Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Sos!!!προσληψη βαρους


Recommended Posts

Κοριτσια βοηθηστε με, δεν θελω να ξαναχασω το παιχνιδι...

Γεννησα με καισαρικη στις 37εβδ και 5 ημ. Επισκληριδιος.

Βαρος

09.09: 2950

11.09: 2700

13.09: 2680

13.09: 2650(σπιτι)

14.09: 2620

15.09: 2640

16.09: 2640

 

Πανες βρεγμενες 8 +

κακα: 4+

αλλα τα κακα της δεν ειναι ακομα εντελως μουσταρδι, ειναι προς το καφε, με σπορια.

 

Το κοριτσακι εκανε ικτερο 11 την τριτη μερα, την εβαλα σε λαμπα στο δωματιο και τελικα βγηκαμε κανονικα με 10.

Καθολη τη διαρκεια της παραμονης μας στο μαιευτηριο ηταν νωθρη, εκανε και 5 ωρες να φαει δυναμικα χωρις να κοιμαται. Ο παιδιατροσ εκει τη βρηκε μια χαρα. Ουτε ηταν απο τα παιδια που επιασαν αμεσως τη θηλη. Σπιτι παμε καλα, τρωει ανα δυο ωρες αφου ξυπναει

μονη της και διαμαρτυρεται. Εχει αρχισει τις γκρινιτσες, ειναι ζωηρη. Κανει και κατι

συνεχομενους θηλασμους μετα το μεσημερι. Πιπιλες, μπιμπερο κλπ δεν εψει παρει καθολου, ουτε συμπληρωμα. Θηλαζει περιπου 30-50 λεπτα απο το ενα στηθος και το αλλο δεν το θελει. Μετα ειναι συνηθως ηρεμη. Οποτε γκρινιαζει τη βαζω στο στηθος.

Οι θηλες μου ηταν ηγωμενες, ηρθε συμβουλος και μου διορθωσε τη σταση.

Τι γινεται λοιπον; Γιατι δεν εχει αρχισει να παιρνει; Θα προλαβει ως την αλλη παρασκευη να ανακτησει το βαρος της. Θα παρει μεσα σε μια εβδομαδα 300 γρ;;;;απιθανο μου φαινεται. Παει καπου το μυαλο σας; Εχει καμια παρομοια εμπειρια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια βοηθηστε με, δεν θελω να ξαναχασω το παιχνιδι...

Γεννησα με καισαρικη στις 37εβδ και 5 ημ. Επισκληριδιος.

Βαρος

09.09: 2950

11.09: 2700

13.09: 2680

13.09: 2650(σπιτι)

14.09: 2620

15.09: 2640

16.09: 2640

 

Πανες βρεγμενες 8 +

κακα: 4+

αλλα τα κακα της δεν ειναι ακομα εντελως μουσταρδι, ειναι προς το καφε, με σπορια.

 

Το κοριτσακι εκανε ικτερο 11 την τριτη μερα, την εβαλα σε λαμπα στο δωματιο και τελικα βγηκαμε κανονικα με 10.

Καθολη τη διαρκεια της παραμονης μας στο μαιευτηριο ηταν νωθρη, εκανε και 5 ωρες να φαει δυναμικα χωρις να κοιμαται. Ο παιδιατροσ εκει τη βρηκε μια χαρα. Ουτε ηταν απο τα παιδια που επιασαν αμεσως τη θηλη. Σπιτι παμε καλα, τρωει ανα δυο ωρες αφου ξυπναει

μονη της και διαμαρτυρεται. Εχει αρχισει τις γκρινιτσες, ειναι ζωηρη. Κανει και κατι

συνεχομενους θηλασμους μετα το μεσημερι. Πιπιλες, μπιμπερο κλπ δεν εψει παρει καθολου, ουτε συμπληρωμα. Θηλαζει περιπου 30-50 λεπτα απο το ενα στηθος και το αλλο δεν το θελει. Μετα ειναι συνηθως ηρεμη. Οποτε γκρινιαζει τη βαζω στο στηθος.

