Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αν με έβαζε κάποιος να συγκρινω την πρωτη μου εγκυμοσύνη με αυτήν εδώ δεν θα έβρισκα καμία ομοιότητα!!! Έχω σκάσει στην κυριολεξία! Πρώτα απ ολα απο τον τέταρτο μηνα και μετα έχω συνέχεια καούρες και καψίματα στο στομάχι..υποφέρω όταν τρώω κάτι και αισθάνομαι αηδία! Παρόλα αυτα είμαι στα συν 13 κιλά.Αν ετρωγα κιολας θα χα παρει 25 προφανως!

Δευτερον απο την ώρα που μπηκα στον 6 μηνα και μετα πονάω χαμηλά στην βουβωνικη περιοχη αν το λεω σωστα! Τις τελευταιες μερες δεν μπορω να κουνηθω ευκολα..να περπατησω..να παω για ψωνια μονη μου..ποναω και θελω να κάτσω! Το βράδυ που πέφτω στο κρεβάτι...αρχιζουν οι κραμπες...γυριζω απο τα δεξιά με πιάνουν καούρες..γυρίζω αριστερά κάπως καλύτερα αλλά με χτυπάει σε ενα νευρο απο τη μεση μεχρι όλο το πόδι και πονάω πολύ!!! Στην κόρη μου τίποτα απ όλα αυτα δεν μου συναίβει! Είχα απιστευτα ομαλή εγκυμοσύνη..τώρα καταλαβαίνω την διαφορα! Φυσικά δεν πάει κατι στραβα με το μωρό..όλα καλά και στις 23 Φλεβάρη μπάινω για καισαρική.Αλλά νιώθω χάλια ψυχολογικά...σαν παράλυτη..μα να μην μπορώ να περπατησω άνετα? λες και έχω κουτσαθεί??? Με έχει πιάσει και ένας φόβος μήοως όλα αυτά δεν εξαφανιστούν μόλις γεννηθεί το μωρο και μου μείνει κανένα κουσουρι...

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κανε υπομονη!!! Ενας μηνας εμεινε και θα τελειώσουν ολα, θα δεις!!! Να σκεφτεσαι οτι το μωρο τουλαχιστον ειναι καλα!!! Εχουμε την ταση οταν ειμαστε σε μια κατασταση να νιωθουμε λες και παντα ημασταν σε αυτην και θα ειμαστε ετσι αιωνιως... Δεν ειναι ετσι ομως! Ευχομαι να βρεις τον εαυτο σου το συντομοτερο δυνατον μετα τη γεννα. ;)

Link to comment
Share on other sites

είδες βρε παιδί μου πως διαφέρει η κάθε εγκυμοσύνη;;;

Έτσι ακριβώς και εμένα καμια σχεση η πρώτη με τη δεύτερη ...

Κάνε υπομονή , να πάνε όλα καλά σου εύχομαι και όλη την ταλαιπωρία θα την ξεχάσεις μετά!;)

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Αν με έβαζε κάποιος να συγκρινω την πρωτη μου εγκυμοσύνη με αυτήν εδώ δεν θα έβρισκα καμία ομοιότητα!!! Έχω σκάσει στην κυριολεξία! Πρώτα απ ολα απο τον τέταρτο μηνα και μετα έχω συνέχεια καούρες και καψίματα στο στομάχι..υποφέρω όταν τρώω κάτι και αισθάνομαι αηδία! Παρόλα αυτα είμαι στα συν 13 κιλά.Αν ετρωγα κιολας θα χα παρει 25 προφανως!

Δευτερον απο την ώρα που μπηκα στον 6 μηνα και μετα πονάω χαμηλά στην βουβωνικη περιοχη αν το λεω σωστα! Τις τελευταιες μερες δεν μπορω να κουνηθω ευκολα..να περπατησω..να παω για ψωνια μονη μου..ποναω και θελω να κάτσω! Το βράδυ που πέφτω στο κρεβάτι...αρχιζουν οι κραμπες...γυριζω απο τα δεξιά με πιάνουν καούρες..γυρίζω αριστερά κάπως καλύτερα αλλά με χτυπάει σε ενα νευρο απο τη μεση μεχρι όλο το πόδι και πονάω πολύ!!! Στην κόρη μου τίποτα απ όλα αυτα δεν μου συναίβει! Είχα απιστευτα ομαλή εγκυμοσύνη..τώρα καταλαβαίνω την διαφορα! Φυσικά δεν πάει κατι στραβα με το μωρό..όλα καλά και στις 23 Φλεβάρη μπάινω για καισαρική.Αλλά νιώθω χάλια ψυχολογικά...σαν παράλυτη..μα να μην μπορώ να περπατησω άνετα? λες και έχω κουτσαθεί??? Με έχει πιάσει και ένας φόβος μήοως όλα αυτά δεν εξαφανιστούν μόλις γεννηθεί το μωρο και μου μείνει κανένα κουσουρι...

