Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

frisolac confort πολυ πηχτό!


Recommended Posts

δίνει κανείς frisolac confort? έδωσα σημερα το πρωι στο μωρό. ακολούθησα τις οδηγίες του κουτιού και σε 60 μλ νερό έβαλα 2 κοφτές μεζούρες. ΠΟΛΥ πηχτο! Ετσι πρεπει να είναι??Μην πάθει τίποτα το παιδί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή είναι αντιαναγωγικό είναι πιο πηχτό. Έτσι γίνεται. Το μόνο που πρέπει να προσέχεις όταν το φτιάχνεις είναι να μην το φτιάχνεις με καυτό νερό γιατί σβωλιάζει. Μην ανησυχείς!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

δίνει κανείς frisolac confort? έδωσα σημερα το πρωι στο μωρό. ακολούθησα τις οδηγίες του κουτιού και σε 60 μλ νερό έβαλα 2 κοφτές μεζούρες. ΠΟΛΥ πηχτο! Ετσι πρεπει να είναι??Μην πάθει τίποτα το παιδί!

Ετσι πηχτό ειναι ...σαν τσιμεντο....δεν ειναι και οτι καλητερο για τα στομαχακια των μωρων.

Γιατι το δινεις στο μωρακι ? εχει ΓΟΠ ?

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει ΓΟΠ, αλλά κάνει κακά του κάθε 2-3 μέρες εκεί που έκανε κάθε μέρα και μου πε η παιδίατρος να του το δώσω. Εντωμεταξύ την πήρα τηλ να την ρωτήσω γιατί είναι πηχτό και η απάντηση της ήταν ότι δεν έχει ιδέα και να το αραιώσω και άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα και άλλα topic σαν το δικό μου. Μα είναι δυνατόν να μην το ξέρει η παιδίατρος; Σκέφτομαι να μην του το δωσω... Διαβάζω για διάρροιες και τέτοια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν έχει ΓΟΠ, αλλά κάνει κακά του κάθε 2-3 μέρες εκεί που έκανε κάθε μέρα και μου πε η παιδίατρος να του το δώσω. Εντωμεταξύ την πήρα τηλ να την ρωτήσω γιατί είναι πηχτό και η απάντηση της ήταν ότι δεν έχει ιδέα και να το αραιώσω και άλλο...

Τωρα δεν θελω να σε βαλω σε μπελαδες αλλα .....

Το γαλα αυτο ειναι για ΓΟΠ ειναι ετσι πηχτο για να εμποδιζει την παλλινδρομιση(πραγμα που μονο καλυπτει και οχι θεραπευει),αν κανει και για την δυσκοιλιοτητα δεν το γνωρίζω αλλα απο οτι καταλαβαινω το μωρακι σου ειναι πολυ μικρο και δεν πρεπει να πειραματιζεσαι με τακτικες αλλαγες στα γαλατα.

Αφησες λιγο χρόνο να στρώσει το εντερακι του η κατευθειαν πηρες τηλ. το γιατρό ? Αυτοι αλλο που δεν θελουν απο το να προωθησουν προιοντα.

Νομιζω 3 μερες δεν ειναι κατι σοβαρο για πολυ μωρο....ποσο μηνων ειναι ?

Τι γαλα επινε πρίν ?

Χαμομηλι του εδωσες ?

Πολλα ρωταω έ....?

Απλα προσπαθω να βοηθησω.Ηη γνωμη μου ειναι να του δωσεις για λιγες μερες το γαλατακι που επινε πριν και στο νερακι να βρασεις χαμομηλι....ετσι κανουμε για την δυσκοιλιοτητα στα βρεφάκια.

Πιστευω πως δεν πρεπει να του δωσεις το κομφορτ.....

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

το comfort ειναι και για δυσκοιλιοτητα.το γραφει πανω στο κουτι..γιατι δεν την ρωτας αν μπορεις να το δινεις αναμεικτο με το κανονικο frisolac ετσι ωστε να μην σου γινετε τοσο πηκτο?

