Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός σε παιδί 4,5 ετών


Recommended Posts

γεια σας

με λένε Αγάπη και είμαι μαμά δυο παιδιών. Του Γιάννη 6 χρονών και του Κοσμά 4,5.

Το πρόβλημα μου, αφορά στο θηλασμό. Τον πρώτο μου γιο, λόγο άγνοιας δεν κατάφερα να τον θηλάσω και έτσι στον δεύτερο, έψαξα και έμαθα και άρχισα σωστά με αποτέλεσμα να τον θηλάζω μέχρι και σήμερα πρωί και βράδυ.

Το πρόβλημα μου, είναι πως ο κόσμος που γνωρίζει με κατακρίνει. Μουλέει πως αυτο που κάνω είναι κακό για το παιδί και πως δεν κάνει επειδή είναι αγοράκι πως αργότερα θα έχει πρόβλημα και διάφορα άσχημα... ποια είναι η γνώμη σας;; μπορεί να κάνω κατι κακό όντως;;;;;; πιστεύετέι πως πρέπει να σταματήσω;;;;

όλες οι γνώμες δεκτές..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχήν αυθόρμητα θα πω ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ... που θηλάζεις 4,5 χρόνια.

Για το θέμα που ρωτάς δεν είμαι ειδική να απαντήσω. Είναι λογικό να ακούς αυτά που ακούς γιατί απλά κάνεις κάτι ασυνήθιστο.

Εγώ θήλασα μέχρι 11 μηνών την κόρη μου και όλοι μου λέγανε ΑΚΟΜΑΑΑΑΑααα... και ήταν μωρό. Σταμάτησα γιατί γύρισα στη δουλειά.

 

Φαντάζομαι πόσα ακούς εσύ. Δεν ξέρω να σου απαντήσω σαν ειδικός, αλλά δε νομίζω να του κάνει κακό ο θηλασμός.

Αν κάτι του κάνει κακό αυτό μάλλον είναι ο περίγυρος, αν ακούει γύρω του όλα αυτά, ή ακόμα κι αν δεν τα ακούει αν νιώθει ότι κάνει κάτι κακό που θηλάζει, ή αν αναγκάζεσαι να το κάνεις κρυφά για να μη σας σχολιάσουν. Μάλλον όλα αυτά θα του δημιουργούν ενοχές παρά ο θηλασμός.

Αλλά πως να τα βάλεις με ολόκληρη νοοτροπία γύρω σου???

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κοπέλα μου.

ευτυχώς ο μικρός δεν ακούει τίποτα γιατί δεν θηλάζω μπροστά σε άλλους αλλά πάντα σπίτι και κανένας δεν έχει πει τιποτα μπροστά του.

Το πρόβλημα είναι μόνο που σκέφτομαι συνέχεια.

Μήπως όντως έχουν δίκιο... μήπως εγώ το έχω παρακάνει.. μήπως το επηρεάσει όπως λένε που είναι αγοράκι.. :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Nα σου δώσω κι εγώ με τη σειρά μου συγχαρητήρια γιατί κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου παρ' όλη την ατυχία σε σχέση με το θηλασμό με το πρώτο.

Θα συμφωνήσω και πάλι με τη rike ότι ο "περίγυρος" είναι που έχει πρόβλημα και δεν είσαι εσύ που κάνεις λάθος.

Ανθρωπολογικές μελέτες έχουν δείξει ότι αν αφήσουμε τη φύση να "πάρει το δρόμο της" και σεβαστούμε και τις ανάγκες των παιδιών μας, η φυσιολογική ηλικία αποθηλασμού κυμαίνεται μεταξύ 2,5 και 7 χρονών!

 

Διάβασε εδώ: http://www.kathydettwyler.org/dettoddler.html

 

Έχω κι εγώ αγόρι που το θηλάζω και το μόνο που δεν ανησυχώ είναι για το φύλο του σε σχέση με το θηλασμό. Έχει μια ανάγκη και δεν την παραβλέπω. Που μπορεί να βλάψει αυτό; Άλλα παιδιά "θηλάζουν" πλαστικά μπιμπερό ή πιπίλες. Εντάξει, το δικό μου προτιμά το φυσικό.

Η γιαγιά μου είχε 4 γιους και μία κόρη. Όλα της τα παιδιά τα θήλασε τουλάχιστον 3 χρόνια γιατί εκείνη την εποχή δεν μπορούσαν να κάνουν και κάτι διαφορετικό. Και οι 5 εξελίχθηκαν σε υγιείς ενήλικες και καθόλου "προβληματικοί" σε διαβεβαιώνω. Είναι τόσα άλλα που μπορεί να παίξουν ρόλο. Δεν είναι ο θηλασμός το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εαν βάλεις στο google nursing a 5 year old βγαίνουν ένα σωρό άρθρα.

