Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάρος βρέφους τον πρώτο μήνα.


DepiXaris

Recommended Posts

Πριν ξεκινησω να γραφω διαβασα πολλα απο τα post που κανανε οι μανουλες, αλλα δεν βρηκα κατι παρομοιο με τη δικη μας περιπτωση (κατι που με αγχωσε ακομα περισσοτερο) και ετσι αποφασισα να δημιουργησω.

 

Γεννησαμε στις 30/09/2014(πριν απο 29 ημερες) και το κοριτσακι βγηκε 3600gr.

 

Δυστηχως δεν μετρησαμε ποσο βγηκε απο το νοσοκομειο, αλλα ειναι δεδομενο οτι ειχε χασει κιλα, αφου την πρωτη εβδομαδα που την ζυγισα εδειχνε 3300gr και ειχα τρομαξει.

 

Σημερα μετα απο 29 ημερες το μωρο ειναι στα 3750gr!!! και ενω τρωει συνεχεια, δε νομιζω να ειναι το σωστο βαρος. Η παιδιατρος ηρθε στο σπιτι και μπακαλιστικα την βγαλαμε 4κιλα με αποβαρο στη ζυγαρια των ενηλικων, αλλα δεν της εχω εμπιστοσυνη(της ζυγαριας).

 

Εγω τη ζυγιζω στην ακριβειας για μεχρι 5 κιλα, αλλα η παιδιατρος μου λεει οτι δεν μπορεις να τη ζυγισεις σωστα γιατι κουνιεται.

 

Θηλαζουμε αποκλειστικα, δεν εχουμε σταθερο ωραριο αλλα ειμαστε με το στηθος απ'εξω σχεδον ολη μερα. Η μικρη κοιμαται συνηθως 1 με 1,5 ωρα, αλλα μας εχει κανει και κατι 3ωρες εκπληξεις και μια 5ωρη, στις 29 μερες υπολογιστε τις 6-7 ημερες απο αυτες και μιλαμε παντα για βραδινες ωρες.

 

Την ημερα η Δεσποινουλα μας κοιμαται ελαχιστα και αυτο ειναι 5-10 λεπτα και μετα θα ξυπνησει και θα γκρινιαζει για γαλα. Υπαρχουν βεβαια και οι μισαωροι η μιας ωρας υπνοι, αλλα τους ψαχνουμε για να κανουμε καμια δουλεια(μπορει να ειμαι και λιγο υπερβολικος, αλλα υπαρχουν μερες που οντως τους ψαχνουμε).

 

Αυριο θα παμε στη παιδιατρο να μας ξαναπαρει αιμα απο τη φτερνα γιατι οι επιστημονες του νοσοκομειου τα κανανε μανταρα συμφωνα με το Ινστιτουτο Υγειας του Παιδιου, οποτε θα την ζυγισουμε στην ζυγαρια της παιδιατρου για να δουμε ποσο ειναι 100%

 

Πειτε μου ρε κοριτσια. Να σκασω η οχι απο το αγχος μου? Και μη μου πειτε να περιμενω μεχρι αυριο.

 

Με τα μεχρι τωρα δεδομενα, ΝΑ ΣΚΑΩ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ουαου ,sorry αλλα απο ποιο νοσοκομειο βγαινεις και δε ζυγιζουν το βρεφος;;

Και δευτερον , τι παιδιατρος ειναι αυτη που δεν εχει μαζι της ζυγαρια και ζυγιζει τα νεογνα σε ζυγαρια ενηλικων;;Επισης , ποια παιδιατρος δεν μπορει να ζυγισει με ακριβεια το νεογνο γιατι "κουνιεται";;;

Ανθρωπε μου με ολο το θαρρος με κουφανες πρωι πρωι!Συνεχιζετε να εμπιστευεστε αυτη τη γιατρο;

Μην αφηνετε το παιδι να κοιμαται πανω απο 4ωρες , ουτε το βραδυ μεχρι τουλαχιστον τον τριτο μηνα.

Απο πανες πως τα πατε;ποσες βρεχετε;

 

Υ.γ. Μολις ειδα οτι εγραφες 29 μερες.δεν το ειχα δει!

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε το βιβλιαριο του παιδιου. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην γραφει βαρος εξοδου. Αλλα ακομη και αν μια στις χιλιες δεν... όταν ηρθε η παιδίατρος με το που βγηκατε από το μαιευτηριο δεν το ζυγισε το μωρο? Δεν σου εγραψε στο βιβλιαριο το βαρος?

Link to comment
Share on other sites

Ουαου ,sorry αλλα απο ποιο νοσοκομειο βγαινεις και δε ζυγιζουν το βρεφος;;

Γενικο Νοσοκομειο Ξανθης

 

Και δευτερον , τι παιδιατρος ειναι αυτη που δεν εχει μαζι της ζυγαρια και ζυγιζει τα νεογνα σε ζυγαρια ενηλικων;;

Με ειχε ενημερωσει απο την αρχη οτι δεν εχει ζυγαρια για να φερει και οτι θα ηταν ηταν καλυτερα να την παμε στο ιατρειο να την εξετασει κανονικα, αλλα επιλεξαμε σπιτι.

