Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποκλειστικη αντληση και μειωση παραγωγης


Recommended Posts

Καλημερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.

Ο γιος μου που ειναι το τριτο μου παιδακι ειναι 37 ημερων και γεννηθηκε 35 εβδομαδων 2550. Εμεινε συνολικα 8 μερες στην μοναδα καποιες ωρες διασωληνομενος , μετα για 4 μερες στο διαχυτο οξυγονο και τελος στην παρακολουθηση.Τον πηρα απο το νοσοκομειο την 8η μερα ζωης του 2520 και με ικτερο γυρω στο 12. Αρχισα να κανω αντλησεις την επομενη του τοκετου , να πω εδω οτι γεννηθηκε με φυσιολογικο τοκετο ο οποιος ηταν ιδιαιτερα δυσκολος,στην αρχη ειχα πρωτογαλα και μετα κατεβηκε το γαλα σε καλη ποσοτητα.Στην μοναδα οταν πηγε στην παρακολουθηση ζητησα να τον βαλω στο στηθος αλλα μου ειπαν οτι το βαρος του ειναι οριακο (καποια στιγμη μεσα στο νοσκομειο εφτασε τα 2300) και οτι επειδη ειχε ικτερο θα ηθελαν να ξερουν τις ποσοστητες που τρωει, αρχιζε να σιτιζεται την 3η μερα και ηπιε αποκλειστικα δικο μου γαλα. Οταν ηρθαμε σπιτι συνεχισα τις αντλησεις με νοσοκομειακο ενοικιαζομενο και τον εβαζα και στο στηθος παραλληλα με το μπουκαλι αλλα κουραζοταν ευκολα. Συνεχισα να βγαζω ικανοποιητικη ποσοτητα που του καλυπτα ολα τα γευματα και κραταγα και τραπεζα στην καταψυξη. Σημερα το μωρο ζυγιζει 3800 εχουν αυξηθει οι αναγκες του και ζηταει γυρω στα 120-160 μλ ανα τριωρο ,εχω 2 μερες τωρα που βλεπω οτι το γαλα μου εχει μειωθει πλεον δεν τον καλυπτω και αναγκαζομαι να βγαλω απο την καταψυξη για να προσθεσω στο φρεσκοαντλημενο. Να πω οτι μου ηρθε μεριοδος στις 29 μερες , τωρα μου εχει τελειωσει , αντλησεις κανω 7-8 φορες την ημερα με νοσοκομειακο θηλαστρο γυρω στα 10-15 λεπτα το καθε στηθος την φορα , δεν μπορω συχνοτερα γιατι εχω αλλα 2 παιδια μικρα, παιρνω μαγια μπυρας και τον μικρο τον βαζω στο στηθος οπου καθεται γυρω στισ 2 ωρες την ημερα συνολικα αν και νομιζω οτι εκει πιπιλαει . Κανω προσπαθεια για να μπει στο στηθος αλλα οταν ειναι πεινασμενος δεν το πιανει με τιποτα εκνευριζεται κλαιει με σπρωχνει και τελικα μετα απο πολλη επιμονη καταληγουμε στο μπιμπερο , συνηθως καθεται τον βαζω στο στηθος και δεχεται οταβν ειναι ηρεμος και δεν πειναει πολυ. Μεχρι τωρα εχει παρει σκονη 4-5 φορες που δεν προλαβα να αντλησω. Αν μπορειτε να με βηθησετε τι να κανω που βλεπω το γαλα μου να μειωνεται πλεον απο 140 + που εβγαζα και απο τα 2 στηθη σε καθε αντληση εχω πεσει εδω και 2 μερες χωρις προφανη λογο στα 100-120 ενω ο μικρος ολο και αυξανει ποσοτητες , σε λιγο θα μου τελειωσει και η τραπεζα και θα αναγκαστω να δινω συμπληρωμα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξεχασα να προσθεσω οτι αγορασα και το SNS ΤΗς MEDELA αλλα ποτε δεν το δεχτηκε παρολη την προσπαθεια. Εχω απογοητευτει πολυ εχω προσπαθησει απιστευτα δεδομενων των συνθηκων και του λιγοστου χρονου με τα 3 παιδια και βλέπω το γαλα να μειωνεται και δεν ξερω τι να μπορω να κανω για να μην οδηγηθουμε στον αποθηλασμο:(

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συνεχίσεις αυτό που ήδη κάνεις. Βάζε το μωρό στο στήθος για να μην το ξεχνάει, δίνει μετά με μπιμπερό ότι έχεις αντλήσει και αν χρειαστεί συμπλήρωμα με ξένο.

 

Και η δικιά μου η μπέμπα όταν γεννήθηκε δεν μπορούσε να πιάσει με τίποτα το στήθος. Την 4η μέρα στο μαιευτήριο ανέβασε 39 πυρετό λόγω αφυδάτωσης και αναγκαστηκά δώσαμε ξένο γάλα με μπιμπερό. Όταν γυρίσαμε σπίτι την είχα συνέχεια στο στήθος και ας μην έτρωγε , έκανα και αντλήσεις, αλλά επειδή δεν έφτανε έδινα και συμπλήρωμα ξένο για περίπου 33 μέρες.Η παιδίατρος μου έλεγε ότι αν συνεχίσω μόνο με το θήλαστρο θα μου κοπεί το γάλα, όμως εμείς τα καταφέραμε! Μόλις το μωρό ξεπετάχτηκε λίγο, πρέπει να ήταν γύρω στα 3850 τότε, καταφέραμε να θηλάσουμε αποκλειστικά.

 

Εμένα στην παραγωγή με βοήθησε πολύ η μαγιά μπύρας και το τσάι θηλασμού. Έτρωγα επίσης βρώμη και ταχίνι.

 

Φαντάζομαι πόσο δύσκολα πρέπει να είναι με 3 παιδιά, εδώ εγώ με 1 και δεν έκανα άλλη δουλειά, όλη μέρα τάιζα και αντλούσα. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις γιατί σου έχει κατέβει το γάλα. Εγώ τις πρώτες μέρες κατάφερνα να αντλήσω 30 με 50 ml, καμία σχέση με αυτό που αντλείς. Όμως ακόμα και αν δεν τα καταφέρεις θα έχεις κάνει ότι καλύτερο μπορείς.

xQ0qp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...