Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΕΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ


Recommended Posts

Κορίτσια,έχετε καθόλου συσπάσεις?

 

Εγώ είχα εχθές 1 και σηκώθηκα, περπάτησα λίγο, έπαιρνα ανάσες και μου πέρασε.

 

Πρίν 4 μέρες είχα άλλη μία, την ώρα που έκανα ντους. :shock:

 

Ο γιατρός μου είπε οτι δεν πειράζει αν έχω και 3 την ημέρα.Αλλά αν επαναλαμβάνονται κάθε 10 λεπτά, να του τηλεφωνήσω...Ωχ παναγίτσα μου...τελικά θα γεννήσουμε όντως! :roll::P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


( Soryy gia ta athlia greeklish alla exo allaksei prosorina upologisti )

 

Suspaseis eixa apo ton 5o kai pleon exo taktikotata, maxri kai 4 kathe ora kai exei sumvei kai kathe 10 lepta. O giatros mu eipe na min anisixo kai apo tin stigmi pu o traxilos den exei epireastei, den exei simasia.

 

Tora pos tha katalavo otan pragmatika gennao einai allo thema.... :shock:

 

Alla toses liges pu exeis esu den einai tipota.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalimera

 

ego pantos koritsia akoma kai kata thn diarkeia tou toketou den tha periegrafa auto pou eniotha pono. Eniotha ena polu entono sfuksimo se shmeio na mhn mporo na miliso

 

Ante me to kalo na erthoune to morakia sas...otan ta deite tha ksexasete olous tous ponous! :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ένα περίεργο πράγμα, αν και κοντεύω για τον ένατο μήνα δεν έχω καταλάβει καθόλου συσπάσεις….καμιά φορά νιώθω πόνους χαμηλά στην πλάτη αλλά σπάνια και όταν κοιμάμαι δυσκολεύομαι να γυρίσω πλευρό γιατί πονάει λίγο η κοιλιά σαν να πονάνε οι μυς ένα πράγμα.

bunbunsrd20081031_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι στιγμής δεν εχω νιώσει σύσπαση μερικές φορές όμως εχω πονάκια περιόδου χαμηλά στην κοιλιά.....

 

Ά και οταν κουραστώ ή σηκώσω βάρος με τσιμπάει πολύ η κοιλιά μου ψηλά αριστερά! τωρα αυτό δεν ξερω τι ειναι αλλα δεν του εχω δώσει σημασία.

 

Η γιατρός μου ειπε οτι οσο περναει ο καιρός τα πονάκια ειναι φυσιολογικά. :roll:

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ :oops: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΣΠΑΣΗ ΡΕ ΚΟΠΕΛΙΤΣΕΣ :?:

 

Αυτή θα είναι η ηρεμία πριν την καταιγίδα, θα το καταλάβουμε μάλλον εμείς μια και καλή στον τοκετό… :lol:

bunbunsrd20081031_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα συσπάσεις (πετρώματα στην κοιλιά) από τον 5ο-6ο μήνα και ο γιατρός μου αύξησε το μαγνήσιο και μου συνέστησε να ξεκουράζομαι και να μετράω τις συσπάσεις. Γενικώς έχω παρατηρήσει πως έχω συσπάσεις κυρίως όταν κουράζομαι. Δε θα τις έλεγα επώδυνες - περισσότερο ενοχλητικές και τρομακτικές θα τις χαρακτήριζα...

*

Link to comment
Share on other sites

Πως νιώθει κανείς μια σύσπαση ;;; Δεν είναι τελικά και τόσο εύκολο να το προσδιορίσεις γιατί δεν τις αισθανόμαστε όλες το ίδιο ... Εγώ κοντεύω να τρελλάνω την γιατρό μου όταν με ρωτά πόσες και κάθε πότε έχω ... ειλικρινά άλλες φορές τις καταλαβαίνω και άλλες όχι γιατί το αποδίδω κάπου αλλού ...

Τις περισσότερες φορές τις νιώθω σαν πέτρωμα της κοιλιάς σε συγκεκριμένα σημεία αλλά και σε ολόκληρη την επιφάνεια της ...

Αλλες φορές ήταν σαν δυνατές κλωτσιές ή σαν να γυρίζει το παιδί ολόκληρο μέσα μου (αναίτια όμως λόγω μικρής ηλικίας κύησης) ...

Αλλες φορές σαν σφάχτης ...

