Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τράχηλος που εξαλείφεται σταδιακά


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες. έχω διαβάσει μέχρι στιγμής αρκετά πράγματα για τον τράχηλο αλλά δεν έχω πάρει απάντηση σε κάτι που με απασχολεί ιδιαιτέρως και αναρωτιέμαι αν κάποια από εσάς μπορεί να με βοηθήσει. ξεκίνησα την κύηση με μήκος τραχήλου 4 εκ. σύμφωνα με τη μέτρηση της γυναικολόγου μου. στις 22 εβδομάδες που έκανα τη β' επιπέδου ο τράχηλος είχε φτάσει τα 3,2 εκ. ενώ στις 26 που με ξαναμέτρησε η γιατρός μου (με υπέρηχο) είχε φτάσει στα 2,8 με 2,9 εκ. περίπου. είναι άραγε φυσιολογική αυτή η φθίνουσα πορεία; τώρα διανύω την 30η εβδομάδα της κύησης και φοβάμαι τον πρόωρο τοκετο. σημειωτέον, αυτή θα είναι η δεύτερη μου γέννα, ενώ όταν περπατάω ή στέκομαι όρθια για πολλή ώρα νιώθω πόνους χαμηλά και μουδιάσματα σαν αυτά της περιόδου. γνωρίζει καμιά σας τίποτα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες. έχω διαβάσει μέχρι στιγμής αρκετά πράγματα για τον τράχηλο αλλά δεν έχω πάρει απάντηση σε κάτι που με απασχολεί ιδιαιτέρως και αναρωτιέμαι αν κάποια από εσάς μπορεί να με βοηθήσει. ξεκίνησα την κύηση με μήκος τραχήλου 4 εκ. σύμφωνα με τη μέτρηση της γυναικολόγου μου. στις 22 εβδομάδες που έκανα τη β' επιπέδου ο τράχηλος είχε φτάσει τα 3,2 εκ. ενώ στις 26 που με ξαναμέτρησε η γιατρός μου (με υπέρηχο) είχε φτάσει στα 2,8 με 2,9 εκ. περίπου. είναι άραγε φυσιολογική αυτή η φθίνουσα πορεία; τώρα διανύω την 30η εβδομάδα της κύησης και φοβάμαι τον πρόωρο τοκετο. σημειωτέον, αυτή θα είναι η δεύτερη μου γέννα, ενώ όταν περπατάω ή στέκομαι όρθια για πολλή ώρα νιώθω πόνους χαμηλά και μουδιάσματα σαν αυτά της περιόδου. γνωρίζει καμιά σας τίποτα;

 

καλησπερα,εχει μικρ αρκετα ο τραχηλος σου,ο γιατρος τι λεει?αν εκεινος το θεωρει οκ τοτε δεν υπαρχει προβλημα.εχεις κ συσπασεις ή απο μονος του εχει φθιν πορεια?

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοπέλα μου εγώ είμαι στις 35.5 εβδομάδες

και έχω τράχηλο 4

 

να κάνουμε ανταλλαγή ?που θέλω να μικρύνει ο δικόσ μου,,,,,,,,,,

 

ευθυμώ γιατί θα μπήξω τα κλάματα :(:(:(:(:(

 

αχ τελικά όλες κάτι πρέπει να αντιμετωπίζουμε γιατί ?

.....

Link to comment
Share on other sites

συσπάσεις όχι δεν έχω, εκτός από αυτούς τους πόνους που περιέγραψα αλλά και κράμπες στην κοιλιά όταν περπατάω. η γιατρός μου είπε να προσέχω, να μην περπατάω και να μην κουράζομαι καθόλου, μάλιστα έφυγε για δυο βδομάδες στο λονδίνο και συνεννοήθηκε με φίλο της γιατρό αν συμβεί κάτι να με αναλάβει αυτός, αλλά καταλαβαίνεις, αυτόν μόνο σε περίπτωση που καταλάβω πως γεννάω θα πρέπει να τον ενοχλήσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα

ειμαι 28 εβδ

 

ξεκινησα με 42 χιλ και στις 25 εβδ ειχα το ιδιο

 

