τον ρωτούσα, "Τι να κάνω να γυρίσει;" Τίποτα μου έλεγε. Ούτε εγώ, ούτε εσύ μπορείς να κάνεις κάτι. Να εύχεσαι να πάρεις ένα γερό μωρό στο σπίτι και να μην σε νοιάζει με ποιο τρόπο θα το πάρεις. Μία εβδομάδα πριν τη προγραμματισμένη ΚΤ, η μικρή μου έσπασε τα νερά. Σε μία ώρα ήμουν στο μαιευτήριο, το μωρό δεν είχε γυρίσει, δεν είχα κανένα πόνο... Γέννησα με KT ένα γερό κοριτσάκι! Η ανάρρωση δύσκολη. Πονούσα αρκετά. Τον πόνο που ένοιωσα, όταν προσπάθησα να σηκωθώ από το κρεβάτι δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Τις βόλτες με τον ορό στους διαδρόμους.... το πόνο όταν γελούσα εβδομάδες μετά! Επίσης αντιμετώπισα ένα θέμα στην άκρη της τομής που δεν έκλεινε σωστά (λόγω αυξημένου λίπους στην κοιλιά είπε ο γιατρός) και πήρα έξτρα αντιβίωση μέρες μετά... betadine και άλλες βλακείες. Και άσχετο αλλά σημαντικό: από την τρίτη ημέρα κατάθλιψη στο κόκκινο! Κλάματα με λυγμούς χωρίς λόγο! Ήθελα να φύγω από το Μαιευτήριο και να αφήσω το μωρό που είχε ίκτερο μόνο. Υστερία σας λέω... κανονική (δεν τα συνηθίζω αυτά στη ζωή μου).

Τέσσερα χρόνια μετά.... ετοιμαζόμουν να γεννήσω το δεύτερο μωρό μου. Ήθελα ΦΤ. Ήθελα όμως και κάποιον να το υποστηρίξει. Φοβόμουν αρκετά. Ο γιατρός μου (υπέρμαχος καισαρικής μέχρι αηδίας... -τον αγαπώ και τον εμπιστεύομαι πάρα πολύ - αλλά είναι πιο φοβητσιάρης και από μένα) μου είπε ότι το ξέρει καλά το θέμα (το περιλάμβαναν οι σπουδές του στην Αγγλία) αλλά γιατί να το ρισκάρω και μπλα μπλα μπλα.... Δεν μεγέθυνε νομίζω τους κινδύνους απλά μου τους εξήγησε αναλυτικά. Επίσης το αυξημένο μου σάκχαρο δεν άφηνε πολλά περιθώρια συζητήσεων. Ήθελε να πάρει το μωρό πριν την 38 εβδομάδα (γέννησα 37W και 5D). Είχα αγχωθεί! Τις τελευταίες εβδομάδες ξεκίνησα λίγες μονάδες ινσουλίνης και αποχαιρέτισα την ιδέα του ΦΤ παρά το γεγονός ότι το μωρό μου, είχε γυρίσει από τον 6ο μήνα και είχα συσπάσεις από τον 8ο. Πήγα με πρωινό ραντεβού και γέννησα ένα γερό αγοράκι.

Η ανάρρωση απίστευτα καλή, γρήγορη και ανώδυνη. Ούτε τις παυσίπονες ενέσεις δεν έκανα μετά το δεύτερο 24ωρο. Όταν σηκώθηκα από το κρεβάτι δεν πίστευα ότι δεν πονούσα. Κατάθλιψη; Τι είναι αυτό; Έφυγα χαρούμενη και σίγουρα μπορούσα να κάθήσω και άλλο αν χρειαζόταν! Το λέω πραγματικά.... δεν μπορούσα να φανταστώ ότι μια καισαρική μπορεί να είναι και περίπατος.

Λυπάμαι που δεν έζησα το ΦΤ στη ζωή μου και μάλλον δεν θα το ζήσω ποτέ. Όσες μπορείτε και θέλετε να το προσπαθήσετε αλλά αν δεν τα καταφέρετε να ξέρετε ότι μπορεί μια δεύτερη καισαρική να είναι πολύ πιο εύκολη από την πρώτη.

Και κάτι τελευταίο: Πιστεύω ότι για τα μωρά, ο φυσικός τρόπος είναι ότι καλύτερο. Όμως το προγραμματισμένο μου μωράκι είναι το πιο ήσυχο και γελαστό μωράκι που έχω συναντήσει. Κοιμόταν 5ωρα από 10 ημέρων με αποκλειστικό θηλασμό, και 8ωρα από 50 ημερών, χαμογέλασε 45 ημερών και ξεκαρδιζόταν 2 μηνών. 'Έκανε χειρουργείο με τομή 4 εκατοστά, 3 μηνών, και κλάμα δεν άκουσα. Επεμβασούλα στο μάτι 6 μηνών (ξανά νάρκωση, οροί κτλπ), κλάμα δεν άκουσα!

Εύχομαι ένα καλό τοκετό σε ΟΛΕΣ τις μανούλες, και πάνω απ' όλα ΓΕΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ, τα άλλα ξεχνιούνται :D !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζησει το μωρακι!Με εκανες και συγκινηθηκα, θυμηθηκα τη γεννηση της ζουζουνιτσας μου(φτ)