 

Να τονισω σ'αυτο το σημειο οτι την εξετεση την καναμε πριν απο 2 μερες στις 25 του μηνα, γιατι το μωρο δεν ειχε κατι ετσι ωστε να μπουμε στη διαδικασια. Την πρωτη εβδομαδα βεβαια πρεπει να κολλησαμε απο τη μαμα γιατι ειχαμε μυξουλες και ελαχιστο βηχα, αλλα η παιδιατρος μας ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και οτι θα περασει σε λιγες μερες οπως και εγινε(Δεν ξερω εαν αυτο το 5ημερο επηρεασε το βαρος).

 

Επισης , ποια παιδιατρος δεν μπορει να ζυγισει με ακριβεια το νεογνο γιατι "κουνιεται";;;

Εγω προσπαθησα να την ζυγισω αλλα επειδη ακριβως κουνιεται δεν μπορω να δω με ακριβεια. Βεβαια παιζει μονο +- 100gr οποτε την εμπιστευομαι περισσοτερο απο τη ηλεκτρονικη ενηλικων που εχω, η οποια ανεβαινεις και σε δειχνει 90kg και μετα ξανα ανεβαινεις και σε δειχνει 91,2kg

 

Ανθρωπε μου με ολο το θαρρος με κουφανες πρωι πρωι!Συνεχιζετε να εμπιστευεστε αυτη τη γιατρο;

Συμφωνα με τους περισσοτερους ειναι απο τις καλυτερες στην πολη και δεν εχω ακουσει κανενα παραπονο μεχρι τωρα. Ολα θα φανουν στην πρωτη επισκεψη στο ιατρειο πιστευω.

 

Μην αφηνετε το παιδι να κοιμαται πανω απο 4ωρες , ουτε το βραδυ μεχρι τουλαχιστον τον τριτο μηνα.

Γι'αυτο εχω διαβασει και ακουσει τα παντα. Τα περισσοτερα που διαβασα λενε για τις πρωτες 2 εβδομαδες ή αντε μηνα! 3 μηνες εισαι σιγουρη? Ακομα και η παιδιατρος μας ειπε απο τωρα και στο εξης οσο κοιμαται την αφηνετε. Ασε που δεν εχουμε θεμα μ'αυτο. Η μικρη ξυπναει συνεχεια. 5ωρο και 4ωρο εκανε απο μια φορα. 3ωρα ειχαμε καμια 10αρια στις 29 μερες συνολο.

 

Απο πανες πως τα πατε;ποσες βρεχετε;
Συνεχεια! Καθε 1,5 με 2 ωρες αλλαζουμε πανα. Κακα κανουμε πλεον 1-2 φορες τη μερα, αλλα μιλαμε για ποσοτητα οχι αστεια.

 

Υ.γ. Μολις ειδα οτι εγραφες 29 μερες.δεν το ειχα δει!
Τι σημαινει αυτο? Καλυτερα? Χειροτερα? Πωωω! Θα πεθανω πανω στο πληκτρολογιο...
Link to comment
Share on other sites

κοιταξε το βιβλιαριο του παιδιου. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην γραφει βαρος εξοδου. Αλλα ακομη και αν μια στις χιλιες δεν... όταν ηρθε η παιδίατρος με το που βγηκατε από το μαιευτηριο δεν το ζυγισε το μωρο? Δεν σου εγραψε στο βιβλιαριο το βαρος?

 

Φιλη μου δεν ζυγισαν και δεν εγραψαν τιποτα οι επιφανεις επιστημονες και δυστηχως δεν ξεραμε κι εμεις ποσο σημαντικο ειναι οταν φευγαμε για να το ζητησουμε.

 

Η παιδιατρος ηρθε την 26η μερα στο σπιτι μας οποτε...

 

Ουφ!

 

Ειναι καλα το παιδι μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αααα Χαρη μου συνονοματε ακου να σου πω..εγινες μπαμπας!Ψυχραιμια και δυναμη!Δε θα πεθανεις , γιατι μετα τί θα γινει το μωρακι;;

Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας αγαπητε μου.Τα μωρα που βρεχουν τοσες πανες ,ειναι αποδεδειγμενο οτι τρωνε καλα.Τζαμπα ανησυχεις και θα παθεις και τιποτα!

Να ξερεις οτι μια ιωσουλα , για να την παλεψει ο οργανισμος ενος νεογνου , απαιτει παρα πολλες θερμιδες ,αρα απωλεια βαρους!

Εμενα η μικρη γεννηθηκε 3.700 σχεδον.Επαιρνε με αποκλειστικα μητρικο πανω απο 1 κιλο το μηνα.Κι ομως , η παιδιατρος μου ελεγε να την ξυπναω.Μια-δυο φορες την ξυπνησα , γιατι κι εκεινη ξυπναγε μονη της.

Το Υ.Γ. στο εγραψα γιατι ειχα μπερδευτει με τις μερες και σου εγραφα καποια αλλα πραγματα , τα οποια μετα εσβησα.Μην αγχωνεσαι , το μεταδιδεις στο μωρακι.

Εχετε ενα υγιεστατο παιδακι , χαρειτε το και απολαυστε αυτες τις στιγμες ,γιατι περνανε γρηγορα.....

Υ.Γ. Για την παιδιατρο ,αν θελετε ψαξτε το λιγο ακομα.Γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω ρε συ συνονοματη... Ακομα και δυο σειρες λιγο με ηρεμουν. Ειδικα επειδη ειναι και απλη λογικη αυτο που λες και στεκει στο 100%. Αλλα εαν εχεις αγχος ειδες τι γινεται? Το σπουργιτι γερακι... Κατσε να παμε αυριο στην παιδιατρο και θα δω τι θακανω. Θα σας κραταω ενημερες. Ευχαριστω για το ενδιαφερον...:D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν , να σας ζήσει το μωράκι !!!!!!