δεν ανακάλυψα κανένα που να λέει κάτι αρνητικό. !

 

θα το ψάξω και άλλο όμως για σιγουριά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Καταρχήν Αγάπη συγχαρητήρια που θηλάζεις τόσο καιρό!!! :)

Θα ήθελα να σας εκθέσω το πρόβλημά μου, αν είναι πρόβλημα, περισσότερο είναι κάτι που με κάνει να στενοχωριέμαι πάρα πολύ και καλύτερα να το βγάλω από μέσα μου. Ο Ιάσονας είναι 4 μηνών και 20 ημερών σήμερα. Από την αρχή τον θήλασα αποκλειστικά και συνεχίζω με κάποια μικροπροβληματάκια που σιγά-σιγά ελαττώνονται. Δηλαδή ο μπέμπης δε συνεργαζότανε πάντα, έχει πονάκια στα ούλα του, έχει μια μικρή παλινδρόμηση και γάζει γουλίτσες και δεν θέλει να τρώει πολύ κλπ. Όσο περνάει ο καιρός για μένα γίνεται ευκολότερο και όλο κια πιο ευχάριστο να τον θηλάζω.

Το πρόβλημα είναι πως τους τελευταίους δύο μήνες δεν έχει πάρει καλό βάρος. Τον προηγούμενο μήνα πήρε 330 γραμμάρια (ουσιαστικά μέσα σε 3 βδομάδες) και αυτόν τον μήνα -χτες τον ζυγίσαμε-270 γραμμάρια μέσα σε 4 βδομάδες. Είναι δηλαδή 6615 κιλά. Ανησυχώ μήπως δεν παίρνει βάρος επειδή δεν του φτάνει το γάλα μου; Αυτό και μόνο που το ξεστομίζω ντρέπομαι γιατί έχω διαβάσει πολλά άρθρα και έρευνες που λένε πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο και μέχρι τους 6 μήνες το μωρό μπορεί να τρέφεται αποκλειστικά από το μητρικό γάλα.

Μήπως δεν τον θηλάζω καλά; Μέχρι τώρα προσπαθούσα να ακολουθήσω την όρεξή του (που η αλήθεια είναι δεν είναι μεγάλη). Τρώει αρκετά συχνά -τώρα τελευταία μπορεί και ανά δύο ώρες και τρώει λίγο. Τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος κι εγώ δεν τον ξυπνάω. Μήπως θα'πρεπε να μην τον αφήνω να κοιμηθεί; Κι από την άλλη δεν μπορώ να πως πως τρέχει το γάλα μου ποτάμι, ο μπέμπης νομίζω τό'χει φέρει στα μέτρα του γιατί πριν που έτρεχε αυτός δεν το έπεινε γιατί πνιγόταν.

Έχω γεμίσει ενοχές, η μητέρα μου λέει ότι είμαι εγωίστρια και δεν θέλω να παραδεχτώ πως δεν έχω γάλα και πως εμποδίζω την ανάπτυξη του μωρού μου :cry:

Δεν ξέρω τι να κάνω. Από την άλλη δεν θέλω να σταματήσω να θηλάζω, ξέρω πως αυτό που του δίνω μπορεί να μην τον παχαίνει αλλά του δίνει άλλα πιο πολύτιμα στοιχεία για την αναπτυξή του.

Θα ήθελα τη γνώμη σας και προπαντώς της Αγλαϊας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου απαντήσω επιστημονικά - αλλα προτού πάρεις την επιστιμονική άποψη του θέματος, θα ήθελα να σου πω κυρίως να μην αγχωνεσαι! Απλά να σου χτυπήσω φιλικά τον ώμο θέλω και να σου δώσω λίγο κουράγιο, γιατί φαίνεται ότι το χρειάζεσαι! :wink:

:)

Το πιθανότερο είναι όλα να βαίνουν φυσιολογικά αλλά και κατι περίεργο να συμβαίνει, σίγουρα με την κατάλληλη συμβουλή είναι αναστρέψιμο!

:)

Μην αγχώνεσαι γιατι ξέρεις ότι κάνεις ό,τι καλυτερο μπορείς για το μωράκι σου! :) ίσως να θήλαζες λίγο πιο συχνά? Πρόσφερε του πριν το ζητήσει επιμονα πχ.

 

Το αγχος για το βάρος της Μαγιας (αν και τους πρωτους μηνες έπαιρνε μισο κιλο το μήνα πανω κάτω) το είχα και εγώ και θυμάμαι να ανησυχώ και εγώ για το αν τρώει πολύ (έμενε ελάχιστα στο στήθος) αν είχα εγώ γάλα (δεν έτρεχε ποτάμι ποτέ απο το στήθος μου), η μόνη μας διαφορά είναι ότι εγώ δεν είχα περίγυρο να με αγχώνει επιπλέον. Ουσιαστικά ήμουν μόνη με τις ανησυχίες μου τις οποίες και έλεγα στην παιδίατρο η οποία με καθησυχαζε πάντα. Θα έλεγα να μην σταματήσεις να ακούς το ένστικτό σου και τις ανάγκες του μωρού σου, να συνεχίσεις έτσι όπως κάνεις τώρα.

