Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια!!!:P

 

Εχω ο- και ο αντρασ μου Β+...

ο γιατροσ μου τωρα στον 7 μηνα μου ειπε να κανω μια ενεση (συμφωνα

με τα αποτελεσματα τησ εξετασησ κομπσ)

Αλλα εγω ξερω οτι την κανουμε μετα τη γεννα στο νοσοκομειο....

Ξερετε κατι??Γιατι να τη χρεωθω τωρα και να μην την κανω μετα στο νοσοκομειο??:rolleyes:

 

ευχαριστω:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμεις ιδιες ομαδες μ εσας εχουμε....και οντως εκανα μια στον 7ο και αλλη μια οταν γεννησα γιατι η μικρη μου εχει Β+...... Απο οσο θυμαμαι πρεπει να την κανεις απαραιτητως αν στο συστυσει ο ντοκτορ!

 

Μπορει και να στη γραφουν στο ικα....εγω απο οσο θυμαμαι την ειχα πληρωσει 70Ε

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Η ένεση αυτή γίνεται όταν οι γονείς δεν έχουν το ίδιο ρέζους για να μην υπάρξει πρόβλημα σε μία πιθανή δεύτερη γέννα. Η πρώτη ένεση γίνεται προληπτικά την 32η εβδομάδα και η δεύτερη μετά τη γέννα αν και εφόσον το μωρό που θα γεννηθεί έχει διαφορετικό ρέζους από τη μητέρα.

Κι εγώ με τον άντρα μου έχουμε διαφορετικό ρέζους. Την προληπτική (της 32ης εβδομάδας) δεν την έκανα. Άν χρειασθεί θα κάνω μόνο την ένεση μετά τον τοκετό.

Υπάρχουν σχετικά άρθρα στο ιντερνετ για αυτήν την ένεση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα.την ενεση αυτη που τη λενε rophilac και γραφεται σε ολα τα ταμεια με 0% συμμετοχη,την κανουν οσες γυναικες εχουν το αρνητικο στο rezus και οι αντρες τους θετικο.το αντιθετο δεν ισχυει...γινεται γιατι αν το μικρο εχει κι αυτο θετικο οπως του μπαμπα δεν πρεπει να ανακατευτουν το αρνητικο της μαμας με το θετικο του μικρου ειτε την ωρα του τοκετου η σε καποια εξεταση που υπαρχει αυτος ο φοβος.πχ αμνιοπαρακεντηση.ο λογος ειναι για να προστατευτει το επομενο μωρο που θα ερθει στη ζωη.αυτα μου τα ειπε ο γιατρος μου..μην ανησυχεις....ευτυχως που ζουμε στο 2011 και υπαρχουν και αυτα τα φαρμακα..με το καλο.

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα κορίτσια την ένεση την κάνουμε κυρίως

1. Άν η έμ. coobs είναι θετική,

2. προληπτικά στις 32 εβδ.

3. Άν το μωράκι έχει ρέζους θετικό,

εγώ διανύω την 36 εβδ. κύησης και στις 32 εβδ. είχα κάνει την ένεση (75Ε) την οποία όμως και το τονίζω λόγω του ότι είναι προληπτική δεν την δικαιολογεί το ικα, στις περισσότερες περιπτώσεις, την δικαιολογεί μόνο άν προσκομίσεις αποτελέσματα με θετική εμ. coobs και μετά την γέννα με έγγραφο του γυναικολόγου και τις εξετάσεις απο το μαιευτήριο οπου θα αναφέρει την ομάδα αίματος του βρέφους και εφόσον είναι θετικό τότε στην διακαιολογούν.

όλα αυτά σύμφωνα με τον γιατρό του ικα και με την υπεύθηνη που μίλησα στις παροχές.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ρεζους - και ο συζηγος + γεννησα με καισαρικη αλλα την ενεση μου την εκαναν την επομενη της γεννας στον ποπο και σηκωσα και πυρρετο!!η μπουμπου μου εχει + αιμα!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια εγω εχω α- και ο αντρας μου 0+ δε μου ειπε ομως για καμια ενεση ακομα.κοιταω βεβαια την εμεση coombs συχνα για να δω πως ειμαστε κι ολα καλα.ξερω οτι θα τη κανω μετα τη γεννα.λετε να υπαρχει προβλημα που δε την εκανα την 32η εβδομαδα?

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω την εκανα στις 32 εβδομαδες οταν γεννησα την εκανα

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

εγώ την έκανα από την 13η εβδομάδα, γιατί έκανα λήψη τροφοβλάστης και έπρεπε να γίνει τότε. Ξανάκανα στον 7ο μήνα, στον 8ο και μόλις γέννησα! σουρωτήρι κανονικό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...