Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μηπως δεν εχει ξεπερασει τον θηλασμο...?


Recommended Posts

καλημερα μανουλες. εχω μια κορουλα 19 μηνων και κοψαμε δυστυχως τον θηλασμο αποτομα οταν διαγνωστηκα με καρκινο του μαστου οποτε επρεπε γιατι θα εκανα επεμβαση-αξονικη-χημειοθεραπειες κτλ...

οταν κοψαμε το θηλασμο ηταν 14 μηνων. (ημουν τοσο υπερ του θηλασμου και σκοπευα να θηλασω μεχρι να απογαλακτισει μονη της)

παρατηρω ομως ολους αυτους τους μηνες οταν θελει να κοιμηθει κλαει και κοιμαται μαζι μου χαιδευοντας το στηθος μου ή απλα βαζει το χερακι της εκει.

και τον τελευταιο καιρο μου δειχει το στηθος μου λεγοντας μαμακα βυζι γαλα. της εξηγω πως δεν εχει πλεον γαλα το στηθος χαμογελαει και τραβαει την μπλουζα ανοιγοντας το στομα για τη θηλη...

μηπως δεν εχει ξεπερασει το θηλασμο ή το βλεπει αραγε σαν παιχνιδι?

dPl4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


evita, εύχομαι να έχει ξεπεραστεί τώρα το πρόβλημα στην υγεία σου!

Για το αν έχει ξεπεράσει τον θηλασμό η μικρή σου... Η δικιά μου η μεγάλη, που σταμάτησε να θηλάζει από μόνη της σε ηλικία 4,5 ετών, ζητάει που και που να θηλάσει και πλησιάζει ή ξαπλώνει πάνω στο στήθος ή το φιλάει. Εγώ το παίρνω λίγο με χιούμορ και της λέω "τώρα γάλα; εσύ τώρα έχεις μεγαλώσει". Εγώ βέβαια έχω γάλα, γιατί θηλάζω τη μικρή και το ξέρει η μεγάλη, οπότε δεν μπορώ να της πω ότι δεν έχει.

Από την άλλη, σε περίπτωση που πραγματικά το θέλει ακόμα και δεν είναι απλά νοσταλγία παροδική (που εμφανίζεται και σε παιδιά που αποθηλάζουν μόνα τους), έχει νόημα να αναρρωτιέσαι; Εννοώ, αν πραγματικά θέλει η μικρή σου να ξαναθηλάσει, θα μπορούσες (ιατρικά υπάρχει η δυνατότητα αυτή τη στιγμή; Έχουν τελειώσει οι θεραπείες; ). Επίσης, εσύ το θέλεις;

Απ' ότι κατάλαβα, δεν ζητάει με επιμονή να θηλάσει, οπότε ίσως να είναι σωστότερο και για την ίδια να μην της προσφέρεις να θηλάσει.

Το να θέλει να κοιμάται μαζί σου σ' αυτή την ηλικία είναι απόλυτα φυσιολογικό, σιγά σιγά μεγαλώνοντας θα το ξεπεράσει, δεν έχει να κάνει με το αν της λείπει ο θηλασμός. Το να αποκοιμιέται χαϊδεύοντας το στήθος, για ένα μωρό που έχει θηλάσει τόσους μήνες, είναι πάλι φυσιολογικό, εκεί έβρισκε παρηγοριά τόσο καιρό. Άλλα παιδιά θέλουν να χαϊδεύουν ένα μεταβατικό αντικείμενο (αρκουδάκι, κουβερτούλα κλπ).

Όλα αυτά είναι βέβαια προσωπική μου άποψη και μπορεί να κάνω και λάθος. Νομίζω ότι το ένστικτό σου θα σε οδηγήσει σωστά σε σχέση με το αν πρέπει να προσπαθήσεις να επανέλθετε στον θηλασμό ή όχι. Από την άλλη, αν αυτό δεν γίνεται είτε για ιατρικούς λόγους ή για δικούς σου προσωπικούς λόγους, δεν έχει νόημα να αναρρωτιέσαι αν η μικρή ξεπέρασε τον θηλασμό. Με ή χωρίς θηλασμό, προχωράτε παρακάτω, είσαι διαθέσιμη για το μωρό σου με τον καλύτερο τρόπο που μπορείς και εκείνη έχει βρει υγιείς τρόπους να παρηγοριέται κλπ, οι οποίοι, απόλυτα φυσιολογικά για την ηλικία της, είναι σε σχέση με τη δική σου παρουσία και διαθεσιμότητα (εφόσον και έτσι έχει συνηθίσει λόγω του θηλασμού των προηγούμενων μηνών)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο sofuka!!! ειληκρινα χαιρομαι παντα οταν μανουλες θηλαζουνε ειδικα τοσο καιρο.. μακαρι να μπορουσα.

