Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προστασια πλυντηριου απο τα αλατα


Recommended Posts

Εχω ακουσει κατα καιρους οτι αντι για γνωστη και πανακριβη μαρκα αποσκληρυντικου νερου μπορουμε να χρησιμοποιουμε σοδα μαγειρικη για προστασια απο τα αλατα. Συγκεκριμενα μου το ειπε η μητερα μου οτι το χρησιμοποιουν καποιες νοικοκυρες, αλλα η ιδια δεν το εχει κανει. Το εφαρμοζει καμμια αυτο; Εγω τελευταια πηρα αποσκληρυντικο ιδιωτικης μαρκας μεγαλου σουπερ μαρκετ που κσοτιζει το 1/3 της τιμης αυτου που χρησιμοποιουσα πριν, αλλα αν η σοδα ειναι καλο και αποτελεσματικο υποκαταστατο θα το δοκιμασω.

Επισης, μου ειπε καποιος που εχει μαγαζι με λευκα ειδη, οτι αντι για μαλακτικο στα σεντονια-μπουρνουζια-πετσετες ειναι καλο να βαζουμε σοδα γιατι το μαλακτικο τα σκληραινει- κι εμεις το χρησιμοοιουμε για να τα μαλακωνει- και κανει ασπρες γραμμες που σημαινει οτι αυτο το σημειο εχει ξεβαψει. Πριν λιγο που εβαλα ενα πληντυριο με τετοια, εβαλα σοδα πραγματι αλλα μαλλον ειναι νωρις για να μιλησω για αποτελεσματα και να σας πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω ακουσει κατα καιρους οτι αντι για γνωστη και πανακριβη μαρκα αποσκληρυντικου νερου μπορουμε να χρησιμοποιουμε σοδα μαγειρικη για προστασια απο τα αλατα. Συγκεκριμενα μου το ειπε η μητερα μου οτι το χρησιμοποιουν καποιες νοικοκυρες, αλλα η ιδια δεν το εχει κανει. Το εφαρμοζει καμμια αυτο; Εγω τελευταια πηρα αποσκληρυντικο ιδιωτικης μαρκας μεγαλου σουπερ μαρκετ που κσοτιζει το 1/3 της τιμης αυτου που χρησιμοποιουσα πριν, αλλα αν η σοδα ειναι καλο και αποτελεσματικο υποκαταστατο θα το δοκιμασω.

Επισης, μου ειπε καποιος που εχει μαγαζι με λευκα ειδη, οτι αντι για μαλακτικο στα σεντονια-μπουρνουζια-πετσετες ειναι καλο να βαζουμε σοδα γιατι το μαλακτικο τα σκληραινει- κι εμεις το χρησιμοοιουμε για να τα μαλακωνει- και κανει ασπρες γραμμες που σημαινει οτι αυτο το σημειο εχει ξεβαψει. Πριν λιγο που εβαλα ενα πληντυριο με τετοια, εβαλα σοδα πραγματι αλλα μαλλον ειναι νωρις για να μιλησω για αποτελεσματα και να σας πω.

Κι εγω σοδα βαζω που και που...μου είπανε ότι κάνει καλο στα αλατα... Κάνει δουλειά άραγε έλα ντε.... Αντι ομωσ για μαλακτικο σοδα;;;;;

img<a href=http://davf.daisypath.com/ksy3p2.png' alt='ksy3p2.png'>rYfvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι χρησιμοποιεις σοδα που και που και οχι ειδικο αποσκληρυντικο προιον; Εγω 6 χρονια που εχω το πληντυριο παντα Κ.....ν χρησιμοποιουσα αλλα τωρα ψαχνω τροπους να κανω οικονομια και γι'αυτο αναρωτιεμαι. Καμμια φορα δεν βαζω τιποτα, αλλα εδω που μενω το νερο ειναι πολυ σκληρο, εχει πολλα αλατα και φοβαμαι μην χαλασω το πλυντηριο.

Οσο για το αλλο θεμα, ο τυπος ηταν καθετος: "καμμια δικη μου πελατισα δεν χρησιμοποιει μαλακτικο". Τι να σου πω τωρα, πρωτη φορα το ακουσα!

