Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδική σεξουαλικότητα


Recommended Posts

Θα ήθελα να σας περιγράψω μια κατάσταση και να μου πείτε με ποιον τροπο θα το χειριζοσασταν.

Η ιστορία μας λοιπόν είναι η εξής:

Εχθές κ για πρώτη φορά αφήσαμε την μικρή για κάποιες ώρες σε πολυ φιλικό σπίτι γιατι η γιαγιά η οποία την κρατάει είχε μια πολυ σοβαρή δουλειά κ εμείς δουλεύαμε. Ολα καλα λοιπόν, πέρασαν οι ώρες, πήγαμε την πήραμε, ήταν χαρούμενη όπως πάντα γιατι τα συγκεκριμένα παιδάκια είναι απο μωρά φιλαράκια, μας είπε οτι πέρασε τέλεια, κ σαν να μην είχε συμβεί τίποτα!

Σήμερα λοιπόν γυρίζω απο την δουλειά κ πάω στην μαμά μου να πάρω την μικρή. Η γιαγιά λοιπόν με πιάνει με τροπο σε έξαλλη κατάσταση κ μου λέει: η μικρή απο την ώρα που γύρισε απο το σχολείο ΄χαιδευεταί΄ κρυφά, πονηρά, κάτω απο τα σκεπασματα.

Την ρώτησε λοιπόν, μήπως θέλει να συζητήσουν κάτι γιατι τα λένε μια χαρά μεταξύ τους. Και η απάντηση της μικρής ήταν η εξής: εχθές στο σπίτι του Β. Όταν δεν μας έβλεπε κανείς κ παίζαμε στο δωμάτιο, κατεβάσαμε τα εσώρουχα μας πιαναμε ο ένας τα γεννητικα όργανα του αλλού και τα χαϊδεύαμε. Και μετά δίναμε φιλάκια κ στον ποπο:shock::shock:αλλα μην το πεις στην μαμά μου:shock:

Για πείτε λοιπόν, είναι κάτι φυσιολογικό? το περνάμε έτσι? το συζητάω με την άλλη μαμά η οποία δεν το κατάλαβε? η το κατάλαβε κ σκέφτηκε έλα μωρε, μικρά είναι....

Να πω επίσης οτι ο κανόνας του έσωρουχου είναι γνωστός στο σπίτι μας απο τότε που άρχισε να καταλαβαίνει! Τίποτα! Λες κ δεν έχουμε πει τίποτα!

Είναι απλά παιδική περιέργεια η να το κοιτάξω?? να πω οτι και τα 2 είναι 5 ετών.

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περιέργεια είναι σίγουρα! Επίσης εφόσον δεν ένιωσε άσχημα ή παραβίαση του σώματός της δε θεωρώ σα μητέρα οτι είναι τόσο σοβαρό.Απο την άλλη όμως σίγουρα πρέπει να το συζητήσετε γιατί καλό θα ήταν να μην αγγίζονται εκεί πέρα κατα τη γνώμη μου... Σκέψου οτι μπορεί να ξαναγίνει και με άλλο παιδάκι. Θέλω να πώ οτι είναι αναμενόμενο να έχει περιέργεια να δει πως είναι ή γιατί ο φίλος της κατουράει όρθιος αλλά το άγγιγμα θα με προβλημάτιζε κι εμένα. Εσάς στο σπίτι σας έχει δεί ας πούμε στο μπάνιο? Επίσης ένα άλλο θέμα είναι οτι δεν ήθελε να σου το πεί οπότε θα πρέπει να κερδίσεις ξανά την εμπιστοσύνη της.

 

Ξέρω οτι δε σε βοηθάω και πολύ, ας πούνε και πιο έμπειρες μανούλες!