Link to comment
Share on other sites

Φοβήθηκα. Το μωρο είναι πρόωρο. 5 μηνών 3 διορθωμένη. Εώς πριν 2 εβδομάδες έτρωγε μόνο μητρικό αλλά μου μειώθηκε και μου είπε η γιατρός ότι όλα τα γάλατα είναι ίδια κκαι να πάρω το nuk η το novalac. Ε στο φαρμακείο είδα το novalac το έδωσα σαν συμπλήρωμα και τελείωσε εχθές. Το μωρο όμως εκει που έκανε κακά κάθε μέρα κανει κάθε 2-3 και μου είπε να δώσω το frisolac comfort. Δεν θέλω να το κάνω πειραματοζωο. Δεν θα το δώσω. Θα πάω και στην άλλη παιδίατρο να δω τι θα πει. Πωπω άγχος ...

Link to comment
Share on other sites

κανει κ για δυσκοιλιοτητα, το γραφει κ πανω στο κουτι, οπως αναφερθηκε πιο πανω. Ο δικος μου μπεμπης μονο με αυτο εστρωσε στο θεμα δυσκιλιοτητα κ ακομα αυτο πινουμε. Δοκιμασαμε ολα τα γαλατα για δυσκιλιοτητα κ αυτο μας εκανε τελικα. Κατα πασα πιθανοτητα θα κανει διαρροιες στην αρχη για καποιες μερες κ μετα θα στρωσει. Εαν δεν στρωσει μπορεις να το αναμιγνυεις με το απλο φριζολακ (μισο-μισο ή 70%-30%). Ρωτα την παιδιατρο, λογικα πρεπει να στο επιβεβαιωσει αυτο. Ο,τι σου λεω ειναι με συμβουλη της παιδιατρου μας κ προσωπικης εμπειριας.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

m+m δεν ειδα το μηνυμα σου κ εγραψα τα ιδια. Σορυ!!

Α! Καλο ειναι να μην το αραιωνεις, δλδ διατηρησε τη μια μεζουρα ανα 30 μλ.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Φοβήθηκα. Το μωρο είναι πρόωρο. 5 μηνών 3 διορθωμένη. Εώς πριν 2 εβδομάδες έτρωγε μόνο μητρικό αλλά μου μειώθηκε και μου είπε η γιατρός ότι όλα τα γάλατα είναι ίδια κκαι να πάρω το nuk η το novalac. Ε στο φαρμακείο είδα το novalac το έδωσα σαν συμπλήρωμα και τελείωσε εχθές. Το μωρο όμως εκει που έκανε κακά κάθε μέρα κανει κάθε 2-3 και μου είπε να δώσω το frisolac comfort. Δεν θέλω να το κάνω πειραματοζωο. Δεν θα το δώσω. Θα πάω και στην άλλη παιδίατρο να δω τι θα πει. Πωπω άγχος ...

Γιάυτο το μωρακι δεν κανει κακα καθε μερα.....γιατι σταματησες να το θηλαζεις !!!!!!

Θα συνελθει μονο του...μην του αλλαξεις παλι γαλα.

Ρωτα και αλλη παιδιατρο οπως ειπες και βαλε λιγο χαμομηλακι για κανα δυο μερες.

Μην αγχωνεσε...ολα θα στρωσουν !!!!!

Να σου ζησει !!!!

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως! Εγω εβαζα χαμομηλι σε καθε γευμα μεχρι προσφατα. Θελει λιγη υπομονη, το καθε νεο γαλα θελει καποιες μερες για να δειξει αποτελεσμα κ θα στρωσει, θα δεις!

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως! Εγω εβαζα χαμομηλι σε καθε γευμα μεχρι προσφατα. Θελει λιγη υπομονη, το καθε νεο γαλα θελει καποιες μερες για να δειξει αποτελεσμα κ θα στρωσει, θα δεις!

Και εγω στον μεγάλο μου εβαζα μεχρι εναμιση χρονων...αυτος ειχε ελαφρια ΓΟΠ και επινε το novalac AR1.....αυτο τον εκανε λιγο δυσκοιλιο.

Με το χαμομηλακι ολα καλα !!!!

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Φοβήθηκα. Το μωρο είναι πρόωρο. 5 μηνών 3 διορθωμένη. Εώς πριν 2 εβδομάδες έτρωγε μόνο μητρικό αλλά μου μειώθηκε και μου είπε η γιατρός ότι όλα τα γάλατα είναι ίδια κκαι να πάρω το nuk η το novalac. Ε στο φαρμακείο είδα το novalac το έδωσα σαν συμπλήρωμα και τελείωσε εχθές. Το μωρο όμως εκει που έκανε κακά κάθε μέρα κανει κάθε 2-3 και μου είπε να δώσω το frisolac comfort. Δεν θέλω να το κάνω πειραματοζωο. Δεν θα το δώσω. Θα πάω και στην άλλη παιδίατρο να δω τι θα πει. Πωπω άγχος ...