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι χρησιμοποιεις σοδα που και που και οχι ειδικο αποσκληρυντικο προιον; Εγω 6 χρονια που εχω το πληντυριο παντα Κ.....ν χρησιμοποιουσα αλλα τωρα ψαχνω τροπους να κανω οικονομια και γι'αυτο αναρωτιεμαι. Καμμια φορα δεν βαζω τιποτα, αλλα εδω που μενω το νερο ειναι πολυ σκληρο, εχει πολλα αλατα και φοβαμαι μην χαλασω το πλυντηριο.

Οσο για το αλλο θεμα, ο τυπος ηταν καθετος: "καμμια δικη μου πελατισα δεν χρησιμοποιει μαλακτικο". Τι να σου πω τωρα, πρωτη φορα το ακουσα!

Ναι δυστυχώς δεν είμαι τόσο τυπική σε αυτο το θέμα.... Δεν βαζω σε καθε πλύση σοδα... Πάντως λένε πως κάνει πολύ καλή δουλειά... Όπως λέει το ξύδι στον βραστηρα... Διαλύει τα αλατα...σωστό αυτο γιατι τουλάχιστον εκεί το βλέπεις αλλα μέσα στο πλυντήριο πως να το δώ ;;;;

img<a href=http://davf.daisypath.com/ksy3p2.png' alt='ksy3p2.png'>rYfvp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο με την σοδα το εχω ακουσει και εγω.εμενα μου ειπαν μια κουταλια σε καθε πλυση η μια φορα τον μηνα μια κενη πλυση στους 90.αυτο που μου ειπαν ειναι πως η συχνη χρηση ( σε καθε πλυση δηλ) οτι κιτρινιζει τα ρουχα....και παρολο που πηγα και αγορασα σοδα δεν τολμησα να την χρησιμοποιησω.βεβαια εδω το νερο μας ειναι ΑΙΣΧΟΣ!οποτε αναγκαστικα καθε φορα χρησιμοποιω και εγω το γνωστο προιον που συνιστουν οι 29:lol:.δεν θα ελεγα οχι ομως αν καποια κοπελια το εχει δοκιμασει σε καθε πλυση να μας πει τι γινεται με τα ρουχα...ενεκα της οικονομικης κρισης να γλυτωσουμε τιποτα βρε κοριτσια...

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως βρε κορίτσια αν χρησιμοποιεί κανείς για πολλά χρόνια σε κάθε πλύση τη μάρκα που συνιστούν εδώ και χίλια χρόνια οι τόσοι κατασκευαστές πλυντηρίων που δεν έγιναν ούτε 28 ούτε 30 :rolleyes: είναι σαν να αγοράζει 3-4 ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ πλυντήρια, τόσο πανάκριβη είναι. Αναρωτιέμαι ποιόν πάνε να κοροιδέψουν! Χίλιες φορές να μου χαλάσει από άλατα το πλυντήριο και τα δώσω για να αγοράσω καινούριο παρά να τα δίνω για να αγοράζω το πανάκριβο προιόν τους. Παρεπιμπτόντως εγώ δεν χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ αυτό το προιόν ούτε άλλο αποσκληρυντικό κι έχω μείνει σε διάφορες πόλεις κατά καιρούς χωρίς να πάθει τίποτε το πλυντήριο. Αν πάντως η σόδα είναι δοκιμασμένη ας μας πούνε και άλλα κορίτσια αν την έχουν χρρησιμοποιήσει και με ποιά συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

kαλημέρα σας,

χρησιμοποιώ συνέχεια σόδα στο πλυντήριο μου,1-2 φορές το μήνα βάζω περίπου 2 μεγάλες κουταλιές ( και λίγο περισσότερο ) της σούπας στην θήκη που βάζουμε κανονικά το απορρυπαντικό πλυντηρίου.Το βάζω στο γρήγορο πρόγραμμα δηλ.30 λεπτά ( εννοείται ότι το πλύντηρίο είναι άδειο ).