 

Συγνώμη , αλλά έχετε κι εσείς ευθύνη ......βγαίνει το μωρό από το νοσοκομείο , χωρίς να έχουν ελέγξει βάρος όπως μας λες , αν και μου κάνει εντύπωση , γιατί αναγράφεται πεντακάθαρα στο βιβλιάριο ολόκληρη σελίδα , ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ, και έχει ένα σωρό πληροφορίες. Πρώτο λάθος !!

Στην συνέχεια , περνάνε 26 ημέρες για να δει παιδίατρος το μωρό ....γιατί ? Κι αφού έρχεται ...δέχεστε γιατρό χωρίς ζυγαριά......!!!!!Που είναι πολύ πολύ βασικό !!!! Υπάρχουν ζευγάρια που για τον χ,ψ λόγο θέλουν τον γιατρό στο σπίτι για πολλούς μήνες.Αυτά τα μωρά δεν θα ζυγίζονται ? Και είναι η καλύτερη της πόλης ? Καλύτερη σε τι ? Που προτιμά να πάει νεογέννητο στο ιατρείο της που μπορεί να έχει κόσμο , αναμονή και φυσικά άρρωστα παιδάκια.

Ο δικός μας παιδίατρος τον έβλεπε τους 2 πρώτους μήνες ανα 2 εβδομάδες και όταν πηγαίναμε στο ιατρείο μας έβαζε πρώτο ραντεβού ,για να μην έρθει το παιδί σε επαφή με άρρωστα παιδάκια , τόσο νωρίς. Οσο για τα ξυπνάμε οπωσδήποτε ανα 4ωρο , δεν μου είπε ποτέ κατι τέτοιο.Και ο γιος μου είχε γεννηθεί 3490 και βγήκε από το μαιευτήριο 3470. Από 2,5 μηνών κοιμόταν όλη νύχτα και δεν τον ξύπνησα ποτέ. Αυτό με το ξύπνημα έχω ακούσει ότι ισχύει για τα ελλιποβαρή μωράκια.

 

Κατά την γνώμη μου , αλλάξτε παιδίατρο άμεσα !!!!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν , να σας ζήσει το μωράκι !!!!!!

Σ'ευχαριστουμε και αντευχομαστε στο δικο σου:D

 

Συγνώμη , αλλά έχετε κι εσείς ευθύνη ......βγαίνει το μωρό από το νοσοκομείο , χωρίς να έχουν ελέγξει βάρος όπως μας λες , αν και μου κάνει εντύπωση , γιατί αναγράφεται πεντακάθαρα στο βιβλιάριο ολόκληρη σελίδα , ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ, και έχει ένα σωρό πληροφορίες. Πρώτο λάθος !!

Οταν κανεις κατι για πρωτη φορα πιστευω ειναι φυσιολογικο να μη γνωριζεις. Καλως η κακως ειναι το πρωτο μας και αναγκαστηκα "βλεπουμε και κανουμε". Δυστηχως δεν υπηρξαν τα καταλληλα ατομα διπλα μας για να μας συμβουλεψουν και να μας προτεινουν σωστες ενεργειες. Εγω εμαθα για τα βιβλιαρια στο σπιτι μετα απο 4 μερες.

 

Στην συνέχεια , περνάνε 26 ημέρες για να δει παιδίατρος το μωρό ....γιατί?

Γιατι την βλεπανε καθημερινα παιδιατροι το τριημερο στο νοσοκομειο και το παιδι δεν ειχε τιποτα απολυτως. Οπως λοιπον φυσιολογικα το παιδι το βλεπει ο παιδιατρος καθε μηνα, ετσι αφου το ειδαν 3 τις 3 πρωτες ημερες φανταστηκαμε οτι αμεσως λογικο και επομενο ειναι να το δει παιδιατρος ενα μηνα μετα.

 

Κι αφού έρχεται ...δέχεστε γιατρό χωρίς ζυγαριά......!!!!!Που είναι πολύ πολύ βασικό !!!!
Το τι ειναι πολυ βασικο και τι οχι δεν ειναι κατι που γνωριζεις απο την αρχη και δυστηχως δεν το ξεραμε.

 

Οσο για τα ξυπνάμε οπωσδήποτε ανα 4ωρο , δεν μου είπε ποτέ κατι τέτοιο.
Ουτε σ'εμας. Μας ειπε κοιμαται οσο θελει...

 

Κατά την γνώμη μου , αλλάξτε παιδίατρο άμεσα !!!!!!!!
Σιγα σιγα θα δειξει...
Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε σημερα στην παιδιατρο και ζυγιστηκαμε 3650gr!!!

 

Η λυση της παιδιατρου ηταν προσθετο γαλα 150ml την ημερα για μια εβδομαδα και μερα ξανα επισκεψη για να μας ζυγισει. Σε ερωτησ μου για το εαν θα ηταν καλο να παρω εγω μια ζυγαρια μου ειπε "καλο θα ηταν να την δω πρωτα εγω μια εβδομαδα μετα και μετα εαν θελεις παρε και ζυγαρια, αλλα το βρισκω περιττο".

