Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξετάσεις θρομβοφιλίας σε μωρό


Recommended Posts

σε λίγο καιρό θέλω να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία στο μωρό μου. Μου είχαν πει από το νοσοκομείο να το πάω στο Παίδων.

 

Γνωρίζει κάποια κάποιο τηλέφωνο ή κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Τετοια εξεταση καναμε στον μικρο μας στο Παιδων Αγ. Σοφια πριν 1 χρονο.

Παρολο που ειναι 2 Παιδων μαζι, ακομα κι αν ο γιατρος ειναι στο Αγλαια Κυριακου το συγκεκριμενο τμημα λεγεται, Αιμορραγικων Διαθεσεων και ειναι στο Αγ. Σοφια.

Βγηκε οτι εχει ετεροζυγο το V Leiden, και την ομοκυστεινη (ΜTHFR).

Ειχα μιλησει με την κα. Περγάντου που ειναι γιατρος αιματολογος και μου ειχε πει τι σημαινουν τα αποτελεσματα.

Καποια τηλεφωνα εκει ειναι, 7467009, 7467010, 7796405.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να ρωτήσω γιατί πρέπει να κάνεις αυτές τις εξετάσεις στο μωρό σου αλλά και την ηλικία του μωρού?

 

Ρωτάω τους λόγους,γιατί και εγω προβληματίζομαι μηπως κληρονόμησε αυτό το αυτοάνοσο απο εμένα ο γιος μου, αλλά προς το παρόν ο γιατρός μου λέει οτι δεν υπάρχει λόγος να του κάνω εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

οταν υπαρχει και στα δυο προβλημα εγω που εχω μονο στο V Leiden δεν υπαρχει προβλημα και πανω απο 12 χρονων μου ειπε να το κοιταξω στα αγορια μην ανγχωνεσε εαν δεν υπαρχει λογως...

Link to comment
Share on other sites

Οταν ηταν 10-11 μηνων παρατηρησαμε οτι ειχε διαφορετικη κινητικη αναπτυξη στο δεξι χερι και ποδι. Τοπ ηγαμε σε νευρολογο στο Παιδων και με την μαγνητικη που ειδε μας ειπε οτι εχει ημιπληγια-ημιπάρεση δεξια. Ειναι ειδος εγκεφαλικης παραλυσης, εγινε αιματωμα σε ενα σημειο του εγκεφαλου και επηρεαστηκε κινητικα. Μας ειπε να κανουμε και εξετασεις θρομβοφιλιας στο μικρο λογω αυτου του γεγονοτος. Ετσι μαθαμε οτι εχει ετεροζυγια στο V Leiden και στο MTHFR.

Ειναι κληρονομικο αυτο. Ετσι καναμε κι εμεις εξετασεις, εγω εχω ετεροζυγια στο V Leiden kai sto MTHFR , και η γυναικα μου στο MTHFR!!!

Εκτοτε κανει φυσιοθεραπειες, εργοθεραπειες και λογοθεραπειες, περπατησε σε ηλικια 17 μηνων, ειναι πανεξυπνος και τωρα 26 μηνων λεει προτασουλες των 2 λεξεων.

Η θρομβοφυλια δεν ειναι νοσημα, ετσι καταλαβα εγω. ΑΠλα ειναι οτι ο οργανισμος λογω μεταλλαξης DNA εχει την ταση να δημιουργει θρομβους στο αιμα με κινδυνο εγκεφαλικου ή καρδιακου επεισοδιου. Με μεσογειακη διαιτα, ασκηση (περπατημα 30' την μερα), οχι καπνισμα δεν υπαρχει κινδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...