την τελευται εβδομαδα ειχα σκορπιες συσπασεις και τσιμπηματα χαμηλα και τελικα ο τραχηλος ειχε γινει 35 χιλ

 

ο γιατρος μου συνεστησε ξαπλα για 1 μηνα

 

και trofocard kai yutopar

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοπέλα μου εγώ είμαι στις 35.5 εβδομάδες

και έχω τράχηλο 4

 

να κάνουμε ανταλλαγή ?που θέλω να μικρύνει ο δικόσ μου,,,,,,,,,,

 

ευθυμώ γιατί θα μπήξω τα κλάματα :(:(:(:(:(

 

αχ τελικά όλες κάτι πρέπει να αντιμετωπίζουμε γιατί ?

 

ειπα στο γιατρο μου οτι το θετικο ειναι πως φαινεται οτι θα γεννησω πολυ ευκολα και οχι οπως την αλλη φορα που ταλαιπωρηθηκα

 

αρκει βεβαια να ξεπερασω τις 34 εβδομαδες

 

μου ειπε μ' αρεσει που σκεφτεσαι θετικα

 

τι να κανω ωρες ωρες παω να σκασω

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

35 χιλ. είσαι και πάλι καλύτερα από εμένα. και φαντάσου δε μου έδωσε κανένα φάρμακο. προσευχές κάνω μόνο να περάσουν τουλάχιστον δυο-τρεις εβδομάδες ακόμα. εκτός κι αν η εξάλειψη του τραχήλου δεν έχει σχέση με την έναρξη του τοκετού και πρέπει να συντρέχουν και άλλοι λόγοι. γι'αυτό ρωτάω εσάς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω ομως εχω συσπασεις που αν δε σταματησουν και αποκτησουν περιοδικοτητα αστα

μου ειπε ακομα οτι αν δεν παν καλα τα πραγματα θα μπω για νοσηλεια για να μου δινουν τα φαρμακα με ορο

απο 20 χιλ και κατω αρχιζουν τα δυσκολα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

α, κατάλαβα. μπροστά μου τα έχω δηλαδή γιατί από την 26η εβδομάδα και εδώ δε με έχουν ξαναμετρήσει (η γιατρός μου έφυγε) και η μπέμπα όλο και βαραίνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ το εύχομαι. μάλιστα εγώ της μιλάω και της λέω να μη βιάζεται και να περιμένει- είναι μικρή ακόμα. πού ξέρεις; μπορεί και να καταλαβαίνει. μάλιστα όταν είμαι όρθια και την νιώθω να με πιέζει με το κεφάλι της πολύ χαμηλά -γιατί έχει γυρίσει κιόλας- προσπαθώ με τα χέρια να την μαζέψω πιο ψηλά. χαζό; μπορεί, αλλά έχω ακούσει πως οι γυναικολόγοι μπορούν με τα χέρια τους να αλλάξουν αν θέλουν θέση στο παιδί.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σημασια το μηκος του τραχηλου μονο, αλλα το ποσο "γερός" ειναι. Ουσιαστικά δεν πρεπει να ανοιγει ευκολα.

 

