Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οχι επιλεκτικος εμβολιασμός όχι καθόλου εμβολιασμός. Γιατί τόσο νωρίς ;


alcamus06

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ανοίγω καινούργιο θέμα γιατί η απάντησή μου είναι συγκεκριμένη όπως και η θέση μου για τα εμβόλια.

Δεν επιλέγω τον καθόλου εμβολιασμό του μωρού ούτε και έχω γνώσεις να επιλέξω. Μια απορία μόνο.

Γιατί να ΠΡΕΠΕΙ να ξεκινήσω τα εμβόλια από 2 μηνών ;

Δόξα Τον Μεγαλοδύναμο , έχω ένα γερό - μεγάλο παιδάκι 2 μηνών που σε 3 μέρες θα κάνει το πρώτου 6 απλό εμβόλιο. Το παιδί θηλάζει αποκλειστικά , είναι κοντά στα 7 κιλά και ψηλός.

 

Θα ήθελα μια σοβαρή απάντηση στο εξής ερώτημα .

Αν το παιδί θέλω να ξεκινήσει ( για διάφορους λόγους , δεν έχει νόημα να συζητηθούν εδώ στο θέμα αυτό ) τον εμβολιασμό λίγο αργότερα. Στους 6 μήνες για παράδειγμα. Πέραν του "ρίσκου" αν το παιδί μέχρι τότε κολλήσει κάτι κλπ... ΥΠΑΡΧΕΙ ; πρόβλημα να ξεκινήσει τα εμβόλια στους 9 μήνες ; ή στους 6 ;

Δεν θέλω απαντήσεις ότι είναι καλύτερο... έτσι κάνουν όλοι...αυτά λένε οι παιδίατροι...έτσι συνηθίζεται....κλπ

 

Με ενδιαφέρει αν ΜΠΟΡΩ ? να κάνω αργότερα τα εμβόλια και αν είναι το ίδιο αποτελεσματικά. Μην ξεφύγουμε σε συζητήσεις για τους λόγους που επιλέγω κάτι τέτοιο. Δεν είμαι ούτε υπέρ αυτών που λένε όχι ούτε αυτών που λένε ναι σε όλα. Απλά θέλω να τα κάνει αργότερα. Αυτό είναι κακό η οχι ; Μπορώ ; Επιτρέπεται ; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους. Ανοίγω καινούργιο θέμα γιατί η απάντησή μου είναι συγκεκριμένη όπως και η θέση μου για τα εμβόλια.

Δεν επιλέγω τον καθόλου εμβολιασμό του μωρού ούτε και έχω γνώσεις να επιλέξω. Μια απορία μόνο.

Γιατί να ΠΡΕΠΕΙ να ξεκινήσω τα εμβόλια από 2 μηνών ;

Δόξα Τον Μεγαλοδύναμο , έχω ένα γερό - μεγάλο παιδάκι 2 μηνών που σε 3 μέρες θα κάνει το πρώτου 6 απλό εμβόλιο. Το παιδί θηλάζει αποκλειστικά , είναι κοντά στα 7 κιλά και ψηλός.

 

Θα ήθελα μια σοβαρή απάντηση στο εξής ερώτημα .

Αν το παιδί θέλω να ξεκινήσει ( για διάφορους λόγους , δεν έχει νόημα να συζητηθούν εδώ στο θέμα αυτό ) τον εμβολιασμό λίγο αργότερα. Στους 6 μήνες για παράδειγμα. Πέραν του "ρίσκου" αν το παιδί μέχρι τότε κολλήσει κάτι κλπ... ΥΠΑΡΧΕΙ ; πρόβλημα να ξεκινήσει τα εμβόλια στους 9 μήνες ; ή στους 6 ;

Δεν θέλω απαντήσεις ότι είναι καλύτερο... έτσι κάνουν όλοι...αυτά λένε οι παιδίατροι...έτσι συνηθίζεται....κλπ

 