Link to comment
Share on other sites

Συζητάμε συνέχεια, μιλάμε συνέχεια, δεν ξέρω μήπως την εχει κουράσει αυτό.... Στο σπίτι είμαστε χαλαροί, εγώ ειδικά γιατι ο μπαμπάς ντρέπεται λίγο... Επίσης επειδή οι περιςςοτεροι φίλοι της είναι αγόρια εχει τύχει πολλές φορές όταν πανε τουαλέτα το ενα με το άλλο να μπαίνουν μέσα κ να κοιτάνε με περιέργεια. Το "προβλημά" είναι το άγγιγμα κ πως θα καταλάβει οτι δεν το κάνουμε χωρίς να βάλει στο μυαλό της οτι είναι κακό! Μπέρδεμα! Τελειώνει μια φάση ξεκινάει μια καινουρια!

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

Συζητάμε συνέχεια, μιλάμε συνέχεια, δεν ξέρω μήπως την εχει κουράσει αυτό.... Στο σπίτι είμαστε χαλαροί, εγώ ειδικά γιατι ο μπαμπάς ντρέπεται λίγο... Επίσης επειδή οι περιςςοτεροι φίλοι της είναι αγόρια εχει τύχει πολλές φορές όταν πανε τουαλέτα το ενα με το άλλο να μπαίνουν μέσα κ να κοιτάνε με περιέργεια. Το "προβλημά" είναι το άγγιγμα κ πως θα καταλάβει οτι δεν το κάνουμε χωρίς να βάλει στο μυαλό της οτι είναι κακό! Μπέρδεμα! Τελειώνει μια φάση ξεκινάει μια καινουρια!

 

νομιζω οτι εμενα θα με αγχωναι το αγγιγμα,ναι περιεργεια υπαρχει ,αλλα .......αλλο κοιταω και αλλο επιτρεπω σε καποιον να μου αγγιξει τα γεννητικα οργανα ,το οτι μαλιστα αντιληφθηκε οτι αυτη η πραξη ηταν κακια (μη το πεις στη μαμα) κατι σημαινει. νομιζω οτι πρεπει να της εξηγησεις οτι δεν επιτρεπεται να μας αγγιζουν εκει γιατι αυτη τη στιγμη το ειδε σαν κατι καλο,και μπορει αυριο να παει σε καποιο αλλο παιδακι και να πει εγω με το β εκανα αυτο θες νατο κανουμε και μαζι; υπαρχουν μερικα πραγματα που τα κανουμε οταν μεγαλωσουμε και οριμασει το σωμα μας ,και στα πλασια της αγαπης και του ερωτα οπως εγω με το μπαμπα ......καπως ετσι θα μπορουσες να ξεκινησεις.

Επισης πρεπει να κερδισεις τη εμπιστοσυνη ,να μη φοβαται οτι θα τη μαλωσεις,να ξερει παντα οτι η μαμα θα κανει τα παντα για το καλο της.

Δεν θελω να σε αγχωσω αλλα οι αντιστασεις της ειναι χαλαρες και αποδεχεται παιχνιδια που μπορει να τη βλαψουν,προσεχε.

Αλληθεια η αλλη η μαμα που υποτιθε ται τα προσεχε που ηταν;αφησε δυο πενταχονα τοση ωρα μονα ωστε να βγαλουν τα ρουχα και να χαιδευτουν;τελικα οντως τα περισσοτερα συμβαινουν με φιλους και συγγενεις.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εμενα θα με αγχωναι το αγγιγμα,ναι περιεργεια υπαρχει ,αλλα .......αλλο κοιταω και αλλο επιτρεπω σε καποιον να μου αγγιξει τα γεννητικα οργανα ,το οτι μαλιστα αντιληφθηκε οτι αυτη η πραξη ηταν κακια (μη το πεις στη μαμα) κατι σημαινει. νομιζω οτι πρεπει να της εξηγησεις οτι δεν επιτρεπεται να μας αγγιζουν εκει γιατι αυτη τη στιγμη το ειδε σαν κατι καλο,και μπορει αυριο να παει σε καποιο αλλο παιδακι και να πει εγω με το β εκανα αυτο θες νατο κανουμε και μαζι; υπαρχουν μερικα πραγματα που τα κανουμε οταν μεγαλωσουμε και οριμασει το σωμα μας ,και στα πλασια της αγαπης και του ερωτα οπως εγω με το μπαμπα ......καπως ετσι θα μπορουσες να ξεκινησεις.

