Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

τον τελεφταιο μηνα ενω πηραμε σχεδον ενα κιλο δε πηραμε ουτε μισο ποντο :( να αγχωνομαι?υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι?στην καμπυλη μας ειναι στο 90% μια χαρα δλδ..αλλα να μη παρει ουτε ποντο? :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμάς έτσι είναι κοντούλα...που έμοιαξε :roll::roll:

Δε παίζει ρόλο..το ύψος που είναι να πάρει δεν κατανέμεται το ίδιο κάθε μήνα.Αυτό το μήνα μπορεί και τον επόμενο να πάρει 1 πόντο και ξαφνικά να πάρει απότομα πολύ ύψος..μην ανησυχεις :wink:

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

γενικα ο μπαμπας μας κ οι παπουδες μας ειναι υπερβολικα ψηλοι!! η μαμα μας βγηκε λιγο κοντουλα αλλα κ παλι βλεπετε :oops::oops:

 

αφου ειναι νορμαλ δλδ ενα μηνα να μη παρει ας ξεαγχωθω...

Link to comment
Share on other sites

 

αφου ειναι νορμαλ δλδ ενα μηνα να μη παρει ας ξεαγχωθω...

 

φυσικα να ξεαγχωθεις, ο δικος μου ετυχε μηνα να μην παρει καθολου υψος και παλι ετυχε μηνας που πηρε 2 ποντους!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O τρόπος που μετράνε τόσο μικρά τα μωρά με αυτό το χάρακα, δεν είναι και πολύ ακριβής.Μπορεί να πήρε ένα πόντο, αλλά την τελευταία ή την προηγούμενη φορά ίσως να κουνήθηκε ή ίσως να μην το τέντωσε το μωρό τόσο καλά για να το μετρήσει.Ένας ή 2 πόντοι είναι εύκολο να ξεφύγουν. Εμάς ο πρώτος γιατρός που ήταν και αρκετά ηλικιωμένος, μόνο που δε μας έβγαζε πιο κοντό το μωρό κάθε επόμενο μήνα.Κουνιόταν η μικρή και τον δυσκόλευε, οπότε ήταν κατά προσέγγιση το ύψος.Με τον δεύτερο γιατρό έχουμε φυσιολογική ανάπτυξη και ουσιαστικά και ''τυπικά''.Πάντως αν είναι μέσα στις καμπύλες το ύψος, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

O τρόπος που μετράνε τόσο μικρά τα μωρά με αυτό το χάρακα, δεν είναι και πολύ ακριβής.Μπορεί να πήρε ένα πόντο, αλλά την τελευταία ή την προηγούμενη φορά ίσως να κουνήθηκε ή ίσως να μην το τέντωσε το μωρό τόσο καλά για να το μετρήσει.Ένας ή 2 πόντοι είναι εύκολο να ξεφύγουν.

 

Έτσι νομίζω και εγώ.

Και σε εμάς έτυχε να μην πάρει πόντο ή να πάρει μισό πόντο και η μικρή μου έχει γεννηθεί και συνεχίζει να βρίσκεται εκτός καμπύλης, πάνω από τα ανώτατα όριο σε ύψος, βάρος και κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι υψος εχει?αυτες οι καμπυλες στα βιβλιαρια απο ποτε ειναι?νομιζω οτι τα δεδομενα εχουν αλλαξει λιγακι,κανω λαθος?

 

 

κι εγω απο οτι ξερω ειναι σημαντικο να παιρνει βαρος καθε μηνα κ οχι τοσο το υψος

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εμενα που τον τελευταιο μηνα πηρε 6ποντους τωρα θα σταματησει;

 

Ε, δεν θα σταματήσει! :D

Και το δικό μας μωράκι όταν είχε πάρει 6 εκατοστά, τον επόμενο μήνα πήρε μόνο ένα εκατοστό. Τον μεθεπόμενο 3, μετά δύο... Δεν είναι δυνατόν να παίρνουν κάθε μήνα πολύ, που θα φτάσουν :shock::lol:

 

Εάν τώρα δεν πάρει καθόλου, δεν ξέρω τί σημαίνει αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι παίζει να έχει γίνει λάθος στην προηγούμενη μέτρηση. Δεν είναι και δύσκολο, έτσι που κουνιούνται τα μωράκια! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σε μας ετσι εγινε. Εναν πηρε 5 ποντους και τον επομνο 2.Και κατι αντιστοιχο με τα κιλα. Ενω πηρε μεχρι και 900γρ σε μηνα στον επομενο 200γρ και παθαμε πλακα γιατι ειναι και φαγανη και οντως παει πανω στα πανω ορια των καμπυλων.

Ασχετο αλλα και εγω πιστευω οτι οι καμπυλες αυτες πρεπει να αναθεωρηθουν και οτι ο μεσος ορος εχει αλλαξει. Τωρα τα περισσοτερα μωρα με τις σκονες-γαλατα που πινουν γινονται μπουλουκακια οποτε οι καμπυλες δειχνουν πολλες φορες τα πανω ορια σε πολλα μωρα.

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι καμπυλες στα βιβλιαρια απο ποτε ειναι?νομιζω οτι τα δεδομενα εχουν αλλαξει λιγακι,κανω λαθος?

Οι καμπύλες είναι από δεδομένα του 2000, όχι και τόσο παλιές μάλλον.

 

 

κι εγω απο οτι ξερω ειναι σημαντικο να παιρνει βαρος καθε μηνα κ οχι τοσο το υψος

σημαντικό είναι η ανάπτυξη ύψους και βάρους να είναι ανάλογη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...