Νομιζω τα ειχαμε πει και πιο παλια

Συγχαρητηρια που τα καταφερες!Απεδειξες πως η φυση παντα νικα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρανι. Θυμαμαι κιόλας ότι είχαμε διαφωνήσει έντονα για το θέμα. Τέλος καλό, όλα καλά. San χαιρομαι πολύ για σένα και για τα μωράκια σου. Πολύ καλά έκανες και έγραψες την εμπειρία σου. Δείχνεις σε πολλές κοπέλες πόσο εύκολη μπορεί να είναι μια καισαρική. Νομίζω ότι όλα είναι θέμα ψυχολογίας. Αν πηγαίνεις με την θέληση σου για καισαρική, το΄εχεις χωνεψει, είναι επιλογή σου, ή το έχεις ξαναπεράσει, το αντιμετωπίζεις καλύτερα και είσαι προετοιμασμένη. Αν όμως σε αναγκάζουν και δεν είσαι έτοιμη ψυχολογικά για καισαρική και προσδοκάς φ.τ. ως την τελευταία στιγμή τότε είναι φυσικό να απογοητευτεις και να το πάρεις πιο βαριά. Το λεμε συνεχεια και θα το ξαναπω "πανω απο ολα γερα παιδακια".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2,5 ΜΗΝΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΚΤ.ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΑΜΕ! ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΝΟΥΣ 2 ΗΜΕΡΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΚΟΓΡΑΦΟ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ 180 ΜΕ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 5 ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΗΡΙΔΙΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΑΧΙΛΟ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥ ΠΟΛΛΑ ΡΑΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΜΩΣ ΑΛΛΕΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΤ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΠΕΜΕΝΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΒΓΗΚΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!!!ΟΜΟΛΩΓΩ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου κοριτσι μου . Δακρυσα μπραβο σου!!!

 

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο για να βρω γιατρό- νοσοκομείο να με αναλαμβάνει και πολλή επιμονή και υπομονή κατάφερα και γέννησα φυσιολογικά ένα υγειές όμορφο κοριτσάκι.

 

Είχα κάνει καισαρική στον γιο μου 17 μήνες πριν μετά απο πρόκληση στις 39 εβδομάδες (η πρόκληση δεν έγινε για κανένα εμφανή λόγο, μπορούσαμε να περιμένουμε κι άλλο.) γιατί είχε περίεργη θέση και δεν κατέβαινε. Αυτή τη φορά δεν επιτρεπόταν πρόκληση γιατί είχα καισαρική στο ιστορικό μου οπότε έπρεπε να περιμένουμε να ξεκινήσει ο τοκετός μόνος του. Πέρασε η ΠΗΤ μου και γω ακόμη περίμενα. Μια εβδομάδα μετά από την ΠΗΤ μου εγώ ακόμη περίμενα. Νόμιζα ότι θα έμενα έγκυος για πάντα.

Είχα κάθε βράδυ συσπάσεις απτην 39η εβδομάδα. 2 φορές τη νύχτα έγιναν τόσο σταθερές που νόμιζα ότι γεννούσα. Παρόλαυτά κάθε φορά με έπερνε ο ύπνος και ξυπνούσα πάλι έγκυος.

Πέμπτη βράδυ 5 μέρες μετά την πητ είχα πάει σε μια συναυλία, γυρνάω σπίτι και βλέπω υγρά και βλέννα οπότε κατάλαβα ότι ήταν θέμα ωρών να ξεκινήσει ο τοκετός. Παρόλ αυτά πάλι κοιμήθηκα και ξύπνησα και δεν είχε συμβεί τίποτα. Σάββατο βράδυ, μια εβδομάδα μετά την ΠΗΤ ήμουν πολύ χάλια ψυχολογικά γιατί ήξερα ότι την Δευτέρα έπρεπε να πάω για καισαρική (είχα ήδη περάσει την προθεσμια των 3-4 ημερών που μου έδιναν.) και δεν ήθελα με τίποτα να ξανακάνω καισαρική και να τραβήξω τα ίδια παρόλο που ήθελα πολύ να γνωρίσω το μωράκι μου. Ήμουν τόσο χάλια, νόμιζα ότι κάτι δεν πάει καλά με εμένα και το σώμα μου και δεν μπορώ να γεννάω φυσιολογικά, γι αυτό δεν ξεκινάει η γέννα (2 γιατροί μου είπαν ότι μάλλον έχω δυσαναλογία, δηλαδή πολύ στενή λεκάνη γι αυτό το 1ο μου μωρό δεν μπορούσε να κατεβεί. Εγώ επειδή είχα διαβάσει πολλά επί του θέματος ήξερα ότι η δυσαναλογία είναι κάτι πολύ πολύ σπάνιο.)

΄Εριξα ένα γερό κλάμα και είπα του άντρα μου "ότι θελει ας γίνει, πάμε Δευτέρα να κάνω καισαρική να τελειώνουμε, πόσο ακόμα να περιμένω?" Και πέσαμε για ύπνο. Εμένα ως συνήθως δεν με πήρε ο ύπνος γιατί είχα συσπασούλες πάλι. Αυτή την φορά ήταν λίγο διαφορετικές σαν πονάκια περιόδου αλλά δεν έδωσα σημασία και προσπάθησα να κοιμηθώ. Κατά τις 1 παρά νίώθω σαν να με κλωτσάει δυνατά το μωρό χαμηλά και να σπάει κάτι. Σηκώνομαι, πάω τουαλέτα και μόλις κάθομαι ακούγεται ένα φλούπ και τρέχουνε νερά. "επιτέλους" σκέφτομαι.

Κατευθείαν με πιάσανε οι πόνοι που έρχονταν κάθε 3-4 λεπτά και ήταν αρκετά αισθητοί αλλά υποφερτοί. Ξύπνησα τον άντρα μου ο οποίος και αυτός καταχάρηκε, είχαν σπάσει κι αυτού τα νεύρα του απτην αναμονή. Του λέω "σήκω γεννάμε σπάσανε τα νερά και με πιάσανε οι πόνοι" "είσαι σίγουρη?" "1000%" του απαντώ. Μέσα σε 20 λεπτά είχα κάνει μπάνιο, μαζέψαμε τα τελευταία πράγματα και ξεκινήσαμε. Το νοσοκομείο που γέννησα είναι σε άλλη πόλη μία ώρα μακρυά οπότε είχαμε αρκετή διαδρομή με τα αυτοκίνητο η οποία ήταν πολύ άβολη γιατί δεν μπορούσα να κουνηθω. Οι πόνοι έρχονταν κάθε 3 λεπτά και έκανα τις αναπνοές που είχα μάθει για να μπορώ να τους αντέχω.