 

Μου λεει "Πρεπει να παρουμε τουλαχιστον 180 με 200gr σε μια εδομαδα" με το προσθετο γαλα.

 

Τηλεφωνησα στον δικο μου παιδιατρο (αυτον που ειχα εγω μικρος), ο οποιος βρισκεται σε αλλη πολη και μου ειπε ακριβως τα ιδια.

 

Εμενα αυτο που με καιει, ειναι εαν ειναι τοσο τραγικο το βαρος της και εαν γινεται να στρωσει μονο με θηλασμο.

 

Επισης η παιδιατρος μου ειπε οτι το γαλα της γυναικας μου δεν ειναι οσο θρεπτικο πρεπει αν ειναι και αυτος ειναι ουσιαστικα ο λογος που δεν παιρνει το παιδι. Ισχυει κατι τετοιο?

 

Αν εχετε τη καλωσυνη ρε κοριτσια μεινετε στις ερωτησεις που κανω για να μπορεσω να διακρινω εαν οντως πρεπει ν'αλλαξω παιδιατρο η οχι.

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατ'αρχας να σας ζησει η κορη κι απο μενα...

 

να εχεις κατα νου οτι γενικα η πλειοψηφία των παιδιάτρων δεν υποστηρίζει το θηλασμό,εξου και οι περίφημες ατάκες περί μη θρεπτικού γαλακτος...

 

αυτο ειναι κατι που ισως να μην αλλάξει αν πάτε σε άλλο παιδίατρο,μαλλον τα ιδια θα σας πουν κι αλλοι...

 

ακολουθήστε ομως τις συμβουλές του,δωστε στη μικρή συμπλήρωμα μεχρι να παρει τα πανω της,σε συνδιασμο με το θηλασμο και αργότερα σιγα σιγα μπορείτε να κοψετε το συμπλήρωμα...

 

ο μόνος λογος που δεν εχει παρει βαρος το μωρό συμφωνα με τον παιδίατρο ειναι μόνο το μη θρεπτικο γάλα της μαμας?δεν σας είπε μήπως υπάρχει καποιος αλλος λογος?

Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε σημερα στην παιδιατρο και ζυγιστηκαμε 3650gr!!!

 

Η λυση της παιδιατρου ηταν προσθετο γαλα 150ml την ημερα για μια εβδομαδα και μερα ξανα επισκεψη για να μας ζυγισει. Σε ερωτησ μου για το εαν θα ηταν καλο να παρω εγω μια ζυγαρια μου ειπε "καλο θα ηταν να την δω πρωτα εγω μια εβδομαδα μετα και μετα εαν θελεις παρε και ζυγαρια, αλλα το βρισκω περιττο".

 

Μου λεει "Πρεπει να παρουμε τουλαχιστον 180 με 200gr σε μια εδομαδα" με το προσθετο γαλα.

 

Τηλεφωνησα στον δικο μου παιδιατρο (αυτον που ειχα εγω μικρος), ο οποιος βρισκεται σε αλλη πολη και μου ειπε ακριβως τα ιδια.

 

Εμενα αυτο που με καιει, ειναι εαν ειναι τοσο τραγικο το βαρος της και εαν γινεται να στρωσει μονο με θηλασμο.

 

Επισης η παιδιατρος μου ειπε οτι το γαλα της γυναικας μου δεν ειναι οσο θρεπτικο πρεπει αν ειναι και αυτος ειναι ουσιαστικα ο λογος που δεν παιρνει το παιδι. Ισχυει κατι τετοιο?

 

Αν εχετε τη καλωσυνη ρε κοριτσια μεινετε στις ερωτησεις που κανω για να μπορεσω να διακρινω εαν οντως πρεπει ν'αλλαξω παιδιατρο η οχι.

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα;)

 

Φίλε μου θεωρώ την παιδίατρό σας εντελώς ακατάλληλη (και δεν το συνηθίζω να εκφράζομαι τόσο ακραία!).

 

Το παιδί πρέπει να έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης μέσα σε 15-20 μέρες. Από αυτήν την άποψη είστε λίγο οριακά. Αλλά πάλι κάποια μωρά αργούν να βάλουν βάρος στην αρχή και μετά είναι μια χαρά!

 

Η παιδίατρός οφείλει δει το παιδί τις πρώτες μέρες μετά την έξοδο από το μαιευτήριο, να βλέπει το παιδί τουλάχιστον κάθε 15 μέρες στην αρχή, να έχει μαζί της βρεφοζυγό ακριβείας, και να ξέρει να το ζυγίσει είτε αυτό κοιμάται, είτε κουνιέται, είτε χορεύει καρσιλαμά!!

 

Επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση το μητρικό γάλα να μην είναι θρεπτικό!!!! Υπάρχει περίπτωση το μωρό να μη θηλάζει καλά, ή να έχει κάποια ίωση / λοίμωξη, ή κάποια αλλεργία.