Με ενδιαφέρει αν ΜΠΟΡΩ ? να κάνω αργότερα τα εμβόλια και αν είναι το ίδιο αποτελεσματικά. Μην ξεφύγουμε σε συζητήσεις για τους λόγους που επιλέγω κάτι τέτοιο. Δεν είμαι ούτε υπέρ αυτών που λένε όχι ούτε αυτών που λένε ναι σε όλα. Απλά θέλω να τα κάνει αργότερα. Αυτό είναι κακό η οχι ; Μπορώ ; Επιτρέπεται ; Ευχαριστώ

 

Ναι επιτρέπεται. Οταν γέννησα το δεύτερο μου παιδάκι έκανα αυτή ακριβώς την ερώτηση στην παιδίατρο.

Μου απάντησε πως κάνουμε τα εμβόλια βάσει του "χάρτη" εμβολίων της παιδιατρικής. Μπορούμε οι γονείς κατά βούληση να μεταθέσουμε τα εμβόλια - όχι τις επαναλήψεις, αυτές θα πρέπει να τις τηρήσουμε (λογικό). Επειδή ξέρει πως δεν θα πήγαινε σταθμό μάλιστα η μεγάλη μας (20 μηνών τότε), δεν μας επηρέασε περισσότερο, μας άφησε να αποφασίσουμε.

Τελικά σκεφτήκαμε να τα ξεκινήσουμε μιας και μεγαλώνοντας τα παιδιά καταλαβαίνουν περισσότερο, ενώ στη μικρή ηλικία τους είναι πιο ανώδυνο.

Και αυτό πράξαμε.

Φαντάσου την μεγάλη για παράδειγμα την πηγαίναμε με το ζόρι για το επαναληπτικό στους 20 μήνες, με το ζόρι έμπαινε στο ιατρείο, την κρατάγαμε, έκλαιγε σπαρακτικά - ενώ η μικρή γελώντας μπαίναμε και γελώντας φεύγαμε. Μόνο για αυτο λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

 

Δεν είναι ότι δεν εμπιστεύομαι την παιδίατρό μου. Απλά νομίζω πως δεν χωράει και πολύ συζήτηση το θέμα. Ειδικά σε επαρχία. Δεν είμαι γιατρός , οπότε θεωρώ πως θα προσβάλω τον άλλον αν του πω πως να κάνει τη δουλειά του. Απλά νομίζω πως παίρνεις την απόφαση με δική σου ευθύνη να μην τα κάνεις , και απλά δεν πας να τα κάνεις.

 

Πιο πολύ με ενδιαφέρει μια ιατρική απόψη πάνω στο ζήτημα. Και τι γίνεται αν γίνει λίγο πιο μετά ? ?. Σωστή η παρατήρηση σχετικά με τη γκρίνια του παιδιού και είναι σεβαστή.

 

Πραγματικά δεν ξέρω... ο Θεός βοηθός ... τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Αν ζητάς ιατρική άποψη ατο θέμα πήγαινε καλύτερα στην ενότητα 'ρωτά τον ειδικό' γιατι εμεις γιατροι δεν είμαστε :-)

 

Απλα επειδή μιλας για τα βασικα εμβόλια και οχι για MMR κλπ σκέψου τι θα κανεις αν το παιδι πάθει τετανο, μυνηγγιτιδα C, σηψαιμεια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντησω περιφραστικα και με διαφορες ιστοριουλες.

Οταβ γεννησα τον μικρο ειμασταν ετοιμοι να φυγουμε. Η παιδιατρος δεν εδινε το οκ αν δεν ειχε κανει το παιδι τα πρωτα εμβολια. Με τα πολλα πιστηκε υπο τον ορο οτι γυρω του στο αεροπλανο θα ειμαστε αυτοι που ειμαστε και στο σπιτι...

Τελικα δεν φυγαμε και ξεκινησαμε τα εμβολια κανονικα.

