Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας Αρέσει το πλέξιμο, ράψιμο,κέντημα.....


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

όλες οι χειροτεχνίες μου αρέσουν αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σοβαρά... Η μαμά μου έπλεκε, έχω ένα πουλόβερ από τα χέρια της που το φυλάω σαν τα μάτια μου! Στο καλάθι πίσω από την πολυθρόνα που καθόταν, έχει τις βελόνες της, κουβάρια μαλλί και ένα μόλις αρχινισμένο πλεκτό που μου έφτιαχνε... ΑΦού τώρα που μου έφυγε η μαμά μου σκέφτομαι να το κορνιζώσω, αλήθεια σας λέω! (αν ήξερα πάντως θα το τελείωνα εγώ...)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια όσες ενδιαφέρονται για μαθήματα κεντήματος-βελονάκι ο Δήμος Αθηναίων έχει τα κάτωθι μαθήματα για φέτος:

 

Κέντρο Λαϊκής Τέχνης και Παράδοσης

Δ/νση: Αγγελικής Χατζημιχάλη 6, Πλάκα, Τηλ.: 210 3243987, 210 3243972

Όλα τα μαθήματα είναι διετή.

• Παραδοσιακό κέντημα

• Κοπανέλλι

• Σαΐτα

• Μπιμπίλα

• Λασέτα

• Υφαντική

• Βελόνες-Βελονάκι

• Ασπροκέντημα

• Κομποδετική

Εγγραφές: 20 - 30 Οκτωβρίου, εκτός της αργίας 28/10/09, Σαββάτου & Κυριακής, 9:00-13:00

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όλο έλεγα να μπω στο τόπικ...

κι εμένα μου αρέσει το πλέξιμο...

έμαθα μόνη από το you tube τα βασικά,πριν μείνω έγκυος.

δεν έχω φτιάξει και πολλά πράγματα...

ένα κασκόλ δικό μου...μια κουβέρτα μισωτελειωμένη του παιδιού,σε όλη την εγκυμοσύνη την έπλεκα.

πρέπει να την συνεχίσω.

το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν καταστήματα εδώ με ποικιλία.

βλέπω τόσα πράγματα στο ίντερνετ.

και κέντημα ξέρω,κάπου έχω ένα μισωτελειωμένο.

θέλω να μάθω και βελονάκι.

τελικά όλα μισωτελειωμένα τα έχω?

μπράβο μου.

πάντως το απολαμβάνω όταν πλέκω!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου αρεσει πολυ το πλεξιμο!!! παλια(πριν 20 χρονια !!!),επλεκα συνεχεια!!φορεματα,πουλοβερ,κασκολ,φουστες....μονο με τις μεγαλες βελονες,και το χοντρο μαλλι.Μου ερεσε ,γιατι τα τελειωνα γρηγορα.Και ηταν και μοναδικα!!!

 

..........τωρα ?...ισα που θυμαμαι πως κραταμε τις βελονες!!!!! ...δεν ξερω να συμφερει τοσο να πιασω παλι τις βελονες,στα χερια μου! νομιζω,οτι σημερα,βρισκεις τα παντα και σε καλες τιμες,ολα αυτα τα πλεκτα,παντου!!!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά απολαμβάνω την ώρα που τα φτιάχνω...

χειμώνα...στην πολυθρονίτσα μου!!!

(πω πω σαν γιαγιά ακούστηκα)

και είμαι ακόμα 30!!!

κάτι κεντήματα που έχω φτιάξει δεν μου αρέσουν για το σπίτι μου.

όμως βελονάκι θέλω να μάθω για κάτι ωραία σκουφάκια,λουλουδάκια...

όχι σεμενδάκια για το σαλόνι.

δεν είναι του στυλ μου.