 

Το φυσιολογικό βάρος που πρέπει να βάζει ένα νεογέννητο με αποκλειστικό θηλασμό είναι 113-220 γρ τη βδομάδα (https://ariadni144.wordpress.com/2009/06/30/pinakas_gia_tin_fisiologiki_afksisi_varous_sta_apokleistika_thilazonta_vrefi/)

 

Ξυπνάμε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το μωρό ανά τρίωρο για να φάει είτε μέχρι να ανακτήσει το βάρος γέννησης σύν 200 γρ, είτε αν βάζει 200 γρ τη βδομάδα επί 2 βδομάδες (όποιο από τα δύο συμβεί πρώτο)

 

Δες κι εδώ οδηγίες θηλασμού για τις πρώτες 40 μέρες:

(http://www.managaia.gr/%CF%83%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%87%CE%BD%CE%BF/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CE%B6%CF%89/103-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-40-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%82)

 

Από αυτά που λές, είτε είστε οκ αλλά οριακά και χρειάζεται στενή παρακολούθηση, είτε χρειάζεστε συμπλήρωμα μέχρι να βάλει λίγο βάρος το μωρό και να βρεθεί η πηγή του προβλήματος (ΑΝ υπάρχει πρόβλημα) ώστε να διορθωθεί και να κοπεί σταδιακά το συμπλήρωμα στη συνέχεια.

 

Άποψή μου, ΑΜΕΣΑ να δει το παιδάκι άλλος ΣΟΒΑΡΟΣ παιδίατρος για να σας καθυσηχάσει και να σας κατευθύνει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από εμένα! Να σου ζήσει το μωράκι!

 

Ας πάρουμε σαν δεδομένο ότι το παιδί δεν τρώει σωστά, γι'αυτό και δεν παίρνει βάρος. Τι κάνουμε στην περίπτωση αυτή; To καλύτερο είναι να κάνει η μητέρα αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης, κάθε 3 ώρες, και να χορηγεί το γάλα στο μωρό με σύστημα συμπληρωματικής σίτισης (προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένη από το SNS της Medela), όσο εκείνο είναι στο στήθος. Το να μην είναι αρκετό το γάλα που θα αντλείται είναι πιθανόν, τουλάχιστον στην αρχή, οπότε θα δίνετε κάποια γεύματα ξένο. Αλλά, με τον καιρό, η παραγωγή θα αυξηθεί. Σε αυτό, τεράστιο ρόλο θα παίξει και ο ερεθισμός του στήθους από το μωρό, ακόμα και αν δε ρουφάει γάλα (είναι ο λεγόμενος "μη θρεπτικός θηλασμός"). Γι'αυτό και είναι κρίσιμο να αποφύγετε τα μπιμπερό, κατά το δυνατόν.

 

Βέβαια, θεωρώ απαραίτητο να δει τη μαμά από κοντά κάποιος που γνωρίζει από θηλασμό. Δεν είναι ανάγκη να είναι γιατρός ή μαία, μία έμπειρη θηλάζουσα μαμά μπορεί να αποδειχτεί πολύ καλύτερη σύμβουλος. Δεν έχετε ομάδες υποστήριξης θηλασμού στην Ξάνθη;

 

ΥΓ: το γάλα της γυναίκας σου εννοείται πως είναι θρεπτικό, αλλά ίσως-και προσωρινά-ανεπαρκές.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θεωρώ την παιδίατρό σας εντελώς ακατάλληλη (και δεν το συνηθίζω να εκφράζομαι τόσο ακραία!).

 

Το παιδί πρέπει να έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης μέσα σε 15-20 μέρες. Από αυτήν την άποψη είστε λίγο οριακά. Αλλά πάλι κάποια μωρά αργούν να βάλουν βάρος στην αρχή και μετά είναι μια χαρά!

 

Η παιδίατρός οφείλει δει το παιδί τις πρώτες μέρες μετά την έξοδο από το μαιευτήριο, να βλέπει το παιδί τουλάχιστον κάθε 15 μέρες στην αρχή, να έχει μαζί της βρεφοζυγό ακριβείας, και να ξέρει να το ζυγίσει είτε αυτό κοιμάται, είτε κουνιέται, είτε χορεύει καρσιλαμά!!

 

Επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση το μητρικό γάλα να μην είναι θρεπτικό!!!! Υπάρχει περίπτωση το μωρό να μη θηλάζει καλά, ή να έχει κάποια ίωση / λοίμωξη, ή κάποια αλλεργία.

 

Το φυσιολογικό βάρος που πρέπει να βάζει ένα νεογέννητο με αποκλειστικό θηλασμό είναι 113-220 γρ τη βδομάδα (https://ariadni144.wordpress.com/2009/06/30/pinakas_gia_tin_fisiologiki_afksisi_varous_sta_apokleistika_thilazonta_vrefi/)

 

Ξυπνάμε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το μωρό ανά τρίωρο για να φάει είτε μέχρι να ανακτήσει το βάρος γέννησης σύν 200 γρ, είτε αν βάζει 200 γρ τη βδομάδα επί 2 βδομάδες (όποιο από τα δύο συμβεί πρώτο)

 

Δες κι εδώ οδηγίες θηλασμού για τις πρώτες 40 μέρες:

(http://www.managaia.gr/%CF%83%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%87%CE%BD%CE%BF/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CE%B6%CF%89/103-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-40-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%82)

 

Από αυτά που λές, είτε είστε οκ αλλά οριακά και χρειάζεται στενή παρακολούθηση, είτε χρειάζεστε συμπλήρωμα μέχρι να βάλει λίγο βάρος το μωρό και να βρεθεί η πηγή του προβλήματος (ΑΝ υπάρχει πρόβλημα) ώστε να διορθωθεί και να κοπεί σταδιακά το συμπλήρωμα στη συνέχεια.