Εγω και τις δυο εγκυμοσυνες τις εβγαλα μεχρι το τελος με τραχηλο 2 και μαλιστα στη 2η επειδη ειχα ηδη ενα παιδι, δεν προσεχα καθολου βαρη κλπ. Και στους 2 τοκετους οι τραχηλοι δεν ανοιγαν με τιποτα! οποτε, ναι μεν προσοχη, αλλα μην τρελαινομαστε με τα χιλιοστα (που και με τον υπερηχο δεν μπορουμε να μιλαμε και για ακριβεια 100% αλλωστε)..Ολα καλα να πανε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. αυτό το σκεφτόμουν κι εγώ ότι δηλαδή θα πρέπει να παίζει ρόλο και το πόσο σφικτός είναι. και ίσως ακόμα και το γεγονός ότι σιγά-σιγά μικραίνει να έχει σχέση με τον οργανισμό της κάθε μαμάς, δηλ. σε άλλες να συμβαίνει σταδιακά -όπως σε εμένα- και σε άλλες μόνο στον τελευταίο μήνα. απλά αγχώνομαι λίγο γιατί είναι και το δεύτερο παιδάκι μου και η γεννετική οδός έχει ανοίξει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανησυχείς καθόλου!!Μια χαρά είναι το μήκος του τραχήλου σου!!Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου με 32χιλιοστά τράχηλο και μετά τον 6ο μήνα όλο και μίκραινε..Τελικά πήρα όλο τον 9ο και μόλις έσπασαν τα νερά μου έκανα αμέσως διαστολή..είχα οξύ τοκετό γέννησα σε λιγότερο απο 20λεπτά..Κάτω απο 20χιλιοστά θέλει λιγάκι προσοχή αλλά και πάλι μην τρελαίνεσαι..Όλα καλά θα πάνε και θα έχεις και εύκολη γέννα!!Με το καλό!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ποπο ρε κορίτσια τι να πω εσείς 2 χιλιοστά και εγώ 4 ? τι τον βοηθά να μαζέψει και εμένα είναι πολύ κάτω ο μικρός αλά ο τράχηλος παραμένει 4χιλιοστα ουφφφφφφφφφ είναι αξιόπιστος ο υπέρηχος τελικά? >

.....

Link to comment
Share on other sites

εγώ τί να σου πω, δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο, αλλά όλο το καλοκαίρι κουράστηκα πολύ. ταξίδια, διακοπές στα χωριά τον δικών μου, μπάνια κάθε μέρα με τον μικρό ( πως να του το αρνηθώ αφού ήμασταν δίπλα στη θάλασσα;), τα βράδυα βόλτες στις κούνιες, φαγητό... κι όταν γύρισα στην αθήνα πήρα αυτά τα αποτελέσματα. αλλά και πάλι, δεν είμαι σίγουρη αν έπαιξε ρόλο αυτό. υποψιάζομαι ότι μπορεί να επηρέασε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τώρα δεν κουνιέμαι καθόλου. βγαίνω από το σπίτι μόνο για καμιά δουλειά κι αυτό όχι πάνω από δυο-τρεις φορές την εβδομάδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξύ από το πρωί έχω και σουβλιές πάνω από τη δεξιά μόνο λεκάνη. πήρα τη γιατρό μου και μου έδωσε τηλεφωνικά χάπια. πριν από λίγο πήρα το πρώτο και τώρα τρέμω σαν τοξικομανής και η καρδιά μου νομίζω ότι θα πεταχτεί από το στήθος. έλεος!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή!!!! Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτό που έχεις.............αλλά σίγουρα κάνε ό,τι λέει ο γιατρός σου. Μη διστάζεις να τον ενοχλείς για ό,τι απορία έχεις....

Καλή συνέχεια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Μήπως θα μπορούσε καμία να μου πει αν το να νιώθει κανείς 'πονάκια' ή καλύτερα 'τσιμπηματάκια' στιγμιαία από τον τράχηλο είναι κάτι που είναι φυσικό καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης? Εγώ νομίζω ότι πάντα ένιωθα τέτοια πραγματάκια στον τράχηλό μου (εννοώ και πριν εγκυμοσύνης) ωστόσο τώρα νομίζω πως τις δύο τελευταίες μέρες είναι κάπως πιο συχνά. Είμαι στη 14η εβδομάδα, και ψάχνοντας λίγο στο ιντερνετ έμαθα για όλα αυτά περί μήκους τραχήλου κ.λ.π ενώ δεν τα ήξερα (1η εγκυμοσύνη) και έχω ψιλοφρικάρει. Κοιτάω τον τελευταίο υπέρηχο (και τους δύο πρώτους) και δεν βλέπω πουθενά να γράφει τπτ για μήκος τραχήλου. Καλά δεν πρέπει ν α τον μετράνε, αφού πρόκειται για σοβαρό ζήτημα? Υπάρχει περίπτωση τα 'τσιμπηματάκια' να σημαίνουν πως γίνεται κάτι κακό με τον τράχηλο? Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...