 

μα τι ζωα που ειναι μερικοι παιδιατροι...ελεος ποια αντι να σε βοηθησει σε αγχωνει παραπανω..μηπως να προσπαθουσες να αυξησεις τη παραγωγη σου αντι να πειραματιζεσαι με τις χημικατζουρες?ετσι κ αλλιως θηλαζεις ακομη κ τωρα ετσι δεν ειναι?κανεις αντλησεις η δινεις με θηλαστρο?

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητοί γονείς γεια σας και από εμάς (Μαρία + Χρήστος). Κατ' αρχάς θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε όλους όσους συμμετέχετε σε αυτό το forum που είναι καταπληκτικό και μας έχει βοηθήσει τόσο πολύ πριν αλλά και αφότου γεννήθηκε η Έλενα μας. Από εκεί και πέρα θα θέλαμε τη βοήθεια σας στο θέμα Frisolac comfort.

Η μικρή μας απο τον πρώτο μήνα το έπινε ως συμπλήρωμα διότι δεν έφτανε το μητρικό (δυστυχώς). Από το δεύτερο μήνα οπότε και η γυναίκα μου δεν δικαιούταν περαιτέρω άδεια λοχείας και επέστρεψε στην εργασία της, κόπηκε το γάλα και δίναμε εναλλάξ Frisolac comfort και S 26-Gold. Αυτό το κάναμε διότι κάποια στιγμή οι κενώσεις της ήταν πολύ αραιές (πάντα όμως μαλακές) και το comfort τη βοηθούσε σημαντικά αλλά μας είχαν πεί ότι δεν κάνει να το δίνουμε μόνο του λόγω του ότι δεν είναι αρκετά θρεπτικό (;;;;). Σταδιακά όμως άρχισε να μην θέλει το S26 και τρελαίνεται με το comfort. Γνωρίζει κάποιος,-α αν το να δίνω αποκλειστικά comfort είναι κακό για τη μικρή μας; Επιπλέον (αν και άσχετη ερώτηση) ξέρει κανείς γιατί το τελευταίο 10ήμερο (σήμερα η Έλενα είναι 3 μηνών και 10 ημερών) τρώει με μανία τα δάκτυλα της ακόμα και όταν έχει φάει;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα με τη φλυαρία μου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας ζήσει η κορούλα...για το frisolac διστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω αλλά θα ήθελα να πω ότι το πιο πιθανό είναι να δαγκώνει τα δαχτυλάκια της γιατί την ενοχλούν τα ούλα τα οποία προετοιμάζονται για τα δοντάκια..πράγμα το οποίο δεν είναι απαραίτητο να σημαίνει ότι θα βγάλει νωρίς δοντάκια...εμείς έχουμε αρχίσει να πονάμε έτσι από δυομιση μηνών και ακόμα ( 5 τώρα ) συνεχίζουμε, ενώ η γιατρός λέει ότι δεν βλέπει σύντομα να σκάνε τα πρώτα.. υπομονή και βοηθήστε την με ειδικά μασητικά αν τελικά είναι αυτό...και πάλι να σας ζήσει..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί γονείς γεια σας και από εμάς (Μαρία + Χρήστος). Κατ' αρχάς θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε όλους όσους συμμετέχετε σε αυτό το forum που είναι καταπληκτικό και μας έχει βοηθήσει τόσο πολύ πριν αλλά και αφότου γεννήθηκε η Έλενα μας. Από εκεί και πέρα θα θέλαμε τη βοήθεια σας στο θέμα Frisolac comfort.