 

Άποψή μου, ΑΜΕΣΑ να δει το παιδάκι άλλος ΣΟΒΑΡΟΣ παιδίατρος για να σας καθυσηχάσει και να σας κατευθύνει.

 

Ακριβως οπως τα λες ειναι φιλη μου!

Συμφωνω 1000%.

Επισης , θεωρω φτηνη δικαιολογια την αποψη περι μη θρεπτικου γαλακτος.Μια δικαιολογια για να σας"ξεπεταξει".Υπαρχουν πολλα που εξεταζει καποιος πριν κατηγορησει το γαλα της μαμας!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με Novac !

 

Depiharis, από δω και πέρα φροντίστε να παρακολουθείται η μικρούλα σωστά από παιδίατρο,που ξέρει την δουλειά του !!!!!

 

** ΄Συγνώμη που ήμουν λίγο απόλυτη (είμαστε και πατριώτες, η μητέρα μου είναι από την Λεύκη) , αλλά τρελάθηκα όταν διάβασα ότι δεν είχε δει παιδίατρος το μωρό τόσες μέρες.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στάσου, δηλαδή το μωράκι έχασε 100γρ;

 

Αν η ζυγίσεις έχουν γίνει στην ίδια ζυγαριά και με σωστό τρόπο, καλό θα ήταν να μην περιμένεις, πάρε άμεσα 2η γνώμη. Στην περίπτωση αυτή καλώς συστήνει συμπλήρωμα η γιατρός, αλλά θεωρώ ότι από τα μέχρι τώρα δείγματα δεν εμπνέει εμπιστοσύνη ότι μπορεί να το διαχειριστεί σωστά το θέμα...

 

Ελπίζω πολύ σύντομα να μας γράψεις ότι όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καταρχην ευχαριστω για τις συμβουλες και το ενδιαφερον σας...

 

Δεν μπορω να απαντησω σε καθε μια απο εσας λογω ελλειψης χρονου, αλλα θα σας ενημερωσω για το τι γινεται.

 

Μετα απο απειρες γνωμες γνωστων, φιλων, παιδιατρων, βρηκα επιτελους μια παιδιατρο μεσα απο εναν κολλητο(την αδερφη του βασικα) η οποια ειναι κεφαλι στη Θεσσαλονικη. Μονο το ονομα εμαθα (Λινα) γιατι μιλησαμε σε πολυ φιλικο επιπεδο(κρατησα βεβαια και τηλεφωνο), αλλα ηταν η πρωτη φορα που χορτασα την ακορεστη ορεξη μου για σωστη και εμπεριστατωμενη πληροφορηση. Μου μιλησε σε πολυ απλο υφος λεγοντας μου σε γενικες γραμμες τα εξης:

 

1. Το βαρος της μικρης μας ειναι οντως πολυ λιγο.

 

2. Δεν υπαρχει καλυτερη ενδειξη οτι το μωρο δεν χορταινει, απο το οτι δεν κοιμαται σωστα μετα απο καθε γευμα και ξυπναει αρκετα συχνα και καθε φορα ψαχνει στηθος.

 

3. Το να προσθεσουμε γαλα πειραματικα για μια εβδομα δεν σημαινει αποθηλασμο.

 

4. Το να τρωει το παιδι 30 ημερων 40 και 50 λεπτα απο το καθε στηθος ειναι επισης ενα σημαδι οτι δεν χορταινει(θα επρεπε να ειναι 5 με 7 λεπτα σε καθε στηθος πλεον αφου και εχει εξοικειωθει με το στηθος, αλλα και ρουφαει πιο δυνατα) και καλο θα ειναι δουμε "πειραματικα" και παλι ποσο θα φαει το παιδι μετα απο καθε θηλασμο.

 

5. Καλο θα ειναι για μια εβδομαδα να δωσουμε ξενο γαλα για να δουμε τι γινεται με το βαρος, αφου εαν δεν παρει ουτε με ξενο γαλα μιλαμε για παθολογικα αιτια π.χ. μια ουρολοιμωξη.

 

Ξεκινησαμε απο προχθες το απογευμα, μετα απο καθε θηλασμο(υποχρεωτικα!) και στα δυο στηθη να δινουμε συμπληρωματικα ξενο γαλα για να δουμε τι θα γινει.

 

Αλλο παιδι!!!

 

Οσο και να μην μπορουσα να χωνεψω οτι το παιδι δεν χορταινει και να λεω στον εαυτο μου "εαν ημασταν στο βουνο και δεν ειχαμε ιδεα τι θα γινοταν το παιδι θα πεθαινε?" ΕΙΧΑ ΑΔΙΚΟ 100%.

 

Ναι οι γιατροι εχουν συμβασεις και τα παιρνουν απο τις εταιριες και ναι αποτρεπουν τις περισσοτερες φορες τον θηλασμο, αλλα η δικη μας περιπτωση πιστευω ηταν ελλειψη γαλακτος η οποια μπορει να προηλθε ενδεχομενως απο καποιο δικο μας λαθος που δεν μπορω να εντοπισω, αλλα η μικρη

 

1. Καταναλωνει σχεδον 60ml ξενου γαλακτος σε καθε θηλασμο ή θηλασμο παρα θηλασμο, μετα απο θηλασμο τουλαχιστον 10 λεπτων σε καθε στηθος κατα τον οποιο ακουω χαρακτηριστικα τη μικρη, εκει που καταπινει συνεχεια, επειτα απο 7 με 10 λεπτα να σταματαει και να μασουλαει απλα σαν πιπιλα την θηλη λες και το γαλα εχει τελειωσει.