Οταν φτάσαμε στο νοσοκομείο στις 2.30 με ελέγξανε, είχα 3 εκατοστά διαστολή και πονούσα πάρα πολύ. Η μαία βλέποντας τις συσπάσεις μου στο μηχάνημα μου λέει "οι συσπάσεις σου δεν είναι δυνατές κανονικά δεν θα έπρεπε να πονάς τόσο" ωχ, λέω, αν αυτοί είναι οι αρχικοί πόνοι και είναι τόσο δυνατοί και συχνοί πώς θα είναι οι τελευταίοι?

Δεν μπορούσα ούτε να στεκομαι, ούτε να κάθομαι, ούτε να ξαπλώνω στους πόνους. Μου βάλανε μια ένεση πεθιδίνης (δεν ξέρω αν το γραψα καλά) που υποτείθεται σε ηρεμεί. Όντως ήμουν σαν μαστουρωμένη μεταξύ των πόνων αλλά οι πόνοι εξακολουθούσαν να ήταν πολύ πολύ δυνατοί. Εννοείται ότι ξέχασα και τις αναπνοές και τα πάντα και το μόνο πού έκανα στους πόνους είναι να βογκάω και να φωνάζω και αυτό με έκανε να νιώθω καλύτερα. Ντρεπόμουνα λίγο ήθελα να είμαι πιο δυνατή αλλά γυρνάω και λέω στον άντρα μου "αν δεν βογκάω τώρα που γεννάω, πότε θα βογκάω?" Πονούσα τόσο που δεν με ένοιαζε τίποτα. Ο άντρας μου συνέχεια στο πλευρό μου να μου δίνει θάρρος, να μου λέει μη φοβάσαι θα τα καταφέρουμε, να μου τρίβει την πλάτη. Ηταν πραγματικά υπέροχος και μας έδεσε πάρα πολυ η εμπειρία άυτή. Και γω ανάμεσα σττους πόνους τον φιλούσα και του έλεγα ότι τον αγαπώ. (δεν ξέρω πως μου βγήκε τόση τρυφερότητα μια τόσο επώδυνη στιγμή).

Μετά από 2 ώρες περίπου οι πόνοι έρχονταν ο ένας πάνω στον άλλο. Έτσι φάνηκε σε μένα τουλάχιστον, η μαία μου είπε ότι είχα 2 λεπτά διάλειμμα. Επειδή πριν 2 ώρες η διαστολή μου ήταν ακόμη στο 3 ήξερα ότι είχα ώρες μπροστά μου και επειδή ήταν τόσο δυνατοί οι πόνοι άρχιζα να πιστεύω ότι δεν θα τα κατάφερνα. Δεν θα άντεχα άλλες 7-8 ώρες τέτοιους πόνους. Στις 5.30 με ελέγξανε ξανά και είχα φτάσει 10 εκατοστά διαστολή, έτοιμη να σπρώξω. Μέσα σε 3 ώρες πήγα από 3 εκατοστά σε 10. Γι αυτό ήταν τόσο δυνατοί οι πόνοι μου. Λόγω τις περίπτωσης μου (προηγούμενη καισαρική σε σύντομο διάστημα) δεν έπρεπε να πιεστώ πολύ στο σπρώξιμο για να μην ζοριστεί η τομή μου, οπότε χρησιμοποιήθηκε βεντούζα για να βγει το μωρό. Έσπρωχνα και γω λίγο, και νομίζω ότι η βεντούζα δεν ήταν απαραίτητη γιατί θα έβγαζα και μόνη μου γρήγορα το μωρό αλλά εκείνη την ώρα δεν με πείραξε καθόλου γιατί ήθελα να τελειώσει όσο το ΄δυνατόν συντομότερα. Σ εκείνη τη φάση που έβγαινε το μωρό, ούρλιαξα, άρπαξα δυνατά το χέρι του άντρα μου και κρατήθηκα να μην του το δαγκώσω. Εκείνη η στιγμή που βγήκε το μωρό και μου το βάλανε πάνω μου δεν περιγράφεται. Πρεπει να την βιώσει μια γυναίκα για να καταλάβει. Η ανακούφιση, η συγκίνηση. Χαίδεψα το μωράκι μου κλαίγοντας, συγκινημένη. Κοιταχτήκαμε με τον άντρα μου, φιληθήκαμε και βλέπαμε το μωράκι μας. "Τα καταφέραμε αγάπη μου, μου λέει" Γύρισα και κοίταξα έξω, ήταν 5.45 μόλις ξημέρωνε και φαινότανε όλη η πόλη στο πρώτο φως της μέρας. Καινούρια μέρα, καινούρια ζωή.

Η ανάρρωση απτον φυσιολογικό τοκετό δεν συγκρίνεται καθόλου με την καισαρική. Παρόλο που έκανα περινεοτομή και βεντούζα(που υποτείθεται σε σκίζουν λίγο παραπάνω) δεν πονάω καθόλου. Απτην πρωτη μέρα ενοιωθα τόσο καλά λες και δεν ειχα γεννήσει λίγες ώρες πριν. Εχω δυναμεις και φροντίζω τον γιο και την κόρη μου ενώ αν είχα κάνει καισαρική τώρα θα πονούσα ακόμα πολύ για να κάνω οτιδήποτε.