Οταν ηταν να κανουμε την τριτη δοση του εξαπλου παρουσιαστηκε ελειψη. Τοτε η παιδιατρος μας ειπε οτι δεν πειραζει να το κανουμε οποτε βρεθει. Τελικα το καναμε με ενα μηνα καθιστεριση (το αγορασαμε μονοι μας)

Το θεμα ειναι και φανταζομαι οτι οι γιτροι γιαυτο δεν το ρισκαρουν ειναι οτι κανενας δεν ξερει με ποιον θα ερθει σε επαφη το μωρακι και τι μπορει να κολλησει. Πχ το 2007 το εμβολιο για τον ροταροιο ηταν προαιρετικο. Μετα εγινε υποχρεωτικο. Δεν σημαινει οτι ολα τα μωρα παθαινουν γαστρεντεριτιδα. Ομως αν παθουν νομιζω οτι χρειαζονται νοσηλια...

Επισεις δεν σημαινει οτι το εμβολιο προφυλασει 100%. Εμενα και οι 2 εκαναν για ανεμοβλογια (18 μηνων) και οι 2 την περασαν 3 χρονων. Ο ενας πολυ ελαφρυα ο αλλος πιο βαρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδί θέλω να ξεκινήσει ( για διάφορους λόγους , δεν έχει νόημα να συζητηθούν εδώ στο θέμα αυτό ) τον εμβολιασμό λίγο αργότερα. Στους 6 μήνες για παράδειγμα. Πέραν του "ρίσκου" αν το παιδί μέχρι τότε κολλήσει κάτι κλπ... ΥΠΑΡΧΕΙ ; πρόβλημα να ξεκινήσει τα εμβόλια στους 9 μήνες ; ή στους 6 ;

 

 

 

Όσο μεγαλύτερο είναι το παιδί, τόσο πιο αποτελεσματικά παράγει αντισώματα και τόσο μικρότερη είναι η ενδεχόμενη ζημιά που μπορεί να πάθει από ένα εμβόλιο(η τοξικότητα είναι αντιστρόφως ανάλογη των κιλών και της ηλικίας). Μπορεί δηλ. να κάνει λιγότερες δόσεις του ίδιου εμβολίου επειδή ο οργανισμός του παράγει περισσότερα αντισώματα στα 5 χρόνια πχ, απ'ότι στους 5 μήνες.

 

 

Με ενδιαφέρει αν ΜΠΟΡΩ ? να κάνω αργότερα τα εμβόλια και αν είναι το ίδιο αποτελεσματικά.

 

 

Αν τα κάνεις αργότερα δεν θα είναι το ίδιο αποτελεσματικά. Θα είναι περισσότερο αποτελεσματικά. ΄

 

Όσο για το "Γιατί τόσο νωρίς;" η απάντηση μάλλον βρίσκεται σε απλά μαθηματικά.

 

Το να κάνει ο κόσμος μόνο 1 δόση κάθε εμβολίου αντί για 3 ή 4, συνεπάγεται μεγάλη μείωση των εσόδων του κυκλώματος φαρμακοβιομηχανιών-γιατρών.

 

Το καλό είναι ότι παράλληλα μειώνεται και η πιθανότητα παρενεργειών στα παιδιά μας. Εγώ μετά το 6πλό που είδα το μωρό μου να ψήνεται μέρα-νύχτα και να τρελλαίνεται επί 1 εβδομάδα, τρόμαξα και δεν του ξανάκανα άλλη δόση. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια σοβαρή απάντηση στο εξής ερώτημα .

Αν το παιδί θέλω να ξεκινήσει ( για διάφορους λόγους , δεν έχει νόημα να συζητηθούν εδώ στο θέμα αυτό ) τον εμβολιασμό λίγο αργότερα. Στους 6 μήνες για παράδειγμα. Πέραν του "ρίσκου" αν το παιδί μέχρι τότε κολλήσει κάτι κλπ... ΥΠΑΡΧΕΙ ; πρόβλημα να ξεκινήσει τα εμβόλια στους 9 μήνες ; ή στους 6 ;

 