Οι θηλες μου ηταν ηγωμενες, ηρθε συμβουλος και μου διορθωσε τη σταση.

Τι γινεται λοιπον; Γιατι δεν εχει αρχισει να παιρνει; Θα προλαβει ως την αλλη παρασκευη να ανακτησει το βαρος της. Θα παρει μεσα σε μια εβδομαδα 300 γρ;;;;απιθανο μου φαινεται. Παει καπου το μυαλο σας; Εχει καμια παρομοια εμπειρια;

 

Το μωρό δείχνει (από τις πάνες) να τρέφεται πολύ καλά. Το βάρος γέννησης πρέπει να ανακτηθεί ως τις 21 μέρες. Έχετε χρόνο. Μην αγχώνεσαι.

Όσο το μωρό έχει αυτές τις πάνες (θέλουμε περίπου 5-6 φορές τσίσα και 3-4 φορές κακά) δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

 

POST EDIT: Εξάλλου, μέχρι τις 14/9 το μωρό συνέχιζε να χάνει βάρος, είτε φυσιολογικά είτε λόγω κακής στάσης (=πληγωμένες θηλές άρα ίσως και μειωμένη πρόσληψη γάλακτος). Από χθες άρχισε να παίρνει. Τα 20 γραμ τη μέρα είναι καλά στη φάση αυτή. Πιστεύω ότι με τη διόρθωση της στάσης και με όσα κάνεις θα πάει σύντομα πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

H συμβουλος παντως μου εκρουσε τον κωδωνα του κινδυνου. Μου ειπε οτι πρεπει να αντλω και να δινω παραλληλα για να εξασφαλιστουμε. Δεν ηθελα να μπω στη διαδικασια. Επισης να εναλλασω στηθος!!αφου μετα το ενα το μωρο δεν θελει το αλλο. Αγχωθηκα και δεν ηθελα

Link to comment
Share on other sites

H συμβουλος παντως μου εκρουσε τον κωδωνα του κινδυνου. Μου ειπε οτι πρεπει να αντλω και να δινω παραλληλα για να εξασφαλιστουμε. Δεν ηθελα να μπω στη διαδικασια. Επισης να εναλλασω στηθος!!αφου μετα το ενα το μωρο δεν θελει το αλλο. Αγχωθηκα και δεν ηθελα

 

Αντλούμε και δίνουμε παράλληλα με μπιμπερό όταν έχουμε ενδείξεις ότι το μωρό δεν μπορεί να τραφεί καλά στο στήθος: π.χ. είναι πρόωρο, μικρό/ελιποβαρές, έχει κάποιο νευρολογικό πρόβλημα, δεν κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις, κάνει λίγες καλές θηλαστικές κινήσεις και μετά σταματά/κοιμάται, κλπ.

Αυτά είναι προβλήματα που έχουν άμεσο αντίκτυπο στις πάνες: το μωρό επειδή δεν προσλαμβάνει από μόνο του/από το στήθος αρκετό γάλα, δεν ουρεί αρκετές φορές και κάνει ελάχιστα ή καθόλου κακά (= αρχικά σημεία αφυδάτωσης).

Ένα μωρό που έχει καλές βρεγμένες και λερωμένες πάνες, είναι μωρό που θηλάζει και τρέφεται καλά. Εκεί, δίνουμε χρόνο στο μωρό παρακολουθώντας στενά το βάρος, προκειμένου να μην παρέμβουμε άσκοπα με κάτι που μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την εξέλιξη του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα, 20.9 το μωρο το ζυγισα 2770. Πως βλεπετε την προοδο; Εχω νοικιασει θηλαστρο το symphony. Η συμβουλος μου ειπε να αντλησω και να δινω εμβολιμα στο θηλασμο. Εγω δεν το εχω κανει ακομη, φοβαμαι μη μαθει το μπουκαλι, αν και πηρα το καλμα της μεντελα. Και φοβαμαι οτι θα ζοριστω να το κοψω. Βεβαια ξεκινησα αντλησεις, λεω να κανω γυρω στις 3 την ημερα.