Θέλω να πω στις κοπέλες που έχουν ήδη μια καισαρική και θέλουν να προσπάθήσουν στο 2ο για φυσιολογικά να το παλέψουν γιατί πραγματικά αξίζει τον κόπο. Μπορεί να πονάς παραπάνω στην γέννα και εκείνη την ώρα να έχεις και δεύτερες σκέψεις αλλά η εμπειρία της φυσικής γέννας και το μετά, η ανάρρωση δηλαδή δεν μπορεί να συγκριθεί στο ελάχιστο με μια καισαρική. Επίσης νομίζω ότι το ότι η μπέμπα μου είναι τόσο ήρεμη, (τρώει και κοιμάται) οφείλεται στο ότι διάλεξε εκείνη και όχι ένας γιατρός το πότε θα έρθει στον κόσμο. Να έχετε εμπιστοσύνη στο σώμα σας και στην φύση και όλα θα πάνε καλα. Αν άκουγα τους γιατρούς και τα τρομοκρατικά τους σενάρια και δεν ψαχνόμουνα να διάβαζα έρευνες και να ρωτούσα και άλλους γιατρούς ακόμα θα κλαιγόμουνα για την 2η καισαρική μου.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Γεια σας....Είμαι και εγώ μια από αυτές που θέλω να βιώσω τον φυσιολογικό τοκετό και είναι ένα όνειρο ζωής για μένα αλλά φυσικά δεν θα ρισκαρα την ζωή του παιδιου μου ....στην πρωτη μου εγκυμοσύνη γέννησα με καισαρική μια μέρα πριν την πητ μου διότι δεν χωρούσε το κεφαλάκι του μικρού μου στην λεκάνη και η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός μου μου το έλεγε αυτό από νωρίς....Τώρα 2 χρόνια μετά περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου...Και ενώ στην αρχή ο γιατρός μου μου έλεγε ότι θα προσπαθήσουμε αν δεν έχουμε πάλι το ίδιο πρόβλημα ξαφνικά χθες που πήγαμε μου ανακοίνωσε ότι δεν υπάρχουν προϋποθέσεις και οτι πάμε για καισαρική ....Σήμερα είμαι 38 και 1 και ο γιατρός μου κανονίζει ραντεβού για καισαρική 39και 1....στης 27/4 ενώ η πητ μου είναι 4 Μαΐου....Και πολύ φοβάμαι ότι ο λόγος είναι ότι κάτι έχει κανονίσει στην αργία της πρωτομαγιάς και γι αυτό με βάζει τόσο νωρίς...κακα τα ψέματά πολλές φορές το κάνουν αυτό!!!! Και εκτος αυτού ξαφνικα άρχισε να μου λεει χθες οτι ειναι επικίνδυνο να περιμενουμε άλλο...Θέλω την γνώμη σας και την εμπειρία σας γτ εγώ νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς και ουσιαστικά δεν προσπαθούμε καθόλου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , Άννα..23 είπε:

Γεια σας....Είμαι και εγώ μια από αυτές που θέλω να βιώσω τον φυσιολογικό τοκετό και είναι ένα όνειρο ζωής για μένα αλλά φυσικά δεν θα ρισκαρα την ζωή του παιδιου μου ....στην πρωτη μου εγκυμοσύνη γέννησα με καισαρική μια μέρα πριν την πητ μου διότι δεν χωρούσε το κεφαλάκι του μικρού μου στην λεκάνη και η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός μου μου το έλεγε αυτό από νωρίς....Τώρα 2 χρόνια μετά περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου...Και ενώ στην αρχή ο γιατρός μου μου έλεγε ότι θα προσπαθήσουμε αν δεν έχουμε πάλι το ίδιο πρόβλημα ξαφνικά χθες που πήγαμε μου ανακοίνωσε ότι δεν υπάρχουν προϋποθέσεις και οτι πάμε για καισαρική ....Σήμερα είμαι 38 και 1 και ο γιατρός μου κανονίζει ραντεβού για καισαρική 39και 1....στης 27/4 ενώ η πητ μου είναι 4 Μαΐου....Και πολύ φοβάμαι ότι ο λόγος είναι ότι κάτι έχει κανονίσει στην αργία της πρωτομαγιάς και γι αυτό με βάζει τόσο νωρίς...κακα τα ψέματά πολλές φορές το κάνουν αυτό!!!! Και εκτος αυτού ξαφνικα άρχισε να μου λεει χθες οτι ειναι επικίνδυνο να περιμενουμε άλλο...Θέλω την γνώμη σας και την εμπειρία σας γτ εγώ νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς και ουσιαστικά δεν προσπαθούμε καθόλου!!!

Οι καισαρικες παντα προγραμματιζονται 1-2 εβδομαδες πριν την ΠΗΤ για να μειωθουν οι πιθανοτητες να ξεκινησει μονος του ο τοκετος. Αν ξεκινησει ο τοκετος και ειναι απαραιτητο για οποιονδηποτε λογο να γινει καισαρικη υπαρχει ο κινδυνος να κατεβει πολυ το μωρο απο τις συσπασεις και μετα η καισαρικη να ειναι πιο δυσκολη ή και επικινδυνη. Οποτε καλα σου τα λεει ο γιατρος σου! Το θεμα ειναι να εχεις ενα υγιες μωρακι, ολα τα αλλα δεν εχουν σημασια! Με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Άννα..23 είπε:

Γεια σας....Είμαι και εγώ μια από αυτές που θέλω να βιώσω τον φυσιολογικό τοκετό και είναι ένα όνειρο ζωής για μένα αλλά φυσικά δεν θα ρισκαρα την ζωή του παιδιου μου ....στην πρωτη μου εγκυμοσύνη γέννησα με καισαρική μια μέρα πριν την πητ μου διότι δεν χωρούσε το κεφαλάκι του μικρού μου στην λεκάνη και η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός μου μου το έλεγε αυτό από νωρίς....Τώρα 2 χρόνια μετά περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου...Και ενώ στην αρχή ο γιατρός μου μου έλεγε ότι θα προσπαθήσουμε αν δεν έχουμε πάλι το ίδιο πρόβλημα ξαφνικά χθες που πήγαμε μου ανακοίνωσε ότι δεν υπάρχουν προϋποθέσεις και οτι πάμε για καισαρική ....Σήμερα είμαι 38 και 1 και ο γιατρός μου κανονίζει ραντεβού για καισαρική 39και 1....στης 27/4 ενώ η πητ μου είναι 4 Μαΐου....Και πολύ φοβάμαι ότι ο λόγος είναι ότι κάτι έχει κανονίσει στην αργία της πρωτομαγιάς και γι αυτό με βάζει τόσο νωρίς...κακα τα ψέματά πολλές φορές το κάνουν αυτό!!!! Και εκτος αυτού ξαφνικα άρχισε να μου λεει χθες οτι ειναι επικίνδυνο να περιμενουμε άλλο...Θέλω την γνώμη σας και την εμπειρία σας γτ εγώ νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς και ουσιαστικά δεν προσπαθούμε καθόλου!!!