Είχα ρωτήσει και έναν γνωστό μου τεχνικό και μου είχε αναφέρει ότι είναι το καλύτερο αποσκληρυντικό είναι η σόδα.

Ελπίζω να βοήθησα..:P

Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποιώ τη σόδα που λες σε κάθε πλύση εκτός από κάτι μάλλινα και ευαίσθητα (τα οποία είναι τα μόνα που πλένω σε χαμηλές θερμοκρασίες), όλα τα υπόλοιπα ρούχα τα πλένω από 60 και πάνω και με σόδα - είναι κάτι σακουλάκια που τα πουλάνε στο σούπερ εκεί μαζί με τα απορρυπαντικά- το πλυντήριο μου το΄έχω 9 χρόνια, ποτέ μα ποτέ δεν είχα γλίτσες ή μούχλες στα λάστιχα και πιστεύω κάνει δουλειά με τα άλατα. βάζω μια κουταλιά πάντα στην κυρίως πλύση

Link to comment
Share on other sites

Χίλιες φορές να μου χαλάσει από άλατα το πλυντήριο και τα δώσω για να αγοράσω καινούριο παρά να τα δίνω για να αγοράζω το πανάκριβο προιόν τους. Παρεπιμπτόντως εγώ δεν χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ αυτό το προιόν ούτε άλλο αποσκληρυντικό κι έχω μείνει σε διάφορες πόλεις κατά καιρούς χωρίς να πάθει τίποτε το πλυντήριο. Αν πάντως η σόδα είναι δοκιμασμένη ας μας πούνε και άλλα κορίτσια αν την έχουν χρρησιμοποιήσει και με ποιά συχνότητα.

 

 

Κ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΠΟΣΚΛΗΡΥΝΤΙΚΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΑΤΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΕΨΕΙ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ!!!ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΔΕ ΧΑΛΑΕΙ ΑΠ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΑΤΑ!!!!

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΣΟΔΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΕΤΣΙ??

Link to comment
Share on other sites

δεν εχετε αδικο σχετικα με το ποσο κοστιζει το αποσκληρυντικο σε σχεση με την τιμη του πλυντηριου, ειναι μεγαλο εξοδο, εγω παιρνω τη σκονη, αλλα κι αυτο ακριβο ειναι. Τωρα τελευταια το αντικατεστησα με το αντιστοιχο του Β..........υ, που κοστιζει μονο 2,5Ε, αλλα εχει εντονο αρωμα και φοβηθηκα οτι ειναι ανθυγιεινο.

Οσο για τη σοδα, ναι μαγειρικη ειναι. Σε σουπερμαρκετ βρηκα συσκευασια του 1 κιλου στο ραφι με τα αποσκληρυντικα, σε τιμη εξευτελιστικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω βαζω καθε δυο μηνες μια πλυση με αδειο πλυντηριο στους 90 βαθμους και στην θηκη του απορρυπαντικου ριχνω ξυδι και μαγειρικη σοδα.Τιποτε αλλο.Μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε προβλημα με το παλιο πλυντηριο το οποιο αντικατεστησα επειδη απλα πηρα καινουριο μεγαλυτερης χωρητικοτητας.

Link to comment
Share on other sites

και εφω πιστευω πως η διαρκεια ζωης του πλυντηριου δεν εχει να κανει με τον χεησιμοποιηεις αποσκληρηντικο ή οχι...

δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε τετοιο προιον...και εχω το πλυντιριο μου 16 χρονια...με πολυ χρηση βλεπετε εχω 4 παιδια.....!!!ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ ΑΠΟΔΕΔΗΓΜΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ ΝΕΡΟ...!!!!οποτε ολα ειναι μυθος !!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μόνο μια φορά έχω βάλει πλύση κενή με ξύδι και σόδα κι αυτό επειδή το διάβασα εδώ. Κατά τα άλλα ποτέ μου δεν είχα βάλει τίποτα, και επειδή έχω το πλυντήριο αυτό μόνο 5 χρόνια θυμάμαι και η μαμά μου που το είχε μια 20ετία το άλλαξε επειδή είχε άλλα προβλήματα και όχι απο τα άλατα και δεν είχε βάλει ποτέ αποσκληρυντικό.