 

Σίγουρα δεν μπορώ να σου λύσω την απορία για το αν συμβαίνει κάτι ή όχι, αλλά ξέρω ότι τα μωρά που θηλάζουν γενικά παίρνουν λιγότερο βάρος και κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει διαφορετική καμπύλη ανάπτυξης στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού που έχουμε. Δες και εδώ:

 

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

 

αλλά και εδώ:

 

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain_increase.html

 

Να δεις που όλα θα πάνε καλά! :wink:

 

 

Για την Αγάπη:

 

 

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου!!!! Ασε τον κόσμο να λέει και την φύση να κάνει τη δουλειά της! :wink:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

με λένε Αγάπη και είμαι μαμά δυο παιδιών. Του Γιάννη 6 χρονών και του Κοσμά 4,5.

Το πρόβλημα μου, αφορά στο θηλασμό. Τον πρώτο μου γιο, λόγο άγνοιας δεν κατάφερα να τον θηλάσω και έτσι στον δεύτερο, έψαξα και έμαθα και άρχισα σωστά με αποτέλεσμα να τον θηλάζω μέχρι και σήμερα πρωί και βράδυ.

Το πρόβλημα μου, είναι πως ο κόσμος που γνωρίζει με κατακρίνει. Μουλέει πως αυτο που κάνω είναι κακό για το παιδί και πως δεν κάνει επειδή είναι αγοράκι πως αργότερα θα έχει πρόβλημα και διάφορα άσχημα... ποια είναι η γνώμη σας;; μπορεί να κάνω κατι κακό όντως;;;;;; πιστεύετέι πως πρέπει να σταματήσω;;;;

όλες οι γνώμες δεκτές..

 

Αγάπη, να σου ζήσουνε και συγχαρητήρια που τα κατάφερες τόσο καλά με το δεύτερο παρόλο που είχες να ξεπεράσεις και την αρνητική εμπειρία από το πρώτο!

 

Σου παραθέτω κατά λέξη τη άποψη της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής:

 

 

There is no upper limit to the duration of breastfeeding and no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer

 

Δεν υπάρχει άνω όριο στη διάρκεια του θηλασμού και δεν υπάρχει ένδειξη για ψυχολογική ή αναπτυξιακή βλάβη από το θηλασμό κατά τον τρίτο χρόνο της ζωής η πέρα από αυτό.

 

από το άρθρο:

 

Breastfeeding and the Use of Human Milk

 

που μπορείς να το δεις ολόκληρο εδώ:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

Επίσης ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λέει ότι είναι καλό να θηλάζουμε τα παιδιά μας για τουλάχιστον 2 χρόνια και πέρα από αυτό πόσο η μητέρα και το παιδί επιθυμούν.

 

Μια και κυκλοφορείς στο διαδίκτυο είναι εύκολο να αποκτήσεις όλες τις γνώσεις που σου χρειάζονται για να δίνεις τις κατάλληλες απαντήσεις εκεί που πρέπει.

 

Από την Εθνική μας ιστορία: ο Μακρυγιάννης αναφέρει στα απομνημονεύματά του ότι ο Κολοκοτρώνης θήλασε 5 χρόνια! Λέει ότι η μάνα του τον έκανε σωστό θρεφτάρι. Την επόμενη φορά λοιπόν που θα σου πούνε κάτι να τους το πεις αυτό και να τους πεις επίσης ότι θέλεις κι εσύ να μεγαλώσει το παιδί σου σαν τον Κολοκοτρώνη :wink:

 

Κι αν τολμήσουν να πούνε οτιδήποτε θα πεις αμέσως την άποψη της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής, που ουσιαστικά καθορίζει την παιδιατρική πολιτική σε όλο τον πλανήτη, αλλά και του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας στις απόψεις του οποίου στηρίχθηκε η Α.Α.Π.

 

 

Αν θέλεις περισσότερες ατάκες εδώ είμαστε :)

 

Πάντα στη διάθεσή σου :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή 6615 κιλά.

 

Το βάρος του είναι πολύ καλό για την ηλικία του αλλά για να σου απαντήσω με σιγουριά θα ήθελα όλες τις ζυγίσεις του μωρού με την ημερομηνία ζύγισης (βάρος γέννησης, βάρος εξόδου από την κλινική, βάρος στις 20 μέρες, κλπ μέχρι σήμερα).