Τι να κανω ρε κοριτσια; Την παρασκευη θα μιλησω με παιδιατρο...λπγικα δεν θα εχει ανακτησει το βαρος της γεννησης και θα αρχισειτα περι συμπληρωμΤος. Να αρχισω να δινω και δικο μου; Πανες ειμαστε τελεια παντως. Επισης η συμβουλος μου συστησε μια συνεδρια με οστεπαθητικο για τη μικρη στο κρανιο, διοτι εχει ενταση στη γνανθο και πιεζει τη θηλη μου

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλος μου ειπε να αντλησω και να δινω εμβολιμα στο θηλασμο. Εγω δεν το εχω κανει ακομη, φοβαμαι μη μαθει το μπουκαλι, αν και πηρα το καλμα της μεντελα. Και φοβαμαι οτι θα ζοριστω να το κοψω.

Δεν ξέρω να σου πω τι να κάνεις, πάντως μην φοβάσαι ότι το παιδί θα μάθει το μπουκάλι. Τα περισσότερα μωράκια αγαπούν το θηλασμό και δεν στρέφονται στο μπουκάλι τόσο εύκολα, ειδικά μετά την εδραίωση του θηλασμού. Οι μόνες περιπτώσεις που ξέρω που τα μωρά προτίμησαν μπουκάλι είναι περιπτώσεις μωρών που δεν ήθελαν να θηλάσουν εξαρχής.

 

Προσωπικά θήλασα πρώτη φορά 2 εβδομάδες μετά τη γέννα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ακόμα και τώρα που συνεχίζουμε με μη-αποκλειστικό θηλασμό, το μωρό δείχνει σαφή προτίμηση στο στήθος, παρότι τρώει και με μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites

Eμείς ενω στην αρχή εδειχνε οτι θα θηλάσει καλά ξαφνικά αρχισε να κάνει μόνο πιπιλισμα στις 3 εβδομάδες.Αρχίσαμε αντλήσεις και το παιδί έπερνε οριακό βάρος.Το στήθος τώρα πια δεν το θέλει.Και παρ'οτι τρώει καλύτερα με το μπιμπερό πλέον(πρώτα κάναμε κ 2 ώρες να πιεί 90γρ.γάλα)πέρνει 30 κ 60 γρ τη βδομάδα.Οπαιδίατρος μου είπε αρκετά το παλέψαμε.Δώσ΄της κ ξένο.Εχω σκάσει γιατί έκανα και κάνω τόση προσπάθεια,ταλαιπωρούμε τόσο με τις αντλήσεις έφερα συμβουλο θηλασμού κάναμε τα πάντα,(μέχρι και μασάζ ειδικό)και κάναμε μια τρύπα στο νερό και γάλα έχω μπολικο.

Link to comment
Share on other sites

Eμείς ενω στην αρχή εδειχνε οτι θα θηλάσει καλά ξαφνικά αρχισε να κάνει μόνο πιπιλισμα στις 3 εβδομάδες.Αρχίσαμε αντλήσεις και το παιδί έπερνε οριακό βάρος.Το στήθος τώρα πια δεν το θέλει.Και παρ'οτι τρώει καλύτερα με το μπιμπερό πλέον(πρώτα κάναμε κ 2 ώρες να πιεί 90γρ.γάλα)πέρνει 30 κ 60 γρ τη βδομάδα.Οπαιδίατρος μου είπε αρκετά το παλέψαμε.Δώσ΄της κ ξένο.Εχω σκάσει γιατί έκανα και κάνω τόση προσπάθεια,ταλαιπωρούμε τόσο με τις αντλήσεις έφερα συμβουλο θηλασμού κάναμε τα πάντα,(μέχρι και μασάζ ειδικό)και κάναμε μια τρύπα στο νερό και γάλα έχω μπολικο.

