Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρεατοχορτόσουπα..μπορώ να την διατηρώ στην κατάψυξη??


ioanna_k

Recommended Posts

Κορίτσια, τα φώτα σας. Ο μπεμπούλης μας έχει αρχίσει εδώ και 2 ημέρες να τρώει κρεατοχορτόσουπα δλδ κοτόπουλο, κολοκύθι, τομάτα, καρότο, σέλινο και ρυζάκι.

Μπορώ να βράζω το φαγητάκι του, να το αλέθω και να το φυλάω στην κατάψυξη σε μικρά ταπεράκια?Και κάθε πρωί να ξεπαγώνω ένα ταπεράκι?

Εσείς πώς το κάνατε???? :?

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχεις χρονο για καθημερινό μαγειρεμα φαντάζομαι.

Εμενα που την κραταει η μαμα μου της μαγειρευουμε καθημερινα. Αντε να κρατησουμε κρεας στο ψυγειο, βρασμενο οχι αλεσμενο, για την επομένη. Πάντως τα χορταρικά σιγουρα καθημερινα.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χρόνο έχω, δεν δουλεύω τώρα.Βέβαια τον μπεμπούλη τον έχω αποκλειστικά, μιας και δεν έχω βοήθεια :D

Απλά σκεφτόμουν κάτι για να απλοποιήσω κάπως τα πράγματα :oops:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου πω την αληθεια το εκανα !Τα εβαζα στην καταψυξη :):):):) Μου το επετρεπε και ο παιδιατρος,αλλα οχι για πολυ καιρο.Μια βδομαδα τουλαχιστον :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ρωτήσω και εγώ την παιδίατρο, αν και ποιό κατάλληλο άτομο θα ήταν κάποιος τεχνολόγος τροφίμων νομίζω...

 

Καλή μου Ιωάννα έχω να σου προτείνω να οργανώσεις λίγο καλύτερα το χρόνο σου, δεν είμαι τεχνολόγος τροφίμων άλλα έχω μεγάλη σχέσή με τη Διατροφολογία - Διαιτολογία του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου. Ποτέ δεν θα το κάνεις αυτό για το παιδάκι σου άν πραγματικά το αγαπάς και θέλεις το καλό του. Πολύ μεγάλο μέρος των απαραίτητων θρεπτίκων συστατικών των τροφών καταστρέφονται με το μαγείρεμα και τα υπόλοιπα με τη κατάψυξη. Οπότε σίγουρα δεν τα τρώμε ωμά, άλλα δεν καταψύχουμε μαγειρεμένες τροφές. Προτιμότερο είναι να φτιάχνεις μια ποσότητα τέτοια ώστε να σε φτάσει για να φάει το αγγελούδι σου για 2 ημέρες. Οργάνωσε το χρόνο σου, ξέρω απο μαγείρεμα και μια νοστιμότατη κρεατόσουπα (με μικρά κομμάτια κρέας,για να βράσει ευκολότερα) δεν θέλει πάνω από 1 - 1,5 ώρα, χρόνος πού σίγουρα αξίζει για το καλό του παιδιού σου.[/code]

Όλα στην όμορφη ζωή μας είναι θέμα προτεραιοτήτων που βάζουμε μόνοι μας, για αυτό ας ζήσουμε ευτυχισμένα το τώρα και άς μην τρελαινόμαστε και πολύ για το αύριο...μπαμπά πιπί...έλα πάμε,ναλλάξω κ πάνα στον μπέμπη μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Και βέβαια μπαίνει αλλά όχι για πολύ καιρό το πολύ μια βδομάδα[συμβουλή από μαμά,γιαγιά και παιδίατρο],ιδίως όταν είναι μικρό το παιδί, κάνεις αρκετή ποσότητα το μοιράζεις σε ταπεράκια κατάψυξης και τα βάζεις.Το έχω κάνει και΄γω........