Γενικά μου κάνουν λίγο μούφα όλα αυτά τα προϊόντα.

 

Αλήθεια για το πλυντήριο πιάτων κάνετε το ίδιο με τη σόδα?

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοδα και ξυδι κοριτσια !!!!!!!!!

Θα δειτε αμεσως αποτελεσματα...θα λαμψει η θηκη του απορρυπαντικου...

ακομα θα βγαινουν τα ρουχα σας απαλα - απαλα χωρις την χρηση μαλακτικου.

Ξυδι λευκο υπαρχει στα ραφια των μεγαλων σουπερ μαρκετ, εγω περνω το 4κιλο 2μιση ευρω περιπου.

Σοδα θα παρετε απο τα καταστηματα χημικων...ειναι πολυ φτηνη.

Στον Πειραια πουλαει ο Καλογεροπουλος στη στοα της Γουναρη.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα και την συνταγη...

 

Μαλακτικό ( +κατα των αλατων)με άρωμα λεμονιού:

 

  • 6 φλιτζάνια ξύδι
  • 1 φλιτζάνι νερό
  • 1 φλιτζάνι μαγειρική σόδα
  • 15 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονιού ή λεμονόχορτου

Αναμείξτε όλα τα υλικά σε ένα ανθεκτικό πλαστικό δοχείο. Προσθέστε 1 φλιτζάνι στο πρόγραμμα για το ξέπλυμα για κάθε φορτίο ρούχων που θα έχουν πραγματικά άρωμα φρεσκάδας.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρηκα και την συνταγη...

 

Μαλακτικό ( +κατα των αλατων)με άρωμα λεμονιού:

 

  • 6 φλιτζάνια ξύδι
  • 1 φλιτζάνι νερό
  • 1 φλιτζάνι μαγειρική σόδα
  • 15 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονιού ή λεμονόχορτου

Αναμείξτε όλα τα υλικά σε ένα ανθεκτικό πλαστικό δοχείο. Προσθέστε 1 φλιτζάνι στο πρόγραμμα για το ξέπλυμα για κάθε φορτίο ρούχων που θα έχουν πραγματικά άρωμα φρεσκάδας.

 

Τέλειο, θα το εφαρμόσω άμεσα. Το αιθέριο έλαιο που να το βρω; Είναι απαραίτητο;

Η μαμα μου εχει το πληντύριο 30 χρόνια, δεν έχει παραλείψει ποτέ το αποσκληρυντικό, αλλά τωρα το σκέφτεται κι αυτη και καποιες γνωστές της το έχουν καταργήσει και βάζουν σκέτη σόδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω καθε δυο μηνες μια πλυση με αδειο πλυντηριο στους 90 βαθμους και στην θηκη του απορρυπαντικου ριχνω ξυδι και μαγειρικη σοδα.Τιποτε αλλο.Μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε προβλημα με το παλιο πλυντηριο το οποιο αντικατεστησα επειδη απλα πηρα καινουριο μεγαλυτερης χωρητικοτητας.

 

Σε τi ποσότητα τα χρησιμοποιείς αυτά marsolan;

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο, θα το εφαρμόσω άμεσα. Το αιθέριο έλαιο που να το βρω; Είναι απαραίτητο;

Η μαμα μου εχει το πληντύριο 30 χρόνια, δεν έχει παραλείψει ποτέ το αποσκληρυντικό, αλλά τωρα το σκέφτεται κι αυτη και καποιες γνωστές της το έχουν καταργήσει και βάζουν σκέτη σόδα.

 

Tα αιθερια ελαια υπαρχουν στα καταστηματα με βοτανα - κερια, αν βαλεις θα το κανεις μονο και μονο για να αρωματισεις τα ρουχα για κανεναν αλλο λογο.