 

εννοείς ότι το γάλα περισσεύει και δεν το πίνει το μωρό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαϊα πες μου την άποψή σου...

Εγώ έχω ήδη αρχίσει να αντλώ 4 περίπου φορές την ημέρα, μετά το θηλασμό, ή ενδιάμεσα, ή το πρωϊ πριν θηλάσω για να απομακρύνω το πιο αραιό γάλα.

Και δίνω στο μωρό, σύμφωνα με τις οδηγίες της συμβούλου, εμβόλιμα στο θηλασμό, θηλάζω δίνω θηλάζω. Οι θηλασμοί μου παραμένουν πάνω από 10.

 

Αγλαϊα, αν δω βελτίωση στο βάρος της μπορώ εύκολα να κόψω το συμπλήρωμα αυτό...

Δε λέω, θα έμπαινα στη διαδικασία των αντλήσεων αλλά σκόπευα μετά το 40ήμερο

 

Πως βλέπεις εσύ την εξέλιξη του βάρους μας? Είναι ανησυχητική?

Η μικρή πάντως άρχισε να παίρνει τα πάνω της την 6 μέρα της γέννησης της...

 

Θέλω να τα καταφέρω αυτή τη φορά και έχω αγχωθεί πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα πες μου την άποψή σου...

Εγώ έχω ήδη αρχίσει να αντλώ 4 περίπου φορές την ημέρα, μετά το θηλασμό, ή ενδιάμεσα, ή το πρωϊ πριν θηλάσω για να απομακρύνω το πιο αραιό γάλα.

Και δίνω στο μωρό, σύμφωνα με τις οδηγίες της συμβούλου, εμβόλιμα στο θηλασμό, θηλάζω δίνω θηλάζω. Οι θηλασμοί μου παραμένουν πάνω από 10.

 

 

 

 

09.09: 2950

11.09: 2700

13.09: 2680

13.09: 2650(σπιτι)

14.09: 2620

15.09: 2640

16.09: 2640

 

Πανες βρεγμενες 8 +

κακα: 4+

 

Σημερα, 20.9 το μωρο το ζυγισα 2770.

 

Γιατι δεν εχει αρχισει να παιρνει; Θα προλαβει ως την αλλη παρασκευη να ανακτησει το βαρος της. Θα παρει μεσα σε μια εβδομαδα 300 γρ;;;;απιθανο μου φαινεται. Παει καπου το μυαλο σας; Εχει καμια παρομοια εμπειρια;

 

Φαίνεται ότι το μωρό άρχισε να βάζει κανονικά βάρος από τις 16/9

 

Μπορεί να άργησε λίγο να ξεκινήσει, αλλά πλέον φαίνεται ότι τα πηγαίνει καλά.

 

Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις την παρακολούθηση του βάρους με δύο ζυγίσεις την εβδομάδα το πολύ.

 

Η ζύγιση από τι μια μέρα στην άλλη δεν μπορεί να αξιολογηθεί γιατί μπορεί να έχεις διαφορά και μόνο από την ούρηση ή την κένωση. Μπορεί να σου φανεί ότι υπάρχει απώλεια βάρους ενώ κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει.

 

Η ανάκαμψη μάλλον βοηθήθηκε και από τη βελτίωση της στάσης.

 

Έχεις υπερπαραγωγή και απομακρύνεις το αραιό γάλα;

 

Αγλαϊα, αν δω βελτίωση στο βάρος της μπορώ εύκολα να κόψω το συμπλήρωμα αυτό...

Δε λέω, θα έμπαινα στη διαδικασία των αντλήσεων αλλά σκόπευα μετά το 40ήμερο

 

Πως βλέπεις εσύ την εξέλιξη του βάρους μας? Είναι ανησυχητική?

Η μικρή πάντως άρχισε να παίρνει τα πάνω της την 6 μέρα της γέννησης της...