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μας είπε να κρατάμε το φαγάκι μέχρι δυο μέρες στο ψυγείο. Άντε να το κρατήσω 3 το πολύ αν είναι αρκετή ποσότητα. Και όχι αλεσμένο. Κάθε φορά ζεσταίνω και αλέθω την απαραίτητη ποσότητα. Θα συμφωνήσω κι εγώ πως στην κατάψυξη το φαγητό θα χάσει πολύτιμα θρεπτικά συστατικά. Αλλά όταν πάμε διακοπές για μια βδομάδα θα το κάνω. Θα φτιάξω αλεσμένες μεριδούλες και θα πάρω μαζί μου μόνο το θερμαντήρα. Πάντως το φαγητό δε το θεωρώ κι εγώ κόπο. Εγώ βαριέμαι περισσότερο να φτιάχνω τη φρουτόκρεμα από το να μαγειρεύω το φαγάκι του... Αν θες να διευκολυνθείς μπορείς να καταψύχεις αμέσως φρέσκα ωμά λαχανικά σε μεριδούλες και να τις ρίχνεις από την κατάψυξη αμέσως στην κατσαρόλα!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν και εγώ αργότερα τη λύση της κατάψυξης αλλά από ότι ακούω καλύτερα στο ψυγείο για 2-3 μέρες και ξαναμαγείρεμα. Τώρα κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω για όσους φτιάχνουν κρεατόσουπες, τις βράζετε σε χύτρα ταχύτητας ή σε κατσαρόλα? Γενικά, φτιάχνουμε φαγητό για μωρά στην χύτρα?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις τρωμε 3 φορες την εβδομαδα κρεασ και 2 κοτοπουλο και ξανα το ιδιο οπότε μαγειρευω μια φορα το κρεας με τα λαχανικα και τα βαζω στο ψυγειο και όταν ειναι να φαει κοτοπουλο μαγειρευω τισ δυο μερίδες την προηγούμενη και τις βαζω επίσης στο ψυγείο. Καλα θα ηταν να τα μαγειρευα αυθημερον αλλα λόγω δουλειάς και σπαστού ωραριου ειναι δυσκολο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
Σκεφτόμουν και εγώ αργότερα τη λύση της κατάψυξης αλλά από ότι ακούω καλύτερα στο ψυγείο για 2-3 μέρες και ξαναμαγείρεμα. Τώρα κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω για όσους φτιάχνουν κρεατόσουπες, τις βράζετε σε χύτρα ταχύτητας ή σε κατσαρόλα? Γενικά, φτιάχνουμε φαγητό για μωρά στην χύτρα?

 

Και γιατί όχι χύτρα . Σε 10 λεπτακια έχει βράσει η μικρη μεριδούλα απο κρέας. Αν και αφού είναι τόσο μικρά στο κατσαρολάκι δεν θελει πανω απο μία ώρα. Τα δε λαχανικά ακόμα πιο λίγο . Μην παραβράσουν και χάσουν όλες τις ουσίες!!!

sppJp2.png

 

73j1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μας είπε να κρατάμε το φαγάκι μέχρι δυο μέρες στο ψυγείο. Άντε να το κρατήσω 3 το πολύ αν είναι αρκετή ποσότητα. Και όχι αλεσμένο. Κάθε φορά ζεσταίνω και αλέθω την απαραίτητη ποσότητα. Θα συμφωνήσω κι εγώ πως στην κατάψυξη το φαγητό θα χάσει πολύτιμα θρεπτικά συστατικά. Αλλά όταν πάμε διακοπές για μια βδομάδα θα το κάνω. Θα φτιάξω αλεσμένες μεριδούλες και θα πάρω μαζί μου μόνο το θερμαντήρα. Πάντως το φαγητό δε το θεωρώ κι εγώ κόπο. Εγώ βαριέμαι περισσότερο να φτιάχνω τη φρουτόκρεμα από το να μαγειρεύω το φαγάκι του... Αν θες να διευκολυνθείς μπορείς να καταψύχεις αμέσως φρέσκα ωμά λαχανικά σε μεριδούλες και να τις ρίχνεις από την κατάψυξη αμέσως στην κατσαρόλα!

πιστευεις δηλαδη οτι ειναι λαθος να μαγειρευτει η ποσοτητα του κρεατος για πεντε ημερες περιπου,να μπει καταψυξη και οταν ειναι να μαγειρευτει να βγαζω ποσοτητα για δυο ημερες?γιατι αυτο σκεφτομουν και εγω να κανω..να βρασω μια ποσοτητα για πεντε εξι ημερες και να την καταψυξω και μερα παρα μερα να βγαζω και να την μαγειρευω με τα λαχανικα της για δυο ημερες?ενημερωστε κοριτσια...:D;):!:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως όταν δεν έτρωγε στην γιαγιά της που της έφτιαχνε φρέσκο έτσι έκανα. Μαγείρευα το χώριζα σε ποσότητες μερίδες το άφηνα να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου το έβαζα κατάψυξη και μετά κάθε φορά που ήθελα το έβγαζα και το ζέστενα κατευθείαν στο θερμαντήρα που έχω με τα ειδικά ταπεράκια. Δεν το άφηνα στην ψύξη να αποψυχθεί και μετά να το ζεστάνω! Έτσι κάνω και για μας και έτσι θα ξανακάνω στο επόμενο παιδί

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ μαγειρεύω φαγητό για δύο μέρες. Κόβω το κρέας και το κοτόπουλο σε μικρές μεριδούλες και το βάζω στην κατάψυξη σε μεβράνη με ποσότητα ανά δύο μέρες (έτσι ξεπαγώνει εύκολα). Λαχανικά έχοντας ψωνίσει μια φορά την εβδομάδα υπάρχουν πάντα στο ψηγείο. Με το που γυρίζω σπίτι το απόγευμα βγάζω από τη κατάψυξη το κρέας σε μισή ώρα έχει ξεπαγώσει και το μαγειρεύω. Πιστέυω ότι αξίζει να τρώνε τα πουλάκια μας φρέσκο φαγητό. Είναι που είναι το περιβάλλον επιβαρυμένο, ας κάνουμε μια προσπάθεια όσο μπορούμε για πιο σωστή διατροφή.

