Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κληρονομική πάθηση


Recommended Posts

Γεια σας! Τι κάνετε?

Είμαι 25 χρονών κι ο φίλος μου (με τον οποίο φαίνεται να πηγαίνει σοβαρά η σχέση) έχει μια κληρονομική πάθηση που λέγεται νευροινομάτωση. Προτού προχωρήσω μαζί του θα ήθελα να ξέρω τι ελπίδες έχω για να φέρω στο κόσμο υγειή παιδιά. Αποφασίσαμε να πάμε σε κάποιο γενετιστή ώστε να μας δώσει μια λύση για να μην πάρουν αυτή την ασθένεια τα παιδιά μας (υπάρχει κίνδυνος να κληρονομήσουν την πάθηση σε πολύ πιο βαριά μορφή).

Έχω ακούσει ότι ένας τρόπος είναι να γίνει εξωσωματική και να διαλεχτουν τα έμβρυα που δεν φέρουν το συγκεκριμένο γονίδιο προτού τοποθετηθούν στη μήτρα. Βέβαια, δεν μπορώ να βγάζω συμπεράσματα από μόνη μου γιατί πρέπει πρώτα να μου πει ο ειδικός αν υπάρχει κάποια πιο εύκολη λύση. Το θέμα είναι ότι εγώ έχω το προαίσθημα ότι ο γενετιστής για πιο σίγουρη λύση θα μου δώσει την παραπάνω κι έχω ακούσει ότι είναι πολύ μεγάλη ταλαιπωρία για την γυναίκα η εξωσωματική. Μέχρι να πάω σε κάποιο γενετιστή μήπως μπορεί κάποιος/α να με ενημερώσει αν ξέρει κάτι;

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου, για το θεμα αυτο δεν γνωριζω πολλα παντως πιστευω οτι θα πρεπει να παρεις παραπανω απο 1 γνωμη. να πας σε διαφορους γιατρους κ να ρωτησεις κ να μαθεις τα παντα διβαζοντας. παντως προσωπικη αποψη , μπορει να γεννηθει κ μια χαρα το παιδι!!

δεν σημαινει παντα 100 τις εκατο οτι θα το παρει το γονιδιο,αλλα ξαναλεω δεν ειμια ειδικη. ρωτα κ μην το αφηνεις γιατι μπορει να εχεις δρομο..φιλια κ ευχομαι το καλυτερο

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν είμαι γιατρός, αλλά απ'όσο ξέρω, ο μόνος τρόπος να γεννήσεις παιδί χωρίς να φέρει στο DNA του γονίδιο κληρονομικής ασθένειας, είναι η εξωσωματική. Με μια διαδικασία που λέγεται "προεμφυτευτική διάγνωση", επιλέγεται το έμβρυο που δεν φέρει το γονίδιο και εμφυτεύεται μετά στη μήτρα. Είναι δύσκολο για την γυναίκα αλλά είναι ο μόνος τρόπος.

(Ο άλλος είναι να μένει φυσιολογικά έγκυος, να κάνει λήψη τροφοβλάστη και αν διαπιστώνει ότι φέρει το γονίδιο να τερματίζει την εγκυμοσύνη. Δεν νομίζω ότι αυτό το θέλει καμία γυναίκα!!!)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν είμαι γιατρός, αλλά απ'όσο ξέρω, ο μόνος τρόπος να γεννήσεις παιδί χωρίς να φέρει στο DNA του γονίδιο κληρονομικής ασθένειας, είναι η εξωσωματική. Με μια διαδικασία που λέγεται "προεμφυτευτική διάγνωση", επιλέγεται το έμβρυο που δεν φέρει το γονίδιο και εμφυτεύεται μετά στη μήτρα. Είναι δύσκολο για την γυναίκα αλλά είναι ο μόνος τρόπος.

(Ο άλλος είναι να μένει φυσιολογικά έγκυος, να κάνει λήψη τροφοβλάστη και αν διαπιστώνει ότι φέρει το γονίδιο να τερματίζει την εγκυμοσύνη. Δεν νομίζω ότι αυτό το θέλει καμία γυναίκα!!!)

 

Την ξέρω την 1η περίπτωση που εξηγείς. Την έχω σκεφτεί κι εγώ και πιστεύω ότι είναι η μόνη λύση :(

Βέβαια η γυναικολόγος μου μου πρότεινε να πάω σε γενετιστή (σκοπεύω να πάω σε 2) γιατί μπορεί να μην είναι τόσο δύσκολα τα πράματα (εξετάσεις κτλ.)

Αλλά γιατί είναι τόσο δύσκολο για την γυναίκα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Την ξέρω την 1η περίπτωση που εξηγείς. Την έχω σκεφτεί κι εγώ και πιστεύω ότι είναι η μόνη λύση :(

Βέβαια η γυναικολόγος μου μου πρότεινε να πάω σε γενετιστή (σκοπεύω να πάω σε 2) γιατί μπορεί να μην είναι τόσο δύσκολα τα πράματα (εξετάσεις κτλ.)

Αλλά γιατί είναι τόσο δύσκολο για την γυναίκα αυτό?

 

"κι έχω ακούσει ότι είναι πολύ μεγάλη ταλαιπωρία για την γυναίκα η εξωσωματική. "

 

Αναφερόμουνα σε αυτό, Senda990. Η εξωσωματική είναι πράγματι ταλαιπωρία, με τις ενέσεις, τις αλλαγές ψυχικές και σωματικές από τις ορμόνες κλπ. Αλλά αν αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος που μπορείς να εξασφαλίσεις ότι το μωρό σου θα γεννηθεί χωρίς την πάθηση......

Δεν ξέρω, η απόφαση είναι δική σου. Μπορείς όπως λέει και η parent? να ρισκάρεις και ίσως βγεί ένα υγιέστατο μωράκι. Δεν ξέρω τι πιθανότητες σου δίνουν, ούτε και την συγκεκριμένη ασθένεια, αλλά νομίζω αν πρόκειται για κάτι σοβαρό που δεν θα ήθελα να ταλαιπωρεί το παιδί μου, θα το έκανα...

Γιατί θέλεις να πας στο σύνολο σε 3 γενετιστές? Σε ειδικό για την εξωσωματική πρέπει να πας, πιστεύω. :roll:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι το κατάλαβα κι ήθελα όντως να μάθω το γιατί είναι τόσο μεγάλη ταλαιπωρία. Όντως κουραστικό μου ακούγεται.

Σίγουρα υπάρχουν πιθανότητες να βγει σωστό ένα παιδί κάτω από αυτές τις συνθήκες, αλλά το θέμα είναι το ρισκάρεις;;

Θα πάω σε γενετιστή γιατί μου το έχουν προτείνει ήδη δυο γιατροί που γνωρίζουν την κατάσταση. Ο γενετιστής θα δώσει μια λύση μπας και αποφευχθεί η εξωσωματική. Τέλος πάντων, θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου έκανε εξωσωματική αρκετές φορές και έζησα απο κοντά την ταλαιπωρία της. Αλλά όπως λες, κι εγώ δεν θα το ρίσκαρα...

Πήγαινε τότε και στον άλλο γενετιστή και σου εύχομαι καλή επιτυχία. Μακάρι να υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος. :wink:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...