 

Οι τελευταίες ζυγίσεις από μόνες τους δε λένε τίποτα.

 

Έχω γεμίσει ενοχές, η μητέρα μου λέει ότι είμαι εγωίστρια και δεν θέλω να παραδεχτώ πως δεν έχω γάλα και πως εμποδίζω την ανάπτυξη του μωρού μου :cry:

 

Μάλλον η μητέρα σου είναι πολύ εγωίστρια και ανταγωνιστική απέναντί σου. Θέλει να σε κάνει να νιώσεις ότι είσαι χειρότερη μητέρα από την ίδια για να ικανοποιήσει τον εγωισμό της αλλά κυρίως για να ικανοποιηθεί με το σε βλέπει να αποτυχαίνεις σε κάτι που προσπαθείς τόσο πολύ... Λυπάμαι που τα γράφω τόσο απροκάλυπτα αλλά αυτό που χρειάζεσαι είναι στήριξη και όχι υπονόμευση. Αν δεν βρεις τη στήριξη από τους κοντινούς τότε τουλάχιστον να μπορείς να κατανοήσεις την υπονόμευση... :?

 

Να της απαντήσεις ότι υπάρχουν χιλιάδες γυναίκες που θήλασαν τα παιδιά που υιοθέτησαν. Αφού τα κατάφεραν αυτές δεν έχεις λόγο να μην τα καταφέρεις κι εσύ.

 

Επίσης να της πεις ότι αφού κατάφερες να θηλάσεις αποκλειστικά για τις 6 πρώτες εβδομάδες, δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο εκκατομύριο να μην έχεις αρκετό γάλα για το παιδί σου. Αν υπήρχε οποιοδήποτε πρόβλημα τότε αυτό θα εμφανιζόνταν τις πρώτες εβδομάδες και όχι με καθυστέρηση μερικών μηνών.

 

 

Δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μάθεις να απαντάς στα κακόβουλα σχόλια.

 

Το δεύτερο είναι να χαλαρώσεις και να χαμογελάσεις.

 

Από την άλλη δεν θέλω να σταματήσω να θηλάζω,

 

Ακόμη και το 0,4% των μητέρων που δεν έχουν αρκετό γάλα για τα μωρά τους δε σταματούν το θηλασμό. Δίνουν συμπλήρωμα με βοηθητικό σύστημα γαλουχίας για να μην ελατωθεί κι άλλο το γάλα τους και συνεχίζουν έτσι μέχρι την εισαγωγή των στερεών τροφών. Χρησιμοποιούν τις στερές τροφές ως υποκατάστατο του συμπληρώματος και συνήθως μετά τον 8ο μήνα συνεχίζουν το θηλασμό χωρίς συμπλήρωμα.

 

Επίσης να περάσεις τα βάρη του μωρού σου στις καμπύλες ανάπτυξης που υπάρχουν στο βιβλιάριο, έτσι θα μπορείς να παρακολουθείς καλύτερα την ανάπτυξή του (κανονικά αυτό πρέπει να το κάνει ο παιδίατρος...).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έρικα να σου ζήσει η Μάγια -αν και καθυστερημένα... :wink::)

Αγλαϊα, ο μπέμπης γεννήθηκε 3340 και από το μαιευτήριο βγήκαμε 3080. Στις 35 μέρες ήταν 4450. Ενδιάμεσα δεν έχω ζυγίσεις γιατί δεν ήθελα να αγχώνομαι με τη ζυγαριά. Αφού βλέπαμε πως ο μπέμπης αναπτυσσόταν μια χαρά δεν τον ζυγίζαμε. Μετρήσεις έχω από τις 30/9, που αρχίσαμε και τα εμβόλια, δηλαδή από 3 μηνών που ήταν 6015, στις 21/10 (3 μηνών και 25 ημερών) ήταν 6345 και τελευταία 18/11 (4 μηνών και 20 ημερών) 6615.

Έχω όμως μετρήσεις του ύψους και της περιμέτρου κεφαλής αν θες.

Link to comment
Share on other sites

θηλαζω αποκλειστικα την 26 μηνων κορη μου.Στις ιδιες και κυνοτυπες ερωτησεις απαντω:

1-θα την αφησω να αποθηλασει μονη της οταν ειναι ετοιμη.δεν την πιεζω για κατι.Οταν το ζηταει της το προσφερω.Οταν δεν το ζηταει δεν της το επιβαλω.Εχουμε βρει την ισορροπια μας.