μοιαζει η κατασταση μας και εγω στο πρωτο δεν καταλαβαινα τιποτα.τωρα η μεση μου,τα ποδια μου,καουρες και σκεφτομαι θα μου φυγουν μετα την γεννα και εχω βαλει λιγοτερα κιλα απο την πρωτη 11 μεχρι τωρα.και εκτος απ'ολα αυτα τα κοινα μας,μπαινω και εγω με καισαρικη τελος Φεβρουαριου!ολα θα περασουν και θα ξανα γινουμε φυσιολογικοι ανθρωποι! :-D

lazxc8j25zd0r93a.pngkk3vi7jqfg1legqo.png
Link to comment
Share on other sites

Με έχει πιάσει και ένας φόβος μήοως όλα αυτά δεν εξαφανιστούν μόλις γεννηθεί το μωρο και μου μείνει κανένα κουσουρι...

 

Λοιπον αυτη την ανησυχια την ειχα κι εγω. Και αυτα που λες οτι τραβας ειναι "λιγα". Εγω εκανα εμετους (2 τους ειχα σιγουρους) μεχρι ΚΑΙ τη μερα που γεννησα. Ειχα πρηστει ολοκληρη απο τον 6ο κιολας μηνα. Και οταν λεμε πρηστει, εννοουμε παραμορφωθει ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ!!!!! Και να φανταστεις οτι συνολο ειχα παρει 4 κιλα!

Πονουσαν οι καρποι μου, πονουσε η πλατη μου (μιλαμε για κλαμα απο τον πονο) γιατι το παιδι ηταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ (4800 γεννηθηκε!!!). Και πολλα πολλα αλλα!

 

Κι ομως!

Πεμπτη γεννησα, αν με εβλεπες Σαββατο, 2 μερες μετα, ημουν πιο καλα και απο πριν μεινω εγκυος!!!!

 

Η μεγαλη μου αγωνια ηταν με τους εμετους. Ειχα πειστει οτι θα τους εχω και μετα.Καμια σχεση φυσικα. Ο τελευταιος ηταν τη μερα που γεννησα.

Μεσα σε 2 μερες ξεπρηστηκα ΤΕΛΕΙΩΣ!

 

Ολα καλα. Μην ανησυχεις....τιποτα δε θα σου μεινει.

 

Τips:

 

  • Για τις καουρες που λες, το μονο που με εσωσε ηταν το Gaviscon. Εκανα και ΓΟΠ εγω βεβαια, αλλα ηταν η μονη μου παρηγορια.
  • Για κραμπες και πονους, ζεστο μπανιο καθε βραδυ. Να γεμιζεις τη μπανιερα και να καθεσαι οση πιο πολλη ωρα μπορεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον αυτη την ανησυχια την ειχα κι εγω. Και αυτα που λες οτι τραβας ειναι "λιγα". Εγω εκανα εμετους (2 τους ειχα σιγουρους) μεχρι ΚΑΙ τη μερα που γεννησα. Ειχα πρηστει ολοκληρη απο τον 6ο κιολας μηνα. Και οταν λεμε πρηστει, εννοουμε παραμορφωθει ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ!!!!! Και να φανταστεις οτι συνολο ειχα παρει 4 κιλα!

Πονουσαν οι καρποι μου, πονουσε η πλατη μου (μιλαμε για κλαμα απο τον πονο) γιατι το παιδι ηταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ (4800 γεννηθηκε!!!). Και πολλα πολλα αλλα!

 

Κι ομως!

Πεμπτη γεννησα, αν με εβλεπες Σαββατο, 2 μερες μετα, ημουν πιο καλα και απο πριν μεινω εγκυος!!!!

 

Η μεγαλη μου αγωνια ηταν με τους εμετους. Ειχα πειστει οτι θα τους εχω και μετα.Καμια σχεση φυσικα. Ο τελευταιος ηταν τη μερα που γεννησα.

