Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαθήματα ανώδυνου τοκετού.


Recommended Posts

Κορίτσια,θέλω να σας ρωτήσω για τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού!Δηλαδή πότε πρέπει να ξεκινήσουμε και ποια είναι η διαδικασία.Και οι κοπέλες που έχουν κάνει να μας πληροφορήσουν για το κόστος και σε ποια νοσοκομεία γίνονται καθώς και το πως μπορούμε να πάρουμε μέρος!!:confused:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


όταν ήμουν 5 μηνών πήρα τηλέφωνο στο Αττικό Νοσοκομείο και δήλωσα συμμετοχή. Μου είπαν ότι είναι νωρίς ακόμα και να αφήσω τα στοιχεία μου για να με ειδοποιήσουν. Πράγματι, με πήραν τηλέφωνο όταν ήμουν 8 μηνών για να αρχίσω τα μαθήματα. Ήταν 4 μαθήματα, πλήρωνα 3 ευρώ για καθε μάθημα και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Δέχονται και κοπέλες που δεν γεννάν στο Αττικό (εγώ γέννησα στο Μητέρα). Δυστυχώς έχασα το τήλέφωνο, όμως αν πάρεις στο τηλεφωνικό κέντρο του Αττικού μάλλον θα στο δωσουν

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για το Αττικό ενδιαφέρομαι,μιας και είναι κοντά μου και θα γεννήσω εκεί.Άρα είναι νωρίς ακόμα...Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοντευω ατην 33η εβδομαδα και ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανω κατι παρα μονο ενα ρανταβου για να γνωριστω με τη μαια μου και πως οτι χρειαστει θα μου το πουν εκεινη την ωρα....

Αυτο λεει το κανουν, γιατι οι γυναικες που τους λενε εκεινη τη στιγμη πως πρεπει να αναπνευσουν ασυνεργαζονται καλυτερα...παρα αν ειχαν κανει μαθηματα...

τι να πω?!

YqJMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κοντευω ατην 33η εβδομαδα και ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανω κατι παρα μονο ενα ρανταβου για να γνωριστω με τη μαια μου και πως οτι χρειαστει θα μου το πουν εκεινη την ωρα....

Αυτο λεει το κανουν, γιατι οι γυναικες που τους λενε εκεινη τη στιγμη πως πρεπει να αναπνευσουν ασυνεργαζονται καλυτερα...παρα αν ειχαν κανει μαθηματα...

τι να πω?!

 

Περίεργο...Κι εγώ έχω ακούσει ότι βοηθάνε πολύ τα μαθήματα...:roll:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εκανα μαθηματα ανωδυνου απο τον 8ο μηνα!

γυρω στον μηνα διηρκησαν αλλα καναμε κανενα δυωρο τρεις με τεσσερις φορες την βδομαδα....δεν ηταν μονο αναπνοες...ηταν και για φροντιδα μωρου και διαφορα αλλα θεματα γυναικολογικα..... γενικα με βοηθσαν παρα πολυ και πιστευω οτι δεν θα καταφερνα να γεννησω φυσιολογικα αν δεν τα εκανα..... κι εγω οπως και η beloved γεννησα χωρις επισκληριδιο και σχετικα ευκολα 4 ωρες...... βεβαια εγω τα εκανα εδω στο πικπα (μενω Χανια....) καλο θα ηταν να ψαχτειτε αν υπαρχει κατι παρομοιο εκει που μενετε και φυσικα δεν πληρωσα τιποτααααα!!!! ειναι ΔΩΡΕΑΝ!!!!

κοριτσια νομιζω οτι καλο ειναι να κανετε μαθηματα ..... και αν δεν καταφερετε για φυσιολογικο τοκετο θα εχετε περασει ευχαριστες στιγμες με αλλες εγκυουλες!!!!!! εγω κανω και μ αυτες τωρα παρεουλα και βγαζουμε βολτες τα ζιζανια μας...... εχω γνωρισει αρκετα αξιολογα ατομα εκει μεσα......