 

2. Αρχισε να κοιμαται σαν φυσιολογικο παιδι, δηλαδη τα 2ωρα και 3ωρα που ακουγα απο ολους σχεδον τους γονεις ακομα και τη μερα.

 

3. Απο απιστευτη γκρινιαρα, εγινε ενα ηρεμο και ησυχο παιδακι.

 

Οπως και να εχει συνεχιζουμε το θηλασμο και την Πεμπτη που ερχεται θα δουμε τα αποτελεσματα.

 

Βεβαια δεν αντεξα και νοικιασα μια ζυγαρια και η μικρη απο 3650 που τη ζυγισε η παιδιατρος(σε αλλη ζυγαρια εννοειται) ειναι σημερα το πρωι που την μετρησαμε 3770(μολις ειχε ενεργηθει σε απιστευτο βαθμο και θεωρησα οτι ηταν πολυ καλη ευκαρια για ζυγισμα).

 

Φιλες θα δειξει...

 

Σας ευχαριστω για το χρονο και τις πολυτιμες συμβουλες σας:D

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βρήκατε μια παιδίατρο που σας εμπνέει εμπιστοσύνη!

 

Απλά να σημειώσω ότι είναι πολύ φυσιολογικό ένα ασαράντιστο βρέφος να είναι όοοοοοολη μέρα στο στήθος και θα βρεις άπειρες παρόμοιες εμπειρίες στο φόρουμ. Τις πρώτες 40 μέρες δεν βάζουμε περιορισμούς χρονικούς στο θηλασμό, και το αν το μωρό χορταίνει φαίνεται και από τις πάνες. Αυτά ισχύουν σε γενικές γραμμές.

 

Στη δική σας περίπτωση βέβαια το βάρος όντως δεν ήταν καλό, που σημαίνει ότι είτε το γάλα δεν επαρκούσε, είτε το μωρό δεν θηλάζει σωστά, οπότε σίγουρα ήταν απαραίτητο το συμπλήρωμα.

 

Επειδή όμως το να ξεκινάς συμπλήρωμα πριν τις 40 μέρες σημαίνει ότι η μητέρα δεν θα εδραιώσει πλήρη γαλουχία (δηλ. να παράγει όσο γάλα χρειάζεται το μωρό - αυτό συμβαίνει στις 40 μέρες αποκλειστικού θηλασμού), θα σε συμβούλευα να έρθετε σε επαφή με ένα σύμβουλο θηλασμού ώστε να δει (από κοντά ίσως) αν το μωρό θηλάζει σωστά (θέση, πιάσιμο θηλής κλπ.) και να μπορέσεις να διορθώσεις τυχόν πρόβλημα. Ώστε αν αργότερα προσπαθήσετε να μειώσετε το συμπλήρωμα, να μην ξαναγυρίσετε στα ίδια.

 

Να σας ζήσει το παιδάκι σας και όλα καλά από δω και στο εξής!

Link to comment
Share on other sites

Δε θα αντισταθώ στον πειρασμό να πω ότι ούτε η συγκεκριμένη παιδίατρος είναι γνώστρια του θηλασμού.

 

Συμφωνώ ότι χρειάζεται να σε δει σύμβουλος θηλασμού. Μία εβδομάδα συμπληρώματος με μπουκάλι, χωρίς να διαγνωστούν και διορθωθούν οι αιτίες που οδήγησαν σε ανεπάρκεια γάλακτος, είναι πολύ-πολύ πιθανό να οδηγήσει σε αποθηλασμό...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα αντισταθώ στον πειρασμό να πω ότι ούτε η συγκεκριμένη παιδίατρος είναι γνώστρια του θηλασμού.

 

Συμφωνώ ότι χρειάζεται να σε δει σύμβουλος θηλασμού. Μία εβδομάδα συμπληρώματος με μπουκάλι' date=' χωρίς να διαγνωστούν και διορθωθούν οι αιτίες που οδήγησαν σε ανεπάρκεια γάλακτος, είναι πολύ-πολύ πιθανό να οδηγήσει σε αποθηλασμό...[/quote']

 

Έτσι είναι....Τελικά πόσο μα πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να βρει μια μαμά ή ένας μπαμπάς που πραγματικά ενδιαφέρεται σωστή υποστήριξη;;;;

 

Δηλαδή κάποιος έχει έναν παιδίατρο που δεν ξέρει να ζυγίσει το μωρό και σου λέει ότι το γάλα δεν είναι θρεπτικό, τον αλλάζει αφού ψάχνει μες στο άγχος και την αγωνία για μέρες, και πέφτει σε άλλο παιδίατρο που λέει 7 λεπτά από κάθε στήθος...

 

Και φυσικά ο γονιός που το μωρό του δε βάζει βάρος δεν είναι δυνατό να ακούσει την κάθε ανώνυμη σε ένα φόρουμ!! Ούτε έχει το χρόνο να κάνει διδακτορικό περί θηλασμού για να βγάλει άκρη!!

 

Τέλος πάντων, να πάνε όλα καλά, να αρχίσει να βάζει βάρος το παιδάκι και τα υπόλοιπα έπονται...