Με ενδιαφέρει αν ΜΠΟΡΩ ? να κάνω αργότερα τα εμβόλια και αν είναι το ίδιο αποτελεσματικά. Μην ξεφύγουμε σε συζητήσεις για τους λόγους που επιλέγω κάτι τέτοιο. Δεν είμαι ούτε υπέρ αυτών που λένε όχι ούτε αυτών που λένε ναι σε όλα. Απλά θέλω να τα κάνει αργότερα. Αυτό είναι κακό η οχι ; Μπορώ ; Επιτρέπεται ; Ευχαριστώ

 

 

 

Γιατί να μην επιτρέπεται;;;; ΕΣΥ ΩΣ ΓΟΝΙΟΣ μπορείς να κάνεις ότι αποφασίσεις εσύ για το παιδί σου. Η επιλογή είναι δική σου και κανενός άλλου. Ούτε νομική υποχρέωση έχεις να του κάνεις εμβόλια. Το αν και το πότε θα κάνεις και ποιο εμβόλιο, πρέπει να το αποφασίσεις εσύ ως γονιός, ζυγίσοντας τα υπέρ και τα κατά της κάθε περίπτωσης. Δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί είναι πολύ πιεστικοί στο θέμα των εμβολίων και δεν έχουν όρεξη/χρόνο να ασχοληθούν και να συζητήσουν με τους γονείς.

 

Αν όμως το παιδί σου πάθει κάτι από τα 1000000 εμβόλια που πρέπει να κάνει από πολύ μικρό, ο γιατρός δεν έχει καμία ευθύνη. Οπότε εσύ αποφασίζεις αν, τι και πότε.

 

 

Βέβαια δεν περιμένουμε 100% προστασία από τα εμβόλια. Κάποια προστατεύουν μόνο 10 ή 20%, ή και λιγότερο σε πολύ μικρή ηλικία. Θέλει πολύ ψάξιμο το θέμα και δυστυχώς τις πραγματικές πληροφορίες δεν τις αφήνουν να βγαίνουν στο φως για ευνόητους λόγους.

 

 

Βρες κάποιον γιατρό ο οποίος δεν θα σε πιέσει να κάνεις εμβόλια από τόσο μικρή ηλικία απλά και μόνο επειδή "έτσι γίνεται" (όπως μου απάντησε η 1η παιδίατρος που δοκιμάσαμε όταν τη ρώτησα γιατί μας δίνει συμπλήρωμα σιδήρου και βιταμινών χωρίς εξετάσεις."Έτσι γίνεται. Δίνουμε σε όλα τα μωρά"!!!!! - πράγμα το οποίο έμαθα αργότερα ότι δεν ισχύει και μπορεί να είναι επικίνδυνο).

 

Ψάξε κάποιον γιατρό που να μην παίρνει δωράκια από τις φαρμακοβιομηχανίες (για να ακούσεις μια λιγότερο υποκειμενική άποψη).

 

Κι όμως, υπάρχουν και τέτοιοι γιατροί!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιο πολύ με ενδιαφέρει μια ιατρική απόψη πάνω στο ζήτημα. Και τι γίνεται αν γίνει λίγο πιο μετά ? ?

 

Δε θα βρεις ιατρική απάντηση εδώ μέσα πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα. Μόνο γονείς που ο καθένας έχει τα πιστεύω και την ιστορία του. Πήγαινε σε κάποιον άλλον παιδίατρο και συζήτησέ το - αν και, για μένα, κακώς διστάζεις να κάνεις αυτή τη συζήτηση με τον δικό σου.

 

Το διαδίκτυο δεν είναι καλός οδηγός για τέτοιες αναζητήσεις, όπου θα ακούσεις κατά κόρον ανακρίβειες αυτού του τύπου:

Αν τα κάνεις αργότερα δεν θα είναι το ίδιο αποτελεσματικά. Θα είναι περισσότερο αποτελεσματικά. ΄

Link to comment
Share on other sites

Τα εμβολια μπορεις να τα κανεις οποτε θελεις.

Το ειχα ψαξει αρκετα και οι παιδιατροι μου ειχαν δωσει τις ιδιες απαντησεις.