Η μικρή μας απο τον πρώτο μήνα το έπινε ως συμπλήρωμα διότι δεν έφτανε το μητρικό (δυστυχώς). Από το δεύτερο μήνα οπότε και η γυναίκα μου δεν δικαιούταν περαιτέρω άδεια λοχείας και επέστρεψε στην εργασία της, κόπηκε το γάλα και δίναμε εναλλάξ Frisolac comfort και S 26-Gold. Αυτό το κάναμε διότι κάποια στιγμή οι κενώσεις της ήταν πολύ αραιές (πάντα όμως μαλακές) και το comfort τη βοηθούσε σημαντικά αλλά μας είχαν πεί ότι δεν κάνει να το δίνουμε μόνο του λόγω του ότι δεν είναι αρκετά θρεπτικό (;;;;). Σταδιακά όμως άρχισε να μην θέλει το S26 και τρελαίνεται με το comfort. Γνωρίζει κάποιος,-α αν το να δίνω αποκλειστικά comfort είναι κακό για τη μικρή μας; Επιπλέον (αν και άσχετη ερώτηση) ξέρει κανείς γιατί το τελευταίο 10ήμερο (σήμερα η Έλενα είναι 3 μηνών και 10 ημερών) τρώει με μανία τα δάκτυλα της ακόμα και όταν έχει φάει;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα με τη φλυαρία μου.

 

 

 

Καλησπερα Χρηστο,πολυ χαιρομαι οταν διαβαζω μπαμπαδες στο forum.To comfort το συστηνουν οι γιατροι για ΓΟΠ(γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση)η για δυσκοιλιοτητα.Αφου λοιπον δειχνει το μωρο προτιμηση στο comfort γιατι δεν της δινετε το απλο frisolac?Ειναι και πιο ευκολο στην παρασκευη του δεν σβολιαζει και δεν ειναι πυχτο.Οσο για τα χερακια ολα τα μωρα το κανουν μετα τους 2 μηνες περιπου δεν ειναι αναγκη να πιναει για να το κανει.;)

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνέχισα το novalac. Θα ήθελα να αυξήσω την παραγωγή μου αλλά ρε παιδιά δεν αντέχω άλλο :(

Κουράστηκα ήδη που 5 μήνες τώρα είμαι με το θήλαστρο ανα 3 ώρες! Νομίζω ότι δεν αντέχω να το κάνω ανα δίωρο. Επίσης δεν θέλω να πάρω άλλη μαγιά μπύρας. 7 χάπια πριν απο κάθε γεύμα δεν αντέχω:(

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί γονείς γεια σας και από εμάς (Μαρία + Χρήστος). Κατ' αρχάς θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε όλους όσους συμμετέχετε σε αυτό το forum που είναι καταπληκτικό και μας έχει βοηθήσει τόσο πολύ πριν αλλά και αφότου γεννήθηκε η Έλενα μας. Από εκεί και πέρα θα θέλαμε τη βοήθεια σας στο θέμα Frisolac comfort.

Η μικρή μας απο τον πρώτο μήνα το έπινε ως συμπλήρωμα διότι δεν έφτανε το μητρικό (δυστυχώς). Από το δεύτερο μήνα οπότε και η γυναίκα μου δεν δικαιούταν περαιτέρω άδεια λοχείας και επέστρεψε στην εργασία της, κόπηκε το γάλα και δίναμε εναλλάξ Frisolac comfort και S 26-Gold. Αυτό το κάναμε διότι κάποια στιγμή οι κενώσεις της ήταν πολύ αραιές (πάντα όμως μαλακές) και το comfort τη βοηθούσε σημαντικά αλλά μας είχαν πεί ότι δεν κάνει να το δίνουμε μόνο του λόγω του ότι δεν είναι αρκετά θρεπτικό (;;;;). Σταδιακά όμως άρχισε να μην θέλει το S26 και τρελαίνεται με το comfort. Γνωρίζει κάποιος,-α αν το να δίνω αποκλειστικά comfort είναι κακό για τη μικρή μας; Επιπλέον (αν και άσχετη ερώτηση) ξέρει κανείς γιατί το τελευταίο 10ήμερο (σήμερα η Έλενα είναι 3 μηνών και 10 ημερών) τρώει με μανία τα δάκτυλα της ακόμα και όταν έχει φάει;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα με τη φλυαρία μου.

