Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μητρικός θηλασμός & ηλικία μητέρας


Recommended Posts

Αγαπητή Αγλαϊα θα ήθελα τη γνώμη σου για ένα ζήτημα που μου προέκυψε όταν έγινα μητέρα πριν 6 μήνες:

 

Θέλω να μου πείτε εάν ισχύει αυτό μετά τα 40. Πρόκειται να κάνω κι άλλο παιδάκι και θέλω να ξέρω. Η ηλικία λοιπόν παίζει ρόλο στην ποιότητα του μητρικού θηλασμού;

 

Είμαι ακριβώς 40 ετών και γέννησα με καισαρική την 36+1 εβδομάδα με βάρος παιδιού 2.860 χωρίς κανένα πρόβλημα και το μωράκι μου μπήκε στην παρακολούθηση (ΜΕΝΝ) γιατί έκανε μία υπογλυκαιμία κατά τη γέννηση (41). Τις 2 πρώτες ημέρες έδωσα το πρωτόγαλα μου όλες τις φορές που έχει επισκεπτήριο ταϊσματος και το μωρό "έπιανε" καλά τη θηλή, πρωτόγαλα είχα και νομίζω και αρκετό (μου έκανε εντύπωση που την τελευταία φορα ρεύτηκε!!).

Την τρίτη ημέρα με ενημέρωσαν ότι δεν θα ξαναθήλαζα γιατί έτσι κουράζω το μωράκι μου. Μην τα πολυλέω με κλάμματα και παρακαλια μου επέτρεψαν την 6η ημέρα να θηλάσω μόνο για 3+3 λεπτά κάθε φορά.

 

Στο μεταξύ το γάλα δεν ήξερα πως έπρεπε να το βγάζω συχνα και πονούσα είχε σχεδόν τριπλασιαστεί το στήθος μου την 3η ημέρα και αφού οι πόνοι έγιναν αφόρητα μου έδωσαν θήλαστρο οι μαίες του μαιευτηρίου.

Οταν πήγαμε σπίτι με το μωρό (8η ημέρα) εγώ έκανα ήδη 3 περίπου αντλήσεις την ημέρα κι έβγαζα όλο και λιγότερο. Προσπάθησα να θηλάσω αλλά δεν είχα αρκετό γάλα. Η μαία μου τότε μου είπε πως δεν είχα αρκετό γάλα γιατί στην ηλικία των 40 μία επίτοκος θεωρείται "υπέργηρη". Ετσι μου είπε πως να το κόψω χωρίς χάπια.

Μετά απ' όσα είχα διαβάσει εδώ όμως πριν γεννήσω, πείσμωσα και με την ενθάρυνση της παιδιάτρου μου που μου είπε να τρώω ρυζάκι, σούπες και αφέψημα μαραθόσπορου, και κάθε 2-3 ώρες να βάζω το παιδι στο στήθος, ότι σίγουρα μπορώ και θα τα καταφέρω, κατάφερα και θήλασα 5,5 μήνες. Οχι αποκλειστικά σε όλα τα γεύματα. Λοιπόν; αν όλα πήγαιναν απ την αρχή καλά, θα μπορούσα να θηλάσω αποκλειστικά;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγγνωμη για την παρεμβαση,δεν ειμαι το ατομο που απευθυνεσαι,αλλα μου εχει κανει φοβερη εντυπωση η εμπειρια σου...σε ποιο μαιευτηριο γεννησες;Δεν ειμαι ειδικη,αλλα μου φαινεται απαραδεκτη η ολη κατασταση.Ακομα και αν ισχυει κατι τετοιο-που μου ακουγεται αδυνατο να ισχυει,πουθενα δεν εχω διαβασει για υπεργηρες θηλαζουσες-απο τη στιγμη που ειχες γαλα και θηλαζες,ηταν απαραδεκτο να αποκοβουν ετσι το παιδι απο πανω σου.Περιμενε την απαντηση της Αγλαϊας,αλλα αν σου πει αυτα που φανταζομαι οτι θα σου πει,καλο θα ειναι να καταγγελονται τετοια απαραδεκτα μαιευτηρια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η ηλικία της θηλάζουσας μητέρας παίζει κάποιο ρόλο. Έχω διαβάσει πάρα πολύ για το θηλασμό αλλά δε συνάντησα πουθενά κάτι τετοιο. Επίσης δεν αναφέρεται στις αιτίες για ανεπαρκή γαλουχία.