Επισης πρεπει να κερδισεις τη εμπιστοσυνη ,να μη φοβαται οτι θα τη μαλωσεις,να ξερει παντα οτι η μαμα θα κανει τα παντα για το καλο της.

Δεν θελω να σε αγχωσω αλλα οι αντιστασεις της ειναι χαλαρες και αποδεχεται παιχνιδια που μπορει να τη βλαψουν,προσεχε.

Αλληθεια η αλλη η μαμα που υποτιθε ται τα προσεχε που ηταν;αφησε δυο πενταχονα τοση ωρα μονα ωστε να βγαλουν τα ρουχα και να χαιδευτουν;τελικα οντως τα περισσοτερα συμβαινουν με φιλους και συγγενεις.

 

και εγω αναρωτιεμαι τελικα, η αλλη μαμα που ηταν τοση ωρα??γιατι για να ξεντυθουν και να περιεργαζονται το ενα τα γεννητικα οργανα του αλλου,να δινουν φιλακια! και παει λεγοντας, απαιτειτε και καποιο χρονικο διαστημα...

περιεργεια υπαρχει, αλλα νομιζω οτι περιοριζεται στο αυτοεξερευνηση σε τοσο μικρες ηλικιες και οχι στο να παιζει το ενα παιδακι με τα γεννητικα οργανα του αλλου...για 5χρονα, μου φανηκε πολυ ειναι η αληθεια!! στην θεση σου, θα το ελεγα στην αλλη μαμα,οχι σαν παρατηρηση-αλοιμονο-αλλα σαν ενημερωση ωστε να προστατεψει και εκεινη το δικο της παιδακι...πολυ φοβαμαι οτι αν τα μικρα θεωρουν φυσιολογικο να ψαχνουν το ενα τα γεννητικα οργανα του αλλου,θα το κανουν και με αλλα παιδακια...μην την πονηρεψεις παντως, σε οτι αφορα το ερωτικο κομματι, αλλα βαλε ορια στο οτι δεν επιτρεπεται να κατεβαζουμε το βρακακι μας για κανενα λογο μπροστα σε αλλους...ή καπως ετσι το θετεις...

ασχετο, εχει εικονες το παιδακι σου απο εσενα και τον αντρα σου γυμνους?? ωστε να εχει μια εικονα της διαφορετικοτητας των φυλων??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα! το συζητησα με την αλλη μαμα η οποια πριν ακομα προλαβω να ξεκινησω την συζητηση μου ειπε οτι ξερει τι θελω να πω γιατι τους ειδε κ τους ειπε οτι αυτο που κανουν δεν ειναι σωστο κ τα γνωστα για τα σημεια του εσωρουχου αλλα δεν μου το ειπε λεει για να μην με φρικαρει...μαλλον γιάυτο η κορη μου δεν ηθελε να το μαθω γιατι καταλαβε εκεινη την ωρα οτι αυτο που εκαναν δεν επρεπε να το κανουν... δεν ξερω... τι ειναι σωστο, τι ειναι λαθος... δυσκολα τα πραγματα!

εχθες ειχαμε μια συζητηση οπως καθε βραδυ με την μικρη οπου της ελεγα παλι τα γνωστα, οτι δεν μας αγγιζει κανεις, δεν κανουμε κατι που δεν θελουμε μονο κ μονο επειδη μας το ειπε καποιος φιλος κ η απαντηση ηταν οτι "εμενα μου αρεσε ομως αυτο το παιχνιδι που επαιζα με τον Β.":shock:

αντε τωρα βρες εσυ κατι αλλο να πεις!!:?