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αληθεια κι εγω απορησα οταν μου ειπε πως δεν θα κανω μαθηματα ανοδυνου τοκετου...

τον ειχα ρωτησει μολις μπηκα στον 7ο μηνα...

αλλα μου ειπε πως με τη μαια του συνεργαζονται μαζι 30 χρονια και στο παρελθον εκαναν τετοια μαθηματα στις εγκυους που εκεινη την ωρα δεν βοηθουσαν την κατασταση....:confused:

Δεν ξερω τι μεθοδο ακολουθει εκεινη την ωρα ο γιατρος μου και φυσικα δεν μπορω να συμβουλεψω καμια να μην κανει αυτα τα μαθηματα...

Σιγουρα θα ειναι πολυ βοηθητικα εγω αλλωστε απο μονη μου εχω διαβασει πολλα και για τον τοκετο και για τη φροντιδα του μωρου....

 

Παντως εγω του εχω δηλωσει οτιθελω να κανω επισκληριδιο...

μηπως γι αυτο μου ειπε πως δεν χρειαζεται να κανω μαθηματα????

Τι λετε?!?

YqJMp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια δεν είναι μόνο οι αναπνοές, θα σας εξηγήσει τα στάδια του τοκετού, θα μιλήσετε για το θηλασμό, για παρεμβάσεις κατά τη διάρκεια του τοκετού, για την επισκληριδιο, για την περιποίηση του μωρού, για τις στάσεις που μπορούμε να πάρουμε όταν γεννάμε, τι χρειάζεται να εχουμε στη βαλίτσα του μαιευτηριου κτλ. Είναι πολύ χρήσιμα. Όσες τα κάνουν στο Αττικό θα τους δείξουν την αίθουσα τοκετού

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια δεν είναι μόνο οι αναπνοές, θα σας εξηγήσει τα στάδια του τοκετού, θα μιλήσετε για το θηλασμό, για παρεμβάσεις κατά τη διάρκεια του τοκετού, για την επισκληριδιο, για την περιποίηση του μωρού, για τις στάσεις που μπορούμε να πάρουμε όταν γεννάμε, τι χρειάζεται να εχουμε στη βαλίτσα του μαιευτηριου κτλ. Είναι πολύ χρήσιμα. Όσες τα κάνουν στο Αττικό θα τους δείξουν την αίθουσα τοκετού

 

Αχ τέλεια...και δεν μου λες Maggie,μπορεί να έρθει και ο σύζυγος στα μαθήματα?

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα με βοήθησαν πααααρα πολύ και....οχι, δεν εχει σημασια που θα κανεις επισκληρίδιο.Δεν στην κανουν απ'την αρχή!;)

Σου λένε τι εχεις να περιμενεις, ολη την διαδικασία για να εισαι προετοιμασμένη, πως θα αντιδρασει το σωμα σου.Πως θα περιποιηθεις το μωρακι σου.Θα γνωρισεις κοπελες που ειναι στην ιδια θεση με εσενα.

Εγω πήγαινα απ'τον 8ο στην "Φαιναρετη" στην Ν.Σμυρνη.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ρώτησα τις μαιες. Δεν μου είχαν πει κάτι πο μόνες τους. Θα κάνω επισκληριδιο. Για το βαλιτσακι μου έχουν πει σε προηγούμενη επίσκεψη στο γιατρό μου. Επίσης σε προηγούμενη επίσκεψη μου είπαν πως θα ξεκινήσει ο τοκετος. Πως θα καταλάβουμε ότι πρέπει να πάμε στο νοσοκομείο (μαζί με τον άντρα μου μας ενημέρωσαν). Ήθελαν να μου πουν περισσότερες λεπτομέρειες για τα στάδια του τοκετού και τι επιπλοκες μπορεί να υπάρξουν, αλλά προτίμησα να μην μάθω.