Μεσα σε 2 μερες ξεπρηστηκα ΤΕΛΕΙΩΣ!

 

Ολα καλα. Μην ανησυχεις....τιποτα δε θα σου μεινει.

 

Τips:

 

  • Για τις καουρες που λες, το μονο που με εσωσε ηταν το Gaviscon. Εκανα και ΓΟΠ εγω βεβαια, αλλα ηταν η μονη μου παρηγορια.
  • Για κραμπες και πονους, ζεστο μπανιο καθε βραδυ. Να γεμιζεις τη μπανιερα και να καθεσαι οση πιο πολλη ωρα μπορεις.

 

 

Ραννια........αν εξαιρεσεις οτι εγω εχασα 20 κιλα:shock: κι οτι δεν πρηστηκα κι οτι το παιδι βγηκε 3100(αν γενναγα κανονικα ποιος ξερει για ποσα γραμμαρια θα σας συναγωνιζομασταν:rolleyes:)

ΟΛΑ τα αλλα ιδιαααααααα!!!Εμετος συνεχομενος κι ασταματητος μεχρι την γεννα....

 

Νομιζα οτι θα μου μεινουν οι εμετοι δωρακι και μετα,κι οτι δεν θα μπορω να τρωω κι ολα τα καλα!!!!Δεν σχολιαζω που νομιζα οτι κατι εχει κολλησει στο λαιμο μου...ααα,κι εγω με Gaviscon την ψιλοκαταφερνα!!!

Ουτε το σαλιο μου δεν μπορουσα να καταπινω...ακομη και πτυελοποτηρακι ειχα διπλα μου.....

 

Μολις γεννησα....ναι,εφαγα!!!!!!!!κι απο τοτε...δεν σταματω:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις εχασες 20 κιλα? Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης????????

 

Ω ναιιιιι!!!!Απο το μαιευτηριο βγηκα 60 κιλα και οταν εμαθα οτι ημουν εγγυος ημουν 78!!!Ενταξει 18 κιλα...οχι 20!!!!:rolleyes:

Αν αναρωτιεσαι αν τα πηρα...ναι,ναι ολααααααααα με μεγαλη χαρα ομως!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε τετοια τυχη, πρωτη φορα την ακουω! (το να χασεις εννοω!)

 

Καλα μιλαμε, οσοι σε εβλεπαν θα πρεπει να ειχαν κουφαθει! Εδω ειχαν κουφαθει με εμενα που εφυγα 4 κιλα λιγοτερο απο πριν μεινω εγκυος. Βεβαια σε 15 μερες ειχα χασει ακομα 10. Εκει να δεις! Εγκυμοσυνη! Η καλυτερη διαιτα! χαχαχα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτη την ανησυχια την ειχα κι εγω. Και αυτα που λες οτι τραβας ειναι "λιγα". Εγω εκανα εμετους (2 τους ειχα σιγουρους) μεχρι ΚΑΙ τη μερα που γεννησα. Ειχα πρηστει ολοκληρη απο τον 6ο κιολας μηνα. Και οταν λεμε πρηστει, εννοουμε παραμορφωθει ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ!!!!! Και να φανταστεις οτι συνολο ειχα παρει 4 κιλα!

Πονουσαν οι καρποι μου, πονουσε η πλατη μου (μιλαμε για κλαμα απο τον πονο) γιατι το παιδι ηταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ (4800 γεννηθηκε!!!). Και πολλα πολλα αλλα!

 

Κι ομως!

Πεμπτη γεννησα, αν με εβλεπες Σαββατο, 2 μερες μετα, ημουν πιο καλα και απο πριν μεινω εγκυος!!!!

 

Η μεγαλη μου αγωνια ηταν με τους εμετους. Ειχα πειστει οτι θα τους εχω και μετα.Καμια σχεση φυσικα. Ο τελευταιος ηταν τη μερα που γεννησα.

Μεσα σε 2 μερες ξεπρηστηκα ΤΕΛΕΙΩΣ!

 

Ολα καλα. Μην ανησυχεις....τιποτα δε θα σου μεινει.