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν περιπου 2 χρόνια, ο ανηψιος μου 5 χρονών τότε μου είπε: στο μπάνιο του σχολείου η φίλη μου η Μαρία κατέβασε το βρακάκι της κ μου πε να την φιλήσω στον ποπό. Εγώ απλά κόντεψα να λιποθυμήσω....αλλά φυσικά το παιξα cool κ επί 1 ώρα του μίλαγα για το σώμα, την ιδιωτικότητα κτλ. Εμένα ο γιος μου είναι 3.5 κ η κόρη μου 2 κ σε κάθε ευκαιρία τους μιλάω για το πιπί, για την τουαλέτα. Ότι δεν μας αγγίζει κανείς . Αλλά ειλικρινά με αγχώνει όλο αυτό με το σωματάκι τους.

Η μητέρα που δεν στο ανέφερε είναι απαράδεκτη για μενα.

Εχει υποχρεωση να σε ενημερώσει. Πάντως κ κάτι τελευταίο που πιστεύω εγώ: ενα παιδί για να το κάνει οοοολο αυτό κάπου το χει δει. Μιμούνται τα πάντα!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσει ετσι οπως σου το εθεσε η αλλη μαμα...τι θα πει να φρικαρεις??για το παιδι σου προκειτε και οχι για το τι εγινε την δεδομενη στιγμη, αλλα για να ξερεις να την προφυλαξεις απο την οποια επομενη στιγμη... δηλαδη τοσο φυσιολογικο ειναι για την μαμα φιλη σου, τα πενταχρονα να αλληλοπιανονται με αυτον τον τροπο??συγνωμη κιολας...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδάκια σε αυτή την ηλικία είναι πολύ φυσιολογικό να ψάχνουν το σώμα τους και να παίζουν τέτοιου είδους "παιχνίδια" μεταξύ τους. Και καμία σχέση δεν έχουν αυτά τα "παιχνίδια" με το να αγγίζουν το παιδί στα γεννητικά του όργανα χωρίς να το θέλει. Η κόρη σου σε αυτή την περίπτωση έκανε κάτι που της άρεσε, δεν την ανάγκασε κανείς γιαυτό και ίσως δεν καταλαβαίνει όταν της μιλάς για τον κανόνα του εσώρουχου.

 

Δεν νομίζω πως θα πρέπει να σε ανησυχήσει περισσότερο το γεγονός και κυρίως, μην κάνεις την κόρη σου να πιστέψει πως έκανε κάτι κακό. Απλά θα μπορούσατε να συννενοηθήτε με την μαμά του μικρού να μην τα αφήνει μόνα τους για λίγο διάστημα για να μην επαναληφθεί - μόνο και μόνο για να μην γίνει συνήθεια. Κατά τα άλλα δεν βρίσκω τίποτα μη φυσιολογικό για την ηλικία τους, για τα παιδικά τους μάτια είναι άλλο ένα παιχνίδι εξερεύνησης του σώματός τους.

Link to comment
Share on other sites

Αμάν!!! Εγώ πάντως αν ήταν ο γιος μου (6 χρονών) και χαιδευόταν με μία φίλη του, θα έμενα στήλη άλατος. Του έχω εξηγήσει τον κανόνα του εσωρούχου, όπως επίσης ότι είμαστε διαφορετικοί, άντρες γυναίκες, ξέρει κιόλας, με έχει δει γυμνή. Αλλά το να χαιδεύονται τα 5χρονα, δεν μου φαίνεται φυσικολογικό. Και δεν εννοώ αφύσικο, οκ, έχουν περιέργεια, αλλά άλλο το κοιτάω και άλλο το χαιδεύω και αφήνω να με χαιδέψουν!! Εγω μια φρίκη θα την έτρωγα. Θα μίλαγα οπωσδήποτε στο παιδί, χωρίς υπερβολές και μαλώματα, αλλα θα της εξηγούσα πως αυτό είναι λάθος. Και θα φρόντιζα να μην μένουν μόνα τους, επίσης!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδάκια σε αυτή την ηλικία είναι πολύ φυσιολογικό να ψάχνουν το σώμα τους και να παίζουν τέτοιου είδους "παιχνίδια" μεταξύ τους. Και καμία σχέση δεν έχουν αυτά τα "παιχνίδια" με το να αγγίζουν το παιδί στα γεννητικά του όργανα χωρίς να το θέλει. Η κόρη σου σε αυτή την περίπτωση έκανε κάτι που της άρεσε, δεν την ανάγκασε κανείς γιαυτό και ίσως δεν καταλαβαίνει όταν της μιλάς για τον κανόνα του εσώρουχου.