 

Πάντως ο λόγος που δεν θήλασες σίγουρα δεν ήταν αυτός αλλά το γεγονός ότι τόσες μέρες δεν σε ενημέρωσε κανείς για το πώς να βγάζεις γάλα από το στήθος ώστε να κρατήσεις τη γαλουχία σου. Όσο το γάλα μαζεύεται στο στήθος τόσο ο οργανισμός παίρνει το μήνυμα να μειώσει το γάλα. Υπάρχει ειδικό πρωτόκολλο αντλήσεων για το οποίο θα έπρεπε να σε ενημερώσουν από την πρώτη μέρα. Όταν το μωρό δεν μπορεί να θηλάσει κάνουμε 8-10 αντλήσεις το 24ωρο μόνο με νοσοκομειακό θήλαστρο (όχι με το χέρι ή άλλο΄είδος θηλάστρου) και η μία άντληση από την άλλη δεν θα πρέπει να έχει χρονική διαφορά πάνω από 4 ώρες.

 

Απίστευτο που επαγγελματίες υγείας δεν ξέρουν ούτε τα βασικά ή δεν ενδιαφέρονται να βοηθήσουν μια μητέρα που θέλει να θηλάσει το παιδάκι της.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Στο Λητώ. Ναι, ήρθαν όλα τελείως ανάποδα. Δεν ξέρω που να τα πω.. Ευτυχώς είμαι εξαίρεση.

δεν είσαι εξαίρεση, δεν ξέρουν την τύφλα τους από θηλασμό εκεί μέσα.

Εκτός από 2 άτομα (που εγώ πέτυχα) που χάνονται μες το πλήθος!

Κι αν ακόμα τους βρείς ή σε βρούν πρέπει να υπάρχει και το κατάλληλο ταιμινγκ, το μωρό δε περιμένει πότε θα τύχει να βοηθηθεί κανείς από άτομα που στο κάτω κάτω της γραφής είναι η δουλειά τους αυτή!

Απλά τη διδάχτηκαν σε άλλο πλανήτη (για το θηλασμό μιλάω γιατί σε όλα τα άλλα είναι εξαιρετικοί!)

Το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς τουλάχιστο εκεί μέσα όσο είναι, είναι να κλείνει τα αυτιά του ερμητικά!

Τους τα έσυρα εγώ καλά μην ανησυχείς, η δε μαία μου, και πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού παρεπιπτόντως, μου είπε να αγιάσει το στόμα μου!

Γιατί οι σύμβουλοι (οι πιστοποιημένοι όχι του Λητώ) τα ξέρουν, προσπαθούν να σε προστατέψουν, αλλά είναι τέτοια η πλύση εγγεφάλου εκεί πέρα που μόνο αν έχεις γερά νεύρα και σου κάνουν χάρη οι ορμόνες μετά τη γέννα,

και μόνο αν είσαι ενημερωμένη σωστά για το θηλασμό από πριν, επιβιώνεις.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν μια μάνα έχει χρόνο και διάθεση και τους τρέξει τότε θα ανασκουμπωθούν και θα μαζευτούν!

Αλλά ποιός ασχολείται άμα πάρει αγγαλιά το μωράκι του? Δυστηχώς κανείς!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απίστευτο που επαγγελματίες υγείας δεν ξέρουν ούτε τα βασικά ή δεν ενδιαφέρονται να βοηθήσουν μια μητέρα που θέλει να θηλάσει το παιδάκι της.
το ενδιαφέρον δεν αρκεί όταν δεν έχεις επαρκείς ή σωστές γνώσεις, όπως και οι γνώσεις δεν αρκούν όταν δεν ενδιαφέρεσαι.