 

Αν δεν πας για φυσιολογικό τοκετό, πρέπει να προλάβεις να μην ξεκινήσει τοκετός, οπότε το συνηθισμένο είναι 1-3 βδομάδες πριν την ΠΗΤ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Άννα..23 είπε:

Γεια σας....Είμαι και εγώ μια από αυτές που θέλω να βιώσω τον φυσιολογικό τοκετό και είναι ένα όνειρο ζωής για μένα αλλά φυσικά δεν θα ρισκαρα την ζωή του παιδιου μου ....στην πρωτη μου εγκυμοσύνη γέννησα με καισαρική μια μέρα πριν την πητ μου διότι δεν χωρούσε το κεφαλάκι του μικρού μου στην λεκάνη και η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός μου μου το έλεγε αυτό από νωρίς....Τώρα 2 χρόνια μετά περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου...Και ενώ στην αρχή ο γιατρός μου μου έλεγε ότι θα προσπαθήσουμε αν δεν έχουμε πάλι το ίδιο πρόβλημα ξαφνικά χθες που πήγαμε μου ανακοίνωσε ότι δεν υπάρχουν προϋποθέσεις και οτι πάμε για καισαρική ....Σήμερα είμαι 38 και 1 και ο γιατρός μου κανονίζει ραντεβού για καισαρική 39και 1....στης 27/4 ενώ η πητ μου είναι 4 Μαΐου....Και πολύ φοβάμαι ότι ο λόγος είναι ότι κάτι έχει κανονίσει στην αργία της πρωτομαγιάς και γι αυτό με βάζει τόσο νωρίς...κακα τα ψέματά πολλές φορές το κάνουν αυτό!!!! Και εκτος αυτού ξαφνικα άρχισε να μου λεει χθες οτι ειναι επικίνδυνο να περιμενουμε άλλο...Θέλω την γνώμη σας και την εμπειρία σας γτ εγώ νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς και ουσιαστικά δεν προσπαθούμε καθόλου!!!

Εγω θα επαιρνα και δευτερη γνωμη για να ειμαι σιγουρη. Δεν εχεις να χασεις κατι, μονο θα κερδισεις αν αποδειχτουν τα πραγματα οπως τα υποπτευεσαι. Ομως να ξερεις οτι vbac δεν κανουν ολοι οι γιατροι , ακομη κι αν λένε οτι θα κανουν, τελευταια στιγμη το γυριζουν σε καισαρικη. Πρεπει να πας σε καποιον που ειδικευεται ή εστω εχει ονομα στο θεμα του Vbac ή ειναι υπερμαχος του φυσιολογικου τοκετου και αν το θελεις πολυ τοτε καλυτερα να ξεκινησεις την Δευτερα γιατι δεν εχεις πολυ χρονο. Τουλαχιστον, θα ξερεις οτι προσπαθησες και δεν θα μεινεις με την απορια αν ηταν ειλικρινης ο γιατρος σου ή οχι. Με το καλο :)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ οπωσδήποτε θα πρότεινα δεύτερη γνώμη!

 

Οι γιατροί δεν είναι φίλοι μας! επαγγελματίες είναι! άλλοι καλοί και άλλοι κακοί. 

 

Η εμπέδωση γίνεται ακόμη και την ώρα του τοκετού πάντως....Και υπάρχουν πολλές ασκήσεις που βοηθούν σε αυτό, συζητήθηκε και πρόσφατα στο φόρουμ. 

 

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Άννα, στη δική μου εγκυμοσύνη, πρώτη μεν άρα δεν είχε προηγηθεί καισαρική, ο γιατρός που με παρακολουθούσε μου κανόνιζε την καισαρική στις 38 εβδομάδες, με τη δικαιολογία πως το μωρό ήταν ψηλά, κοιτούσε την κοιλιά και όχι την πλάτη μου, είχε μεγάλο κεφάλι και αν περιμέναμε να ξεκινήσει φυσιολογικά ο τοκετός, θα σφήνωνε. Είχε και μια μονή περιτύλιξη στον αυχένα, μου έλεγε πως δεν υπάρχουν οι συνθήκες να γεννήσω φυσιολογικά. Παρά το άγχος της τελευταίας στιγμής, πήρα δεύτερη γνώμη από γιατρό που μου σύστησαν οι μαίες της Ευτοκίας. Με διαβεβαίωσε πως εκτός της περυτύλιξης, δεν υπήρχε άλλο θέμα, και η περιτύλιξη δεν είναι απαγορευτική για φυσιολογικό τοκετό. Γέννησα με το δεύτερο γιατρό στο Λητώ, φυσιολογικά και χωρίς δυσκολίες, ούτε καν περινεοτομή, στις 40 εδομάδες και 5 μέρες. Είσαι στην Αθήνα; Οπωσδήποτε πάρε δεύτερη γνώμη, από γιατρό που αναλαμβάνει vbac.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/4/2018 at 6:43 ΜΜ, almond είπε:

Αγαπητή Άννα, στη δική μου εγκυμοσύνη, πρώτη μεν άρα δεν είχε προηγηθεί καισαρική, ο γιατρός που με παρακολουθούσε μου κανόνιζε την καισαρική στις 38 εβδομάδες, με τη δικαιολογία πως το μωρό ήταν ψηλά, κοιτούσε την κοιλιά και όχι την πλάτη μου, είχε μεγάλο κεφάλι και αν περιμέναμε να ξεκινήσει φυσιολογικά ο τοκετός, θα σφήνωνε. Είχε και μια μονή περιτύλιξη στον αυχένα, μου έλεγε πως δεν υπάρχουν οι συνθήκες να γεννήσω φυσιολογικά. Παρά το άγχος της τελευταίας στιγμής, πήρα δεύτερη γνώμη από γιατρό που μου σύστησαν οι μαίες της Ευτοκίας. Με διαβεβαίωσε πως εκτός της περυτύλιξης, δεν υπήρχε άλλο θέμα, και η περιτύλιξη δεν είναι απαγορευτική για φυσιολογικό τοκετό. Γέννησα με το δεύτερο γιατρό στο Λητώ, φυσιολογικά και χωρίς δυσκολίες, ούτε καν περινεοτομή, στις 40 εδομάδες και 5 μέρες. Είσαι στην Αθήνα; Οπωσδήποτε πάρε δεύτερη γνώμη, από γιατρό που αναλαμβάνει vbac.

Δυστυχώς δεν βρίσκομαι στην Αθήνα....Μετά από μια συνάντηση που είχα παλι χθες στο γιατρό μου ...μου είπε ακριβώς τα ίδια πράγματα με εσένα ότι λογο ότι το μωρό δεν κοιτάζει την πλάτη μου και επειδή δεν έχει μπει ούτε στην λεκάνη μου αλλα Ούτε ο τραχηλος μου δεν έχει ανοίξει ...λόγω εμπειρίας  λέει δεν πρόκειται να να γεννήσω φυσιολογικά και όταν  γύρισα και του είπα μα ακόμα είναι νωρίς και ότι όλα μπορούν να αλλάξουν προσπάθησε να με φοβησει λέγοντας μου ότι είναι επικίνδυνο να περιμένουμε ότι μπορεί να υπάρξει ρηξη μητρας και ότι  πολλές γυναίκες έχουν πεθάνει και αν θέλω να ρισκάρω τότε να υπογράψω ένα χαρτί ώστε να μην φέρει κάποια ευθύνη...Και επεμενε να κανονίσουμε πέμπτη Παρασκευή το πολύ Δευτέρα καισαρική...οταν όμως με είδε να επιμένω στην άποψη μου και οτι από την στιγμή που όλα είναι καλά θέλω να περιμένω τότε γύρισε και μου είπε να ξαναπάω την Παρασκευή να δούμε αν αλλάξει κάτι... 

 

Υ.Γ.  αν δεν μου κολλούσαν όλα αυτά που μου έλεγε πριν τώρα πλέον είναι σίγουρη ότι δεν υπάρχει λόγος καισαρικής τουλάχιστον προς το παρών .... 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Άννα..23 είπε:

Δυστυχώς δεν βρίσκομαι στην Αθήνα....Μετά από μια συνάντηση που είχα παλι χθες στο γιατρό μου ...μου είπε ακριβώς τα ίδια πράγματα με εσένα ότι λογο ότι το μωρό δεν κοιτάζει την πλάτη μου και επειδή δεν έχει μπει ούτε στην λεκάνη μου αλλα Ούτε ο τραχηλος μου δεν έχει ανοίξει ...λόγω εμπειρίας  λέει δεν πρόκειται να να γεννήσω φυσιολογικά και όταν  γύρισα και του είπα μα ακόμα είναι νωρίς και ότι όλα μπορούν να αλλάξουν προσπάθησε να με φοβησει λέγοντας μου ότι είναι επικίνδυνο να περιμένουμε ότι μπορεί να υπάρξει ρηξη μητρας και ότι  πολλές γυναίκες έχουν πεθάνει και αν θέλω να ρισκάρω τότε να υπογράψω ένα χαρτί ώστε να μην φέρει κάποια ευθύνη...Και επεμενε να κανονίσουμε πέμπτη Παρασκευή το πολύ Δευτέρα καισαρική...οταν όμως με είδε να επιμένω στην άποψη μου και οτι από την στιγμή που όλα είναι καλά θέλω να περιμένω τότε γύρισε και μου είπε να ξαναπάω την Παρασκευή να δούμε αν αλλάξει κάτι... 

 

Υ.Γ.  αν δεν μου κολλούσαν όλα αυτά που μου έλεγε πριν τώρα πλέον είναι σίγουρη ότι δεν υπάρχει λόγος καισαρικής τουλάχιστον προς το παρών .... 

Γιατι δεν παιρνεις μια δευτερη (η και τριτη) γνωμη; Οι λογοι παντως που κανονιζει εκ των προτερων καισαρικη (ειτε η κεφαλοπυελικη δυσαναλογια την πρωτη φορα , ειτε η οπισθια προβολη τωρα) ειναι αμφιλεγομενοι. Επιπλεον, ο τραχηλος ωριμαζει φυσιολογικα τις τελευταιες μερες πριν τον τοκετο ή ακομη και την ημερα του τοκετου. Στα γραφω διοτι μου φαινονται περιεργα αυτα που σου παρουσιαζει και σε τρομοκρατει κι απο πανω. Παρε κι αλλες γνωμες βρε @Άννα..23, δεν εχεις να χασεις τιποτα. Κι αν σου τη βαρεσει αλλαξε και γιατρο! Δεν εισαι υποχρεωμενη να μεινεις μ'αυτον αν δεν σου αρεσει η σταση του. Ξερω ατομο που ο γιατρος της τα μασουσε και πηγε σε αλλον μεσα στην 40η εβδομαδα! Ποτε δεν ειναι αργα!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