Ξέχασα να σας πω ότι για ώρα ανάγκης έχω στην κατάψυξη ανάμεικτα λαχανικά μπαρμπαστάθης (δεν έχουν συντηρητικά) και πηγαίνουν πολύ με το κοτόπουλο (προσθέστε και λίγο ρυζάκι). Μπορείτε να τα δοκιμάσετε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάντως όταν δεν έτρωγε στην γιαγιά της που της έφτιαχνε φρέσκο έτσι έκανα. Μαγείρευα το χώριζα σε ποσότητες μερίδες το άφηνα να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου το έβαζα κατάψυξη και μετά κάθε φορά που ήθελα το έβγαζα και το ζέστενα κατευθείαν στο θερμαντήρα που έχω με τα ειδικά ταπεράκια. Δεν το άφηνα στην ψύξη να αποψυχθεί και μετά να το ζεστάνω! Έτσι κάνω και για μας και έτσι θα ξανακάνω στο επόμενο παιδί

και εγω αυτο θα κανω μαλλον αλλα δεν εχω θερμαντηρα και ταπερακια?αν το ζεστανεις κανονικα σε κατσαρολιτσα??πειραζει???:)

Link to comment
Share on other sites

οχι γιατί να πειράξει....? αρκεί να τηρείς σωστά τους κανόνες απόψυξης δεν νομίζω να πάθετε τίποτα! Τουλάχιστον εμεις τόσα χρόνια που δουλέυει η μαμά μου έτσι έκανε τίποτα δεν πάθαμε!

 

Link to comment
Share on other sites

οχι γιατί να πειράξει....? αρκεί να τηρείς σωστά τους κανόνες απόψυξης δεν νομίζω να πάθετε τίποτα! Τουλάχιστον εμεις τόσα χρόνια που δουλέυει η μαμά μου έτσι έκανε τίποτα δεν πάθαμε!

ε ναι νομιζω οτι θα τα καταφερω..θα βρασω κρεας για τις δυο ημερες που θα φαει και θα το βαλω στην καταψυξη...θα βγαλω την αναλογη ποσοτητα θα την ξεπαγωσω σε θερμοκρασια δωματιου και θα την μαγειρεψω με τα λαχανικα της..δεν το ξεκινησα ακομα το μοσχαρι γι αυτο ρωταω εσας που εχετε πειρα..προς το παρον δινω λαχανικα και σε δυο μερες ξεκιναμε μοσχαρι και μετα δεκα μερες το κοτοπουλο..βραζω μαζι το κρεας με τα λαχανικα η χωρια??ευχαριστω για την ενημερωση καλαμαρακι:D;):-P:-D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ του δίνω εναλλάξ μια μέρα κοτόπουλο μια μοσχαράκι.Φτιάχνω κρέας ή κοτόπουλο μια μερίδα επιπλέον και το βάζω στο ψυγείο. Τα λαχανικά κάθε μέρα απλά προσθέτω το κρέας απο το ψυγείο. Η παιδιατρός μου ήταν κάθετη στο θεμα των λαχανικών και πιστευω οτι ειναι πολύ καλύτερο να φτιάχνονται την ίδια ημέρα. Άλλωστε σιγά τον χρόνο που θέλουν!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ του δίνω εναλλάξ μια μέρα κοτόπουλο μια μοσχαράκι.Φτιάχνω κρέας ή κοτόπουλο μια μερίδα επιπλέον και το βάζω στο ψυγείο. Τα λαχανικά κάθε μέρα απλά προσθέτω το κρέας απο το ψυγείο. Η παιδιατρός μου ήταν κάθετη στο θεμα των λαχανικών και πιστευω οτι ειναι πολύ καλύτερο να φτιάχνονται την ίδια ημέρα. Άλλωστε σιγά τον χρόνο που θέλουν!

εχεις απολυτο δικιο για τα λαχανικα αλλα με το κρεας τι γινεται που δεν μπορεις να βρασεις για μια ημερα ειναι πολυ λιγο τα 50γρ που μου εχει πει εμενε η παιδιατρος να βαζω...εκει ειναι η απορια μου..και εμενα για καταψυξη δεν μου ειπε τιποτα ειναι η αληθεια αλλα καπως πρεπει να γινει..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...