 

Τips:

 

  • Για τις καουρες που λες, το μονο που με εσωσε ηταν το Gaviscon. Εκανα και ΓΟΠ εγω βεβαια, αλλα ηταν η μονη μου παρηγορια.
  • Για κραμπες και πονους, ζεστο μπανιο καθε βραδυ. Να γεμιζεις τη μπανιερα και να καθεσαι οση πιο πολλη ωρα μπορεις.

rannia μου να σε ρωτησω? τι ειναι το ΓΟΠ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...γυρίζω αριστερά κάπως καλύτερα αλλά με χτυπάει σε ενα νευρο απο τη μεση μεχρι όλο το πόδι και πονάω πολύ!! Με έχει πιάσει και ένας φόβος μήοως όλα αυτά δεν εξαφανιστούν μόλις γεννηθεί το μωρο και μου μείνει κανένα κουσουρι...

 

αχ, elepet.. μια απο τα ιδια, ειδικα στο θεμα της ισχιαλγιας..

μειωσε οσο γινεται το περπατημα και θα δεις αποτελεσμα.. εγω τωρα στη δευτερη εγκυμοσυνη απο τον 3ο κιολας μηνα, και καλα μεγαλωνει το μωρο και πιεζει τα νευρα.. μπα.. εγω πιστευω εχει να κανει και η επισκληριδιος..

εμενα η κοιλια ειναι μια σταλιτσα και η σκατουλα μεσα μ'εχει πεθανει στον πονο καθε φορα που γυρνα(ολη μερα δηλαδη..)

αντε ενας μηνας εμεινε, κανε κουραγιο, θα ναι και ψαρακι το νινι, καλο παιδακι δηλαδη..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

rannia μου να σε ρωτησω? τι ειναι το ΓΟΠ?

 

Γαστροοισοφαγικη παλλινδρομηση (που σου ρχεται το φαγητο προς τα πανω ακομα και αρκετη ωρα αφου εχεις φαει?ε αυτο:))

 

 

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στο κλαμπ...

Στην πρωτη εγκυμοσυνη μπορω να πω οτι πεταγα..ειχα πρηστει βεβαια παααρα πολυ κι εγω απο τον 6ο μηνα...Ειχα παραμορφωθει κανονικα!Και ειχα πολλες καουρες.Γενικα ημουν μια χαρα, γιατι τωρα??

Ποναω παντου, οι προσαγωγοι μου ,στην βουβωνικη χωρα οπως λες κι εσυ, μουδιαζουν οι γοφοι μου, εχω παρει 17 κιλα και μην σου πω πως οοοολα ειναι στην κοιλια μου.Εχω τεραστια κοιλια και ειμαι και 1,58 υψος!!!Γενικα οτι μυς εχω στα ποδια πονανε.Εχω ιλιγγους και τα δοντια μου κοντευουν να πεσουν...Δεν μπορω να κανω 10 βηματα...δεν μπορω να σηκωθω απο το κρεβατι.Αν δεις πως σηκωνομαι θα γελας ενα μηνα!ΑΑΑΧ...Δηλαδη η τριτη εγκυμοσυνη πως ειναι ? Σε καροτσακι στην καλυτερη??

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη..

και εγω στο 1 παιδι ολα οκ στο 2 τραβηξα του χριστου τα παθη και πιστευα οτι δεν θα τελειωνε ποτε αυτη η κατασταση..

τωρα ειναι 9 μηνων τα εχω διαγραψει ολα απο την μνημη μου και αν μπορουσα θα ηθελα να τα ξαναπερασω για να εχω ακομα ενα αγγελουδι ..

Link to comment
Share on other sites

Ε τετοια τυχη, πρωτη φορα την ακουω! (το να χασεις εννοω!)

 

Καλα μιλαμε, οσοι σε εβλεπαν θα πρεπει να ειχαν κουφαθει! Εδω ειχαν κουφαθει με εμενα που εφυγα 4 κιλα λιγοτερο απο πριν μεινω εγκυος. Βεβαια σε 15 μερες ειχα χασει ακομα 10. Εκει να δεις! Εγκυμοσυνη! Η καλυτερη διαιτα! χαχαχα

 

Ραννια μου,οχι απλα ειχαν κουφαθει....ειχαν φοβηθει να λες καλυτερα!!!!

Δεν ειναι τυχαιο που γεννησα και νωριτερα...ενας λογος ηταν κι αυτος!!!