@Άννα..23 μπες στην ομάδα vbac στο φβ ή στη freebirth, εκεί θα βρεις γιατρό-υποστηρικτή vbac στο μέρος που κατοικείς και θα βρεις και εμπειρίες άλλων γυναικών με αυτόν. Τα 2α παιδιά και γενικώς τα επόμενα εμπεδώνονται τελ. στιγμή. Γέννησα 41+1 και εμπεδώθηκε κυριολεκτικά τις τελευταίες ώρες. Στον αμέσως προηγούμενο υπέρηχο δεν φαινόταν τίποτα, μόνο μείωση αμνιακού, που είναι φυσιολογικό όταν πρόκειται να ξεκινήσει τοκετός. Αλλά εδώ δεν θα βρεις εύκολα συγκεντρωμένες όλες τις κοπέλες που πέτυχαν βμπακ, καλύτερα στη σχετική ομάδα που σου έγραψα παραπάνω. Με το καλό και φυσικά εννοείται στην εβδομάδα σου πολλές άλλαξαν γιατρό και πέτυχαν βμπακ. Φίλες μου, με τον γιατρό μου, τη μια μέρα τον είδαν για υπέρηχο, την επομένη γέννησαν. Επίσης, πολλές έρχονται από επαρχία και γεννούν Αθήνα ή Θεσ/κη με γιατρούς γνωστούς, που είδαν από κοντά όμως λίγες μέρες πριν τον τοκετό μόνο. Σου εύχομαι τα καλύτερα ό,τι κι αν αποφασίσεις, όπως κι αν έρθει το παιδί σου στον κόσμο. 

 

Επίσης, τι να πούμε τώρα για τη δυσαναλογία που την έχουν καραμέλα, με στενή λεκάνη (και σημασία έχουν μόνο τα εσωτερικά κόκαλα της λεκάνης) γέννησα έναν μπεμπάκο 4 κιλά, 36εκ. κεφαλάκι χωρίς ούτε ένα ράμμα ούτε περινεοτομή. Το λέω και το ξαναλέω γιατί σήμερα τα μεγάλα μωρά είναι όντως πολύ συχνά και καραμέλα πραγματικα΄η δυσαναλογία και η δυστοκία ώμων για καισαρικές. 

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι! μη φοβάσαι! θα έχεις τουλάχιστον ήσυχη τη συνείδησή σου ΄ότι προσπάθησες!

 

Και καισαρική να κάνεις! δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να είναι αυτή η καλύτερη λύση για εσένα και το παιδί σου. Και μόνο για εσάς.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Άννα..23 είπε:

Δυστυχώς δεν βρίσκομαι στην Αθήνα....Μετά από μια συνάντηση που είχα παλι χθες στο γιατρό μου ...μου είπε ακριβώς τα ίδια πράγματα με εσένα ότι λογο ότι το μωρό δεν κοιτάζει την πλάτη μου και επειδή δεν έχει μπει ούτε στην λεκάνη μου αλλα Ούτε ο τραχηλος μου δεν έχει ανοίξει ...λόγω εμπειρίας  λέει δεν πρόκειται να να γεννήσω φυσιολογικά και όταν  γύρισα και του είπα μα ακόμα είναι νωρίς και ότι όλα μπορούν να αλλάξουν προσπάθησε να με φοβησει λέγοντας μου ότι είναι επικίνδυνο να περιμένουμε ότι μπορεί να υπάρξει ρηξη μητρας και ότι  πολλές γυναίκες έχουν πεθάνει και αν θέλω να ρισκάρω τότε να υπογράψω ένα χαρτί ώστε να μην φέρει κάποια ευθύνη...Και επεμενε να κανονίσουμε πέμπτη Παρασκευή το πολύ Δευτέρα καισαρική...οταν όμως με είδε να επιμένω στην άποψη μου και οτι από την στιγμή που όλα είναι καλά θέλω να περιμένω τότε γύρισε και μου είπε να ξαναπάω την Παρασκευή να δούμε αν αλλάξει κάτι... 

 

Υ.Γ.  αν δεν μου κολλούσαν όλα αυτά που μου έλεγε πριν τώρα πλέον είναι σίγουρη ότι δεν υπάρχει λόγος καισαρικής τουλάχιστον προς το παρών .... 

Αννα μου στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα παει στο γιατρο στις 39+1 και μου ειχε πει ακριβως τα ιδια πραγματα, με εξαιρεση το οτι το μωρο δεν κοιτουσε προς την κοιλια. Ηταν ομως πολυ ψηλα και ο τραχηλος εντελως κλειστος και μεγαλος. Μου ειπε να περιμενουμε αλλα αν κλεινοντας τις 40 εβδομαδες δεν αλλαξει κατι να σκεφτουμε για καισαρικη γιατι ειχα και μεγαλο μωρο. 5 ημερες μετα μου εσπασαν τα νερα. Πηγα στο μαιευτηριο και η μαια ειπε πως το μωρο δεν ακουμπαει καν στη λεκανη και ο τραχηλος ειναι κλειστος. Ο γιατρος ομως ειπε πως αφου η φυση αρχισε τη διαδικασια ας της δωσουμε την ευκαιρια να κανει τη δουλεια της. Αποτελεσμα; στις 4 το απογευμα πηγα στο μαιευτηριο χωρις καθολου πονους ουτε διαστολη και στις 8.50 γεννησα φυσιολογικα ενα υγιεστατο κοριτσακι! Επισης κατα τη διαδικασια των ωδινων ο γιατρος μου ειπε πως το μωρο κοιταει το ποδι μου αντι να κοιταει κατω. Μου εδειξε μια τεχνικη οπου με μικρα κοφτα σπρωξιματακια ουσιαστικα γυρισα το μωρο μονη μου!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς 2 γιατρούς που ρώτησα μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη...Έχω πελαγωσει δεν ξέρω τι να κάνω...Αύριο έχω ραντεβού στο γιατρό και ξέρω ότι θα αρχίσει να λέει ότι είναι επικίνδυνο και θα μου πει να πάω για καισαρική Δευτέρα....αλλιως να υπογράψω αν είναι να περιμένω μεχρι την πητ και αυτό δεν το καταλαβαίνω....

 

Προσπάθησα να μπω στην ομάδα στο fb για vbac αλλα ειναι κλειστει απάντησα σε κάποιες ερωτήσεις που μου έβγαλε εδώ και καιρό αλλα τπτ....