Το μόνο που μου είπαν είναι να κάνω κάποιες συναντήσεις για το θυλασμο και τη φροντίδα του παιδιού, τις οποίες μπορεί να κάνω από τώρα, πριν τη γέννα ή μετά, στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ έκανα μαθήματα στο ΕΛΕΝΑ όπου και γέννησα.Άργησα λίγο γιατι το είχα αμελήσει,αλλα τελικά έκανα στον 9ο μήνα και πρέπει να πω οτι με βοήθησαν πολύ!Αρχικά πήγαμε με τον άντρα μου να τα παρακολουθήσουμε μόνο και μόνο για να πάρει εκείνος τη βεβαίωση που χρειαζόταν για να παρευρίσκεται στον τοκετό.Τελικά όμως μου φάνηκαν πολύ-πολύ χρήσιμα!!Όταν πονούσα οι αναπνοές που έμαθα ήταν σωτήριες,αλλά και όλες οι πληροφορίες για θηλασμο,επισκληρίδειο,βαλίτσα μαιευτηρίου,τοκετό κλπ άξιζαν!Λοιπόν τα μαθήματα γίνονται κάθε βδομάδα Δευτ-Πεμ πρωί και για να πας πρέπει να γραφτείς όταν θα είσαι μεταξύ 25-29 εβδομάδων.Τηλεφωνείς στο τμήμα ψυχοπροφυλακτικής του ΕΛΕΝΑ 2106402366 (συνήθως έχει τηλεφωνητή,αφήνεις το τηλ σου και σε παίρνουν αυτοί) και κανονίζεις ποια βδομάδα θα πας.Το κόστος είναι 3 ευρώ την ημέρα (αστείο!)και μπορούν να τα παρακολουθήσουν και γυναίκες που δε θα γεννήσουν στο ΕΛΕΝΑ!Ελπίζω να βοήθησα!Πάντως μην τα χάσετε τα μαθήματα,είναι πολύτιμα!!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω είχα κάνει στον 8ο 4 μαθήματα με τη μαία - γραμματέα του γιατρού μου. Δεν ενημέρωσε μόνο για ανώδυνο τοκετό αλλά για τα πάντα. ΑΠό την προετοιμασία πριν το τοκετο, μετά αναπνοές, στάδια τοκετού, θηλασμό κλπ. Οι αναπνοές βοήθησαν για τις 10 ώρες που προσπαθούσα (μετά πήγα για καισαρική περισσότερο επειδή εγώ το ζήτησα και όχι ο γιατρός, μπορώ να πω ότι τον πιέσαμε αφού μας έλεγε να περιμένουμε λίγο ακόμα αλλά δεν είχα άλλες αντοχές). Η κοπέλα ερχόταν όσο ήμουν στην κλινική κάθε μέρα να βοηθήσει στο θηλασμό και με βοήθησε και μετά τηλεφωνικά και στο ιατρείο του γιατρού. Η αμοιβή της μόνο ήταν 300 ΕΥΡΩ αλλά ήταν το λιγότερο για τη βοήθειά της.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη αλλα ο γιατρος δεν μου εχει αναφερει τιποτα ουτε για μαια ουτε για μαθηματα! τι να του πω? μηπως να παρω τηλεφωνο στην κλινικη και να ρωτησω αν κανουν μαθηματα? δεν εχω ιδεα και ουτε καποιον να με ενημερωσει για αυτα εδω που μενω. η μαμα μου δεν ξερει! και ειναι και μακρια. μονο απο το ιντερνετ προσπαθω να ενημερωθω οσο μπορω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΝΑ DVD ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΑΝΩΔΥΝΟ ΤΟΚΕΤΟ ΑΝΑΠΝΟΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΚΤΛ.ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΤΕ ΜΑΙΕΣ ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΡΟΙ!!:(ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΤΙΣ ΕΥΚΟΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ!!!!ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΑΣ PLEASARO ΑΝ 3ΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΘΑ ΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΟΜΩΝ!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Εγώ έκανα μαθήματα στο ΕΛΕΝΑ όπου και γέννησα. Τηλεφωνείς στο τμήμα ψυχοπροφυλακτικής του ΕΛΕΝΑ 2106402366 (συνήθως έχει τηλεφωνητή,αφήνεις το τηλ σου και σε παίρνουν αυτοί) και κανονίζεις ποια βδομάδα θα πας.Το κόστος είναι 3 ευρώ την ημέρα (αστείο!)και μπορούν να τα παρακολουθήσουν και γυναίκες που δε θα γεννήσουν στο ΕΛΕΝΑ!Ελπίζω να βοήθησα!Πάντως μην τα χάσετε τα μαθήματα,είναι πολύτιμα!!!!;)