Τωρα που το βλεπω απο μακρυα και ψυχραιμα...ναι,πραγματι ουτε με λιποαναρροφηση τετοιο αποτελεσμα,χαχα:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Βρε κοριτσάκια... Συγγνώμη που γελάω... Θυμάμαι τον εαυτό μου στην πρώτη εγκυμοσύνη... Είχαν πρηστεί τα πόδια μου και από 37 έφτασα να φοράω 39... Φοβόμουν δε ότι τα ποδαράκια μου θα μείνουν μεγάλα και με έπιανε σύγκρυο...! Ο άντρας μου με πείραζε... "Δεν πειράζει μωρό μου, αν τα πόδια σου μείνουν τόσα θα σου πάρω βατραχοπέδιλα!" το κάθαρμα μου.... Αλλά τον έφτιαξα "Αν τα πόδια μου μείνουν τόσα, θα μου αντικαταστήσεις ΟΟΟΟΟΟΛΑ μου τα ζευγάρια παπούτσια καλοκαιρινά και χειμερινά με νέα, μεγαλύτερα...!!" και του κοπήκανε τα γελάκια και τα ύπατα μαζί...!

 

Πάντως, νομίζω πως αυτό που φταίει σε μεγάλο βαθμό γι'αυτά που περιγράφετε για τη 2η εγκυμοσύνη είναι η έλλειψη επαρκούς ξεκούρασης. Στην 1η εγκυμοσύνη, όποτε θέλατε (ή σχεδόν όποτε θέλατε) ή δεν αισθανόσασταν καλά είχατε την ευχέρια να ξαπλώσετε λιγάκι και να ηρεμήσετε, (όπως κάναμε όλες δηλαδή) πράγμα που δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο τώρα με ένα μικρό παιδί στο σπίτι... Χώρια που δεν είχαμε ξενύχτια ή δεν είχαμε πρόσφατα ξενύχτια που έχουμε τώρα με το 1ο. Δηλαδή τώρα που το σκέφτομαι, αν μου πει τώρα κάποιος σήκω να δώσεις την πιπίλα στο μωρό γιατί ξύπνησε και καπάκι να έχω και αναγούλες, μάλλον θα τον μουντζώσω...! :roll: Μήπως να το ξανασκεφτώ το 2ο...;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη Marsolan, εννοείς οτι κατα τους 9 μήνες έχασες 18 κιλά? Μακάρι να τα έχανα και εγώ!

Πάντως και εγώ πραγματικά έχω δυσκολευτεί σε αυτήν την (δεύτερη) εγκυμοσύνη και σωματικά και ψυχολογικά!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι πιο δυσκολα στη δευτερη εγκυμοσυνη εννοω με ολους αυτους τους πονους χαμηλα κτλ..ειναι σημαδι προωρου τοκετου??? ...στη πρωτη μου κορη δεν ειχα κανενα πονο...μεχρι το τελος μια χαρα...βεβαια δεν καταφερα να γεννησω κανονικα...ειχα διαστολη 1 μολις σε 15 ωρες και το μωρο δεν ειχε εμπεδωθει καθολου..ηταν ψηλα και ειχα φτασει 41 εβδομαδα, ετσι πηγε καισαρικη.Το οτι τωρα ποναω σημαινει οτι το μωρο ισως να κατεβαινει και να εμπεδωνεται στη λεκανη?? μπορει να με πιασει τιποτα και πριν τις 38 εβδομαδες που θα μπω προγραμματισμενα? Ραντεβου με τον γιατρο εχω την αλλη εβδομαδα..οταν θα ειμαι στην 35η εβδομαδα.Τοτε φανταζομαι θα το δει αν εχει ξεκινησει κατι ετσι δεν ειναι?Παντως ποναω πολυ χαμηλα...περπαταω σαν κατουρημενη συνεχεια και κουραζομαι...

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

elepet μια απο τα ιδια κι εγω.Κι επειδη ειχε μαλακωσει ο τραχηλος μου μηνες τωρα, ειχα φοβηθει λιγο οτι δεν θα προλαβψ μια που ειμαι και 1,5 ωρα απο το μαιευτηριο.Ο τραχηλοσ τελικα ειναι γερος ας εχει ανοιξει λιγο.Εχω ραντεβου την δευτερα για να δουμε τι θα γινει.elepet γιατι μπαινεις προγραμματισμενα στις 38 εβδομαδες?σε ρωταω γιατι κι εμενα θελει να με βαλει στισ 38 εβδομαδες οχι καισαρικη ομως.Μου ειπε οτι ετσι κανουν στις δευτεροτοκες:shock:μπουρδες δλδ

Link to comment
Share on other sites

Τον ρωτησα και μου ειπε αυτο που εγραψα παραπανω.Την δευτερα εχω ραντεβου παλι εκει θα το συζητησω παραπανω. Να μου ελεγε καποιον αλλο λογο να πω οκ ρε παιδι μου, αλλα να μου πεταξει αυτη την μπουρδα??απογοητευτηκα.