να είχαμε και χρόνο βέβαια για όλα αυτά!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κι εγω πλεκω με βελονες βασικα για τα παιδια,παιρνω κατι υπεροχα περιοδικα και νηματα που βρισκω στο καταστημα εργοχειρο στην ευαγγελιστριας (αθηνα)τα νηματα είναι ισπανικα ''κατια'' και το περιοδικο το βγαζει η 'κατια'' επισης ,οποοτε κανω τα σχέδια που μου αρεσουν με τα σωστα νηματα ,τυφλοσουρτη και η επιτυχια ειναι περιπου σιγουρη και τα σχεδια ειναι πολυ πρωτοτυπα και συγχρονα όχι σα παιδακια της δεκαετιας το 60! όποια θελει

να δει με ευχαριστηση να δωσω πληροφοριες

επισης δειτε

http://www.katia.es

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

akamatra αυτό με τις χάντρες (φωτο1) το ξαναβάζεις να το δω κι εγώ??:roll:

μου αρέσουν κι εμένα πολύ τα κεντήματα, αλλά χρόνος πια 0:(

(το δεύτερο μοιάζει με λευκαδίτικο πάντως λίγο -έχω κάνει δύο, αλλά χωρίς το κοφτό μέσα, κι εγώ θα το προτιμούσα πάντως μονόχρωμο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Eγω τρελαινομαι για πλεξιμο με βελονες.το κακο ειναι οτι ολα τα σχεδια που βρηκα ειναι σε ξενα site και η μεταφραση ειναι δυσκολη για εμενα .Τωρα εχω βρει ενα σχεδιο που με ξετραιλανε αλλα δεν μπορω να μεταφρασω. Μηπως μπορει καποια να με βοηθησει?

http://www.knittingonthenet.com/patterns/shawlshelllace.htm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ξερετε τι ψαχνω??Θελω πατρον για να φτιαξω κουρτινα ρομαν για τη κουζινα, βαρεθηκα αυτη που εχω κ θελω να αλλαξω.Επισης δεν θελω να την παρω ετοιμη, αλλα μου ηρθε λοξα να την φτιαξω μονη μου:)

Το καλοκαιρι εφτιαξα στη ραπτομηχανη μου για την κρεβατοκαμαρα μια με απλο ραψιμο και διχτυ.Παιδευτηκα αλλα βγηκε ωραιο το αποτελεσμα.

Εριξα μια προχειρη ματια, αλλα δεν βρηκα κατι.

Στο τελος μου φαινεται θα κατεβασω αυτη που εχω κ θα την αντιγραψω..

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχουν βιβλια στα ελληνικα για μαθηματα πλεξηματος με βελονες,οποιαδηποτε συμβουλη η γνωμη δεχτη.

 

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.....κανείς???.....

 

Αυτό το όμορφο σάλι δαντέλες είναι δεμένη σε μια θαυμάσια μαλακό, self-striping νήματα. Ο σχεδιασμός ορθογώνιο σημαίνει ότι δεν υπάρχουν διαμόρφωση τόσο του απλού προτύπου δαντέλα είναι εύκολο να εργαστεί.

 

Μεγέθη:

Πριν από το κλείδωμα: 67 "πλάτος x 20" μακρά

Μετά το κλείδωμα: 70 "πλάτος x 22" μακρά

 

Gauge:

3,5 STS = 1 "στην Αγία st

 

Υλικά:

Μέγεθος 11 ΗΠΑ (8 mm) εγκύκλιος βελόνες 32 "ή περισσότερο

Mochi Plus από Crystal Palace Νήματα

8 μπάλες Χρώμα 553 Ιώδεις Rainbow

80 Merino superwash% wool/20% νάυλον

50 grams/1.75 ουγκιά

93 yds/85 μέτρα

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες

CO 238 sts.

K 2 σειρές, ολίσθηση πρώτη st της κάθε γραμμής.

Αρχίστε μοτίβο Σειρές 1-12 παρακάτω, ολίσθηση πρώτη st, ια τα επόμενα δύο sts, πρότυπο έργο για την τελευταία 3 sts, K3 κάθε γραμμή.

 

Σειρά 1 (ήταν) και όλα ήταν Σειρές: Purl.

Σειρά 2: K2tog, * K5, yo, k1, yo, K2, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.

Σειρά 4: K2tog, * Κ4, yo, K3, yo, k1, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.

Σειρά 6: K2tog, * K3, yo, K5, yo, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.

Row 8: K2tog, * K2, yo, k1, yo, k5, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.

Row 10: K2tog, * k1, yo, K3, yo, Κ4, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.