 

Το οξύμορο είναι πως είναι "επαγγελματίες" υγείας!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το λιγότερο. Ο θηλασμός τις πρώτες στιγμές με το μωράκι μου για το πρωτόγαλα σου λέω πως ηταν εντελώς αυθόρμητος. Μου έκανε εντύπωση που το παιδί έπιασε τη θηλή και θήλασε. Και μάλιστα την έπιασε και με πολύ ανοικτό στόμα. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Και το έκανα μόνη μου αυτό. Δεν μου έδειξαν, στην ΜΕΝΝ που είχαν το μωρό μου. Εκεί δεν είχαν γυναίκες για αυτή τη δουλειά. Είχαν μόνο πιτσιρίκες μαίες που φρόντιζαν και τάϊζαν τα μωράκια.

Είχα διαβάσει πολύ εδώ και ήξερα πως θα το έβαζα στο στήθος. Τα υπόλοιπα δεν ήξερα - δεν τα είχα διαβάσει η χαζή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το λιγότερο. Ο θηλασμός τις πρώτες στιγμές με το μωράκι μου για το πρωτόγαλα σου λέω πως ηταν εντελώς αυθόρμητος. Μου έκανε εντύπωση που το παιδί έπιασε τη θηλή και θήλασε. Και μάλιστα την έπιασε και με πολύ ανοικτό στόμα. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Και το έκανα μόνη μου αυτό. Δεν μου έδειξαν, στην ΜΕΝΝ που είχαν το μωρό μου. Εκεί δεν είχαν γυναίκες για αυτή τη δουλειά. Είχαν μόνο πιτσιρίκες μαίες που φρόντιζαν και τάϊζαν τα μωράκια.

Είχα διαβάσει πολύ εδώ και ήξερα πως θα το έβαζα στο στήθος. Τα υπόλοιπα δεν ήξερα - δεν τα είχα διαβάσει η χαζή.

κι εμένα στην ΜΕΝ το είχαν και η δουλειά τους είναι κ α ι να βοηθήσουν τη μάνα που έχει ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, κι αν δεν θέλουν να την κάνουν ας κάτσουν στην άκρη, όχι να παραπληροφορούν τον κόσμο...

Το παιδάκι σου μάλλον κατάλαβε τί παίζει και είπε να πιάσει μόνο του το στήθος με τη μια (να ήξερες πόσο σε ζηλεύω!).

Να σου ζήσει και εύχομαι να διελευκάνεις όσα σε βασανίζουν, δεν πρέπει να μένουν κατάλοιπα.

Είναι κρίμα να βασανίζεσαι με σκέψεις.

Σχετικά με το υπέργηρη δεν ξέρω γιαυτό δεν αναφέρθηκα σε αυτό.

Η κυρία Αγλαία θα στα πεί!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο μαιευτήριο οι μαίες στους ορόφους δεν μοιάζουν να είναι τόσο άσχετες ή να παραπληροφορούν, αλλά στη ΜΕΝΝ ειναι άλλη ιστορία... Πιστεύω παίρνουν γραμμή από γιατρούς που παραπληροφορούν επίσης... Αυτό με το ότι κουράζεται το μωρό το ακούσαμε και εμείς... Ήταν μια βλακεία που είπε μια μαία, αλλά δεν την πήρα και πολύ στα σοβαρά... Δεν απαγόρευσαν το θηλασμό όμως!