2-περισσοτερο κακο θα της κανω αν της το κοψω παρα αν την αφησω ελευθερη.Αν ειχε αναγκη απο την πιπιλα της στην ηλικια που ειναι αθ της την εδινα.Αν ειχε αναγκη απο γαλα(και δε θηλαζε) θα της εφτιαχνα μπιμπερο για αν το πιει.Αν ζητουσε να κοιμηθει στο κρεβατι μου θα την επαιρνα για αν νιωσει ασφαλεια.Αν ηθελε την κουβερτουλα της ή το αγαπημενο της αρκουδακι αθ της το εδινα.Αν δεν ηθελε να κοψει την πανα της δεν αθ την πιεζα.Αν ηθελε να την ταιζω θα την ταιζα.Αν ηθελε...αν ηθελε..αν αν...για τοσα πολλα θα ηταν φυσιολογικο να υπακουσω την επιθυμια της για να μην της δημιουργησω ανασφαλειες...για το θηλασμο γιατι θα πρεπει αν της επιβαλωτο αντιθετο;

3-ο καθενας μεγαλωνει τα παιδια του συμφωνα με το δικο του χαρακτηρα και αντοχες.Εγω νιωθω οτι αυτο που κανω μας ταιριαζει και δεν μπορω να ακολουθησω τις συμβουλες ατομων που δεν εχουν θηλασει γιατι απλα δεν μπορουν να με καταλαβουν

4-εχω παντα προχειρο το επιεχειρημα της παγκοσμιας οργανωσης υγειας οπως επισης και το γεγονος οτι στη Νορβηγια το 98% των γυναικων θηλαζουν τα παιδια τους και κανεις δεν τους κατακρινει.Μονο στην Ελλαδα το να ακολουθει κανεις τη φυση θεωρειτε αφυσικο!

 

Συγχαρητηρια γιαυτο που εχεις καταφερει!

Φιλικα

Βικυ

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έρικα να σου ζήσει η Μάγια -αν και καθυστερημένα... :wink::)

Αγλαϊα, ο μπέμπης γεννήθηκε 3340 και από το μαιευτήριο βγήκαμε 3080. Στις 35 μέρες ήταν 4450. Ενδιάμεσα δεν έχω ζυγίσεις γιατί δεν ήθελα να αγχώνομαι με τη ζυγαριά. Αφού βλέπαμε πως ο μπέμπης αναπτυσσόταν μια χαρά δεν τον ζυγίζαμε. Μετρήσεις έχω από τις 30/9, που αρχίσαμε και τα εμβόλια, δηλαδή από 3 μηνών που ήταν 6015, στις 21/10 (3 μηνών και 25 ημερών) ήταν 6345 και τελευταία 18/11 (4 μηνών και 20 ημερών) 6615.

Έχω όμως μετρήσεις του ύψους και της περιμέτρου κεφαλής αν θες.

 

Θα σε κουράσω λίγο με τα νούμερα αλλά τι να γίνει...

 

Λοιπόν, από τότε που βγήκε ο γιος σου από την κλινική θα έπρεπε να παίρνει 25 γραμμάρια τη μέρα για να θεωρηθεί ότι αναπτύσσεται καλά.

 

Μέχρι να γίνει 35 ημερών έπαιρνε 44,2 γραμμάρια τη μέρα!!! :shock: Λίγο ακόμη και θα μεγάλωνε σαν δύο παιδιά! Αυτό σημαίνει ότι έτρωγε 1300ml γάλα το 24ωρο!!! Με αυτό άνετα χορταίνουν δίδυμα (αυτό να το πεις στη μητέρα σου....). Αφού κατάφερες να παράγεις τόσο γάλα τις πρώτες 4 εβδομάδες, μπορείς να παράγεις τουλάχιστον την ίδια ποσότητα οποτεδήποτε το χρειαστεί το παιδί.

 

Συνέχισε ακάθεκτος βάζοντας 25,4 γρ τη μέρα μέχρι να γίνει 3 μηνών! Πάλι έβαζε περισσότερο από το μέσο όρο. Φυσικά δεν μπορούσε να συνεχίσει με τους προηγούμενους τρελλούς ρυθμούς γιατί θα γινόταν τέρας! Ήταν λογικό να φρενάρει αν και ο δικός σου παρέμεινε πάνω από το μέσο όρο.

 

Μετά τον φρενίρη ρυθμό το αναμενόμενο για ένα παιδί που θηλάζει θα ήταν να μη βάλει καθόλου βάρος για έναν τουλάχιστο μήνα και αυτό θα ήταν εντελώς φυσιολογικό και χωρίς καμία ένδειξη ανησυχίας. Όμως ο γιος σου συνέχιζε να βάζει βάρος. Συγκεκριμένα σε 21 μέρες έβαλε 33ο γραμμάρια ή 15,7 γρ/ημέρα. Μετά τον τρίτο μήνα τα μωρά βάζουν περίπου 400γρ το μήνα αν και είναι φυσιολογικό να παρουσιάσουν και παύση στην αύξηση του βάρους. Ο δικός σου εξακολουθεί να είναι πολύ πάνω από το μέσο όρο.