Το μόνο κοινό σημείο τους ίσως είναι ότι είναι μικρής διάρκειας ενοχλήσεις - πονάκια ...

Το μόνο σίγουρο είναι πως τώρα που είμαι με αγωγή prepar καταλαβαίνω την διαφορά επειδή ακριβώς δεν έχω :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πως νιώθει κανείς μια σύσπαση ;;; Δεν είναι τελικά και τόσο εύκολο να το προσδιορίσεις γιατί δεν τις αισθανόμαστε όλες το ίδιο ... Εγώ κοντεύω να τρελλάνω την γιατρό μου όταν με ρωτά πόσες και κάθε πότε έχω ... ειλικρινά άλλες φορές τις καταλαβαίνω και άλλες όχι γιατί το αποδίδω κάπου αλλού ...

Τις περισσότερες φορές τις νιώθω σαν πέτρωμα της κοιλιάς σε συγκεκριμένα σημεία αλλά και σε ολόκληρη την επιφάνεια της ...

Αλλες φορές σαν δυνατές κλωτσιές ή σαν να γυρίζει το παιδί ολόκληρο μέσα μου (αναίτια όμως λόγω μικρής ηλικίας κύησης) ...

Αλλες φορές σαν σφάχτης ...

Το μόνο κοινό σημείο τους ίσως είναι ότι είναι μικρής διάρκειας ενοχλήσεις - πονάκια ...

 

Εγώ τις συσπάσεις τις νιώθω ως πετρώματα στην κοιλιά. Εκείνη την ώρα είναι πολύ ενοχλητική η αίσθηση αλλά και από την άλλη φοβάμαι...

*

Link to comment
Share on other sites

Στη κορη μου ειχα συσπασεις αλλα δεν το ειχα καταλαβει. Οταν γεννουσα και δυναμωσε ο πονος καταλαβα τι ηταν. Το ειχα τουλαχιστον 1,5 μήνα πριν γεννήσω. Πέτρωνε η κοιλια και νομιζα πως το μωρο άλλαξε θέση και με ενοχλει.... Άσχετη....

Τώρα ακόμη είναι νωρίς, ελπίζω να μην έχω γιατί οι κουνιάδα μου που πήρε prepar τα ειδε ολα με τις παρενέργειες ακόμη και την ώρα της καισαρικής την έπιασε πανικός και τρεμούλα...

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έχω συσπάσεις απο τον 4ο με 5ο μήνα περίπου αλλά η γιατρός μου δεν μου έχει δώσει τίποτα ..

είναι οι λεγόμενες Braxton Hicks εάν θέλει να το ψάξει καμια απο εσάς στο διαδίκτυο ..

βασικά δεν είναι κάτι το ανησυχητικό και συνήθως αυτό είναι σαν μια "προετοιμασία" της μήτρας για τον τοκετό ..

σε όσες έχει πει ο γιατρός να μην ανησυχούν, ας μην ανησυχούν κι ας συνηθήσουν αυτή την αίσθηση μιας και κάπως έτσι θα νιώσουμε όταν θα έρθει εκείνη η μαγική στιγμή του τοκετού μας .. :wink:

ΣΥΝΗΘΩΣ, έχουμε πολλές τέτοιες συσπάσεις όταν κουραζόμαστε οπότε όσες απο εσάς έχουν αυτή την πολυτέλεια του να κάθονται, ας το απολαύσουν τώρα που μπορούν διότι μετά .. :D

κορίτσια, σε περίπτωση που αυτές οι συσπάσεις είναι συσπάσεις τοκετού, θα το νιώσετε!! θα θέλετε να πάτε στην τουαλέτα για το number 2 ( :wink: ) και δεν θα μπορείτε .. :D

τέλος θα ήθελα να σας πώ το εξής .. ΧΑΛΑΡΑ .. ανασούλες, HAPPY THOUGHTS (!) και όλα είναι μια ιδέα!!! :cool::wink::D

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O ponos einai upokeimeniko pragma. Ponas arketa se simeio na min boreis efkola na miliseis h niotheis avola me entono sfiksimo?

 

Kai emena kamia fora sunodevetai apo enan elafru pono - sfiksimo kai kamia fora ponaei kai i mesi mu.

 

Είναι σαν σφίξιμο, που απλώνεται σε όλη την κοιλιά και μετατρέπεται σε πόνο.Εκείνη την ώρα δεν μπορώ να σταθώ.Την τελευταία φορά, σηκώθηκα και περπάτησα και μου πέρασε στο επόμενο λεπτό.