 

Πόσο συμπλήρωμα δίνεις το 24ωρο;

 

Ειναι μόνο μητρικό ή και ξένο;

Link to comment
Share on other sites

Aglaia συμπληρωμα εννοω μονο δικο μου γαλα, ξενο δεν εχει πιει. Εχω δωσει απο χτες 3 φορες. Απο 40 ml. Και ελεγα να δωσω με αυτη τη συχνοτητα. Μεχρι να ανακαμψει το μωρο, να ανακτησει το βαρος γεννησης.

Link to comment
Share on other sites

Aglaia συμπληρωμα εννοω μονο δικο μου γαλα, ξενο δεν εχει πιει. Εχω δωσει απο χτες 3 φορες. Απο 40 ml. Και ελεγα να δωσω με αυτη τη συχνοτητα. Μεχρι να ανακαμψει το μωρο, να ανακτησει το βαρος γεννησης.

 

Από ό,τι καταλαβαίνω, το μωρό άρχισε την ανάκαμψη πριν αρχίσεις το συμπλήρωμα, δηλαδή από τις 16/9. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπήκες στη διαδικασία των αντλήσεων και του μπουκαλιού ενώ το μωρό άρχισε να βάζει κανονικά βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, το μωρο ειχε ηδη αρχισει να παιρνει πριν το συμπληρωμα . Μπηκα στη διαδικασια γιατι ετσι με συμβουλεψε η συμβουλος....και η ζυγαρια διελυσε την αυτοπεποιθηση μου. Γιατι το μωρο γενικα, αν εξαιρεσεις Τα βραδυα που κλαιει γενικα και δειχνει να ποναει κσι ειναι και πιο ξυπνια, δεν δειχνει πεινασμενο και ανησυχο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης δεν ειναι ανησυχητικο που δεν θα εχει ανακτησει το βαρος της στις 15 μερες; Τι θα κανω απο κει και περα; Αυριο θεωρητικα ειναι το 15ημερο. Η παιδιΤρος θ μου πει συμπληρωμα. Ποσο ασφΑλες ειναι ν φιλτραρω τη συμβουλη της και να συνεχισω την προσπΑθεια;

Link to comment
Share on other sites

και η ζυγαρια διελυσε την αυτοπεποιθηση μου.

Για ένα μωρό που βρέχει 6-8 πάνες και άρα δεν κινδυνεύει από αφυδάτωση, και κάνει κανονικά κενώσεις (3-4 από την 4η μέρα της ζωής του και μετά)συστήνονται ζυγίσεις μία φορά την εβδομάδα.

Οι πιο συχνές ζυγίσεις δεν είναι αξιολογίσιμες και μπορούν να δημιουργήσουν μόνο προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν ειναι ανησυχητικο που δεν θα εχει ανακτησει το βαρος της στις 15 μερες;

 

Αυτό ισχύει για τα μωρά που θηλάζουν χωρίς κανένα πρόβλημα από τη στιγμή που βγαίνουν από την κλινική. Δηλαδή η μαμά δεν έχει πονεμένες θηλές, η τοποθέτση του μωρού είναι καλή και το μωρό βρέχει 6-8 πάνες το 24ωρο και έχει 3-4 κενώσεις. Αν συμβαίνουν όλα αυτά, τότε το μωρό ανακτά το βάρος γέννησης μέχρι το τέλος της 2ης εβδομάδας. Αν όμως δεν συμβαίνουν όλα αυτά και το μωρό συνεχίζει να χάνει βάρος, δεν μπορούμε να περιμένουμε

 

Αν όλα αυτά συμβαίνουν, τότε περιμένουμε να ανακτήσει το βάρος γέννησης στο τέλος της 2ης εβδομάδας.

 

Για το δικό σου μωρό όμως δεν μπορούμε να περιμένουμε κάτι τέτοιο γιατί συνέχισε τις απώλειες, δεν θήλαζε καλά. Χρειάστηκες βοήθεια για να θηλάζει πιο ικανοποιητικά το μωρό. Οπότε μετράς το ρυθμό πρόσληψης βάρους από την παρέμβαση και μετά.