 

Μολις κανεις μια φορα δοκιμη δεν θα ξανααγορασεις ουτε αποσκληρυντικο ουτε μαλακτικο θα δεις.:P

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας μιλήσει και ένας εργένης που πήρε πλυντήριο πριν λίγο καιρό. Επέλεξα να πάρω σόδα μαγειρική καθαρά λόγω τιμής. Να δίνεις τόσα ευρώ για αποσκληρυντικό το βρίσκω τελείως ασύμφορο. Πρόσφατα βρέθηκα με έναν θείο μου που είναι ψυκτικός και μου συνέστησε να μην χρησιμοποιώ αυτά τα προϊόντα. Μάλιστα μου τόνισε ότι 30 χρόνια που ασχολείται με πλυντήρια παρατήρησε ότι τις μεγαλύτερες ζημιές στα υδραυλικά μέρη τις είχαν οι συσκευές που λειτουργούσαν με αποσκληρυντικό. Επίσης μπορείτε να δείτε αν το μηχάνημα έχει γεμίσει άλατα ειδικά σε αυτά που ανοίγουν από πάνω αν κοιτάξεις το εξωτερικό μέρος του κάδου,στα πλυντήρια που ανοίγουν από μπροστά, όπως το δικό μου, απλά τραβάτε την τσιμούχα της πόρτας και έχετε εικόνα του κάδου. Ελπίζω να βοήθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω καθε δυο μηνες μια πλυση με αδειο πλυντηριο στους 90 βαθμους και στην θηκη του απορρυπαντικου ριχνω ξυδι και μαγειρικη σοδα.....

 

αυτό κάνω κι εγώ με τη μόνη διαφορά που βάζω και κάτι άσπρα σεντόνια, πετσέτες κλπ μαζί, γιατί αν είναι τελείως άδειο χοροπηδάει στο στήψιμο/ ξέβγαλμα

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σε τi ποσότητα τα χρησιμοποιείς αυτά marsolan;

 

Μολις τωρα ειδα την ειδοποιηση για την ενοτητα!

 

Λοιπον,βαζω πρωτα δυο κουταλιες του γλυκου σοδα στην θηκη του απορρυπαντικου και μετα σιγα-σιγα(γιατι αφριζει) ριχνω το ξυδι..φαντασου ενα ποτηρι του κρασιου περιπου..και παραπανω να πεσει δεν τιθεται θεμα.Στο καινουργιο πλυντηριο εχει μια γραμμουλα που λεει max για το υγρο απορρυπαντικο...εεε,πλεον το βαζω μεχρι εκει.

Αν θελησεις να βαλεις και αιθεριο ελαιο και εμπιστευεσαι τις αγορες απο Ιντερνετ μπορεις να βρεις βιολογικο tea tree oil στο www.iherb.com..

Ειναι ενα καταπληκτικο σαιτ με οικονομικα,βιολογικα προιοντα απο Αμερικη και χωρις φοβο τελωνειου και λιγα ταχυδρομικα τελη...Εχω ψωνισει απο εκει ουκ ολιγα οικονομικα προιοντα.

Ειδαλλως εχει η Apivita στα φαρμακεια αλλα τσουζει καμποσο η τιμη του...

 

edit:το αιθεριο ελαιο μελαλευκης(tea tree oil) ειναι εξαιρετικο διοτι εχει την ιδιοτητα να "καθαριζει" και να απομακρυνει μικροοργανισμους.Γι αυτο και πολλοι το χρησιμοποιουν και στο σφουγγαρισμα οσον αφορα τις οικιακες δουλειες-ή ακομη και στην πααρσκευη μασκας για το προσωπο ιδιως οταν εχει τασεις ακμης.Το αιθεριο ελαιο λεμονιου ειναι περισοτερο για το αρωμα φρεσκαδας..εγω οποτε το καιω στο difuser μοσχοβολα ο τοπος

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μόνο μια φορά έχω βάλει πλύση κενή με ξύδι και σόδα κι αυτό επειδή το διάβασα εδώ. Κατά τα άλλα ποτέ μου δεν είχα βάλει τίποτα, και επειδή έχω το πλυντήριο αυτό μόνο 5 χρόνια θυμάμαι και η μαμά μου που το είχε μια 20ετία το άλλαξε επειδή είχε άλλα προβλήματα και όχι απο τα άλατα και δεν είχε βάλει ποτέ αποσκληρυντικό.