 

Δεν σου είχαν δώσει θήλαστρο όμως για τη διατήρηση της γαλουχίας; Αυτοί φαίνεται κάνουν βήματα προς τα πίσω, γιατί παλιά θήλαστρα υπήρχαν... Δεν τα προωθούσαν πολύ φανατικά, αλλά γενικά δεν δημιουργούσαν προβλήματα... Τη δεύτερη μέρα από καισαρική στάνταρ πρότειναν θήλαστρο... Δεν περίμεναν να το σκεφτεί η γυναίκα ή να το ξέρει...

 

Ωστόσο ο θηλασμός επηρεάστηκε στη δική σου περίπτωση γιατί κράτησαν το μωρό στη ΜΕΝΝ 8 μέρες για μια υπογλυκαιμία; Χρειαζόταν να γίνει αυτό; Και σε εμάς έδειξαν υπερβάλλοντα ζήλο σε αυτό το θέμα, αλλά ευτυχώς δεν επηρεάστηκε πολύ ο θηλασμός.

 

Γενικά καλό είναι, με τις συνθήκες που επικρατούν, να είναι ενημερωμένη η μαμά από πριν, να έχει στοιχεία επικοινωνίας με σύμβουλο θηλασμού και να έχει έναν παιδίατρο που εμπιστεύεται τη στιγμή που θα γεννήσει... Κάπου εκεί κατέληξα μετά τη δική μας ιστορία...

 

Δυστυχώς, μέχρι να αλλάξουν τα πράγματα, αν αλλάξουν ποτέ σε αυτό το θέμα, καλό είναι οι γυναίκες να είναι υποψιασμένες από πριν, ότι μπορεί να ακουσουν το κοντό και το μακρύ από ανθρώπους που κανονικά θα όφειλαν να πληροφορούν σωστά... Θα μου πεις θεωρούν και αυτοί σωστό αυτό που λένε!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να επηρεάζεται ο θηλασμός από την ηλικία, όμως ξέρω καλά μια κυρία που θήλαζε πάνω από χρόνο το παιδάκι της, τους πρώτους 6 μήνες αποκλειστικά, ενώ γέννησε στα 47 της! Δεν είναι βέβαια το πρώτο της παιδί, αλλά πάλι...

 

Τώρα να μου πεις αν ήσουν πχ 75 και είχες περάσει εμμηνόπαυση και γεννούσες με περίεργες ορμονικές αγωγές ως θαύμα της ιατρικής, ε ναι ίσως δυσκόλευε λίγο παραπάνω ο θηλασμός...

 

Γενικά όσοι θέλουν να σε αποθαρρύνουν από τον θηλασμό (και δυστυχώς είναι πολλοί) χρησιμοποιούνε συνήθως όποια δικαιολογία πιστεύουν πως θα μας δημιουργήσει τη μέγιστη ανασφάλεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

AthinaP μου το απαγόρευσαν και μου έκανε εντύπωση γιατί δεν μου έδινε το παιδάκι μου την εντύπωση πως "κουράζεται". Μάλλον κούρνιαζε επάνω μου ήρεμο και έκανε θηλαστικές κινήσεις. Ασε γιατί έχουν περάσει 6 μήνες κι όποτε το θυμάμαι κλαίω. Ξέρεις κάτι που για αυτούς μπορεί να μην έχει σημασία, για εμένα και το μωρό μου ήταν μεγάλης αξίας. Τελικά απ' τα πολλά κλάμματα και τις φωνές μου εφόσον επέμεινα για δική μου παιδίατρο, κατέληξα να μ'αφήσουν 3+3 κι ακόμη και να το πάρω. Οι εξετάσεις ήταν αστείες. Μία υπογλυκαιμία κατά τη γέννηση που είναι συχνό έως φυσιολογικό.

 

Πέρα απ' αυτά, θήλαστρο μου έδωσαν όταν σηκώθηκα μες τη νύχτα (3ο βράδι) με τα στήθη κατακόκκινα και με τόσο μεγάλο πόνο και πήγα κλαίγοντας στις νοσηλεύτριες και με είδαν. Τι να πω; με ξέχασαν ίσως;

 

Σύμβουλο θηλασμού; Είχα υποτίθεται μαία για αυτό τον σκοπό. Με αμοιβή. Και πολύ κακώς θεωρώ, μιας και δεν την χρειάστηκα στον τοκετό μου αλλά κι αφού είχε αμοιφθεί μου είπε να σταματήσω γιατί είμαι υπέργηρη.