 

Τις τελευταίες μέρες έβαλε κατά μέσο όρο 9,6 γρ την ημέρα. Καταλαβαίνω ότι σου φαίνεται λίγο γιατί πριν έβαζε πάρα πολύ όμως δεν το μετράμε ποτέ έτσι. Το βάρος του Ιάσωνα εξακολουθεί να είναι πάνω από το αναμενόμενο και τα πάτε πάρα πολύ καλά. Ο γιατρός θα έπρεπε να ήταν ευχαριστημένος αν το βάρος του γιου σου ηταν 6000γρ ή και με κάπως λιγότερο (κατά 300 γρ περίπου) αν δεν έβαζε βάρος τις πρώτες ημέρες.

 

Θα το καταλάβεις και μόνη σου αν βάλεις τα βάρη στο σχεδιάγραμμα με την καμπύλη αύξησης βάρους που υπάρχει στο βιβλιάριο. Επιμένω σε αυτό πάρα πολύ για να καταλαβαίνεις τι γίνεται και να μην ακούς την κάθε ανοησία.

 

Αλήθεια η μητέρα σου πώς κατάλαβε ότι το βάρος του παιδιού δεν είναι ικανοποιητικό; Μεγάλωσε τα δικά της παιδιά καλύτερα; Μήπως θα ήταν καλό να ρίξεις μια ματιά στο δικό σου βιβλιάριο υγείας;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Αγάπη συγχαρητήρια που θηλάζεις τόσο καιρό!!! :)

 

Το πρόβλημα είναι πως τους τελευταίους δύο μήνες δεν έχει πάρει καλό βάρος. Τον προηγούμενο μήνα πήρε 330 γραμμάρια (ουσιαστικά μέσα σε 3 βδομάδες) και αυτόν τον μήνα -χτες τον ζυγίσαμε-270 γραμμάρια μέσα σε 4 βδομάδες. Είναι δηλαδή 6615 κιλά. Ανησυχώ μήπως δεν παίρνει βάρος επειδή δεν του φτάνει το γάλα μου; Αυτό και μόνο που το ξεστομίζω ντρέπομαι γιατί έχω διαβάσει πολλά άρθρα και έρευνες που λένε πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο και μέχρι τους 6 μήνες το μωρό μπορεί να τρέφεται αποκλειστικά από το μητρικό γάλα.

Μήπως δεν τον θηλάζω καλά; Μέχρι τώρα προσπαθούσα να ακολουθήσω την όρεξή του (που η αλήθεια είναι δεν είναι μεγάλη). Τρώει αρκετά συχνά -τώρα τελευταία μπορεί και ανά δύο ώρες και τρώει λίγο. Τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος κι εγώ δεν τον ξυπνάω. Μήπως θα'πρεπε να μην τον αφήνω να κοιμηθεί; Κι από την άλλη δεν μπορώ να πως πως τρέχει το γάλα μου ποτάμι, ο μπέμπης νομίζω τό'χει φέρει στα μέτρα του γιατί πριν που έτρεχε αυτός δεν το έπεινε γιατί πνιγόταν.

Έχω γεμίσει ενοχές, η μητέρα μου λέει ότι είμαι εγωίστρια και δεν θέλω να παραδεχτώ πως δεν έχω γάλα και πως εμποδίζω την ανάπτυξη του μωρού μου :cry:

Δεν ξέρω τι να κάνω. Από την άλλη δεν θέλω να σταματήσω να θηλάζω, ξέρω πως αυτό που του δίνω μπορεί να μην τον παχαίνει αλλά του δίνει άλλα πιο πολύτιμα στοιχεία για την αναπτυξή του.

Θα ήθελα τη γνώμη σας και προπαντώς της Αγλαϊας.

 

Κοπέλα μου μην ανησυχείς!Η Νάσια μου γεννήθηκε 3900 και τώρα που είναι 10 μηνών είναι μόνο 8300!Έβαζε κατά μέσο όρο 400 γραμ.τον μήνα.Είχε φτάσει σε σημείο μέσα σε ένα μήνα να πάρει μόνο 150 γραμμάρια και το περισσότερο 600.Σε αντίθεση με μένα που είχα γεννηθεί 4150 και 10 μηνών ήμουν σχεδόν 11!Κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του!Και να ξέρεις!Μετά τον ένατο θα παίρνει περίπου 200 γραμμάρια τον μήνα.

Μη στεναχωριέσαι για το βάρος.Και εγώ το έκανα μέχρι πριν λίγο καιρό,αλλά ο γιατρός μου είπε ότι δεν θέλουμε παχιά μωρά.Καλύτερα αδύνατο παρά παχύ!