 

Εμεις λογω προωροτητας καθυστερησαμε να ξεκινησουμε κανα 2 μηνες.

Δεν ηθελα να υποβαλλω τον οργανισμο του σε εμβολια γιατι ειχε χασει 1 , 50 μηνα. Ηταν μικρουλης πολυ.

 

Επισης η σειρα και η προτεραιοτητα των εμβολιων μπορει να αλλαζει αναλογα με τις αναγκες του παιδιου.

 

Π.Χ Εμας λογω αναπνευστικου το prevenar επρεπε να γινει πρωτο και μιας και πλησιαζε ο χειμωνας επρεπε να θωρακισουμε τα πνευμονια του. Το πρωτοκολλο των εμβολιων ειναι ενας μπουσουλας , απο εκει και μετα ο γιατρος πρεπει να εχει την κριση να ενεργει κατα περιπτωση και να μην φοβαται να παρει πρωτοβουλια.

 

 

Ολα τα εμβολια εμεις τα καναμε με μεγαλη καθυστερηση.

 

Επισης το mmr το καναμε στην ηλικια των 3 αντι 18 μηνων. .

 

Επισης η μια δοση δεν χανεται και εαν καθυστερησεις τη δευτερη δοση δεν υπαρχει προβλημα.

Αυτα μας εχει πει ο παιδιατρος.

Προσεξε ομως γιατι κυκλοφορουν πολλα ανεμβολιαστα παιδια σε παιδικες χαρες , οποτε πρπει να το θωρακισεις το παιδι σου.

Παιδικες αρρωστειες κυκλοφορουν.. Στην μια περιπτωση το παιδακι το σωσανε την τελευταια στιγμη γιατι ο παιδιατρος δεν εκτιμησε σωστα, δεν πηγε καν το μυαλο του .

Link to comment
Share on other sites

Η Λεμονιά από κάτω τα είπε μια χαρά. Βέβαια, να πούμε ότι τα πρόωρα εμβολιάζονται κανονικά, δηλαδή σύμφωνα με την πραγματική και όχι τη διορθωμένη ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως τα ξεκίνησα μετα τον χρόνο και σιγά σιγά τα έχει κάνει ολα τα βασικά ο γιός μου, γλιτώσαμε έτσι αρκετές δόσεις και δεν ειχα και πρόβλημα στην εγγραφή του σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

 

Απλα επειδή μιλας για τα βασικα εμβόλια και οχι για MMR κλπ σκέψου τι θα κανεις αν το παιδι πάθει τετανο, μυνηγγιτιδα C, σηψαιμεια κλπ

 

Το MMR είναι βασικότατο εμβόλιο. Η παραφιλολογία για τις παρενέργειές του δε μειώνει την αξία του. Άλλωστε, αν δεν ήταν βασικό, δε θα ασχολιόταν κανείς τόσο πολύ μαζί του, ε; ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι αποψεις για τα προωρα διιστανται.

1 ΑΠΟΨΗ .

Τα εμβολιαζουμε κανονικα ακομα και μεσα στην θερμοκοιτιδα και ειναι επιβεβλημενο γιατι το παιδι ειναι πιο αδυναμο οποτε σε μια προσβολη θα ειχε περισσοτερες επιπλοκες

 

2. Αποψη

Καπου στη μεση διορθωμενης και κανονικης ηλικιας επειδη ειναι πολυ μικρο

 

 

Εγω ενεργησα με βαση το ενστικτο μου , το εβλεπα πολυ μικρο , φοβομουν, επαιρνε και βιταμινες δεν ηθελα να του φορτωσω τον οργανισμο του ακομα περισσοτερο.

Ομως το ειχα σε καραντινα μια χρονια σχεδον, κυριως φοβομουν τη γριπη περισσοτερο γιατι τοτε κυκλοφορουσε η γριπη των χοιρων .