 

Vimatakia, όταν μου το είπε αυτό να πω την αλήθεια έβαλα τα κλάμματα - δεν το πίστευα γιατί το ήθελα τόσο πολύ... και της είπα κι εγώ για μεγαλύτερες γυναίκες αλλά είπε ότι αν είχα γεννήσει νωρίτερα άλλο μωράκι δεν θα είχα πρόβλημα. Οταν γεννάς όμως πρώτη φορά σε υπέργηρη ηλικία τότε ο θηλασμός δεν μπορεί να γίνει.

 

Και ναι, είναι ψυχολογικό. Γιατί απ τη στιγμή που μου το είπε και ως την επόμενη μέρα μου σταμάτησε το στήθος ως δια μαγείας. Την επόμενη ημέρα ήρθε η παιδίατρος και ας είναι καλά η γυναίκα με ενθάρρυνε και με βοήθησε ρε κορίτσια τρομερά. Συνέχεια μου έλεγε "το γάλα της μαμάς είναι εμβόλιο - το θέλουμε το γάλα της μαμάς όσο και να'ναι" Μου έδειξε να βάζω το παιδί πιο άνετα στο στήθος, μου είπε για ρυζάκι, σούπες, μαραθόσπορο, συχνούς θηλασμούς και ηρεμία.

 

Μπορεί έτσι να βελτιώθηκε το γάλα μου αλλά ποτέ δεν κατάφερα να θηλάσω ας πούμε 1 ημέρα αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

ρε xena, άντε μην ανοίξω το στόμα μου τώρα για τη συγκεκριμένη μαία, που ενώ με είχαν πιάσει κανονικά οι πόνοι του δεκάλεπτου, συνεννοήθηκε με το άλλο το "μπουμπούκι" και μου έβαλε και τεχνητούς πόνους για να τελειώνουν μια ώρα αρχύτερα (μετά έμαθα ότι στο καπάκι είχαν κι άλλη γέννα) και κόντεψα να πάω για καισαρική γιατί το μωρό ήταν ψηλά και έπεσαν οι παλμοί του. ακόμη και να ισχύει αυτό με τις πρωτοτόκες στα 40, δεν ήταν τρόπος αυτός να σου το πει (αλήθεια την είχες γνωρίσει πριν γεννήσεις? σου το είχε πει από πριν να είσαι προετοιμασμένη? ή αφού έκανε την "πατάτα" με το θήλαστρο προσπάθησε απλά να δικαιολογηθεί?). έπρεπε να σε ενθαρρύνει να θηλάσεις όσο καλύτερα γινόταν, όχι να μη φροντίσει να σου φέρει θήλαστρο αφού το μωράκι θα έμενε στη ΜΕΝΝ.

κι εγώ το γιο μου τον θήλασα χάρη στη διπλανή μου κοπέλα στο δωμάτιο που με ενημέρωσε για το νοσοκομειακό θήλαστρο, γιατί αν περίμενα από κανέναν άλλον....

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, υπέργηρη στα 40??Δηλαδή στα 60 τι θα είμαστε??Ζωντανά πτώματα??Δεν είμαστε καλά..Επρεπε να την κάνεις delete από την ζωή σου και να έβρισκες μια άλλη..Άκου υπέργηρη..Εχω κολλήσει!

Link to comment
Share on other sites

sofi@p σε εμένα είχαν 4 γέννες, 3 ήταν στις οδύνες όταν εγώ έμπαινα στο χειρουργείο. Δεν μου έκοψε αυτή τη θηλή. Μία απ'τις μαίες στον όροφο. Δεν λες πάλι καλά που μου έφεραν θήλαστρο κι ανακουφίστηκα; Παιδιά δεν θα ξεχάσω αυτόν τον πόνο στο στήθος...