Βέβαια η μικρή μου δεν βάζει βάρος επειδή είναι υπερκινητική.Όλη τη μέρα-κάθε μέρα κινείται από τον τέταρτο μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! :wink::) Δεν φαντάζεστε πόσο κουράγιο μου δίνετε! :D Όλο λέω πως θα πάψω να ανησυχώ κι όλο κάτι συνεχώς γίνεται και τρελαίνομαι!

Αγλαϊα δεν με κούρασες καθόλου με τα νούμερα! Ίσα-ίσα που με καθησύχασες! :D Όσο για τη μητέρα μου μάλλον έχει το κατοχικό σύνδρομο. Θέλει να βλέπει παχουλά παιδιά. Δυστυχώς μαλώνουμε γι'αυτό συνεχώς κι ενώ ξέρει πως ο μητρικός θηλασμός είναι καλύτερος, έχει κολήσει πως εγώ δεν έχω γάλα :x

Εγώ όταν ήμουν μωρό η μητέρα μου, μου έδινε και συμπλήρωμα από 2 μηνών, αλλά ήμουν γενικά πολύ αδύνατη και το γάλα που έπινα το έκανα πάντα εμετό.

Στέλλα κι εμένα ο δικός μου είναι υπερκινητικός! Ζήτημα είναι αν θα κοιμηθεί μέσα στην ημέρα 3 ώρες! :roll: Κι έιναι έτσι από 2 μηνών!

Ευχαριστώ και πάλι όλες σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μητέρα μου έχει το κατοχικό σύνδρομο. Θέλει να βλέπει παχουλά παιδιά. Δυστυχώς μαλώνουμε γι'αυτό συνεχώς κι ενώ ξέρει πως ο μητρικός θηλασμός είναι καλύτερος, έχει κολήσει πως εγώ δεν έχω γάλα :x

Το μωρό σου πήρε παραπανήσιο βάρος έτσι κι αλλιώς και αν το έπαιρνε αυτό από ξένο γάλα ο γιατρός θα σας έβαζε φρένο... Θα έπρεπε να πάρει λιγότερο βάρος με το ξένο... Άρα αυτό που λέει η μητέρα σου δεν ισχύει στη δική σου περίπτωση. Δηλαδη αν εσύ δεν το τάιζες το παιδί θα ήσουν υποχρεωμένη να περιορίσεις τη διατροφη του γιατί στο ξένο γάλα υπάρχει περιορισμός, στο μητρικό όχι.

 

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να βαζεις τα βάρη στο σχεδιάγραμμα για να τα παρακολουθείς. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ξέρεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να βαζεις τα βάρη στο σχεδιάγραμμα για να τα παρακολουθείς. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ξέρεις τι γίνεται.

 

Αυτό θα κάνω! :wink:

Κι αν πέσει κάτω από το μέσο όρο τί γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Βρε γλυκια γιατι ανησυχεις?

Ολα πανε παρα πολυ καλα με το βαρος του μικρου σου απ'οτι φαινεται απο τα νουμερα που εδωσες ακι στο επιβεβαιωσε και η Αγλαια.

Ο δικος μου που θηλασε μονο 38 μερες περιπου και τωρα πινει ξενο ειναι στο κατωτατο φυσιολογικο το βαρος του αλλα ειναι αρκετα ψηλοτερος απο το κανονικο. δεν εχει ουτε κοιλιτσα ουτε τιποτα (σχεδον κοιλιακους κοντευει να βγαλει! :lol::lol::P:wink: ).

 

Η παιδιατρος μου λεει οτι θα επρεπε να τρωει παραπανω αλλα εγω δεν θελω να τον πιεζω, της το ειπα και συμφωνησε. Ας τρωει οσο θελει κι οποτε θελει δεν προκειται να γινω υστερικη με το φαι για να μην αποκτησει και ταση παχυσαρκιας (μιας και το δικο μου μωρο εχει στατιστικα πολυ περισσοτερες πιθανοτητες για κατι τετοιο αφου πινει ξενο).

Ασε που αν τον παραμπουκωνω καμια φορα το βγαζει. Οι μπομπιρες ξερουν πολυ καλυτερα απο εμας ποτε χορταινουν!

Link to comment
Share on other sites

Έρικα να σου ζήσει η Μάγια -αν και καθυστερημένα...

 

Να' σαι καλά για τις ευχές σου κοριτσάκι!

 

Μην αγχώνεσαι βρε! Είδες που όλα πάνε καλά :D

Γιατί βάζεις το κακό με το νου σου? Μια χαρά τα πάτε με το γιο σου!!!!

 

Συνεχίστε ακάθεκτοι έτσι και να μην ακούτε κανέναν που θέλει να χαλάσει την ισορροπία σας, ακόμα και αν αυτός είναι η μανούλα σου. Είσαι και εσύ μανούλα τώρα και ξέρεις καλύτερα για το δικό σου παιδί!