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω την ανυσηχια του πατερα και πραγματικα τον καταλαβαινω.. Αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω βρε παιδια ειναι γιατι να ειναι τοσο δυσκολο να βρεθει ενας παιδιατρος ο οποιος θα υπστηριζει τον θηλασμο και θα ειναι γνωστης αυτου...Πραγματικα δεν εχω ακουσει ουτε απο γνωστες και φιλες ενα παιδιατρο να τους καθοδηγησει σωστα... Φυσικα μεσα σε αυτους ειναι κι ο δικος μου (ο οποιος μονο στα λογια τον υποστηριζει, μου ελεγε κι εμενα κατι 5λεπτα και αλλα τετοια), που ναι μεν τον εμπιστευομαι σε θεματα υγειας αλλα για το θηλασμο εχουμε ερθει σε αντιπαραθεση πολες φορες (Να ειναι καλα η συμβουλος θηλασμου αλλιως δεν θα τα ειχα καταφερει). Φυσικα και μια λεχωνα που της λεει ο γιατρος για μη θρεπτικοττα του γαλακτος ή οτι δεν φτανει, θα αγχωνετε και η ψυχολογια στον θηλασμο ειναι το παν! Αγαπητε μου πατερα... ειναι φανερο οτι μαμα του μωρου σου θελει να θηλασει..θελω να σου δωσω μια φιλικη συμβουλη.. κανε ενα κοπο να βρεις μια συμβουλο θηλασμου...! Ευχομαι να πανε ολα καλα, να το χαιρεστε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω βρε παιδια ειναι γιατι να ειναι τοσο δυσκολο να βρεθει ενας παιδιατρος ο οποιος θα υπστηριζει τον θηλασμο και θα ειναι γνωστης αυτου...

 

Η απάντηση είναι απλούστατη: δεν υπάρχει ούτε ένα μάθημα στην ιατρική σχολή και, μετέπειτα, στην ειδικότητα της παιδιατρικής, σχετικά με το θηλασμό, πέρα από γενικότητες του στυλ "το μητρικό γάλα είναι η ιδανική τροφή για το βρέφος". Είναι στη διακριτική ευχέρεια των παιδιάτρων να παρακολουθήσουν τα σεμινάρια θηλασμού στο "Έλενα" και στο "Αττικό", αλλά ακόμα και σε αυτά (τουλάχιστον στο "Έλενα", που έχω προσωπική άποψη) στην ουσία αναμασώνται τα οφέλη του θηλασμού και κάποιες αρχές για σωστό ξεκίνημα, αλλά ούτε κατά διάνοια δεν αρκούν για να μπορέσει ο παιδίατρος να βοηθήσει τη μητέρα στα προβλήματα που προκύπτουν. Γι'αυτό και εκείνοι οι παιδίατροι που λένε ότι είναι υποστηρικτικοί, όταν βλέπουν τα σκούρα (ανεπαρκή πρόσληψη βάρους, κυρίως), το γυρίζουν αμέσως στη φόρμουλα, όχι πάντα κακοπροαίρετα, απλώς...αυτό ξέρουν-αυτό κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση δεν παραταμε τον θηλασμο!!!

 

Το βραδυ μετα τις 20:00 και σχεδον μεχρι την επομενη ημερα κοντα στις 12:00 η μικρη θηλαζει αποκλειστικα!

 

Ακομα και οταν της δινουμε ξενο, θα θηλασει πρωτα και μετα...

 

Πανω απο 180ml δεν εχει τυχει να πιει μεχρι τωρα ολη μερα.

 

Η γυναικα μου εχει κανει μαθηματα θηλασμου στο νοσοκομειο της Ξανθης και η μαια που βρισκεται στο συγκεκριμενο ποστο (κ.Ιωαννα) ειναι τρομερη και φανατικοτατη με το θηλασμο. Εχουμε και το τηλεφωνο της και επικοινωνουμε Δοξα το Θεο...

 

Τις πρωτες 15 μερες ειχαμε θεμα με το θηλασμο με πληγες και αβασταχτους πονους, αλλα λυθηκε(και παλι απο το internet, τυχαια) απο μια ιστορια μια κοπελας που ειχε ακριβως τα ιδια θεματα μ'εμας. Απο εκει και περα ο θηλασμος εγινε παιγχνιδι! Το θηλασμο τον εχουμε! Να εδραιωσουμε γαλουχια, οπως σωστα λεει και μια φιλη πιο κατω, παλευουμε για να μην αποθηλασουμε.

 

Με το ρυθμο που χρησιμοποιουμε το ξενο γαλα ειλικρινα δεν πιστευω οτι θα εχουμε θεμα...

 

Και παλι ομως... Ειναι η πρωτη μας φορα...

 

Και το οτι μου ειστε αγνωστες και τυχαιες(οπως γραφει πιο κατω μια φιλη) και επειδη το internet ειναι απροσωπο και κρυο, δε σημαινει οτι δεν θα λαβω σοβαρα υποψιν μου τις συμβουλες σας...

 

Το μοτο μου ειναι "Ολα με μετρο".

 

Τις μ@λ@κ!ες του στυλ "μην διαβαζεις απο το internet θα χαθεις" κτλ δεν τις παιρνω στα σοβαρα.

 

Ενηλικες ειμαστε, εξυπνοι, ενημερωνομαστε απο παντου και φιλτραρουμε..

 

Και κανουμε και μια προσευχη στη Παναγια και ολα καλα...

 

Συνεχιστε... Δεν χορταινω...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...