Η συγκεκριμένη που λες, η μαία μας, δεν ήρθε καν να μου δείξει ή να μου πει για θήλαστρο ή θηλασμό. Ηταν ΣΚ (γέννησα Παρασκευή)

 

Mimika2011 έτσι λεγομαι ως επίτοκος 40 ετών "στην δική τους γλώσσα" όπως κατάλαβα. Εγώ να δεις πως κόλλησα. Δεν είναι αυτό όμως το θέμα μας, άσε, το προσπερνάω γιατί δεν μου κάνει καλό να τα θυμάμαι αυτά.

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι πράγματι κατά πόσο επηρεάζει η ηλικία την γαλουχία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Xena.

Στα σχεδόν 40μου γέννησα το Ηλεκτράκι μου, στα 41 γέννησα το Οδυσσέα μου.

 

Με καισαρική και τους δύο.

 

Όχι απλά το γάλα μου είναι μια χαρά, αλλά θα έλεγα σούπερ. Και τα 2 παιδιά μου με αποκλειστικό θηλασμό έπαιρναν πολύ γρήγορα βάρος (ο Οδυσσέας έκοψε 2 καμπύλες προς τα πάνω και στο βάρος και στο ύψος) και δεν έχουν κανένα προβλημα πέραν κάποιων αερίων του μικρού μου (το οποίο είναι συνηθισμένο).

 

Όποιος σου είπε ότι μια επίτοκος θεωρείται υπεργηρη αν είναι πάνω από 40 απλά είναι ανίκανος και αυτή την ανικανότητα του (ανικανότητα να κάνει σωστά τη δουλειά του στηρίζοντάς σε στον θηλασμό) τη καλύπτει με ψέματα.΄

 

(το μόνο πράγμα που επηρέασε τον θηλασμό σε εμένα ήταν η 2η εγκυμοσίνη μου-τότε μειώθηκε πάρα πολύ το γάλα οπότε το κορίτσι μου άρχισε ξένο πολύ νωρίτερο από όσο επιθυμούσα-9 'η 10 μηνών αν θυμάμαι καλά. Συνέχισε όμως να θηλάζει σε όλη την εγκυμοσύνη)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ναι, είναι ψυχολογικό.

 

Είναι αυτό που λέω ξανά και ξανά. όλες οι μανάδες (πλην πολύ ελάχιστων εξαιρέσεων) μπορούν να θηλάσουν.

ΑΛΛΑ με τον ψυχολογικό πόλεμο που πολλές δέχονται από γιατρούς, μαίες, συγγενείς (το γνωστό ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ή ότι άλλο κατεβάζει ο νους) οδηγούνται συστηματικά στον αποθηλασμό.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Rea 1971 αισθάνομαι ικανότερη και σ' ευχαριστώ.

 

Κρίμα. Κρίμα για όλα αυτά που συμβαίνουν και για αυτή την ανικανότητα την οποία αναφέρεις. Η καταλληλότερη έκφραση ήταν αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έτυχε να πέσω στο θέμα σου και με μεγάλο ενδιαφέρον διάβασα όλα τα ποστς.

Ένα θα σου πω:είμαι 46 ετών (άντε καλά, 45 και μισό) και θηλάζω αποκλειστικά εδω και τέσσερις μηνες το μωράκι μου χωρίς προβλήματα,γάλα έχω,το παιδί μεγαλώνει κανονικά.

 

Η μαία σου είναι απλά απαράδεκτη έως και επικίνδυνη.

 

Πάντως,βλέπω στον κύκλο μου ότι πολύ λίγες γυναίκες θήλασαν και για μικρό χρονικό διάστημα,πολλές με ρωτούν:το θηλάζεις ακόμα;Τι να πω!Νοοτροπίες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...