Link to comment
Share on other sites

Αν τα κάνεις αργότερα δεν θα είναι το ίδιο αποτελεσματικά. Θα είναι περισσότερο αποτελεσματικά. ΄

Αυτό αν πραγματικά ισχύει και από ιατρικής άποψης νομίζω πως λέει πολλά. Επίσης να αναφέρω πως το παιδί δεν θα πάει από πολύ μικρό σε παιδικούς σταθμούς κλπ διότι υπάρχουν οι γιαγιάδες εδώ κοντά αλλά και η μαμά του δεν δουλεύει ακόμη.

Αν πραγματικά από ότι κατάλαβα δεν θα έχω πρόβλημα αργότερα με τα σχολεία , και αν επιτρέπεται να τα κάνω και είναι αποτελεσματικά το ίδιο με το να τα κάνει από τώρα , πιστεύω αξίζει ο οργανισμός του να μην πάρει τόσα φάρμακα από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σίγουρος οτι δε θα κολλήσει τίποτα, οκ! Και οι γιαγιάδες, όμως, κυκλοφορούν, συναναστρεφονται με κόσμο.Σίγουρα δε θα "κουβαλήσουν" τίποτα; Σκέψου οτι υπάρχει η σύσταση να εμβολιαστούν όλοι όσοι φροντίζουν μωρό κάτω των 6 μηνών με το εμβόλιο του κοκκύτη (και το χειμώνα με το αντιγριππικό). Αυτό λέει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι σαφώς και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Άλλωστε όπως είπα και πριν το νωρίς με πειράζει. δεν είμαι κατά. και εσύ όπως τα λες δίκιο έχεις. Δεν θέλω να παίξω με τη ζωή του παιδιού μου αλλά ούτε να αφήσω τους γιατρούς να παίξουν με την ζωή του σαν πειραματόζωο.

 

Στην επιστήμη έχω εμπιστοσύνη. Στους γιατρούς νομίζω όχι.

 

Και φταίει ότι δεν υπάρχει μια γραμμή κοινή από όλους. Νομίζω πως όπως διατυπώθηκε παραπάνω, πρέπει οι γιατροί να έχουν ως μπούσουλα το γενικό πρόγραμμα εμβολιασμών και αναλόγως να κρίνουν. Αλλά που τέτοιοι γιατροί ; Γιατί όλοι και όλα τα παιδιά να κάνουν τα πάντα όλα ; Ίδιο είναι ένα παιδί που θηλάζει , πλήρης ημερών και ίδιο ένα παιδί που δεν θηλάζει και γεννήθηκε μισό μήνα πριν ? Δεν ξέρω.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ξενύχτης κι εσύ;;;:P

 

Να σου πω κάτι για τους γιατρούς: αν κάνει κάποιος στο παιδί σου τα εμβόλια, ακολουθώντας το Εθνικό Πρόγραμμα, και το παιδί σου εκδηλώσει κάποια παρενέργεια από ένα εμβόλιο, δε θα τον κατηγορήσει κανείς. Αν καθυστερήσει, με δική του ευθύνη, κάποιο εμβόλιο και το παιδί σου κολλήσει, στο μεταξύ, την αντίστοιχη ασθένεια και νοσήσει σοβαρά, όλοι θα κατηγορήσουν το γιατρό, ενδεχομένως πρώτος και καλύτερος εσύ!

 

Εγώ θα έλεγα ότι ο κλινικός παιδιατρος δεν έχει καμία όρεξη να κάνει τα παιδιά πειραματόζωα, όπως λες. Τώρα, τι γίνεται σε επίπεδο ερευνητών σε μεγάλες επιστημονικές εταιρίες, δεν μπορούμε να ξέρουμε. Το σίγουρο είναι οτι, πλέον, χάρη στα εμβόλια, βλέπουμε διφθερίτιδα, πολιομυελίτιδα, ευλογιά μόνο στα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο είναι ένα παιδί που θηλάζει , πλήρης ημερών και ίδιο ένα παιδί που δεν θηλάζει και γεννήθηκε μισό μήνα πριν ? Δεν ξέρω.:cry:

Ο θηλασμός τι σχέση έχει; Ο θηλασμός προφυλλάσει ως ένα βαθμό το παιδί από ασθένειες στις οποίες η μαμά έχει αντισώματα. Αν η μαμά δεν έχει αντισώματα κατά του τέτανου, της πολυομυελίτιδας, της μηνιγγίτιδας, του κοκκύτη... καμία προφύλαξη δεν παίρνει το μωρό με το θηλασμό.