δεν ξερω τελικα αν εμενα με πειραξε πιο πολυ απο τη μικρη μου που διεκοψαμε το θηλασμο...

εχω αλλη μια χημειοθεραπεια και μετα ακτινοβολιες. με τοσο δηλητηριο που μπηκε μεσα μου δεν νομιζω να ειναι καλο...

αλλα ενδιαφερον αυτο. μπορεις δηλαδη μετα απο τοσο καιρο να επαναφερεις τον θηλασμο!!!!????

μα πως????

dPl4p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπραβο, και περαστικα

 

και ο δικος μου που αποθηλασε πιο ηπια μονος του, ερχεται και μου λεει γαλα μαμα και θελει να χαιδεψει το στηθος μου, οταν επιμεινει του λεω ελα πιες και απλα μου δινει ενα φιλακι

 

θελω να πω δεν ειναι ευκολα σχεδον ποτε και στο μυαλο τους κατα καιρους επανερχεται και το ζητανε, δεν σημαινει οτι εχουν ψυχολογικα

 

η γνωμη μου ειναι οταν κοβεται κατι, κι εχει κοπει για καιρο να μην παλινδρομουμε

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπραβο, και περαστικα

 

και ο δικος μου που αποθηλασε πιο ηπια μονος του, ερχεται και μου λεει γαλα μαμα και θελει να χαιδεψει το στηθος μου, οταν επιμεινει του λεω ελα πιες και απλα μου δινει ενα φιλακι

 

θελω να πω δεν ειναι ευκολα σχεδον ποτε και στο μυαλο τους κατα καιρους επανερχεται και το ζητανε, δεν σημαινει οτι εχουν ψυχολογικα

 

η γνωμη μου ειναι οταν κοβεται κατι, κι εχει κοπει για καιρο να μην παλινδρομουμε

 

Συμφωνώ με αυτά που γράφει η jackrussel!

Να κάνεις επαναγαλακτισμό γίνεται και έχει γραφτεί εδώ στο φόρουμ από την Αγλαΐα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

Όμως είναι μια διαδικασία χρονοβόρα, ψυχοφθόρα και με αρκετό άγχος, ενώ δεν έχει σίγουρα αποτελέσματα (όσο περισσότερος καιρός περάσει τόσο πιο αβέβαιο είναι το αποτέλεσμα). Από την άλλη, δεν μιλάμε για ένα μωρό μικρό που τρέφεται αποκλειστικά με γάλα ή που μόλις έχει μπει στις στερεές, αλλά ένα μωρό που εδώ και καιρό έχει μπει στις στερεές και μια μαμά που παλεύει με θέματα υγείας. Είναι πολύ πιθανό να μη συνεργαστεί καθόλου η μικρή, να ζητάει το γάλα με τον ίδιο τρόπο που το κάνει και η δική μου κόρη και ο γιος της jackrussel και να την μπερδέψεις μπαίνοντας σε διαδικασία επαναγαλακτισμού.

Και πάλι, είναι προσωπικό το θέμα! Καλό θα ήταν, αν σκέφτεσαι να μπεις στη διαδικασία, να πάρεις τη γνώμη ενός έμπειρου συμβούλου θηλασμού που θα σου δώσει πιο υπεύθυνες συμβουλές από εμάς!

Να χαίρεσαι τη μικρούλα σου και να συνεχίσεις να είσαι τόσο δυνατή, είναι το καλύτερο που προσφέρεις στο μωρό σου, καλύτερο κι από τον μακροχρόνιο θηλασμό και από πολλά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ειστε καλα και να χαιρεστε και εσεις τα παιδακια σας.

οχι δεν σκοπευω να το κανω, γιατι εχει μπει πολυ δηλητηριο μεσα μου οποτε...θελει χρονο για να ''στρωσω''.

απλα μου εκανε εντυπωση πως μπορει κανεις να επαναφερει το θηλασμο.

dPl4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...