Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ


Recommended Posts

Κορίτσια τι κάνετε?

Λοιπόν λέω να ανοίξω αυτό το θέμα (συγγνώμη αν έχει ανοιχτεί ήδη)

για να πούμε ιδέες για βιβλία με παραμύθια και μόνο παραμύθια!!! Εδώ και κάμποσο καιρό ψάχνω να βρω ένα βιβλίο που να έχει συγκεντρωμένα τα πιο γνωστά παραμύθια!!!

Έχει καμιά σας κάποιο υπόψην???

Μου έχουν πει για το "Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ" των εκδόσεων Susaeta.

Το έχει πάρει καμιά σας? Είναι καλό? Ποιο άλλο θα προτείνατε?

Ακούω ιδέες!!!

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα . Η άδερφη μου χάρισε στην κορούλα μου ένα υπέροχο βιβλίο που της το διαβάζω συχνά γιατί μου αρέσει πολύ και εμένα .

Το συστήνω ανεπιφύλακτα .

Οι νεράιδες της ονειροχώρας , Νικολά Μπάξτερ, εκδόσεις ψυχογιός, με υπέροχη εικονογράφηση

Μαγικές ιστορίες για όνειρα γλυκά!

ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΑ , ΘΑ ΞΑΝΑΕΒΑΦΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!

an1cv4C0g411210Nzc3NzlkaHwzNzY1NWRhfE15IGxpdHRsZSBmYWlyeSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

γειά σου!

 

 

 

δεν θα συστηνα τις παραδοσιακές συλλογες με παλιά παραμύθια,γιατι ειναι δημιουργημένα βασισμένα σε παιδαγωγικές συνθήκες που έχουν ξεπεραστεί.

 

θα ήταν καλό να αποφυγεις πολύ παλιά παραμύθια εκτός και αν δε σε πειραζει να αλλαζεις την ιστορία έτσι ώστε να ειναι διδακτικά.

 

υπάρχουν καταπληκτικοί σύγχρονοι έλληνες συγγραφείς ή ξένοι συγγραφείς που τους μεταγλωτίζουν...

το ιδανικότερο είναι πριν πάρεις κάτι, να το διαβάσεις και να τσεκάρεις την ιστορία λίγο.

 

πηγαινε σε καλο βιβλιοπωλείο και ρώτα να εχουν καποιον που να τα ξέρει τα παραμύθια.

 

εχω διαβασει καταπληκτικά σύγχρονα παραμύθια, δε θυμαμαι τίτλους δυστυχώς,

 

θα σου σύστηνα να το ψάξεις. τα παραμυθια πλάθουν τις προσωπικότητες των παιδιών,

 

και οι παλιές ιστορίες ως επι το πλείστον είναι βασισμένεες σε ξεπερασμενα ή λανθασμένα προτυπα συμπεριφοράς

 

είτε σε θέμα φύλου, είτε σε θέμα αυτοπεποίθησης, ανεξαρτητοποίησης

είτε ενεργητικότητας /παθητικότητας....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ!!

joan θα το αγοράσω και αυτό το βιβλιαράκι!!!! Μπήκα σε ένα site και είδα το εξώφυλλο το οποίο λέει ΠΟΛΛΑ!!!!

 

Περιμένω και άλλες προτάσεις και από άλλες μανούλες!!! :D:D:D:D

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα με τη Μαρια Στυλιανακη για τα πιο παλιά παραμύθια

 

παραθέτω απόσπασμα από το βιβλίο της Φιλιοζά "στη καρδια των συναισθημάτων του παιδιού"

" τα παραδοσιακα παραμυθια ειναι συχνα βιαια.Αντανακλούν μια εποχη πυ φόβιζαν τα παιδιά για να πετυχουν την υπακοή και υποταγη..... Λύκοι , τέρατα και διάφορες μάγισσες δίνουν και παίρνουν.....Πώς γίνεται και τόσες μητέρες στα παραμύθια πεθαίνουν ή εγκαταλείπουν τα παιδιά τους ?...Ο θυμός προβάλεται πάνω στη μάγισσα , πάνω στη μητρια , πάνω στη κακια που τους βασανίζει και τους τρομοκρατεί. Μπορεί να σκοτώσει κανεις μια μάγισσα χωρις πολλές τύψεις...Σε τι βοηθούν τέτοιου ειδους ιστορίες ενα παιδι να φτασει στην ολοκληρωση της προσωπικοτητας του? Γιατι να του δινουμε εικονες που ισως να ειναι τρομακτικες?Βέβαια δε θα ζησουν τα παραμυθια με τροπο δραμτικο οπως εκεινα που εχουν προβληματα.Αλλα ποιος ο λογος ? Και γιατι ναμην επιλεξουμε ιστοριες σημερινες? υπαρχουν τοσο ωραιες και ακλογραμενες.."

είναι μεγάλο το κείμενο , δέ ξέρω αν επέλεξα τα πιο αντιπροσωπευτικά κομμάτια αλλά πιστευω απόλυτα αυτά που γράφει .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Με όλο το σεβασμό κυρίες μου θα διαφωνήσω....

παραμύθι = λαϊκή (ή και έντεχνη) φανταστική διήγηση υπερφυσικών πράξεων, θαυμαστών ιστοριών, που δεν προβάλλονται ως αληθινές και που αποσκοπούν στην τέρψη των ακροατών.....

Η διαπαιδαγωγηση των παιδιών μπορεί να γίνει με τις απλές σημερινές ιστοριούλες που ονομάζεται "παραμύθια"(καθ'όλα χρήσιμες)......τα πραγματικά παραμύθια όμως (αυτά που ονομάζεται παλιά και βασισμένα σε παλιές παιδαγωγικές μεθόδους) οξύνουν τη φαντασία! των παιδιών και ευτυχώς τα βγάζουν για λίγο από το σημερινό περιβάλλον που όλο απαιτεί ακόμα κ από τα μικρά παιδιά....μη τους στερείται τον όμορφο κόσμο του παραμυθιού έχουν δικαίωμα να τον γνωρίσουν...(είναι φανταστικός μην το ξεχνάτε και στο κατω κατω δε χρειαζεται πάντα να μαθαίνουμε στα παιδια χρησιμα πραγματα για την καθημερινότητα τους, πρεπει να ασχοληθουμε κ λιγο με τη φαντασια τους!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...