 

Επίσης το να έρχεται το παιδί σε επαφή μόνο με τις γιαγιάδες δεν λέει κάτι, εκτός αν οι γιαγιάδες είναι σε καραντίνα.

 

Και τέλος, για την κοπέλα που ο γιατρός της είπε ότι μπορεί να ταξιδέψει με το ανεμβολίαστο μωρό αρκεί να ήταν γύρω του οι συγγενείς του, μάλλον δεν ήξερε ότι στα αεροπλάνα ο αέρας της καμπίνας ανακυκλώνεται. Το ποιος είναι γύρω σου δεν κάνει μεγάλη διαφορά, εκτός αν δεν αναπνέεις.

Link to comment
Share on other sites

Το MMR είναι βασικότατο εμβόλιο. Η παραφιλολογία για τις παρενέργειές του δε μειώνει την αξία του. Άλλωστε, αν δεν ήταν βασικό, δε θα ασχολιόταν κανείς τόσο πολύ μαζί του, ε; ;)

 

Ναι βρε φιλενάδα ειναι βασικο αλλα θελω να πω περιμένεις και ενα χρόνο να το κανεις

Ειναι αλλα όπως αυτά που προανέφερα που τα κάνουν απο δυο μηνων για κάποιο λογο

Ξερω οτι δεν ειναι το θέμα μας αυτο αλλα εγω προςωπικα με τιποτα δεν θα το ρίσκαρα!!!! Και πλακα πλακα κανενας ουτε η θεματοθετρια δεν απάντησε στην ερώτηση μου τι θα εκανε αν το παιδι πάθαινε κάτι πολυ απλό : τετανο!!! Που μπορει να το πάθει με το παραμικρό

 

Για την θεματοθετρια δεν ξερω που μένεις αλλα αν ειςαι σε περιοχές που μένουν πολλοί απο Ασία (Πακιστανοί, Ινδοί κλπ η αθηνα εχει γεμίσει ) ειναι απαραίτητο το εμβολιο της φυματίωσης απο μωρα! Μιλά στον γιατρο σου!

Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμός τι σχέση έχει; Ο θηλασμός προφυλλάσει ως ένα βαθμό το παιδί από ασθένειες στις οποίες η μαμά έχει αντισώματα. Αν η μαμά δεν έχει αντισώματα κατά του τέτανου, της πολυομυελίτιδας, της μηνιγγίτιδας, του κοκκύτη... καμία προφύλαξη δεν παίρνει το μωρό με το θηλασμό.

 

Επίσης το να έρχεται το παιδί σε επαφή μόνο με τις γιαγιάδες δεν λέει κάτι, εκτός αν οι γιαγιάδες είναι σε καραντίνα.

 

Και τέλος, για την κοπέλα που ο γιατρός της είπε ότι μπορεί να ταξιδέψει με το ανεμβολίαστο μωρό αρκεί να ήταν γύρω του οι συγγενείς του, μάλλον δεν ήξερε ότι στα αεροπλάνα ο αέρας της καμπίνας ανακυκλώνεται. Το ποιος είναι γύρω σου δεν κάνει μεγάλη διαφορά, εκτός αν δεν αναπνέεις.

 

ΑΥΤΟ!!!!

 

Αεροπλάνα; Δεν θα σχολιάσω καν δεν το πιστεύω οτι παιδιατροα σοβαρός (ειναι;;;!) είπε τέτοιο πράγμα.