 

Για την ώρα φαίνεται πολύ καλός, οπότε δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

 

http://kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain.html

If your baby lost a good bit of weight in the early days, or if your baby is sick or premature, it may take longer to regain birth weight.

 

To δικό σου μωρό συνέχισε να χάνει βάρος, και μετά την 4η μέρα (τουλάχιστον μέχρι τις 14/9) και δεν έπαιρνε ικανοποιητικό βάρος γιατί δεν θήλαζε καλά.

 

Επίσης φαίνεται ότι το μωρό έχασε λίγο πάνω από το 10% του βάρους του. Αυτό είναι ένδειξη ότι ο θηλασμός δεν πήγαινε καλά (το οποίο δικαιολογείται και από τις πονεμένες θηλές)

Ένα μωρό που ξεκίνησε να θηλάζει καλά την 7η μέρα της ζωής του, δεν μπορεί να πάρει σε μία εβδομάδα 300 γραμμάρια, δηλαδή σχεδόν 43 γρ. το 24ωρο, τη στιγμή που ο αναμενόμενος μέσος όρος είναι 25 για ένα μωρό που θηλάζει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τι ισχυει με την ανακτηση βαρους;

 

αν το μωρό έχει χάσει 5- 7% του βάρους του

αν αρχίζει να βάζει βάρος από την 5η μέρα της ζωής

 

τότε περιμένουμε να ανακτήσει το βάρος γέννησης μέχρι το τέλος της 2ης εβδομάδας

 

Αν δεν συμβαίνουν τα παραπάνω, τότε χρειάζεται παρέμβαση.

Η αξιολόγηση και διόρθωση του θηλασμού είναι η πρώτη παρέμβαση, αν φανεί ότι η παρέμβαση έλυσε το πρόβλημα, τότε μετράμε το ρυθμό πρόσληψης βάρους από τότε που το μωρό άρχισε να βάζει βάρος.

 

Οι παραπάνω τιμές είναι απαραίτητες για να γίνει έγκαιρα η παρέμβαση.

Όμως δεν μπορούμε με μια παρέμβαση που άρχισε να αποδίδει την 7η μέρα, να περιμένουμε ότι η πρόσληψη βάρους θα είναι ίδια με την πρόσληψη που περιμένουμε από ένα μωρό που δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ok, Ευχαριστώ πολύ

θα σε ενημερώσω αύριο που θα μιλήσω με τον παιδίατρο. Άποψή σου είναι να κάνω τι με τις αντλήσεις?

 

Ζύγισε το μωρό αύριο, για να έχουμε τη ζύγιση της εβδομάδας από τις 16/9 που άρχισε να βάζει βάρος για να μπορέσουμε να δούμε το ρυθμό ανάπτυξης του μωρού και τα ξαναλέμε.

 

Από τις ζυγίσεις 16-20/9 το μωρό βάζει 32.5/24ωρο που είναι εξαιρετικό βάρος αλλά δεν είναι καλά αξιολογήσιμο γιατί οι ζυγίσεις είναι πολύ κοντινές.

 

Οι ζυγίσεις που απέχουν μια εβδομάδα μεταξύ τους, δίνουν πιο αξιόπιστο μέσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

1000 ευχαριστώ

μίλησα με την παιδίατρο. Μου είπε ότι ναι μεν το βάρος δεν είναι ιδανικό, αλλά η πρόσληψη, βάσει του ναδίρ που έκανε στις 16 είναι καλή...να μιλήσουμε μου είπε σε τρεις μέρες. Και μου ειπε για ένα 24ωρο ν τη ζυγίζω πριν και μετά το θηλασμό, που μου φάνηκε αστείο...τέλος πάντων δεν ήταν τόσο αρνητική όσο φανταζόμουν. Θα τη ζυγίσω και αύριο και θα σε ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