 

Δεν νομίζω πως θα πρέπει να σε ανησυχήσει περισσότερο το γεγονός και κυρίως, μην κάνεις την κόρη σου να πιστέψει πως έκανε κάτι κακό. Απλά θα μπορούσατε να συννενοηθήτε με την μαμά του μικρού να μην τα αφήνει μόνα τους για λίγο διάστημα για να μην επαναληφθεί - μόνο και μόνο για να μην γίνει συνήθεια. Κατά τα άλλα δεν βρίσκω τίποτα μη φυσιολογικό για την ηλικία τους, για τα παιδικά τους μάτια είναι άλλο ένα παιχνίδι εξερεύνησης του σώματός τους.

 

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

απο την αρχη σκεφτομαι να το χειριστω οπως λεει η tzoutzouka, απλα ηθελα να ακουσω κ καποιες αλλες γνωμες γιατι βοηθανε παντα. ετσι κ αλλιως ετυχε μια φορα να μεινει σε καποιο σπιτι λογω αναγκης, δεν ειναι κατι που συμβαινει χωρις καποιον απο εμας. και με την αλλη μαμα η οποια ειναι κ πολυ φιλη συννενοηθηκαμε να τα εχουμε λιγο 'υπο επιτηρηση".

 

να ειστε ολες καλα!:lol:

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο αντίστοιχο θέμα με τα παιδιά μου, κάνω λίγο "αντιπερισπασμό" με την καθαριότητα. Δηλαδή πως τα σημεία αυτά είναι προσωπικά επομένως οφείλουμε να φροντίζουμε το σώμα μας και να το κρατάμε καθαρό -και τα χέρια μας ΔΕΝ είναι καθαρά ;) σε γενικές γραμμές (εκτός αν κάνουμε μπάνιο κτλ.)

Έτσι δημιουργείται ένας εύσχημος τρόπος να πεις να μην αφήνεις άλλους να αγγίζουν γιατί... οφείλεις να φροντίζεις το σώμα και να το κρατάς καθαρό ;).

 

Τώρα, επί του πρακτικού. Σε κάποια αντίστοιχη ηλικία τα έπιασε η περιέργεια... και όταν τα είχα αφήσει στη μπανιέρα να παίξουν και να πλατσουρίσουν (ηλικίες 4-7) -ήταν και καλοκαίρι- αντιλήφθηκα κάτι αντίστοιχο. Να παίζουν δηλαδή, αναγνωρίζοντας τις αντιδράσεις που αφορούν κυρίως το άλλο φύλο κτλ (επιπλέει στο νερό; γιατί κινείται έτσι; γαργαλιέται; κτλ ) Δηλαδή τα κορίτσια χάζευαν το αγόρι και το αγόρι περιεργαζόταν τα κορίτσια.

Ναι έφαγα τη φρίκη μου κι εγώ... αλλά είπαμε cool εξωτερικά (και το εγκεφαλικό το άφησα για αργότερα).

 

Στο μεταξύ τους θύμισα τα περί προσωπικού χώρου και καθαριότητας με μια ατάκα (όχι κήρυγμα), τα παρότρυνα να τελειώνουν με το μπάνιο τους μιας και το νερό ... κρύωνε... :lol:

οπότε... άλλαξε η θεματολογία.

 

Έκτοτε δεν αντιλήφθηκα άλλο σχετικό περιστατικό. Μάλλον τότε έλυσαν όλες τις τρέχουσες απορίες τους και η περιέργεια καταλάγιασε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...