Για να ειναι οκ ανεμβολιαστο πρεπει όλος ο κοςμος που έρχεται σε επαφή να ειναι καραντίνα, να μην παει σε παιδότοπο τα πρωτα χρόνια (υπάρχουν ενα σωρο ανεμβολιαστα παιδια που οι γιαγιάδες τους δεν ειναι σε καραντίνα), να μην μπει ποτε σε νοσοκομείο και να μην πέσει να χτυπήσει ποτε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ανοίγω καινούργιο θέμα γιατί η απάντησή μου είναι συγκεκριμένη όπως και η θέση μου για τα εμβόλια.

Δεν επιλέγω τον καθόλου εμβολιασμό του μωρού ούτε και έχω γνώσεις να επιλέξω. Μια απορία μόνο.

Γιατί να ΠΡΕΠΕΙ να ξεκινήσω τα εμβόλια από 2 μηνών ;

Δόξα Τον Μεγαλοδύναμο , έχω ένα γερό - μεγάλο παιδάκι 2 μηνών που σε 3 μέρες θα κάνει το πρώτου 6 απλό εμβόλιο. Το παιδί θηλάζει αποκλειστικά , είναι κοντά στα 7 κιλά και ψηλός.

 

Θα ήθελα μια σοβαρή απάντηση στο εξής ερώτημα .

Αν το παιδί θέλω να ξεκινήσει ( για διάφορους λόγους , δεν έχει νόημα να συζητηθούν εδώ στο θέμα αυτό ) τον εμβολιασμό λίγο αργότερα. Στους 6 μήνες για παράδειγμα. Πέραν του "ρίσκου" αν το παιδί μέχρι τότε κολλήσει κάτι κλπ... ΥΠΑΡΧΕΙ ; πρόβλημα να ξεκινήσει τα εμβόλια στους 9 μήνες ; ή στους 6 ;

Δεν θέλω απαντήσεις ότι είναι καλύτερο... έτσι κάνουν όλοι...αυτά λένε οι παιδίατροι...έτσι συνηθίζεται....κλπ

 

Με ενδιαφέρει αν ΜΠΟΡΩ ? να κάνω αργότερα τα εμβόλια και αν είναι το ίδιο αποτελεσματικά. Μην ξεφύγουμε σε συζητήσεις για τους λόγους που επιλέγω κάτι τέτοιο. Δεν είμαι ούτε υπέρ αυτών που λένε όχι ούτε αυτών που λένε ναι σε όλα. Απλά θέλω να τα κάνει αργότερα. Αυτό είναι κακό η οχι ; Μπορώ ; Επιτρέπεται ; Ευχαριστώ

 

Χωρίς να έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις, νομίζω ότι είναι λάθος να απευθύνεσαι σε γονείς. Πρέπει να ζητήσεις την επιστημονική γνώμη των παιδιάτρων (στο φόρουμ υπάρχουν συνεργάτες-εθελοντές).

Υπάρχουν πολλές παράμετροι που πρέπει να συνεκτιμηθούν. Ο θηλασμός παρέχει σίγουρα μια ασπίδα, δεν παρέχει όμως απόλυτη προστασία. Θα μου πεις την παρέχουν τα εμβόλια; Από όσα ελάχιστα ξέρω, ούτε τα εμβόλια παρέχουν απόλυτη προστασία αλλά βελτιώνουν πολύ τις πιθανότητες.

Δυστυχώς ούτε η μαμά ούτε ο μπαμπάς μπορούν να αποκοπούν από τον κόσμο. Έτσι δεν είναι; Αρα ιοί θα μεταφέρονται ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είναι σωστό να ανοίγω νέο θέμα. Αυτό ζητάω και εγώ , επιστημονική απάντηση αν και όλοι οι παραπάνω γονείς έχουν σχολιάσει θεωρώ ο καθένας στοχευμένα με βάση την εμπειρία του. Αν μπορεί καποιος από τους εθελοντές επιστήμονες ας απαντήσει. αλλιώς μπορώ να μεταφέρω το θέμα κάπου αλλού ;

 

ΥΓ ευχαριστώ πραγματικά όλους για τις όποιες απαντήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...