 

Έχω πάρει στο Έλενα, έχω αφήσει μήνημα αλλά δεν με έχουν πάρει πίσω... :? Εντωμεταξύ έχω φτάσει ήδη στην 30η εβδομάδα μου.. άρα δεν θα μπορώ να δηλώσω συμμετοχή??

Όσο για το Αλεξάνδρα παίρνω κάθε μέρα στο τηλέφωνο που μου δώσανε για τα μαθήματα ανώδυνου και δεν απαντάει κανείς. :-( ΚΑΝΕΙΣ ομως....:confused:

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει στο Έλενα, έχω αφήσει μήνημα αλλά δεν με έχουν πάρει πίσω... :? Εντωμεταξύ έχω φτάσει ήδη στην 30η εβδομάδα μου.. άρα δεν θα μπορώ να δηλώσω συμμετοχή??

Όσο για το Αλεξάνδρα παίρνω κάθε μέρα στο τηλέφωνο που μου δώσανε για τα μαθήματα ανώδυνου και δεν απαντάει κανείς. :-( ΚΑΝΕΙΣ ομως....:confused:

 

 

κοριτσια καλησπερα εγω ειμαι απο θεσσαλονικη και ηθελα να ρωτησω αν γνωριζεται κατι για εδω ή που θα μπορουσα να απευθυνθω για να μαθω?

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα Μ δεν έχω ιδέα από Θεσσαλονίκη, αλλά λογικά σε όποιο δημόσιο κι αν ρωτήσεις θα έχουν ή θα σου πουν που να πας... Τον γιατρό σου τον ρώτησες?

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει στο Έλενα, έχω αφήσει μήνημα αλλά δεν με έχουν πάρει πίσω... :? Εντωμεταξύ έχω φτάσει ήδη στην 30η εβδομάδα μου.. άρα δεν θα μπορώ να δηλώσω συμμετοχή??

Όσο για το Αλεξάνδρα παίρνω κάθε μέρα στο τηλέφωνο που μου δώσανε για τα μαθήματα ανώδυνου και δεν απαντάει κανείς. :-( ΚΑΝΕΙΣ ομως....:confused:

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ ΠΙΟ ΜΕΤΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ!ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΤΗΝ 33η-34ηΕΒΔΟΜΑΔΑ;)

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ ΠΙΟ ΜΕΤΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ!ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΤΗΝ 33η-34ηΕΒΔΟΜΑΔΑ;)

 

Συμφωνώ!Κι εγώ δήλωσα συμμετοχή στην 31η εβδομάδα αλλά με πήραν τηλ.στην 36η εκεί που νόμιζα ότι με ξέχασαν!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μαθηματα ανωδυνου τοκετου γινονται και σε ΙΚΑ σε κεντρα μανας και παιδιου.Δωρεαν εννοειται.Εγω ειχα κανει στο ΙΚΑ Ν.Ιωνιας (μενω Αθηνα)με μια παααρα πολυ καλη μαια.Δυστυχως ειχα λειψει στα 2 τελευταια που εδωσε συμβουλες θηλασμου.Αν ειχα παει ισως δεν ειχα ταλαιπωρηθει τοσο..

Μπορειτε να τηλεφωνησετε στα ΙΚΑ της περιοχης σας να ρωτησετε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...