 

Γεια κ απο μενα! Ο μικρος μου πινει αποκλειστικα το comfort λογω δυσκοιλιοτητας με εξαιρεση καποιες μερες που ειχε ψιλοδιαρροιες λογω κρυωματος οποτε κ το ανακατευα με το απλο frisolac (το μπλε) με συμβουλη της παιδιατρου, η οποια θεωρει οτι οταν χρειαζεται ειναι καλυτερα να ανακατευεται με το ιδιο γαλα (δλδ το απλο μπλε). Δεν εχω παρατηρησει καμια παρενεργεια περα απο τις πρωτες μερες που εκανε συχνα διαρροιες, αλλα αυτο ηταν αναμενομενο συμπτωμα (το γραφει κ το κουτι νομιζω). Οσο για το αν ειναι θρεπτικο, αυτο πρωτη φορα το ακουω. Εγω γνωριζω οτι ειναι απο τα καλυτερα γαλατα (μπορειτε να το ψαξετε κ στο ιντερνετ για να συγκρινετε με αλλα γαλατα' θα διαπιστωσετε οτι ειναι μια χαρα). Οσο για το χερακια που βαζει στο στομα, μαλλον αρχισαν τα πονακια στα ουλα, αν μαλιστα βγαζει κ πολλα σαλακια ειναι σιγουρα αυτο. Ο δικος μου ειναι 4,5 μηνων κ ολη την μερα η μπουνιτσα του ειναι μες στο στοματακι του...

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα , με την εμπειρία δυο μωρών πλέον μπορω να πω οτι το γαλα αυτό ειναι το καλύτερο μακράν ..στον μεγαλο μας το δωσαμε μετα απο πολλες δοκιμές αλλων εταιρειων οπως aptamil ,novalac, gigoz,και επειδή εβγαζε γουλιτσες γαλα διορθωνόταν αυτό αλλα δημιουργουσαν δυσκοιλιότητα τελικά δοκιμασαμε το frisolac και σωθηκαμε ουτε γουλιτσες ουτε στουμπωμα το μωρο!οσο για την πυκνότητα δεν ειναι βρε παιδια και τοσο πηχτό..παντως για την αραιωση δεν χρειαζεται να ζεματαει το νερο οπως γραφει απλα να ειναι λιγο παραπανω απο ζεστο και με καλο ανακατεμα ειναι ετοιμο! φυσικα συνεχισαμε με το frisomel.Εννοειτε πως στον μικρο μας μετα με το που χρειαστηκε να πιει ξενο γάλα του δωσαμε επο την αρχη το frisomel - frisolac τα απλα οχι τα comfort οπως του μεγαλου.. και για αλλη μια φορά μας επιβεβαιωσε οτι ηταν καλό..βεβαια το καθε παιδι εχει τα δικα του παντως στον περιγυρό μας οποιο μωρο το επινε δεν ειχε προβλημα κανενα .. αυτα!

0e3Lp3.pngF2pnp3.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως το μωρουλι πειναει ακομα?εμας ο παιδιατρος μας ειχε πει να πινει οσο θελει , θα καταλαβω οτι χορτασε οταν στο μπιμπερο εχουν μεινει 20 -30 ml και δεν θελει αλλο.Φανταστειται οτι τα μωρα μου απο ασαραντηστα δεν πινανε κατω απο 120ml..και δεν ειναι και στρουμπουλα!

0e3Lp3.pngF2pnp3.png
Link to comment
Share on other sites

οπως προαναφέρθηκε μπορείτε να δίνεται το comfort μισο μισό με το απλό γάλα (μη αντιναγωγικό). Εγώ ξεκίνησα να της το δίνο μισό μισό προκειμένου να έχουμε μια ομαλή μετάβαση και επειδή σταματήσαμε τις αναγωγές συνέχισα να το δίνω μισό μισό από το δεύτερο μέχρι και τον 7ο μήνα. Επίσης εχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό γάλα και ότι στα μωράκια αρέσει πάρα πολύ. εμείς πλέον έχουμε περάσει σε φρέσκο και ακόμα έχουμε έρωτα με το γάλα (γενικά όλα τα γαλατα εννοώ)

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κι από μένα!

Εγώ έδωσα στο μπέμπη μου frisolac comfort από 10 ημερών γιατί έχει κολικούς. Όμως ενώ φαίνεται να του αρέσει, δεν έχουμε βρει ακόμα την κατάλληλη πιπίλα στο μπιμπερό chicco που χρησιμοποιούμε. Με αυτήν με τις 2 τρύπες καουτσούκ δεν μπορεί να το ρουφήξει και καταλήξαμε σε αυτήν με την ελεγχόμενη ροή. Όμως με αυτήν πνίγεται και του φεύγουν τα γάλατα. Εσείς ποια χρησιμοποιείτε; Ο μπέμπης είναι 1 μηνός.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...