1000 ευχαριστώ

μίλησα με την παιδίατρο. Μου είπε ότι ναι μεν το βάρος δεν είναι ιδανικό, αλλά η πρόσληψη, βάσει του ναδίρ που έκανε στις 16 είναι καλή...να μιλήσουμε μου είπε σε τρεις μέρες. Και μου ειπε για ένα 24ωρο ν τη ζυγίζω πριν και μετά το θηλασμό, που μου φάνηκε αστείο...τέλος πάντων δεν ήταν τόσο αρνητική όσο φανταζόμουν. Θα τη ζυγίσω και αύριο και θα σε ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ...

 

Σου έχω απαντήσει και στο πμ για το μπέρδεμα ...:oops::) οπότε θα σου παραθέσω τη σκέψη μου και όπου εκτιμά η Αγλαια ότι κάνω λάθος ας με διορθώσει....

Το μωρό σου έχασε σε 4 μέρες περίπου 10% του βάρους του.

Αν ξεκινούσε από την 5 μέρα να βάζει βάρος σύμφωνα με τον μέσο όρο δηλ. 25 γρ την ημέρα και πάλι σε 10 μέρες δεν θα μπορούσε να πιάσει τα 300γρ....θα ήταν 2900.

Τα μωρά που χάνουν αρκετό βάρος τα παρακολουθούμε στενά (ζυγίζουμε ανά 2-3 μέρες να τσεκάρουμε ότι βάζουν βάρος και υπολογίζουμε τον μέσο όρο της εβδομάδας για να βγάλουμε συμπεράσματα)

Όπως σου έγραψα και στο πμ αλλά και η Αγλαία παραπάνω για μερικά μωρά είναι αποδεκτό να ανακτήσουν το βάρος γέννησης και σε 3 εβδομάδες. Ειδικά αφού οι πάνες λένε ότι το παιδί δεν κινδυνεύει από αφυδάτωση (είναι 8 βρεγμένς και 3-4 κενώσεις στο μέγεθος μιας κουταλιάς της σούπας) πρώτα προσπαθούμε να εντοπίσουμε αν το μωρό δεν θηλάζει ικανοποιητικά για κάποιο λόγο και διορθώνουμε. (αν οι πάνες δείχνουν ότι το παιδί δεν κινδυνεύει απο αφυδάτωση δεν συστήνουμε συμπλήρωμα χωρίς να παρακολουθήσουμε την πορεία του βάρους έτσι όπως πρέπει και λαμβάνοντας υποψιν την αρχική απώλεια βάρους)

Το μωρό σου σύμφωνα με το βάρος στις 20/9/2011 δείχνει ότι με τον ρυθμό που έπιασε στις 24/9/2011 θα μπορούσε να είναι περίπου 2880 πάρα πολύ κοντά στο βάρος γέννησης. (όσο δηλ περιμένουμε δεδομένου ότι έχασε 10% τις πρώτες μέρες)

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι το μωρό χρειάζεται μπουκάλι συμπλήρωμα δεδομένου ότι οι πάνες δείχνουν ότι πίνει γάλα.

Ο οστεοπαθητικός μου φαίνεται πολυ καλή ιδέα γιατί μπορεί να βελτιώσει κάτα πάρα πολύ τον τρόπο που θηλάζει το μωρό.

Για τις αντλήσεις δεν είμαι σίγουρη ότι πρέπει να τις κάνεις (προσωπικά δεν θα έκανα ακόμα θα έβαζα πρώτα το ραντεβού με τον οστεοπαθητικό)

Επίσης δεν θα συνέχιζα το fenugreek (δεν το αναφέρεις εδώ αλλά διάβασα ξανά το μήνυμα που μου ειχες στείλει) γιατί μπορεί να κάνεις υπερπαραγωγή μιας και οι ορμόνες σου αυτή τη στιγμή συνηγορούν υπερ σου έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...