Παντως το μωρο το νιωθω τοσο χαμηλα, λες και σκαλιζει κατω βρε παιδι μου...Περπαταω και κραταω την κοιλια μου νιωθω πολυ βαρια...

Απο την αλλη να σου πω και την αληθεια εχω κουραστει και λιγο με συμφερει να μπω στις 38 εβδομαδες..Αλλα παλι απο την αλλη:roll:τεσπα

Link to comment
Share on other sites

Ταυτίζομαι και εγω κορίτσια με εσάς. Στον μικρό μου δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.Τωρα....μέχρι τον 4ο είχα τρομερές αναγούλες- εμετούς- ζαλάδες. Μετά μου περασαν και για κανα 2μηνο ήμουν αρκετά καλά θα έλεγα αν και με έπιασαν πονάκια χαμηλά στο ηβικό οστό τα οποία όσο πιο κουρασμένη είμαι τόσο πιο έντονα γίνονται. Πολλές φορές δεν μπορώ να σηκωθώ απο το κρεβάτι ή να περπατήσω άνετα ή να οδηγήσω γιατί νιώθω πόνο στο ηβικό οστό. Αυτά συνεχίζονται κανονικά και σήμερα βέβαια. Επίσης, πριν κανα μηνα ξεκλινησαν οι καούρες με ΓΟΠ. Ωρες ωρες νιώθω πως θα βγάλω φωτιές από το στόμα. Η μόνη λύση για μένα στις καούρες, είναι να τρώω νερόβραστα, ψητά και γενικά πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Το γάλα με βοηθάει λιγο, το χαμομίλι μπορώ να πω πως χειροτερεύει τα συμπτώματα. Το μόνο που δεν έχω, είναι πρηξήματα. Κάτι είναι και αυτό.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω είμαστε πολλές που υποφέρουμε στην δευτερη εγκυμοσυνη...και μαλιστα απο τα ιδια πολυ συγκεκριμενα συμπτωματα.Πάντως έχω κουραστεί να σηκωνομαι απο το κρεβατι κουτσαίνωντας..να γκρινιαζω συνεχεια οτι πονάω..καλα με τις καουρες δεν το συζητω...τι gaviscon τι simeco τιποτα!!!! Πάντως αυτο που μου δημιουργει περισσοτερες καουρες απο ολα τα φαγητα ακομα και απο τα υποτιθεται οξινα οπως το πορτοκαλι ειναι τα ψωμοειδη! Δηλαδη ψωμι του τοστ τυροπιτες κουλουρια.Καλό μου κάνει..το μηλο...το γαλα....τα ζυμαρικα και το κρεας.Στη φαση αυτή το χειροτερο μου ειναι το πρωι που πρεπει να σηκωθω για να ετοιμασω την μικρη για το νηπειαγωγειο.εκει να δεις..να ποναω..να πρεπει να την παρω αγκαλεια να πει το γαλα της γιατι αλλιως δεν το πινει...να σκυβω για να την ντυσω...να την χτενισω να την παω με τα ποδια στο σχολειο.Είναι δύσκολα..καμια σχεση με το πρωτο..που στον τελευταιο μηνα κοιμομουν ολοι μερα..δε σηκωνα τιποτα...δεν με απασχολουσε τιποτα..τηλεοραση και αγιος ο θεος!!! Ε βεβαια που να πονεσω ετσι..μες στην ξεκουραση! Ευχομαι να περασουν γρηγορα οι μερες να μπουμε να τελειωνουμε...για να ηρεμησουμε..οσο να ναι δεν ειναι ευχαριστη η κατασταση μας...οσο ευχαριστο και αν ειναι το αποτελεσμα.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε κι' εμένα στη παρέα σας, είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη και από τον 4ο μήνα αισθάνομαι όπως τον 9ο στη πρώτη εγκυμοσύνη. Όλο δυσφορία, καούρες, πόνους διάφορους κλπ., όλο αυτό μου βγάζει μία γκρίνια εκνευριστική αλλά τι να κάνω??

Ευτυχώς έχω βοήθεια για το γιο μου, διαφορετικά νομίζω δε θα τη πάλευα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...