Γενικά μου κάνουν λίγο μούφα όλα αυτά τα προϊόντα.

 

Αλήθεια για το πλυντήριο πιάτων κάνετε το ίδιο με τη σόδα?

 

η αληθεια ειναι οτι προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει στο πλυντηριο πιατων διοτι δεν το εχω καιρο και δεν πειραματιστηκα..αυτο που εκανα ομως στις τελευταιες πλυσεις ειναι οτι εβαλα ξυδι στην θηκη του λαμπρυντικου...ιδιως οταν βαζω το προγραμμα που εχει δυνατη θερμοκρασια!!

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει στο πλυντηριο πιατων διοτι δεν το εχω καιρο και δεν πειραματιστηκα..αυτο που εκανα ομως στις τελευταιες πλυσεις ειναι οτι εβαλα ξυδι στην θηκη του λαμπρυντικου...ιδιως οταν βαζω το προγραμμα που εχει δυνατη θερμοκρασια!!

Το κοινό ξύδι ή το λευκό;

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι έπαθα με το πλυντήριο μου.Είναι σχετικά καινούργιο (5ετών).Από όταν γεννήθηκε η μικρή έπλενα τα ρούχα της με baby planet.Κάποια στιγμή άρχισε να μου αφήνει κάτι μαύρα πάνω στα ρούχα, σαν μικρές ακαθαρσίες.Το έκανε σε όλες τις πλύσεις (συνήθως πλένω 40).Αν δε τολμούσα να βάλω 60 ε γινόταν ο κακός χαμός.Τα ρούχα έβγαιναν πιο λερωμένα από πριν πλυθούν!Είπα πάει, θα πάρω καινούργιο.Πήγα σε κατάστημα εδώ με ανταλλάκτικα συσκευών το είπα και μου είπε: σίγουρα χρησιμοποιείς οικολογικό απορ/κο!!:shock:Μου είπε λοιπόν πως αυτό έκανε όλη την ζημιά καθώς χρόνια έβαζα τα κοινά.Μου έδωσε λοιπόν μια σκόνη και έβαλα 2 πλύσεις στους 90 και σιγά σιγά απαλλάχθηκα!Τώρα αυτό που λέτε με το ξύδι και την σόδα θα το κάνω σίγουρα!Προληπτικά!;)

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι έπαθα με το πλυντήριο μου.Είναι σχετικά καινούργιο (5ετών).Από όταν γεννήθηκε η μικρή έπλενα τα ρούχα της με baby planet.Κάποια στιγμή άρχισε να μου αφήνει κάτι μαύρα πάνω στα ρούχα, σαν μικρές ακαθαρσίες.Το έκανε σε όλες τις πλύσεις (συνήθως πλένω 40).Αν δε τολμούσα να βάλω 60 ε γινόταν ο κακός χαμός.Τα ρούχα έβγαιναν πιο λερωμένα από πριν πλυθούν!Είπα πάει, θα πάρω καινούργιο.Πήγα σε κατάστημα εδώ με ανταλλάκτικα συσκευών το είπα και μου είπε: σίγουρα χρησιμοποιείς οικολογικό απορ/κο!!:shock:Μου είπε λοιπόν πως αυτό έκανε όλη την ζημιά καθώς χρόνια έβαζα τα κοινά.Μου έδωσε λοιπόν μια σκόνη και έβαλα 2 πλύσεις στους 90 και σιγά σιγά απαλλάχθηκα!Τώρα αυτό που λέτε με το ξύδι και την σόδα θα το κάνω σίγουρα!Προληπτικά!;)

 

 

Και το δικό μου λερώνει μερικές φορές τα ρούχα. Δεν χρησιμοποιώ βιολογικό απορρυπαντικό, παίρνω κοινό του εμπορίου.

Τι σκόνη ήταν αυτή που σου έδωσε; Θυμάσαι;

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...