 

Όταν νιώθουμε σαν να πετάγεται το μωρό και ανεβαίνει στο διάφραγμα, μήπως είναι σύσπαση χωρίς πόνο(νιώθω σφίξιμο) κι εγώ νομίζω οτι σκαρφαλώνει η μπέμπα?? :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Almodobar μου πόσο σε νιώθω.....Και εγώ έχω ένα σωρό απορίες με αυτές τις "συσπάσεις"....Δεν έχω νιώσει κανέναν πόνο...Μόνο σήμερα ένιωσα κάτι σα δυνατό τσίμπημα κ σφίξιμο ταυτοχρόνως....Ο γιατρός μου πάντως μου είπε κάτι που με καθησύχασε (άγνωστο γιατί)..."Όταν έρθει η ώρα θα το καταλάβεις...Δε θα έχεις ξανανιώσει έτσι κ θα σου φανεί περίεργο"...Οπότε περιμένω με αγωνία το "περίεργο"....Αυτοί οι εμετοί κ οι καούρες με κουράζουν!!!!!!Άντε με το καλό όλες να κρατήσουμε τα φορμάκια μας "γεμάτα"!!!!!! :wink::wink::wink:

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια εμενα μου αρχησαν γυρω στην 29 εβδομαδα αυτα τα πετρωματα και πινω απο τοτε 2 αμπουλες μαγνησιο την ημερα,αλλα με πιανει συνχρονως και ταση για ουρηση το παθαινει καμια αυτο η σε μενα ολα τα περιεργα?και αυτες οι συσπασεις ειναι για να προετοιμαστει η μητρα για την γεννα αυτο το καταλαβα πως ομως καταλαβαινεις οταν ερθει η ωρα οτι εκεινες οι συσπασεις ειναι αυτες που οδηγουν σε τοκετο?θα πονανε πιο πολυ?αν δεν σπασουν τα νερα ,δεν υπαρχει περιπτωση να ξεκινας να γεννας και να νομιζεις οτι ειναι οι προετοιμαστικες συσπασεις?σορι αν λεω χαζα αλλα σαν πρωταρα ειμαι ασχετη και ανχωνωμαι :( μην τυχον δεν παρω πρεφα τι γινεται :shock:

Link to comment
Share on other sites

dina δε λές ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΑΖΑ!!! δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις όταν είσαι έγκυος!!

Όταν θα έρθουν "εκείνες" οι συσπάσεις θα τις νιώθεις πιο έντονα .. πιο συχνά .. γενικά θα νιώσεις απο μόνη σου ότι κάτι έχει αλλάξει σε αυτές τις συσπάσεις .. θα νιώθεις κι ένα "φτερούγισμα" ένα "γαργαλητό" ψηλά στην κοιλιά σου και δε θα νιώθεις το μωρό σου να κλωτσάει γιατί κι εκείνο έχει μπεί σε διαδικασία τοκετού ..

Δεν μπορώ να το εξηγήσω διότι η κάθε γυναίκα έχει διαφορετικό πόνο και φυσικά και διαφορετικές αντοχές πόνου! Οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να "ακούς το σώμα σου" .. ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D

Πίστεψέ με ότι θα νιώσεις την ώρα που γεννάς!!! :D:D

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι νανουκα να ερθουν οπως τα λες τα πραγματα και να παρω χαμπαρι γιατι τον εχω ενα καημο.εχω και αυτη την ανυπομωνησια να ερθει η ωρα να γεννησω και ολο σκεφτομαι οτι οταν θα ερθει η πραγματικη ωρα δεν θα το καταλαβω :shock: αστα ειμαι περιπτωση :D:D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ δεν είμαι σίγουρη αν έχω συσπάσεις γιατί δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς πρέπει να αισθανθώ. Γενικά νιώθω διάφορα, αλλοτε πονάκια, άλλοτε τραβηγματάκια, άλλοτε κραμπίτσες, άλλοτε σκληραίνει πολυ η κοιλιά μου και νομίζω οτι θα σκάσει... Αλλα τι είναι από όλα αυτα... :? Και βασικά θέλω να ξέρω, μήπως πρέπει να το παρακολουθώ γενικώς.