Link to comment
Share on other sites

 αυτό το χαρτί αν το  υπογράψεις, κράτα αντίγραφο,...

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ υπογράψεις κάτι και το δώσεις, πες, το θέλω σε δυο αντίγραφα αυτό το κείμενο..... (σορρυ δηλαδή....... !!!) 

πες το " αν μπορείτε βγάλτε δυο, για να έχω το ένα μαζί μου για το συζυγο κλπ γιατί με παρακάλεσε " 

ή βγάλτο φωτογραφία ... καλή.... κλπ κλπ. 

  Εγώ νομίζω ότι στο λέει για να σε τρομοκρατήσει και δεν έχει καν τέτοιο έγγραφο

Αλήθεια το έχουν ακούσει πολλές εδώ ,και δεν έχω ακούσει ποτε καμιά να βλέπει τέτοιο έγγραφο. 

 

Ρώτα τον, " δηλαδή τι χαρτί εννοείτε, μπορώ να δώ τι γράφει αυτό το έγγραφο πριν αποφασίσω να το υπογράψω? " να στο δώσει να το πάρεις μαζί σου. 

Δεν βρίσκεσε δα και σε ανακριτικό γραφείο!!!!!! Ακόμα και δικηγόροι, σου δίνουν κάτι να το διαβάσεις και να το αναλογιστείς πριν το υπογράψεις. 

Αν αισθάνεσαι να σε πιέζει......  εσύ ξέρεις τι σου αξίζει και τι όχι. 

 

Άσε που νομίζω ότι τέτοιο χαρτί δεν στέκει με την καμία.... που είναι καμιά νομικός να μας πει.... δεν μπορεί ένα ιδιωτικό συμφωνητικό να τον απαλάσσει της ευθυνης του τι θα γίνει την στιγμή που θα σε ξεγεννάει... αφού εκείνη τη στιγμή,  είναι εκεί.

και στο κάτω κάτω, ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ Η ΕΥΘΥΝΗ, αν πάει κάτι στραβά.?//// αυτό είναι που θα σε ή θα τον πειράξει? η νομική του ευθύνη....???

δηλαδή αν πάει κάτι στραβά και δεν έχει ευθύνη,  δεν έχει κανένα πρόβλημα να αναλάβει vbac .. ..?

    

ας έλεγε ότι ΔΕΝ αναλαμβάνω ΟΥΤΕ με ΧΑΡΤΙ.... αυτό κάνει κάποιος όταν ΔΕΝ ξέρει και ΔΕΝ θέλει να αναλάβει κάτι και φοβάται για κακή έκβαση εξαιτίας του πιθανού σεναρίου. ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.... δεν λέει,  οκ το κάνω αλλα μονο αν δεν έχω ευθυνη!!!!!!!

 

πραγματικά παθαίνω φρίκες όταν ακούω τέτοια πράγματα. 

 

πας για δημόσιο αν κατάλαβα καλά? 

πήγες στο ιατρείο επαπειλούμενης κύησης? νομίζω στα δημοσια το vbac γίνεται από γιατρούς που είναι σε αυτό το ιατρείο Νομίζω στο έλενα αν καλέσεις έχει τμήμα τέτοιο να κλείσεις ραντεβού. 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Άννα..23 είπε:

Δυστυχώς 2 γιατρούς που ρώτησα μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη...Έχω πελαγωσει δεν ξέρω τι να κάνω...Αύριο έχω ραντεβού στο γιατρό και ξέρω ότι θα αρχίσει να λέει ότι είναι επικίνδυνο και θα μου πει να πάω για καισαρική Δευτέρα....αλλιως να υπογράψω αν είναι να περιμένω μεχρι την πητ και αυτό δεν το καταλαβαίνω....

 

Προσπάθησα να μπω στην ομάδα στο fb για vbac αλλα ειναι κλειστει απάντησα σε κάποιες ερωτήσεις που μου έβγαλε εδώ και καιρό αλλα τπτ....

Σε ποια πολη θα γεννησεις; ιδιωτικο ή δημοσιο;

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, το μωρό σου έχει οπίσθια ινιακή προβολή, είσαι στις 38 και 4 μέρες και έχεις στο ενεργητικό σου ήδη μία καισαρική. 

Το VBAC έχει όντως το ρίσκο ρήξης μήτρας ακόμα και αν η θέση του μωρού είναι τέλεια. Η οπίσθια ινιακή προβολή μπορεί και τελευταία στιγμή να διοθρωθεί, μπορεί και όχι. Αν όχι, μπορεί να οδηγηθείς σε δύσκολο τοκετό και ίσως έκτακτη καισαρική (ολική αναισθησία - πιο δύσκολη ανάρρωση και πιο δύσκολο χειρουργείο για τον γιατρό που ίσως χρειαστεί να αντιμετωπίσει δύσκολες καταστάσεις αν το VBAC δεν πάει καλά).

 

Αυτά όλα είναι πιθανότητες με τις οποίες θα πρέπει να παλέψει ο οποιοσδήποτε μαιευτήρας, είτε υποστηρικτής του VBAC είτε όχι. Παίρνοντας την απόφαση να πας σε φυσιολογικό τοκετό, αντικειμενικά ανεβάζεις το ρίσκο. Η οπτική του γιατρού σου είναι οτι με τα δεδομένα σου είναι πιο ασφαλές για εσένα να κάνεις καισαρική. Δεν ξέρω αν όντως έχει χαρτί να υπογράψεις και δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση σου. Αν πρέπει να γίνει καισαρική, τα περιθώριά σου έχουν στενέψει. Αν θέλεις να περιμένεις για φυσιολογικό, σου εύχομαι από τα βάθη της ψυχής μου να πάνε όλα καλά! 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , CMES είπε:

Σε ποια πολη θα γεννησεις; ιδιωτικο ή δημοσιο;

Είμαι από τα Τρίκαλα...Αλλά θα γεννήσω σε ιδιωτική κλινική στη Λάρισα ....σε δημόσιο φυσικά και δεν αναλαμβάνουν 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...