Σειρά 12: K2tog, * yo, K5, yo, K3, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.

 

Rep Σειρές 1-12 6 περισσότερα φορές? Κομμάτι πρέπει meas περίπου 20 "μακρά.

P 2 σειρές.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την προσπαθεια,αλλα δεν βγαζω ακρη απο την μεταφραση του google.

Ειναι μεταφραση μια προς μια λεξης και βγαινει ολιγον ακαταλαβιστικο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και απο εμένα!Μόλις σήμερα εντόπισα το τόπικ...Anti, στο kanagaroo στην Αιόλου θα βρεις βιβλία στα ελληνικά, καθώς και υλικά και σεμινάρια, απ'οτι έχω δει.

 

Και εμένα μου αρέσει να ασχολούμαι με χειροτεχνίες, όχι βελονάκι, αλλά πλέξιμο, ράψιμο, felt, κοσμήματα και γενικά κατασκευές.

 

Έχω φτιάξει και ένα blog που δημοσιεύω όταν έχω χρόνο κάποια απο τα πράγματα που φτιάχνω.

Είναι το http//miaplimera.blogspot.com. Θα χαρώ να ακούσω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας!

9rsvp3.png

CLDxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει πολύ η σταυροβελονιά και με βοήθησε πάρα πολυ γιατί όταν ήμουν έγκυος ήμουν 6 μήνες ξάπλα και ευτυχώς που έχω αυτό το απλό αλλά ευχάριστο χόμπυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια στο ξεκαθάρισμα των αρχείων μου βρήκα και χαρίζω σε όποια θέλει τεύχη από το περιοδικό εργόχειρο-tivo Νο 14,10,7,6,5,4,3,2 και 1.Οποια θέλει ας μου πεί με pm και θα της τα στείλω χωρίς χρέωση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να μπω κι εγώ στο club; Από μικρό παιδί κεντάω, πλέκω και ράβω. Γενικά μου αρέσει πάρα πολύ ότι σχετίζεται με χειροτεχνία και δε χάνω ευκαιρία να φτιάχνω διάφορα. Τα πιο πρόσφατα που έφτιαξα για να οποία αισθάνομαι πολύ περήφανη είναι δύο στολές Αμαλίας που τις δώρησα στο σχολείο των παιδιών μου για να με θυμούνται.

Αποτελούνται από φέσι, πουκάμισο με δαντέλα, γιλέκο και φούστα. Στο φέσι και στο γιλέκο κέντησα τρέσα και χρυσό κορδόνι.

Στο πουκάμισο έβαλα δαντέλα και μόνο στο ένα φλουράκια σε χρυσό χρώμα, αλλά μαύρισαν από τη ζέστη.

Θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφίες για να σας δείξω τις επιδόσεις μου.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

img2030t.th.jpgimg2032e.th.jpgimg2035s.th.jpg

img2040mg.th.jpgimg2045m.th.jpgimg2046t.th.jpgimg2037l.th.jpgimg2042o.th.jpgimg2062nq.th.jpgimg2036vh.th.jpg

 

Η πρώτη στολή αποτελείται από το μπλε φέσι, το μπλε γιλέκο, το άσπρο πουκάμισο χωρίς φλουριά και τη μπλε μακριά φούστα. Ολόκληρη την κρέμασε η δασκάλα της μητρικής γλώσσας στο ταμπλό που βλέπετε με τις δάφνες για πλαίσιο.

Την επόμενη στολή δεν την έβγαλα λεπτομερώς σε φωτογραφία γιατί τη φορούσε η κόρη μου και όλα έγιναν λίγο βιαστικά. Ίσως μια άλλη μέρα τη ζητήσω από τη δασκάλα να την φωτογραφίσω με τις λεπτομέρειες.

Τη δεύτερη στολή την ταίριαξα με το μπορντώ φέσι, το μπορντώ γιλέκο και το πουκάμισο με τα φλουράκια.

Τέλος έφτιαξα και 2 έξτρα φεσάκια χωρίς στολή, επειδή δεν θα προλάβω να φτιάξω κι άλλες στολές μέχρι να φύγουμε.

Ελπίζω να σας αρέσουν.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...