 

 

 

 

.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ,ΤΙΣ ΕΝΙΩΣΑ ΩΣ ΕΞΗΣ.ΝΙΩΘΕΙΣ ΣΑΝ ΠΟΝΟ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟ ,ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ,ΣΦΙΞΙΜΟ 'Η ΜΑΓΚΩΜΑ(ΣΕ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΗ-ΜΗΝ ΠΩ,ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ.ΓΕΝΙΚΑ,ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΑΣΧΗΜΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ,ΔΙΟΤΙ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΒΟΗΘΗΤΗ,ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ,ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕ ΣΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ!

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οι συσπάσεις - πέτρωμα της κοιλιάς έχουν αρχίσει και σε εμένα εδώ και αρκετό καιρό. Τελευταία είναι σαφώς πιο έντονες, πιο συχνές (πάνω από 10 - 15 την ημέρα) και σχετίζονται πολύ με την κούραση. Βεβαίως και για εμένα το άγχος είναι πως θα ξεχωρίσω αυτές τις συσπάσεις - πετρώματα με τις συσπάσεις του τοκετού, δηλ. πως θα καταλάβω ότι πρέπει να ετοιμαστώ για το μαιευτήριο. Είχα την εντύπωση ότι οι συσπάσεις που σημαίνουν --> γέννα είναι αρκετά επώδυνες και μοιάζουν με τους πόνους περιόδου σε μέση και κοιλιά, σε αντίθεση με τα πετρώματα που ναι μεν πονούν λιγάκι και είναι ενοχλητικά αλλά δεν έχουν καμία σχέση με πόνο περιόδου. Τα λέω καλά? Όσες κοπέλες τα έχουν ζήσει ας βοηθήσουν ...

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,ειμαι και εγω στο κλαμπ των συσπασεων και μαλιστα απο πολυ νωρις 5ο μηνα αν θυμαμαι καλα, :roll: ο γιατρος μου ομως δεν μου εδωσε τιποτα γιαυτο,παιρνω μονο filicine,σιδηρο και ασβεστιο.Τωρα τελευταια νιωθω και πονους περιοδου που ερχονται και φευγουν η κοιλια μου πετρωνει συνεχως και για αρκετη ωρα και καμια φορα με πιανει πονος χαμηλα στην ευαισθητη περιοχη :oops: σαν να μου καρφωνουν μαχαιρι αλλα φευγει σχεδον αμεσως. :roll: Ραντεβου εχω στις 22/10 και ειμαι περιεργη να δω τι θα μου πει, δεν θελω να γεννησω ακομα ΠΗΤ εχω 12/11 και νομιζω οτι ειναι σχετικα νωρις να ερθει η μπεμπα τωρα,εσεις οι παλαιοτερες μανουλες τι λετε??

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,ειμαι και εγω στο κλαμπ των συσπασεων και μαλιστα απο πολυ νωρις 5ο μηνα αν θυμαμαι καλα, :roll: ο γιατρος μου ομως δεν μου εδωσε τιποτα γιαυτο,παιρνω μονο filicine,σιδηρο και ασβεστιο.Τωρα τελευταια νιωθω και πονους περιοδου που ερχονται και φευγουν η κοιλια μου πετρωνει συνεχως και για αρκετη ωρα και καμια φορα με πιανει πονος χαμηλα στην ευαισθητη περιοχη :oops: σαν να μου καρφωνουν μαχαιρι αλλα φευγει σχεδον αμεσως. :roll: Ραντεβου εχω στις 22/10 και ειμαι περιεργη να δω τι θα μου πει, δεν θελω να γεννησω ακομα ΠΗΤ εχω 12/11 και νομιζω οτι ειναι σχετικα νωρις να ερθει η μπεμπα τωρα,εσεις οι παλαιοτερες μανουλες τι λετε??

 

Από την 37η εβδομάδα και μετά το μωράκι είναι πλήρως ανεπτυγμένο. Οπότε δεν υπάρχει λόγος πλέον να ανησυχείς, όποτε και να γεννήσεις μια χαρά θα είναι. Όσο για το πέτρωμα και τον πόνο περιόδου θα το έχεις συχνά τώρα που κοντεύεις, είναι φυσιολογική διαδικασία του σώματος για να προετοιμάσει τη μήτρα για τη γέννα.

 

Αν θα είναι πόνοι γέννας θα το καταλάβεις χωρίς να χρειατεί αν ρωτήσεις κανέναν. Είναι εντελώς διαφορετικοί από αυτά τα μικροπονάκια που έχουμε τώρα και υπάρχει και το ένστικτο της μέλλουσας μανούλας που καταλαβαίνει αμέσως πότε ήρθε η ώρα.

 

Με το καλό το μωράκι σου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...