 

Πολλά φιλιά! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδί πεινούσε θα το καταλάβαινες από την διάθεση του, τις κενώσεις κλπ. Θηλάζει δε θηλάζει το κάθε παιδί έχει τη δική του όρεξη και σ΄αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι.Μιας φίλης ο γιος είναι 9 μηνών και δεν είναι ούτε 8 κιλά. Αν τον δεις όταν πεινάει κάνει σαν τρελό, τρωει 5 κουταλιές και τέλος. Φυσικά η μαμά μαραζώνει αλλά ο μικρός είναι υγιέστατος και δυνατός, σχεδόν περπατάει!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε κορίτσια, αλλά έχω μια απορία:

Μόνο το δικό μου μωρό κλαίει όταν πεινάει :?: Και αν δεν έχει το γεύμα του στη στιγμή πλαντάζει στο κλάμα :?:

Είναι λάθος να νομίζει κανείς ότι το μωρό δεν πεινάει, όταν είναι ήσυχο και γελαστό :?: Πρέπει δηλαδή να ζυγίζω τα κακά :?::P:P

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα η Μάγια ποτέ δεν έκλαιγε όταν πεινουσε, απλά έβαζε χέρια στο στόμα επίμονα, άνοιγε το στόμα της διάπλατα, εστρεφε το κεφάλη της στο πλάι και άνοιγε το στόμα της να βρει θηλή οπουδήποτε (νομίζω το λεγόμενο rooting) , 2 φορές συνολικά που φτάσαμε στην κατάσταση κλάμα, ήταν άθλος να την βάλω να θηλάσει από τον εκνευρισμό της!

 

Επίσης δεν ήταν δείκτης ούτε οι κενώσεις της γιατί από τον 4ο μήνα και μέχρι να αρχίσουμε και το φαγητό, έκανε κακά μία φορά τη βδομάδα (πράγμα φυσιολογικό για μωρά που θηλάζουν)

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη, πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί! Προσωπικά δε βρίσκω κανένα μειονέκτημα στο να θηλάζεις ακόμα τον μικρό σου... που εκτός των άλλων θα έχει φτιάξει ένα super ανοσοποιητικό σύστημα. Πραγματικά σε θαυμάζω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω! :wink:

Κι αν πέσει κάτω από το μέσο όρο τί γίνεται;

 

για να πέσει κάτω από το μέσο όρο το δικό σου παιδί είναι πάρα πολύ δύσκολο γιατί πάντα βγάζουμε συνολικό μέσο όρο και ο δικός σου είναι πολύ πάνω.

 

Δεν κοιτάμε ποτέ το βάρος που έβαλε τελευταία αλλά το συνολικό από την αρχή που άρχισε να βάζει βάρος. Κοιτάμε το συνολικό μέσο όρο.

Δηλαδή αν τον πρώτο μήνα έβαλε 1300 γραμμάρια και το δεύτερο μήνα 500 γραμμάρια τότε ο μέσος όρος είναι 900 γρ το μήνα και είναι πολύ ικανοποιητικό παρόλο που το 500 από μόνο του δεν είναι ικανοποιητικό βάρος για το δεύτερο μήνα της ζωής του παιδιού. Αλλά δεν το βλέπουμε ποτέ μόνο του. Τα δεδομένα που έχουμε είναι για ολόκληρα τρίμηνα, εξάμηνα...

 

 

 

Το βάρος δεν είναι ποτέ η μοναδική παράμετρος που λαμβάνουμε υπόψη για την ανάπτυξη ενός παιδιού, το συνδιάζουμε πάντα με την ανάπτυξη σε ύψος, τη διάθεσή του...

 

Αν η ερώτηση είναι γενική και δεν αφορά το δικό σου παιδί, τότε αν το παιδί αναπτύσσεται σταθερά κάτω από το μέσο όρο, το παρακολουθεί ο παιδίατρος και αν αποκλειστεί κάτι παθολογικό και τα γεύματά του είναι κανονικά σε συχνότητα και διάρκεια (δεν επιδέχονται αύξηση παρά την προσπάθεια της μητέρας), τότε το παίρνουμε απόφαση ότι αυτό το παιδί είναι σχετικά μικρόσωμο ή λεπτό. Πάντα λαμβάνουμε υπόψη και το σωματότυπο των γονέων.

 

Οι καμπύλες που βλέπουμε στα βιβλιάρια είναι πολύ ομαλές γιατί έχουν βγει από τα βάρη εκατοντάδων ή και χιλιάδων παιδιών, όμως κάθε παιδί δεν έχει τόσο ομαλή καμπύλη. Συνήθως τα παιδιά κάνουν άλματα ανάπτυξης, με ενδιάμεσα διαστήματα βραδείας ή μηδενικής ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...